Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

lienocka235
22. jún 2009

nika.. ja pisem ak by...

momentalne sa zatial neprijal cesky model.. viem ze Radicova mala podobny pripraveny.. ale nestihli ho zaviest..

ale zaroven neviem o tom ze by bol na stole vlady relevantny navrh na zvysenie RP na vysku minimalnej mzdy..

osobne si myslim ze to vobec nebude take jednoduche aby to vobec schvalili.. a resp. este uvidime co za to..
lebo ked naposledy schvalili priplatok k prispevku pri narodeni pre 2 a 3 dieta.. tak druhou rukou zobrali mamam co sa budu musiet skor vratit do prace ako o tri roky.. resp. mmam so popri Rd chcu podnikat..

nika skus si precitat moj prispevok.. ja pisaem ak by..mohol by sa a pod.

ako to bude realne. ci bude saptna platnost tazko povedat.. myslim ze sa nechame prekvapit..

hoci osobne si myslim ze v tychto casoch ked soc. poistovna nema pomaly na dochodky.. budeme rady ak budeme mat RP aj v povodnej vyske...

pink_lady
22. jún 2009

ahojte, no ja tomu jednoducho neverim - drzim sa hesla - radsej nedufat a potom sa tesit ako sa tesit a ptoom byt sklamana... 😒 citala som, ze zvysenie malo by na uroven "minimalnej hranice" nie "minimalnej mzdy"..takze ktovie co je to ta "minimalna hranica!?" ... 😒

janocka
22. jún 2009

ingra73 • 4d • 18. jún 2009 o 15:22
http://peniaze.pravda.sk/rodicovsky-prispevok-s... -maminy pozrite si to a predbezne sa skuste tesit, snad to prejde 🙂

sakura77 • 1d, 19tt • 18. jún 2009 o 15:25
no,este aby to aj pravda bola-inak by sa patrilo ,lebo ta "almuzna" je ozaj na smiech teda,tak ale potesilo by

ingra73 • 4d • 18. jún 2009 o 15:27
no vies ze by potesilo.... 😀 😀 😀 len aby to schvalili, lebo zatial len same keci a ,,skutek utek,,

eimiky • 1d • 18. jún 2009 o 15:33
no potešilo by veru

icejane • 2d • 18. jún 2009 o 15:58
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
😵 pol roka je veru dlhá doba...ktovie či si to dovtedy nerozmyslia

lenka_da • 1d • 18. jún 2009 o 20:49
len aby to schvalili, lebo inak budem musiet malu supnut do jasli a ist pracovat, ak bude kam, lebo v nasom regione ide vsetko dolu vodou ☹

janzi • 1d • 18. jún 2009 o 20:58
naparadu, uz aby chodili na ucet 😀

ingulka • 1d • 18. jún 2009 o 21:15
drzme palce, aby to preslo 😉

petruci6 • 1d • 18. jún 2009 o 21:16
neverim kym neuvidim 😀

natsa • 1d • 18. jún 2009 o 21:49
moja reč len aby to schválili to mali už dávno čože sa dá vyžiť z taj almužny napr.ked je maminaq sama.Ved teraz ten rodičovský výjde na dieťa

mukky • 1d • 18. jún 2009 o 22:10
bolo by to super...je vela rodin kde ma mamicka ma len tento prijem a otec nema robotu,ci uz vdaka krize alebo podla regionu kde byvaju..a vyplatte vsetky seky,nakupte,potraviny,drogeriu,oblecenie,detom hracky,mlieko,plienky...ja si to ani neviem predstavit...

budem verit ze to vyjde..

