Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

paula58
24. jún 2010

ahojte chcela by som sa opytat chceme druhe dietatko a ko je to ked napriklad otehotneim ked bde mat moja mala 2,5 roka tak ze ked porodim druhe babo dostanem rodicovsky prispevok zvyseny alebo ako to je?dakujem za odpoved 🙂

paula58
24. jún 2010

prepacte ked otehotniem nie ked porodim 🙂

standa82
24. jún 2010

@paula58 .... pokiaľ ti trvá PP aj naďalej počas RD, dostaneš zvýšený rodičovský., ale platí, že matke sa ešte pred vznikom nároku na rodičovský príspevok vyplácalo zo Sociálnej poisťovne materské alebo obdobná dávka v členskom štáte Európskej únie. Alebo sa jej materské nevyplácalo, no v období posledných dvoch rokov ešte pred narodením dieťaťa bola najmenej 270 dní nemocensky poistená.

paula58
25. jún 2010

som zamestnana stale a mala ma teraz 2roky aj mesiac a chceli by sme to stihnut ked bude mat tri aby som porodila,dakujem za odpoved 🙂

standa82
25. jún 2010

@paula58 ...pokiaľ ti bude trvať PP, budeš mať nárok na zvýšený RP, ale materskú ti budú počítať len z predpokl.VZ v zamestaní, keďže budeš v tom čase na RD.

simona55
1. júl 2010

ahojte vie mi niekto poradit? konci mi RP zvyseny, treba ist zase vybavovat aby som mala tu normanu RP? 28.6.10mal maly dva roky, co dalej?dakujem za odpoved

nadhera
1. júl 2010

@simona55

doporucene mi poslali z UPSVaR , ze mi konci zvyseny rp a prechadzam opat na znizeny rp /164€/.

Za jun dostanes vyplatene v juli /256€/ .

simona55
2. júl 2010

dakujem za odpoved si zlata,takze nemam nikam chodit.

lenkama
7. júl 2010

Ahoj,ja by som sa zas chcela spýtať ohladom nástupu na MD,teda gynekologička mi vypísala papier s nástupom na MD od 25.7.2010,termín pôrodu mám 19.9.2010,na úrad práce mám ísť 21.7.,chcem sa teda opýtať,či mi stačí tento papier od gynekologičky zaniesť na úp,keď sa tam pojdem hlásiť toho 21.7. alebo treba ho zaniesť skôr,a tiež či to treba prefotiť a zaniesť aj na sociálnu poisťovňu a zdravotnú poisťovňu,a čo ešte k tomu bude treba,ďakujem moc za každú radu 🙂

standa82
8. júl 2010

@lenkama ...Stačí ti zaniesť ho, keď sa pôjdeš hlásiť. Na soc.poisťovňu ho asi pôjdeš zaniesť zbytočne, keďže si nezamestnaná. Len ak by si bola alebo si platíš DNP.

lenkama
8. júl 2010

@standa82 Ďakujem za radu,tak sa teda nemusím náhliť,zanesiem ho až keď pojdem na úp sa hlásiť,no a to DNP si neplatím,nevedela som,že si to treba platiť keď chcem ten vyšší rodičovský,takto dostanem len rodičovský ten nižší 164eur je to myslím mesačne 😒

standa82
8. júl 2010

@lenkama ...áno, len ten nižší. A teda nemusíš ísť ani do SP, pretože pokiaľ si nepracovala minim. 270 dní za posledné dva roky od dátumu pôrodu (teda od 19.9.2008 - 19.9.2010), teda si bola nemoc.poistená ako zamestnanec, potom nemáš nárok na materskú. Dostaneš len rodičovský, aj to až keď sa narodí dieťatko na základe RL, ktorý zanesieš na UPSVaR. Ak si bola aspoň 270 dní v tom období zamestnaná, nárok na Materské ti vznikne.

lenkama
8. júl 2010

@standa82 -nie,nepracovala som,ja som vlastne k 5.1.2010 ukončila rodičovskú,malá mala vtedy 3roky a šla do škôlky,takže ja som hneď šla na úp sa nahlásiť ako nezamestnaná,čo som doteraz,kým sa nenarodí bábo,takže mám len nárok na rodičovský vo výške 164eur mesačne,ja som nepracovala od roku 2004,vtedy sa narodila prvá,v 20007 sa narodila druhá,a teraz čakáme tretie,tak som vkuse doma,ale inak ak som čítala dobre,od 1.1.2010 dostanem na tretie bábo ten príspevok od štátu,ak sa nemýlim,tých 20 000sk a plus k tomu ešte nejaké príspevky,či príplatky.

