Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

andzi
2. apr 2010

lul, čo to znamená? Máš živnostenský list? Živnosť si prerušila?

lul
2. apr 2010

nemam ziv. list, bola som szco bez zivnosti, mala som DIC ale aj to som odovzdala, skoncila som s tym

andzi
2. apr 2010

Tak potom aký je problém s rodičákom keď nevykonávaš zárobkovú činnosť?

lul
2. apr 2010

tej spolocnosti, prektoru som uzatvarala II. pilier som vypoved nedala. Oficialne.

tinad
5. apr 2010

Maminky, teraz mi konci materska, ako mam postupovat,aby som mala zvyseny RP?

lul
7. apr 2010

haloo, vie niekto poradit?

a tiez by ma zaujimalo to, co tinad 🙂

alusha
8. apr 2010

ahojte, ked poberate teraz matersku, tak len pojdete na urad prace a vyplnite tlacivo-ziadost o rodicovsky prispevok, este vam tam daju jedno tlacivko, ktore potvrdi socialna poistovna, ze ste poberali materske, s tym treba potom tiez ist na UP... treba k tomu rodny list a prefotenu karticku od uctu a obciansky preukaz

groka
8. apr 2010

tato tema je myslena ...

na zvyseny rodicovsky prispevok budu mat narok len mamicky ktore pracovali270 dni a bude vyplacany len prve 2 roky dietata potom to pada zasa na tu smiesnu sumu,dobre tomu rozumiem,ze?

ten zvyseny rodicovsky sa netyka napriklad mna,syn nastyupil do skolky ako 3 rocny v septembri 2009,ja som od vtedy nezamestnana a momentalne v 22tt,v auguste nastupujem na rodicovsku,som evidovana na urade prace 😠

takze ja a ine mamicky v mojej podobnej situacii budeme dostavat tu smiesnu sumu,fuj

p.Tomanova by si mohla vyskusat co to je postarat sa o dieta s jej necelymi 5000 sk a to v dnesnej dobe

andzi
8. apr 2010

groka, ja si myslím, že je to spravodlivé. Prečo by matka, ktorá pracovala mala mať taký istý rodičovský ako matka, ktorá nepracovala? A ten rozdiel je minimálny, len 91 €. Ja teda neviem, ale aj 256 € je hrozne málo, ale štát nie je predsa povinný živiť naše deti, každý sa o ne musí postarať sám, to je len pozostatok ideólogie kominizmu, som na materskej tak sa o mňa štát staraj.

groka
8. apr 2010

andzi ked porodis,pochopis,ze ti nebude stacit ani plat tvojho muza ani RP
takze reci ze je to spravodlive su neni na mieste
a ked uz nech teda znisia ceny plienok,susenych mliek,vyziv a tak dalej,potom sa mozme bavit o tom ze je to spravodlive
no veta -Prečo by matka, ktorá pracovala mala mať taký istý rodičovský ako matka, ktorá nepracovala?
mi pride jedno dieta bude inteligentnejsie ako to druhe a suma 91 euro,za to mas par krabis nutrilonu,plienky,nejaku kozmetiku ...

a do frasa je kriza a je zena ktora si nemoze najst robotu chodi po konkurzoch ako blba,nevezmu ju do roboty a tak teraz bude trpiet tym,ze bude dostavat menej o 91 eur

keby s tebou vybabral stat podobne,reagovala by si podobne

denisocka
8. apr 2010

andzi,kus blby postoj,nezda sa ti? nie každa z nas je multimilionar a nie každa si može odisť trebars do roboty a dieťa dať do jaslí,alebo ju uživý muž lavou zadnou 😉

brisilda
8. apr 2010

no ja si tiez myslim ze je to nespravodlive moj manzel drie ako otrok plati dane a ja som musela byt na predlzenej materskej koly zdrav. problemom mojho syna do toho prisla kriza a najst si zamestnanie je nemozne kedze kto uz vs len zamestna ked mate dieta ktore je casto chore a potrebujete pracovat iba od 7:00 do 15:00 .popritom ste castejsie na ocerke ako v praci? nie kazda mamina ma to stastie ze ma poruke svokru alebo niekoho komu moze hodit dieta na krk u mna je prvorady moj syn a ostatne veci idu vtedy bokom tak neviem preco sa mila pani Tomanova nepozrie aj na taketo mamicky ja osobne nemam nazvys peniaze aby som si mohla dovolit platit DNP lebom z jedneho platu je to dost tazke ☹ takze nas mudry stat znova vybabral s mamickami alebo s rodinami ktore su na tom financne trosku horsie takze ako to uz byva nemas peniaze nemas nic 😠 Ja som statstna ze mam vlastne byvanie , manzel ma slusnu pracu s ktorej v pohode vyzijeme no mat nizsi RP len preto ze si neplatim DNP alebo sa mi nepodarilo zamestnat sa mi zda trosku nespravodlive este ze nasa romska populacia je zvyhodnovana vo vsetkom a na poctiveho cloveka stat kasle lebo nemam peniaze to akoze ludia ktore si zakladaju rodinu nemaju pravo na deti ???ale jasne kto ma pracu tazko pochopi niekoho kto sipracu hlada a nemoze ju najst lebo zdrav. stav dietata mu to neumoznuje 😖 je to vazne smutne

