Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

katkaking
21. sep 2009

Ďakujem maznacik...lebo mi uz aj vyvolavali zname a tesili sa ze je to schvalene...tak som teda nevedela. este raz vdaka za uvedenie naspat do reality... 🙂 🙂 🙂

nikush4
22. sep 2009

ahojte. chcem len napisat... ze je vlada zabudla na tych ktory prave ukoncili vzdelanie..ci uz stredoskolske alebo vysokoskolske cize si neplatili ani poistenie a takisto nemaju odpracovane nic...budu matkami... tie pokial viem tiez nemaju nárok na zvyšený RP za čo si myslim ze je uplne nespravodlive...lebo to niesu ani matky ktore by pracovat nechceli a ani take co sa snazia len vyuzit statnu pomoc. Príde mi to ako keby štat podvedome nutil buduce matky planovat si rodicovstvo... (az ked bude po skole a bude zarabat alebo az ked si doplatim do poistenie...) a to mi pride uplne absurdne..

nika2007
autor
22. sep 2009

to rozdelenie je aj tak podla mna s prepacenim VELKA HOVADINA ,lebo ci ma dieta rok alebo styri VZDY A ROVNAKO potrebuje tie korunky...ved to su peniaze urcene detom!!!!neviem preco robia taketo caviky okolo toho a bolo by to voci ostatnym naozaj DOST DISKRIMINUJUCE,ved dieta nemoze za to ci jeho mama mala neplatila nemocenske,ze ci nerobila,lebo bola na up...akoze NIKDE neni taka po....a vlada ako u nas

hanka274
22. sep 2009

nikush4, tak to mas pravdu s tym planovanim rodicovstva...je to uplny nezmysel take nieco, kazda mamina by mala mat rovnake peniaze, samozrejme ta ktora ma uz tych deti trosku privelmi, tych by som skrtila.../zmurk/

nika2007
autor
22. sep 2009

myslis ciernych spoluobcanov...ale napriklad preco nedostava mamicka s dvojickami,trojickami na kazde dieta zvlast prispevok ?ved oni toho potrebuju tiez az az

tunylyk
22. sep 2009

ahojte mne s tiež to rozdeľovanie nejak extra nevidí... no zaujímalo by ma,čo v prípade,keď môj malý bude mať v lete 2,no medzi tým v marci čakám druhe mimi,aký by mi teoreticky vyplácali rodičovský,vyšší,či nižší... to som zatiaľ nikde nevypátrala 😉

simona55
22. sep 2009

ahojte, mas pravdu , nika2007 ,ze cierny obcan,ale tie deticky co ich cierny obcan narobil sa nepitali nasvet,chudatka, tak uz oni nemaju papat?oni nepotrebuju tak isto saty a cukrik ako kto ma 3,ci 4? aj ja sama ma chvala bohu 4deti a teraz moje dieta co nepotrebuje topanky, a co ja viem co,aj biely maju plno deti, a co je natom.

hanka274
22. sep 2009

nika2007, ano presne, a to mas pravdu, rodicia s dvojickami, trojickami...o tych sa stat nestara ani nahodou, fakt ani nahodou, mozu sa hanbit tam hore!!!!
simona55, vies, peniaze ich len podporuju v tom co robia!!! Treba to stopnut este predtym ako sa narodia, teda nech ma ta matka v osade dieta jedno a ne nech tam 8 pobehuje s holou ritou...len ich v tomto podporujeme...takze prave preto ako pises, nech ich prave nenarobi...
a zial bohu je viac rodicov co maju 4 deti a nestaraju sa o nich ako tych co sa riadne staraju predpokladam ako ty...
proste to je moj nazor...2 deti je klasika, 3 deti je mozno u niekoho. ze ups...ale je to dnes este v pohodke...no 4 je uz celkom aj vela...takze zial na ukor takych co sa fakt staraju...proste moj nazor.
Predsa tak isto nieje mozne, ze hm, vy ste normalna rodina, starate sa, na 4 budete mat rovnako ale hm, vy ste cierny, vy dostanete ovela menej...to je isto diskriminacia a tade cesta nevedie...

