Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

gapa
15. aug 2010

@jozefmihal
😔 vdaka za opravu
A máte aj v pláne doplnať definíciu riadnej starostlivosti o dieťa, tj. niečo také, čo bolo v § 3 ods.3 písm e) Zákona o RP,
že podmienka riadnej starostlivosti je splnená, ak počas práce na dohodu (resp. asi počas zárobkovej činnosti) sa o dieťa bude starať druhý rodič alebo iná plnoletá osoba bez živnosti? resp. inak?

Od 1.1.2010 platí:

1.mamičky bez zárobkovej činnosti = nárok na RP
- ak predtým poberali materské, resp. boli aspn 270dní NP = do dvoch rokov 256eur, potom 164,22eru do troch rokov
- inak 164,22eur do troch rokov

2. mamičky zárobkovo činné = príspevok na starost. o dieta
- ak sa o dieťa starajú v škôlke, jasliach, niekto na živnost = vo výške skutočných preukázaných nákladov, max. 164,22eur mesačne
- ak sa o dieťa stará popri zárobk. činnosti sama mamina, niekto z rodiny alebo niekto bez živnosti, tak vo výške 41eur (25% z RP)

3. mamičky bez vykonávania zárobkovej činnost s detmi v škôlke, jasliach ... bez nároku na príspevok

vy spomínate len jasle (nie škôlku) a možnosť požiadať o prísp.na star. o dieťa. Nespomínate "štátnu" škôlku. Nerozumiem prečo by štát dával zarábajúcej osobe prísp. na jasle vyšší ako je výška RP pre nezarábajúcu osobu, ktorá sa stará o dieťa sama. Nejako sa mi to nezdá logické. Ak dá niekto dieťa do súkromnych jaslí, tak asi na to má peniaze a príspevok vyšší nepotrebuje.

lucia20
15. aug 2010

Ak som to dobre pochopila, tak po 1. januari 2011 budem poberat zvyseny RP, ak som bola 270 dni poistena a zaroven teraz poberam matersku?

minitrouble
16. aug 2010

@jozefmihal dobry den pan Mihal, chcela by som sa spytat ako budu riesene mamicky, ktore uz zacali pracovat a teda stratili narok na akykolvek rodicovsky a dostavaju uz len prispevok na starostlivost o dieta (cca 40euro), ak aj dostali jednorazovy prispevok, aj tak pridu do konca roka priblizne o rovnako sumu ako ten jednorazovy prispevok je - ale to uz je jedno...ked som sa uz raz rozhodla pracovat podla tohto zakona vedela som do coho idem ....
zaujimalo by ma ale ake bude ustanovenie pre tieto pripady, ktorym uz bol odnaty rodicovsky prispevok lebo zacali pracovat, pricom sa nadalej staraju o svoje dieta (praca z domu) ....budeme mat aj my narok opatovne na aspon o nieco vyssi prispevok? budeme musiet znova poziadat o RD - bude sa z toho nejakym sposobom odpocitavat ten jednorazovy prispevok, ak bol vyplateny (aj napriek tomu ze straty vzniknute z rozdielu medzi 256 a 40 euro ..do konca roka budu asi ak presne vykryte tym jednorazovym prispevkom ?)
Ak by ste mali cas, zaujimala by ma vasa odpoved na tuto otazku. Vopred vam dakujem za odpoved.

pipera
16. aug 2010

@jozefmihal dobry den, ja som na rodicovskom prispevku. V lete ma volali na dva tyzdne do prace na zastup pocas dovolenky. Robila som na dohodu o vykonani prace. Na UPASV mi povedali ze to mozem robit iba jednorazovo. Teraz ma volaju do prace asi na mesiac /cca od 15.9. do zhruba 15.10.2010/ nakolko kolegyna ma ist na planovanu operaciu. Pani na UPASV mi povedala,ze pridem o rodicovsky prispevok a dostanem len tych 40 eur. Mne sa to nezda, kedze by som zas isla na dohodu. Povedala mi pani spravnu informaciu? Ak by som robila na dohodu opakovane, tiez sa krati rodicovsky prispevok?
Dakujem.

minitrouble
16. aug 2010

@pipera ten prvykrat co si robila na dohodu tak si bola este na MD alebo uz na RD? lebo na RD nemozes vykonavat ZIADNU zarobkovu cinnost - ani na dohodu 😉 🙂 takze ti pani na urade povedala spravnu informaciu ....jedine popri MD si mohla jednorazovo vykonat na dohodu nejaku cinnost, ak sa nemylim 😉

centik
16. aug 2010

@gapa takze ak od septembra davam malu do skolku a nejdem pracovat nemam narok na nic? ani na podporu alebo nieco take? a nevies kde prosim ta sa to nahlasuje? na socialke?