adamko05 • 2d • 18. jún 2009 o 22:11
ked príde 1.krát na účet.... uverííím 😀
ale ako sen- predstava je to pekné celkom 😵 😵

ejusaaa • 1d • 18. jún 2009 o 22:11
No bolo by dobre,keby uz od zajtra to bolo 😝 😀

manika77 • 1d • 18. jún 2009 o 22:14
jaaaj bodaj by to bolo 🙂

nikollette • 1d • 18. jún 2009 o 22:20
Neverím... vsak uz tento rok malo byt zvýšenie a nič.. 😝
uverím ked prídu na účet 😀 😀 😀

miabla • 2d • 18. jún 2009 o 22:56
Toto jediné by ma udržalo doma ☹ , som nešťastná z toho, že práve kvôli "nízkemu rodičovskému príspevku" bude musieť tato vidieť, ako malý vyrastá - a tak som si to chcela užiť, bo aj pri prvom som musela od pol roka do práce a vyrastať ho videli moji rodičia...dá sa povedať a taký máme aj vzťah... Ale ako povedala jedna nemenovaná slovenská celebritka : "chudobný by nemali mať deti" - to je názor, čo? 🙄

sissik • 1d • 18. jún 2009 o 23:13
aby to nebolo tak, ze to bude plati az pre mamicky, ktore pojdu na RD od noveho roku 😕

anickaajanko • 1d, snž • 18. jún 2009 o 23:16
sissik nestras, aj ja uverim az ked ich budem mat na ucte, ale je to krasna predstava

stvura • 1d, snž • 19. jún 2009 o 02:51
Som zvedava, lebo akurat zvazujem ci nastupit v septembri alebo nie do prace...ale ked uz dlzku materskej zavrhli, tak neviem.... ☹

eimiky • 1d • 19. jún 2009 o 05:48
Stvura ja to isté zvažujem, keby to zvýšili, tak zostanem dlšie na meterskej

stvura • 1d, snž • 19. jún 2009 o 06:22
Inac s tou dlzkou materskej je to tiez take....neviem preco ako vydata zena som diskriminovana...na jednej strane nasa krasna Ustava preferuje rodinu, no na druhej vychadza v ustrety slobodnym matkam. Vela mojich kamosiek to vyuzilo a musim povedat ze sa maju teda ovela lepsie ako mi...sakris, to je teda...

eimiky • 1d • 19. jún 2009 o 06:59
no hej aj ja si myslím, že to nie je spravodlivé s tou materskou.Presne na jednej strane rodinu a na druhej strane na rodinu kašlú 😒

veronika81 • 1d • 19. jún 2009 o 08:27
tak lebo toto je ten náš úžasný "sociálny štát" 😠

Sľubovali to v roku 2006 a sľubujú aj teraz..lebo budú voľby.

Ale mamičky tešme sa, od septembra vyššie prídavky na deti o 74 centov, páááni 🤐 😀

veronikac139 • 1d • 19. jún 2009 o 09:31
Fiiiiiiha, neviem cosa nam nepaci, ved 71 centov, to je asi 5 plienok na mesiac navyse 😎 😎

tilko • 1d • 19. jún 2009 o 09:51
Ja sa tiež obávam toho, že je to predvolebný ťah. ☹ V septembri či chcem, či nechcem musím ísť do práce a každá takáto vec mi dáva nádej, že ostanem doma. Ale budme reálny. Kde chcú na to zobrať peniaze? 😒

veronika81 • 1d • 19. jún 2009 o 10:15
veronikac, tak nám za to vyjdú iba 4 plienky 😀 😝

tilko, máme približne rovnaké detičky, až zimomriavky mám pri predstave, že by som mala ísť pri takom maličkom bábätku do roboty 😢 Aj keď, neviem čo ešte bude..

gucz • 1d, 9tt • 19. jún 2009 o 10:18
ja tomu veľmi neverím, však také už sľubovali viac krát. Uverím až keď mi prídu na účet

akejka • 2d • 19. jún 2009 o 11:29
veronika presne tak. Už 3 roky sľubujú materskú na úrovni minimálnej mzdy. A stále zostalo len pri sľuboch. Tiež týmto sľubom už neverím a hlavne neverím, kým bude ministerkou PSVR Tomanová 😠

veronika81 • 1d • 19. jún 2009 o 11:39
dokonca madam V.T. (boože, ona má iniciálky ako ja 😨 ) hovorí iba o PRIBLÍŽENÍ výšky príspevku k minimálnej mzde.. Tak možno šupnú každej 74 centov 😀 však sa priblížia.