nikush4
22. sep 2009

no je to tazke najst sposob ako to riesit... ja si tiez nemyslim ze diskriminacia je ten spravny sposob.. ale treba uznat.. ze mnoho matiek "tmavsej pleti" sice dostane tie peniaze na dieta ale tie peniaze idu niekde uplne inde... a aj tak behaju s holymi ritkami tie babatka.... 😖

hanka274
22. sep 2009

a vlastne, ja tak isto by som mozno za 5-6 rokov prijala tretie...ked dostaviame mozno sa neham nahovorit...mozno, ale zase aby mal tatino doma 4 baby...sak by ho slak trafil...uvidime...

nika2007
autor
22. sep 2009

hanka274 presne si to vystihla 😉

hanka274
22. sep 2009

nikush4, ved prave preto, ze taki deti vobec neriesia, ale seba a svoje zaujmy a vobec, tazko sa bavit o nich...
to tu neriesme...
k teme...proste je to ozaj nezmysel davat jednej matke viac, druhej menej...ci caka babo po skole alebo ci si nejaky ten rocik odrobila...a tak isto dvojicky, trojicky...

hanka274
22. sep 2009

nika2007, bude sranda, ked postavime, dam sa nahovorit na tretie babatenko a aj po nom zistim, ze ne a ne v dany mesiac dostat kramy 😀 😀 😀 , a baba dalsia...xixi...a budem nadavat kolko malo dostanem...xixi, ale ne...srandujem...treba riesit druh antikoncepcie este predtym aby ma piclo...xixi...
alebo teda ak uz, tak sa vediet sakra dobre postarat o tie decka...nech maju aky taky standard a dnes to neni med lizat, lebo decka vedia byt hnusne...ked nemas fajku na teniskach tak o teba ani nezakopnu, myslim obrazne...ale tak urcite nech tie decka na kazdy jeden vylet, skolu v prirode ci co to dneska je idu a tak...nech maju co maju mat.
a zase odbacam...pardooon...ked to je taka tema, ze vzdy je plno reci a nazorov...
nika2007, mas celkom zlaty vekovy rozdiel...a ja som si to tak planovala...no rychlo som doplanovala... 😀 😀 😀

lyndus
22. sep 2009

mno, fakt je, ze to rozdelenie je robene kvoly istym spoluobcanom a faktom je aj to, ze je to nefer voci mladym maminam, ktore prave skoncili skolu, tym co dosli zo zahranicia a tak podobne... podla mna si aj tak nadavanim na nasu vladu nepomozeme, ani to nezmenime, ja som len zvedava, ci to vazne schvalia, ale skor mam pocit, ze su to predvolebne buliky buliky... tato vlada mysli na vsetko ine okrem mladych rodin, takze ma to vobec neprekvapuje 😠
a faktom zostava, ze ja by som tiez kludne brala 5-6 deticiek, keby som na ich vychovu mala financie a na ich porod pevne zdravie 🙂 Ale v dnesnom svete ak nevyhrame lotto, budeme sa musiet uspokojit s 2, ci bude rodicak 165, alebo 250€, lebo tak ci tak je to ubahosť.

mami.sk
22. sep 2009

stale citam len o zenach na RD, matkach ale co v pripade ked je na RD otec dietata???
ak ten zakon prejde tak otcovia na RD nedostanu zvyseny rodicovsky prispevok aj ked splnili podmienku, ze boli zamestnani a platili odvody???? 😕 😕

nika2007
autor
22. sep 2009

hanka274,ten vekovy rozdiel mi uuuuuplne vyhovuje,lebo starsi mi dost pomozu...ale este si nic nezmeskala 😉 😉 😉

jajus
22. sep 2009

ahojte babenky ak som dobre pochopila tak ja asi nebudem dostávať zvýšený príspevok -máme 1 dietatko 2 roky a chceme pracovať na druhom, pred prvým tehotenstvom som odpracovala 270 dní ale pracovný pomer som mala na dobu určitú a zhodou okolnosti my skončila v čase ked sa narodil synček. Takže moja otázka, nemam asi čakať zvýšený príspevok však. Dakujem krásne za odpoved ( ja beriem toto vyhlásenie Tomanovej s rezervou do nového roka sa môže toho ešte veľa zmeniť, ale aby som bola v obraze, a hlavne aby sme sa vedeli zariadiť či druhe babo alebo isť do práce)

petinka11
22. sep 2009

no mozem sa odstrelit.............nepracovala som 270 dni nemam narok.............. ☹ proste zmnena zamestnania v nevhodny cas ,potom doktor ze ved vy ste tehotna ,a potom ako kto vas zobere do roboty!!!!!!!!tak na to oni nemyslia...........