minix
16. aug 2010

@gapa @jozefmihal dobre ranko, rada by som si ujasnila jednu vec, neviem, kto z Vas je na to fundovanejsi. 🙂
Pokial by sa od noveho roka, t.j.1.1.2011 dalo privyrobit si popri rodicovskej dovolenke, a ja si zalozim zivnost, nestratim narok na ten vyssi prispevok, 256€?
Budem moct byt stale v pracovnom pomere u zamestnavatela, ako som teraz, popritom si zalozit zivnost, a este dostanem aj prispevok 256€ do ukoncenych 2 rokov dcerky?

Resp. ako to je?

Dakujem za odpoved.

pipera
16. aug 2010

@minitrouble uz som brala rodicovsky prispevok. normalne som musela zaniest zmluvu na urad zmluvu,oni si ju fotili a zakladali. no kazdopadne pojdem pozriet na ucet,kolko mi prislo. ci mi nepodala zlu informaciu a neposlu mi len tych 41 eur :(

snezka11
16. aug 2010

@jozefmihal dakujem veľmi pekne za odpoved, vedela som že ak pôjem volit vas a vašu stranu niečo z toho bude,mate moje sympatie.

annie13
17. aug 2010

@snezka11 aby ta to nepreslo po 1.1.2011

centik
17. aug 2010

@annie13 😅 😅 😅

gapa
17. aug 2010

@minix
😀 😀 😀
Si ma pobavila, že kto je kompetentnejší?! 😅 Samozrejem že terajší minister práce, soc.vecí a rodiny = p. Mihál skôr, ako "nejaká" mamička na RD.

Ale ani on nemôže ešte vedieť, aká bude konečná verzia zákona, lebo ani vo vláde nie je sám a kým zákon schvália v parlamente, tiež sú môžné menšie, či väčšie zmeny. Preto to neberte na 100%.

No a samozrejme, že p. Mihál má teraz iné starosti, ako odpovedať na koníku. Ja som nakoniec napísala dosť dlhú otázku, tak predpokladám, z toho dôvodu nebude mať ani čas na odpoved.

No a tiež som velmi zvedavá, ako tie zákony nakoniec dopadnú. Hlavne sa mi zdá nefér, ak mamičky pracujúce na dohodu nemajú nárok na dôch.poistenie štátom. Preto som dala tú otázku, čo je vyššie.

jozefmihal
21. aug 2010

"Po novom" budú môcť postupovať aj mamičky, ktoré už RP resp. príspevok na starostlivosť poberali pred 1.1.2011.

Základné zmeny ešte raz:

1. Nárok na RP bude mať aj rodič, ktorý pracuje (pracovná zmluva, dohoda, živnosť a pod.).

2. Rodič, ktorý pracuje, sa môže dobrovoľne zriecť nároku na RP a namiesto neho si nárokovať príspevok na starostlivosť o dieťa.

3. Príspevok na starostlivosť o dieťa bude vo výške preukázaných nákladov na starostlivosť poskytnutú inou osobou - opatrovateľkou, súkromným, štátnym alebo obecným predškolským zariadením a pod., najviac však 300 eur mesačne.

4. Príspevok na starostlivosť o dieťa sa poskytuje na každé dieťa. Ak sa o nejaké dieťa stará rodič tak, že nevie preukázať výšku nákladov inou osobou, príspevok je vo výške 41,10 eur mesačne.

Príklady.

Pani A má dieťa vo veku 1 roka, pracuje na dohodu. Pred RP mala nárok na materské. Dieťa má doma. Rozhodne sa pre RP, ktorý bude dostávať vo výške 256 eur mesačne, po dosiahnutí 2 rokov veku dieťaťa 164 eur mesačne.

Pani B má dieťa vo veku 2 roky a 1 mesiac. Pred 1.1.2011 poberala RP 256 eur a potom 164 eur mesačne. Pani B po 1.1.2011 bude pracovať, dieťa dá do štátnych resp. súkromných jaslí resp. opatrovateľke, za čo bude platiť 340 eur mesačne. Pani B môže požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 300 eur s tým, že súčasne stráca nárok na RP.