kosta123
8. apr 2010

brisilda -plne s tebou súhlasím!! je to svinstvo,tak nech dajú všetkým rovnako.Veď ty nemôžeš za to že si sa nemohla zamestnať kôli synovi,kríze,pracovnej dobe.....ja som mala štastie že som robila,ale keby nie tiež by ma to riadne štvalo,ja sa bojím že sa tiež nebudem môcť zamestnať,koli dietati lebo ako aj ty, ja ju nebudem mať kde dať zo školky, takže tiež budem musieť hladať prácu len do 15,00 no a skúsme niekde v nove.j možnej práci povedať, že chcem robiť od-do,tak sa na nás pozrú a povedia si že za nami je 100 iných žien ktoré si prac.čas nevyberajú a sme v ...... doma 😖 nezamestnané. 😠

lul
8. apr 2010

a nie je to nahodou tak, ze tych 270 dni si musela byt poistena v socialnej poistovni? tzn. aj ked je nezamestnana, moze si platit DNP, nie?

kosta123
8. apr 2010

ul - aj nezamestnaná si to myslím mohla platiť ak chcela,no kto vedel 😒

brisilda
8. apr 2010

lul no ved to je jasne ze aj nezamstnane si to mozu platit no kto mal vediet mne mila pani na urade cez telefon povedala ze sa plati nieco cez 100 € 🙄 tak viac mi netrebalo ☹ nakoniec som sa dozvedela ze stacilo iba cca 45 € no uz bolo neskoro ale nevadi ja nemam deti pre peniaze ktore mi da stat ale preto ze chcem a milujem ich 😉 😀

denisocka
9. apr 2010

myslím že aj pri platený 20€ DNP by ta materska vyšla pekne,ale ako sa vyššie sponína,kto to mohol vedieť .ja som 3rok zavreta doma a ma ani nenapadlo že dačo take existuje

brisilda
9. apr 2010

denisa 20 € sa platit nemoze lebo minimalna suma sa pohybuje okolo 42 € ? tak nejako neviem je mi to uz jedno nakolko coskoro rodim 😀

denisocka
9. apr 2010

maximalna je do 50€

rubinka
9. apr 2010

Baby minimálna suma je 14eur ja si to platím, maximálna je 44 eur alebo tak nejako. Aby nedošlo k nedorozumeniam. 🙂

denisocka
9. apr 2010

rubinka dakujem, je dobre mať info od toho,kto to aj platí a nevyťahovať deziluzie z rukava,preto to potom mnohých odrazí - sa vôbec informovať o tom. samozrejme, mne aj brisilde je to už naprd,ale možno ine to stihnu 😀

rubinka
9. apr 2010

Inak neviem odkiaľ beriete tie čudesné sumy, každá tu inú píšete pritom máte na výber len z dvoch možností, bud platiť z maxima alebo minima. Na stránke sociálenej poistovne jasné máte že minumum je 14 eur a maximum 47,70 eur.

Stačí sa pozrieť tu: http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne...

denisocka
9. apr 2010

rubi a nič medzi tým sa platiť neda -trebars 30€ ?

rubinka
9. apr 2010

Deni pokiaľ si nezamestnaná, tak nie. Bola predtým možnosť doplácať si ten rozdiel ktorý ti chýbal z výplaty do maximálneho vymeriavacieho základu, ale neviem či sa to ešte dá. Viem že to mali rušiť. Ja som sa o to nestarala kedže pre mňa existuje len tá predošlá možnosť lebo som nezamestnaná.

denisocka
9. apr 2010

no a teraz ked platíš minimum,tak kolko maš MD a PN? ked pri maximum maju tuším +600€/mesačne

rubinka
9. apr 2010

Deni ja som si platila v roku 2009 z maximálneho VZ, takže budem mať tú maximálnu materskú lebo oni berú za rozhodujúce obdobie rok ktorý predchádza roku pôrodu. Čiže ked rodím v roku 2010, tak ich zaujíma len to koľko som platila v roku 2009, to koľko platím tento rok, neni vôbec dôležité, preto som si to znížila na minimum. Poistená som od 1.6.2009 takže ich zaujímajú platby za obdobie 1.6.2009 - 31.12.2009

denisocka
9. apr 2010

aha .. no aj tak to je pre mna pasé

rubinka
9. apr 2010

Tak pre teba hej. Treba pred otehotnením začať platiť aby si stihla byť poistená 270 dní pred pôrodom.

gapa
9. apr 2010

len doplním, že si môžete určit akýkolvek vymeriavací základ medzi 319,58eur a 1084,55eur (platí t.č., mení sa vždy od 1.7. maximum a od 1.1.minimum). Z vami stanoveného vymeriavacieho základu platíte 4,4% mesačne. T.j. dá sa platiť aj napr. z VZ 400eur, 500eur alebo napr. 555eur alebo 1000eur ... Ale ked zvýšia minimálny VZ napr. od 1.1.2011, tak aj ked si prihlásená z VZ 319,58eur, tak musíš platiť z aktuálneho minima, t.j. toto si treba sledovať.

gapa
9. apr 2010

a samozrejme, ak máte iné nem.poistnie (napr. zamstnanie alebo povinné nem.poistenie SZčo), tak v sumáre zo všetkých nem.poistení môžete za konkrétny kalend.mesiac mať VZ najviac t.č. 1084,55eur. PRednostne sa platí zo zamestnania a ako szčo.