silvia123 • 1d • 19. jún 2009 o 11:51
Tiež tomu neverím, skôr si už Tomanka bije do hlavy, že čo to vôbec sľúbila kedysi a teraz očakávam že sa vyhovorí na krízu a bude po paráde. V každom prípade keby motyka vystrelí a predsa to schvália, mala by som uľahčené rozhodovanie mať druhé dieťa, lebo teraz som taká odvážna neni...

siska_br • 1d • 19. jún 2009 o 12:16
no maminky, zatial sa mozme TESIT realne na toto

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/tyzdnovka-joze...

muffinka • 2d • 19. jún 2009 o 14:30
No uz vcera bolo neskoro!!! Aj tak som skepticka, co sa tyka toho zvysovania.

mami.sk • 1d • 19. jún 2009 o 19:28
ja tomu uverim az ked budem mat tie peniaze na ucte 😀 😀 😀
ale myslim si ze to prejde , lebo je predsa volebny rok a tak to budu mat vsetci v zivej pamati aka je tato vlada "socialna" a ako jej hrozne zalezi na mladych rodinach 😒
a zabezpeci im to zvolenie na dalsie 4 roky 😝 hlavne ze na to zvysenie mali cas 3 roky co vladnu ale nechaju si to na posledny polrok aby to bolo spravne nacasovane priamo pred volbami 😝

manika77 • 1d • 19. jún 2009 o 21:04

noo maminky ja som slobodna mamina a ako to je s materskou mozem byt dlhsie alebo co?

janickova • 19. jún 2009 o 22:17 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
😠 ja tomu neverim, sluby, sluby, ako vzdy... A ak by aj, nas obidu a bude to znova platit pre zacinajuce MD...

mami.sk • 1d • 19. jún 2009 o 22:43
janickova - myslim ze ked sa zvysi rod. prispevok tak sa zvysi vsetkym, tak je to podla zakona 😉 len dufat ze to fakt nie su len plane predvolebne sluby 😀

zuzitka • 1d, 17tt • 19. jún 2009 o 22:48
ano, mal by sa zvýšiť všetkým mamám na rodičovskej dovolenke 🙂
ja som tak zažila zvýšenie počas mojej RD 🙂

manika77 .... ja som tiež slobodná. budeš dostávať materské 37 týždňov /vydatá maminka dostáva 28 týždňov/
ale musíš dať čestné prehlásenie na sociálku, že žiješ sama s dieťaťom v domácnosti 🙂

a na rodičovskej dovolenke budeš do 3 rokov tvojho dieťaťa 😉

vinifera • 1d • 19. jún 2009 o 22:59
Monika 77. Pokiaľ si slobodná matka tak máš nárok na materskú nie 28 týždnov ale 37 týždnov. Podľa: § 166 ZP odst.1 - 37 týždňov.
Vyššie už niekto spomínal, že to máme finančne lepšie.(Slobodné matky) No neviem, kde ste k tomu prišli. Pretože materskú mám rátanú z minimálnej mzdy alebo z čoho to rátajú a je to 4,95 Eura na den. Takže pochybujem, že niekto má menej. Výhodné byť slobodnou matkou je len vtedy ak neuznáte otcovstvo dieťaťa a uvádza sa, že otec je neznámi a tam tuším prispieva štát sumou okolo 18O Euro mesačne. Ale nakoľko sme sa toutou cestou - nepriznania otcovstva - nevybrali tak to neviem naisto. A ako som čítala tak rodičovský príspevok je okolo 4750 Skk a to ja nemám ani keď má mesiac 31 dní. Takže budem v podstate dostávať o tri mesiace dlhšie menej penazí (počet dní v mesiaci x 4,95) ako keby som po pol ročnej materskej prešla na rodičovskú dovolenku. Ak sa v niečom mýlim budem rada ked ma niekto opraví. No ale ja mám takéto informácie.

zuzitka • 1d, 17tt • 19. jún 2009 o 23:03
vinifera ... toho polroka /alebo 37 týždňov/ dostávaš materské /55percent zo mzdy/ ... to záleží, aký si mala plat

rodičovský príspevok, čo sa má od r.2010 zvýšiť dostávajú všetky mamky rovnako 🙂

zuzitka • 1d, 17tt • 19. jún 2009 o 23:06
Rodičovský príspevok sa tak z terajších 158,67 € zvýši na 164,22 € - o "okrúhlych" 5,55 €.