Pani C má dve deti, jedno vo veku 2,5 roka, to má v súkromnej škôlke za ktorú platí 350 eur mesačne. Druhé dieťa má 3 mesiace, o toto dieťa sa stará osobne. Pani C sa rozhodne pre príspevok na starostlivosť o dieťa, na staršie dieťa dostane 300 eur, na mladšie 41,10 eur, spolu 341,10 eur.

helen
21. aug 2010

@jozefmihal Dobrý večer, hoci mi tiež nie je jasné, ako sa "cez noc" z "ficovej diery v rozpočte" stala prostredníctvom účtovného triku rezerva v iných kapitolách, tieto zmeny mňa osone potešia. Možno to s tou dierou nebolo až také zlé 😉

jozefmihal
21. aug 2010

Tá diera v rozpočte skutočne je, na rok 2010 chýba na vyplatenie RP suma 60 mil eur. Dieru riešime všelijako, nie je to na debatu na chat-e.

Príspevok na starostlivosť nejde zo štátneho rozpočtu, ale z eurofondov. Preto ak sa niekto rozhodne prejsť z RP na príspevok na starostlivosť, "odľahčí" tak štátnemu rozpočtu a namiesto toho zaťaží eurofondy - kde máme peňazí relatívne dosť.

helen
21. aug 2010

@jozefmihal To všetko bolo povedané na tlačovke a ja tomu rozumiem 🙂 stále to ale znamená, že to nie je až také zlé, keď sa to dá takto riešiť 😀
Zmeny ma ale veľmi tešia, nerozumiem, prečo by som mala byť "potrestaná" za to, že sa rozhodnem pracovať, takže zrušenie obmedzenia na ne-pracovanie sa mi zdá fér - veď štátu tvorím dane aj odvody. Ale aj tie ďalšie silne sociálne opatrenia sú dobré, budú podporovať pôrodnosť a to sme predsa chceli - Slováci 😉

helen
21. aug 2010

@jozefmihal Napadla mi ešte jedna vec, ktorá by mohla byť pre vás námetom: Príspevok na starostlivosť o dieťa je pre deti do 3r, tzn. o štátnych škôlkach, hlavne tu v BA nemôže byť reč. Súkromné škôlky berú deti väčšinou tak od 2r, no často by ženy rady začali pracovať aj skôr a dali zatiaľ dieťa do menšieho kolektívu s nižšou chorobnosťou. Miniškôlok, resp. minijaslí, hlavne tých legálnych, je ale stále nedostatok. Nestálo by za úvahu zobrať to aj z opačného konca - podporiť vznik takých minijaslí (momentálne je to byrokraticky fakt náročné)? Aspoň po procesnej stránke. A pokiaľ by sa aj na to dal použiť ESF, došlo by k ďalšiemu odľahčeniu št. rozpočtu a možno by sa aj naplnil ten počet 10 tisíc poberateľov príspevu na starostlivosť o dieťa.

tin007
21. aug 2010

@helen prave navrh na preplacanie akehokolvek legalneho zariadenia (ci uz statna skolka, sukromna, minijasle, opatrovatelka a pod.) je namet k tomu, aby sa rozhybal vznik sukromnych zariadeni. suma 300 E/dieta je tak lakava, ze urcite uz vela z nich sedi a duma, co vsetko budu k zriadeniu od 1.1.2011 potrebovat 😉

helen
21. aug 2010

@tin007 Skúsim inak: práve preto, že nie som presvedčená o tom, že suma 300 Eur naplní plán 10 tis, poberateľov hneď v budúcom roku, keďže dnes ich je len 4 tisíc, navrhla som zníženie byrokratickej záťaže pre vznik súkromných jaslí. V tomto procesnom smere je rezerv dosť.

minix
22. aug 2010

ak by som mala priestory a chut na byrokraticku masinerku, tak uz mam sukromne jaslicky/skolku davno.

napriek tomu, pan minister, ma celkom potesilo to, ze ja ako rodic, ak sa rozhodnem pracovat, tak ma nebude tento stat diskriminovat tym, ze mi vezme rodicak, ako keby som bola nestopercentna matka len preto, ze chcem nejaku tu korunku privyrobit. A tie korunky sa skutocne zidu, najma tu v BA, ak sa rozhodnem dat malu do sukromneho zariadenia len preto, ze statne nemaju kapacity.

Je smutne pozerat sa najma v Petrzalke na to kvantum byvalych skolok, v ktorych sa alebo grupuju narkomani, alebo veselo chatraju...alebo sa cest vynimkam, v nich stavaju krizove centra.

helen
22. aug 2010

@minix Like!

jozefmihal
22. aug 2010

minix, da sa to aj jednoduchsie - zriadite si zivnost na opatrovanie (pokial viem ide o volnu zivnost) a mozete opatrovat dve - tri deticky... Dalsi sposob by mal byt cez materske centra, rokujeme s Uniou materskych centier, aby to bolo realne mozne. Ciel je jasny - bez zbytocnej byrokracie umoznit mamickam pracovat ak chcu a mozu, a podporit vznik akychkolvek zmysluplnych zariadeni, ci podporit fyzicke osoby s umyslom starat sa o deti.

da3enka
22. aug 2010

dobry den ,ja sa chcem opytat ako by to bolo keby dieta ostalo doma napr. s babkou a ja by som sla do prace?dostavala by som aj nadalej RD?dakujem za odpoved

minix
22. aug 2010

@jozefmihal nie je to az take jednoduche s tym opatrovanim, lebo mam len trojizbovy byt a nie dom so zahradou.🙂) ale ako tip to nie je zle, premyslam uz teraz nad tym, ako by som sa vedela realizovat.