standa82
8. júl 2010

@lenkama ...tých cca.20 000,- bolo aj pri druhom. Mala si ich dostať aj pri druhom dieťatku.

renejaarudolf
8. júl 2010

Mohli by ste mi prosim povedat kolko sa dostava RP v €?

lenkama
8. júl 2010

@standa82 -fú,tak to ozaj neviem,či som tie peniaze dostala aj pri druhom,chodilo to na účet a to som sa už potom na to nepýtala,nepozerala som,či tam niečo také nabehlo,a treba na tie peniaze,aby som dostala aj pri treťom tých 20 000sk,nejaké papiere vyplniť a zaniesť na UPSVaR,že sa tolko pýtam,už nepamätám veru,aké papiere,doklady,čo všetko bolo treba k tomu 😒 ,ďakujem za radu 🙂

lara1705
8. júl 2010

@lenkama za tretie dieťa dostanes tych 20.000 sk a za pôrod okolo 4 či 5 tisic sk. ale za pôrod dostaneš až ked dieťa bude mať 1 mesiac, tak to vyžaduju.

lenkama
8. júl 2010

@lara1705 -a netreba na to nejaké papiere od úradu vypýtať a vypísať,či to posielajú automaticky?

lara1705
8. júl 2010

@lenkama papiere sa vybavuju až po pôrode. treba sa pytať na socialke, tam všetko povedia čo a jak.

lara1705
8. júl 2010

@lenkama automaticky sa nič neposiela.

lenkama
8. júl 2010

@lara1705 -ja som myslela na tie papiere,či tie posielajú,aha tak už som trošku v obraze,ďakujem za radu 🙂

standa82
9. júl 2010

@lenkama ,....presne ako si dostala odpoveď. Na úrade ti dajú tlačivá. 🙂

jenta
15. júl 2010

ahojte kočky, chcela by som vás poprosiť o radu 🙂 Momentálne som v piatom mesiaci, termín nástupu na MD mám 15.10., ale 2.6. som dostala výpoveď z práce. Viem, že nárok na materskú budem mať, nakoľko som bola nemocensky poistená min. 270 dní za posledné dva roky. Ale chcem sa spýtať, či budem mať nárok na ten zvýšený RP aj keď som od 3.6. evidovaná na úrade práce?

standa82
15. júl 2010

@jenta ...Áno budeš mať lebo dostaneš materskú.

jenta
15. júl 2010

@standa82 tak je dobre 😀 Ďakujem za odpoveď 🙂

suzieqiu
16. júl 2010

Ahojte, potrebujem poradit ohladom rodicovskeho prispevku. Posledne 4 roky som pracovala v zahranici. Narok na matersku mi nevznikol. Ked som sa pytala,na urade prace na rodicovsky prispevok tak mi povedali,ze by som mala mat narok na zvyseny rodicovsky prispevok. Poslali ma do socialnej poistovne aby mi potrvrdili ze som bola nemocensky poistena 270 dni v ramci EU. Tam tie uradnicky mali v tom chaos, ze s takym niecim sa este nestretli. Teraz mi prisiel list od socialnej poistovne,ze som nebola nemocensky poistena. Tak neviem. Na urade prace mi tvrdia ze mam narok na vyssi rodicovsky prispevok ale odkial ziskat potvrdenie,ze som bola nemocensky poistena v zahranici? Dakujem

dajna11
16. júl 2010

@suzieqiu mne povedali že ked mám nárok na materskú tak aj automaticky na ten rodičovský...zvýšený....takže ak tebe nevznikol nárok na materksú tak asi nemáš ani nárok na ten vyšší RP.

mysenac
16. júl 2010

Ahojte, chcela by som poradit - momentalne som evidovana na urade prace a pracujem na dohodu. V oktobri mam termin porodu a potrebujem vediet, ci mozem pracovat na dohodu aj potom popri poberani rodicovskeho prispevku (pracovala by som doma) a ak ano, ci je tam nejako obmedzena vyska prijmu. Dakujem

15natalinka18
16. júl 2010

Ahojte ja pokial viem tak cele tie 2 roky pokial poberam zvyšeny rodičovsky nemožem ani len brigadovat. ako je to potom ten 3 rok ked už budem dostavat ten menši rodičovsky už možem brigadovat ? bez toho aby som porušila zakon lebo stale som zamestnancom jednej firmy len na materskej a chcem bit cele tie 3 roky....poradte dakujem

standa82
16. júl 2010

@mysenac ...buď pracuješ alebo sa staráš o dieťa.