Prídavok na jedno dieťa sa z terajších 21,25 € zvýši na 21,99 € - o závratných 74 eurocentov.

tu:
http://blogy.etrend.sk/mihalblog/tyzdnovka-joze...

mami.sk • 1d • 19. jún 2009 o 23:07
vinifera - ako pise zuzitka, zalezi od toho aky si mala prijem pred MD 😕 a ked je suma materskeho nizsia ako suma rodicovskeho prispevku tak by sa malo dorovnat aby si dostavala materske vo vyske rodicovskeho prispevku 😉
tak je to aj u mamiciek, kt. vobec nemaju narok na materske, dostavaju hned po narodeni dietatka rodicovsky prispevok 😉

zuzitka • 1d, 17tt • 19. jún 2009 o 23:09
mami.sk ... presne to som si myslela, že ak jej vychádza materské nižšie ako rodič.príspevok, tak sa to má dorovnať 🙂

zuzitka • 1d, 17tt • 19. jún 2009 o 23:11
... alebo ked si nepracovala, tak sa ešte dá dobrovolne nemocensky poistiť, aby si nárok na materské mala 😉
ale to je všetko otázka financií 😒

claudinka • 1d • 19. jún 2009 o 23:13
velmi tomu neverim, ako vzdy, ked naslubuju hory - doly 😖

miskachrumka • 1d • 20. jún 2009 o 10:26
joj to by bolo dobre ale podla mna su to len sluby ved co je to za materska kupim plienky mlieka nejake oblecko ak je treba nejake lieky a hracky a co ostane no prdlajs !!!!!!!!!!!!!!!!!!!a ak sa to nejakym neskutocnym zazrakom fakt stane tak podla mna to bude platit aj pre nas nie len pre mami co budu rodit na buduci rok to by bola diskriminacia a bolo by to proti zakonom ved kazda mamicka potrebuje peniasky ci rodila teraz predtam alebo bude rodit potom!!!!!!!!!!!!!!nie....baby

vinifera • 1d • Včera o 14:35
Tak je možné, že aj 55% z predchádzajúcej mzdy. Vypočítali mi to na 4,95 Eura na den. A chodí to podľa toho koľko má mesiac dní. Takže február bol celkom trápny. Došli mi nejaké neočakávanú prašule na účet tak možno dorovnávali to výšky toho rodičovského príspevku. A to je vlastne koľko?
Pred nástupom na MD som mala na papiery minimálnu mzdu. To preto teraz taká závratná cifra☹((

vinifera • 1d • Včera o 14:37
Oprava: na paperi...

bubatinko • 2d • Včera o 15:00
vinifera, ty si si mala poziadat o doplacanie z Uradu prace do vysky rodicovskeho prispevku........ materske totiz nesmie byt nizsie ako rodicovsky prispevok...... a ak je tak si poziadas o ten doplatok....ale to ti na Urade prace abo na socialnej poi mali povedat......

danka86 • 1d • Včera o 19:44
Baby, s muzom by sme tiez chceli druhe babatko, ale financie nam to nedovoluju.. Keby to naozaj zvysili ako slubuju, tak by to velmi pomohlo v rozhodovani a urcite nie len nam🙂

tilko • 1d • Včera o 23:12
danka 86 🙂 , a nedalo by sa vám plaťiť si dobrovoľné nemocenské v sociálnej poisťovni? Ja som si to platila a teraz mám materskú vyše 17 euro na deň a keď to vynásobíš 30 alebo 31 (počet dní v mesiaci). Problém je v tom, že potom prejdeš na rodičovský a tam je to bieda. Ale ak by to od januára predsa len vyšlo, bolo by to faj.