lara1983
22. sep 2009

Ahojte baby neviete mi poradit.....mam 26 rokov , na slovensku odpracovane skoro 4 roky, potom som bola 3 roky v UK kde som pracovala na zmluvu a platila si poistne tam, (UK je v EU), teraz som zas v Nemecku a platim si ZP na slovensku ako samoplatca....vznika mi narok na matersku aj ked mam odpracovane roky v zahranici?Alebo treba si nieco platit aj niekde inde okrem ZPna slovensku ked planujem babo a chcem dostavat vyssi rodicovsky prispevok, podotykam uz som samoplatca, kedze pracujem v DE , nie na zmluvu.

hanka274
23. sep 2009

nika, ale medzi -hankou a Simonkou som chcela mat 4-6 rocny rozdiel...a to mi uz nevyslo... 😅 😅

maznacik007
23. sep 2009

lara ZP predpokladam znamena zdravotne poistenie.. a potom ti narok nevznika... na SVK na materske... a tym padom ani na ten vyssi RP

lara1983
23. sep 2009

Takze ak chcem vobec dostavat RP musim byt zamestnana len na slovensku, ak spravne rozumiem....a to tych 270 dni pred materskou, takze nejakych 9 mesiacov odrobit tu.
No parada , takze akoze koli tomu ze som sla do zahranicia len z dovodu privyrobit si trochu na byvanie, to znamena ze nemam narok na RP...parada....zaujimave ze ked som prisla do UK, hned ako som sa zamestnala by som mala narok na matersku, tam nebol problem aj ked som bola pre nich cudzinec...no na Slovensku je to problem.....tak toto je fakt vydareny slovensky byrokraticky system....

maznacik007
23. sep 2009

lara.. ako nic v zlom.. ale filozofia soc. systemu by mala byt taka ze tam kde clovek odvadza dane.. /alebo jeho manzel partner a pod/ tak tam ma ziadat o socialne zabezpecenie..

da sa platiti si DNP do socialnej... a potom ti anrok na MP a RP vznikne... a asi ta sklamem ale aj v UK musis mat cosi odpracovane ked chces dostat materske... 😉

jajus
23. sep 2009

maznacik a ked maš odpracovaných 270dni pred prvým babom a čakaš druhe maš nárok na vyšši práspevok? Ja som to pochopila tak že máš nárok lenže ak si mala pred prvým otehotnením pracovnú zmluvu na dobu neurčitu, ale smola ja som mala na určitu. Dobre som to pochopila? Alebo pracovná zmluva nema stým nič.

petinka11
23. sep 2009

a vlastne je tu este aspon nejaka nadej ze sa to cele zmeni a zvysi sa rp kazdemu??bez akej kolvek diskriminacie??je tu este aspon nadej??alebo je to uz v podstate rozhodnute???

jajus
23. sep 2009

petinka nie nieje rozhodnuté ešte sa to ma prerokovať, ide hlavne oto či ministerstvo financii najde dosť penazí. Ale do konca septembra to bude jasne, urobia rozpočet na rok 2010 a uvidia. NO ja len dufam že i napriek utahovaniu opadkov najdu rozumne riešenie

carodejnica
23. sep 2009

Stále platí to, čo doteraz. Návrh zákona sa ešte nedostal ani do parlamentu. Bolo ukončené pripomienkové konanie.
Tu je to jasné => https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialWork...
(ja som si na tej stránke zapla sledovanie legislatívneho procesu, tak to mám stále na očiach)

Také ružové to však nebude, pozrite sem...
http://ekonomika.sme.sk/c/5017418/ministerstvo-...

petinka11
23. sep 2009

mozete mi to niekto prelozit polopaticky minist.financii a odborari nesuhlasia zo zvysenim alebo s tym aby jedny maly zvysene a druhy nie??

mami.sk
23. sep 2009

maznacik - nevies ako je to s tym RP ked je na RD otec dietata??? diky

lenka85
24. sep 2009

baby a kedy to ma byt vlastne schvalene???? A otazka od petinky11 je tiez dobra..