Co to som pocula aj o sposobe cez materske centra, kamaratka je v tom dost zainteresovana, kedze jej teraz nezobrali dieta do skolky, lebo je mamicka na materskej dovolenke 🙂))

Kazdopadne dakujem za odpoved a dufam, ze nas, mamicky, co chceme pracovat, uz nic neprekvapi. 🙂

baby2
22. aug 2010

@jozefmihal, co sa planuje s odvodmi / starobne pri materskom a rodicovskom. je platitelom stat ak je mamicka zamestnanec na MATERS/RODICOVSKOM? ak je nezamestnana - figuruje ako neplatitel, sice nepovinny ale nezarataju sa jej roky do dochodku_? a co zivnostncky s osetrovnym, tie vlastne budu platit odvody pocas poberania 300e osetrovneho, pretoze pracuju, cize z preukazatelnej mzdy? ak im nevznikne povinnost platit starobne pre nizky vedlajsi prijem, bude im tato doba kedy nemusia platit odvody zaratana do veku na dochodok? dakujem.

helenkasabinka
23. aug 2010

@jozefmihal dobry den pan Mihal 🙂 chcem sa teda spytat,ja som mamicka na materskej dovolenke uz od maja 2008,mala ma teda 2 roky aj 3 mesiace a teda by sme chceli uz aj druhe dietatko....pred prvym tehotenstvom som nebola zamestnana a tak som ani nemala narok na zvyseny RP a kedze planujeme druhe dietatko a zvyseny RP sa nam urcite zide,tak som si od augusta 2010 zacala platit DNP,mam teda narok na zvyseny RP ak splnim tych 270 dni do porodu?

dakujem za odpoved 🙂

ninny
23. aug 2010

@jozefmihal Dobrý deň p. Mihál, ak nastúpim do práce ešte pred 1. januárom 2011, nebudem už môcť dodatočne požiadať o RP /popri zamestnaní/ resp. o príspevok na starostlivosť? Vzťahuje sa táto možnosť len pre mamičky/oteckov, ktorý nastúpia do práce až po 1.1.2011? Vopred ďakujem za odpoveď.

ilijanka
23. aug 2010

aj ja sa chcem opýtať na to isté, ako ninny- ak už teraz pracujem na dohodu a malá má 17 mesiacov, budem mať od januára 2011 nárok na RP 256, resp.164 eur aj keď budem pracovať na čiastočný pracovný úväzok? Ďakujem za odpoveď.

crybutterfly
23. aug 2010

@jozefmihal ak som to správne pochopila, tak mám na výber z dvoch možnosti - ak nastúpim do práce, tak si vyberiem či budem poberať RP /do 2 rokov - 256 Eur, tretí rok - 165 Eur/ alebo nebudem poberať RP, ale požiadam o príspevok na starostlivosť o dieťa do výšky preukázateľných 300 EUR, však?
Čiže ak dieťa zostane doma s kamarátkou /kt. nemá živnosť na opatrovanie/, kde neviem preukázať náklady je pre mňa najvýhodnejšie poberať RP, ak by som požiadala o príspevok na starostlivosť - budem dostávať len tých 41 Eur.
Takže ak sa rozhodnem ísť do práce a s dieťatkom bude moja kamarátka, môžem naďalej popri práci poberať RP? Do 2 rokov 256 Eur a potom tých 165 Eur?
Ďakujem.

helen
23. aug 2010

@minix Ak by si aj mala RD, stále je to zložité: potrebuješ povolenie hygienikov, na to nesmieš mať v dome ani papagája, nie to psa, musíš mať samostatné a prispôsobené WC a kúpeľňu pre deti, stravu musíš dať dovážať, ak by si chcela variť, musíš denne voziť vzorky všetkého na kontrolu... je to náročné, pre jednu osobu takmer nemožné. Môžeš mať živnosť na opatrovanie u niekoho doma, len potom neviem, ako sa to dá realizovať s 2-3 deťmi, aby to boloé 100% legálne.