sasiki
22. jún 2009

tak ja o tom budem snívať 😀 😀 😀

liwka
22. jún 2009

ahoj, baby, velmi ste ma potesili informaciami o tom, ze sa uz nemusim trapit o to, kto bude s mojim dietatom, kym ja budem zarabat - aby sme vobec dokazali vyzit. len keby to preslo. zatial som len v 6 tt., no clovek nad tym uvazuje uz teraz. nepocitali sme, ze nam to s babom vyjde tak rychlo a preto by som potrebovala od vas radu. tyka sa to trochu niecoho ineho: momentalne som nezamestnana, no o cca. tyzden- dva by som mala podpisat zmluvu v novej robote. mam im o tom povedat? alebo ako to funguje? tu pracu surne potrebujeme a neviem, ako mam postupovat. dufam, ze mi budete moct poradit. dakujem 🙂

nada.hope
22. jún 2009

ahojte poradte od augusta idem do roboty a s malou zostava babka mam narok na rodicovsky prispevok alebo nie, niekto tvrdi ze nie ale ja si aj tak myslim ze mam narok na 25 percent, a neviete ako to potom bude v roku 2010?

pink_lady
22. jún 2009

liwka, nie si povinna oznamit ze si tehotna, len si davaj na seba pozor aby si zvladla skusobnu dobu chodit do prace, potom uz ta nemozu v pripade PN ani inak vyhodit... 😉

nika2007
autor
22. jún 2009

nada.hope mas narok na tych 25 % a tiez zo zvysenej uz rodicovskej-teraz este beres matersku

poncita
3. júl 2009

Ahojte a myslite, ked odsuhlasia to zvysenie prispevku, ze to bude tych 8900 brutto alebo uz v cistom?

nadhera
3. júl 2009

poncita, to iste napadlo aj mne. minimalna mzda je 8900 v hrubom, ale v cistom snad nejakych 7500. lenze rodicovsky sa nezdanuje a zasa by to nebolo fer voci tym co maju min.mzdu. ale aj tak neverim, ze to az na taku sumu zdvihnu. zalepia oci dvoma stovkami, ved statu chybaju peniaze.

andzi
3. júl 2009

rodičovský príspevok vo výške minimálnej mzdy? zabudnite! To je len bludný ťah tejto populistickej vlády.

poncita
3. júl 2009

no uvidime co nas caka, ale tiez sa mi nezda ze to bude tych 8900 sk, uz tak tych 7500sk, no ale to by teda malo byt uz davno, UZ je neskoro, co mame brat uver aby sme uzivili dieta?

sue
7. júl 2009

Prosím Vás, poradíte mi? Pracujem, malý od 2.septembra nastupuje do súkromnej škôlky, ktorá nemá dotácie od štátu. Koľko budem dostávať od januára 2010? Do decembra 2009 viem, že normálne rodičovský príspevok aký aj teraz (pretože som začala pracovať ešte vlani, takže pre mňa platil ešte starý zákon) ale koľko budem dostávať od januára 2010? Ďakujem moc !

gapa
7. júl 2009

sue,
rovnako.

siouxsie
8. júl 2009

Téma, ktorú tu rozoberáte, mňa osobne necháva absolútne chladnou. Totiž ja dopredu neverím ničomu, čo naozaj v reále aj neuvidím. V tomto momente ma to teda absolútne nezaujíma a nedokážem sa nad myšlienkou "vari nejakého možného zvýšenia" rozohňovať.

sue
8. júl 2009

Gapa , rovnako znamená čo?

Nemala by som od januára 2010 dostávať ten príspevok na opatrovanie?

gapa
9. júl 2009

sue,
podla teraz platných zákonov budeš aj po 1.1.10 poberať nadalej rodič.príspevok, lebo stále sa na teba vzťahuje prechodné ustanovenie vzhladom na to, že si začala poberať RP za obdobie pred 1.1.09.

a príspevok na opatrovanie? myslíš na starostlivosť o dieťa? Ten len v prípade, ak by išlo dieťa do štátom dotovanej školy pred 3-tím rokom.

biancarv
10. júl 2009

no bolo by super, keby sa ten rodičovský príspevok zvýšil, a verím tomu že to Ficova vláda bude chcieť pretlačiť, veď je pred volbami a musia si nejako zabezpečiť voličov, a mimochodom ja som spokojná s terajším premierom, od kedy je on vo vláde tak sa všetky príspevky, príplatky, dávky a všetko čo sa týka pomoci občanom postupne zvyšuje a stým som nadmieru spokojná, veď vďaka nemu je aj príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa 25000,- aj na druhé a tretie dieťa, veď je to super a aspoň ma to motivovalo mať ďalšie baby 😉

orchideaba32
10. júl 2009

neviete niektora nahodou, ci po zvýseni sa to bude tykat vsetkych mamiciek(aj tych ktore uz poberaju RP) alebo iba tych,ktore zacnu poberat az dnom 1.1.2010? lebo ak len tym, to je potom hrozne nespravodlive, voci nam maminam ,ktore uz poberame tu almuznu

jaduska
10. júl 2009

orchideaba - takéto dávky sa zvyšujú pre všetkých rovnako, takže ak sa náhodou udeje zázrak, tak zvýšený RP budú dostávať všetky maminy na RD

nsoci
11. júl 2009

Juj keby to tak bola pravda... a keby to vydrzalo aj po volbach, nech uz ich yvhra ktorykolvek...

sue
12. júl 2009

Gapa. prosím mohla by si mi poslať link na nejakú stránku, na ktorej sa o tomto píše? Na sociálke ma totiž presviedčali, že od 1.1.2010 pre mňa bude platiť aktuálny zákon,že to prechodné obcobie je len na jeden rok a potom už pre mňa bude platiťten zákon,ktorý teraz platí. T.j. pokiaľ sa o dieťa nestará matka alebo otec, ale opatrovateľka prípadne súkromné zariadenie, rodičia nedostanú rodičovský príspevok,ale príspevok na opatrovanie, ktorý má pokryť časť nákladov na opatrovanie...

Ďakujem moc.

gapa
12. júl 2009

tu je priamo zákon o rodič.príspveku (aktuálny), desiaty v poradí
a aj zákon o príspevku na starostlivosť o dieťa (to je predpokladam to tvoje opatrovanie), je posledný v poradí

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

sue
14. júl 2009

Ďakujem veľmi 🙂

andrea100
15. júl 2009

Prosím o radu?

Na rodičovskú dovolenku som nastúpila v roku 2008. Začala som pracovať na dohodu o vykonaní práce - väčšinou cez výkendy, občas aj cez týždeň, v priemere 3 - 6 dní do mesiaca. O dieťa sa počas mojej neprítomnosti stará otec dieťaťa. Je táto práca protizákonná alebo by som nemala poberať rodičovský príspevok. Pýtam sa lebo ekonómka vo firme chce moju prácu ukončiť.

janka12341
15. júl 2009

carodejnica tak to mas absolutnu pravdu.Je to dost smiesna suma a dost velke trapenie pre opustene mamicky ktore nasli prazdne satniky po svojom muzovy.Materska sa vstahuje na dieta a nie na matku takze ak je matka sama ako sa ma s tou smiesnou sumou a aj babetkom uzivit!Tento stat je dost postaveny na hlavu,ale dufam ze to vynde.Lebo ja som to riskla a dala som setrit s tej materskej na vkladnu knisku syncekovi aby mal do buducnosti aspon daco od toho statu. 🙂

gapa
15. júl 2009

andrea100,
počas poberania RD môžeš vklude pracovať na dohodu, ak sa počas vykonávania tvojej práce o dieťa stará manžel. Dokonca, ak si začala poberať RP ešte v r.2008, tak by si mohla pracovať aj na prac.pomer a mala by si nárok na RP.

andrea100
15. júl 2009

Ďakujem gapa za odpoveď. Niekde som sa dočítala že na dohodu o vykonaní práce môžem ročne odpracovať ročne len 350 hodin. To je asi ten problém ktorý má ekonómka. Lenže na plný úväzok pracovať nemôžem lebo by som malého nemala kam dať. Takto mi to viacej vyhovuje chodiť do práce len občas. Tak ako by sa to dalo riešiť?

gapa
15. júl 2009

andrea,
tých 350hodín je zo zákonníka práce § 226.
Môžeš napr. pracovným pomerom na čiastočný úväzok.

andrea100
15. júl 2009

Vďaka, skúsim to navrhnúť. 🙂