Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

jozefmihal
2. jan 2010

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi... ...tu mi pokojne môžete klásť otázky, sledujem permanentne diskusiu

http://www.jozefmihal.blogspot.com/ ...za hodinu štúdia pochopíte všetko o materskej a DNP.

dzio2
2. jan 2010

scandya. nesranduj ja som natom podobne ako ty tiez som prisla o pracu 8tyz pred porodom 😒 a bola som v ochrannej lehote to akoze nemame narok na zvyseny RP?

tin007
2. jan 2010

lyongirl ak si isla z MD na RD a znovu na MD a potom na RD a pocas tej prvej MD si poberala materske, tak odpoved je ano, mas narok (je to tzv. retazovy porod)

raona
2. jan 2010

ahojte... ja len chcem pridat, pred Vianocami som bola na Urade prace, a tetuska mi povedala, ziadne tlaciva na zvysenie prispevku nebudu, staci bud doniest alebo poslat postou Ziadost, jednou vetou napisanu, ze ziadam o zvysenie rodicovskeho prispevku... a to je cele, ziaden rodny list dietata ani kopiu OP, ani nic podobne prikladat nemusime...

lubu
2. jan 2010

Aj ja mam otazočku...

Moja dcera bude mat v aprili 2 roky čiže na cca 4 mesiace by som mohla žiadat o zvyšenie..a potom znovu prejdem na staru sumu a čo ked v septembri nastupim do roboty???? lebo mi bolo povedane že ak teraz požiadam o zvyšenie a pojdem v septembri do roboty a mala sice nebude v skolke nebude do 3 rokov dostavat rodičovsky príspevok??? 😝 snad som to zrozumitelnenapisala 😅 Je to pravda????

lyongirl
2. jan 2010

tin007 - ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď, nebola som si istá, či spadám do reťazového pôrodu..., ale je to tak ako si písala/MD-RD-MD-RD/

calixia
2. jan 2010

AHOJ ROANA, ĎAKUJEEEEEEEEEEM 😎 na túto informáciu som čakala, už aj píšem žiadosť 😀
Všetko dobré do Nového roku prajem všetkým maminkám, a aby bol tento rok pre nás priaznivejší ako ten minulý 😉

ilduska14
2. jan 2010

ahojte.počula som niečo o vrátení rodičovského príspevku spätne.ale len tak z druhej ruky,tak nechcem vyzerať ako blbá,ale viete mi poradiť ako to je? či sa to vrátenie týka tých,ktorý si podajú žiadosť neskôr a vráti sa im rod.prísp. od toho 1.1.2010,alebo sa spätne vráti každému kto doposiaľ dostával tú menšiu sumu.

tin007
2. jan 2010

ilduska ak uz poberas tzv. stary RP (co podla veku tvojej dcery poberas), tak o zvyseny RP (ak splnas podmienky) musis poziadat na UPSVaR. nemusis vsak ziadat hned v januari, ale kedykolvek do konca juna a oni ti spatne tych 6 mesiacov doplatia. takze mozes ziadat napr. vo februari a v marci ti vyplatia zvyseny RP za februar a rozdiel stareho RP a noveho za januar. dufam, ze som dostatocne zrozumitelna

sandra25888
2. jan 2010

Dobrý večer. Chcem sa spitať.Môj syn sa narodil 6.1.2008, čiže teraz 6 januara bude mat dva roky. Rodicovsky prispevok vo vyske 256eur., bol schvaleny do dvoch rokou dietata. Chcem sa teda spitat mam narok, mozem si poziadat o zvysenie tochto prispevku kde moj syn uz bude mat dva roky. Mozem aj po tychto dvoch rokou poberat toto zvysenie. Mozem si o toto zvysenie aj ja poziadat.Alebo budem aj nadalej poberat 164eur. ďakujem za odppoved.

tin007
2. jan 2010

sandra, ak si dostavala matersku, tak si mozes poziadat o zvyseny RP ale iba za januar (kedze maly dovrsi 2 roky az v januari) kedykolvek najneskor do konca juna na UPSVaRe, od februara budes potom dostavat ten "stary" RP (164 EUR)

miracko
2. jan 2010

Ahojte,
tina ty si nabita informaciami, len by som chcela vediet ako ma ta ziadost vyzerat??? Klasika " ziadam ,,,,atd.. 😢
dakujem

tin007
2. jan 2010

miracko neviem, lebo vzor este nie je na upsvare, mas cas, staci ti tam volat v polke januara

sonya16
3. jan 2010

Pán Mihal, chcela by som sa spýtať na ten jednorázový príspevok vo výške 25%. Nastúpila som do práce koncom novembra 2009 hneď po skončení MP. Ak by som sa teraz vrátila na RD, na koľko by to malo minimálne byť, aby som mala nárok na niečo také? Ďakujem. Alebo aj hocikomu inému, kto by vedel poradiť 😉

baba77
3. jan 2010

dobry poberainvalid,a opatrujem mamku mam13mesacnu cerku budem mat narok na zvysenu davku?

zuzula20
3. jan 2010

Ahojte baby, chcem sa spytat, ci uz si bola niektora z vas podat na UPSVAR ziadost o zvyseny rod. prispevok, a ci k tomu treba aj nejake ine dokumenty (napr. prefot. rod. list dietata a tak...)
Dakujem.

nadhera
3. jan 2010

zuzu,netreba nic kopirovat, ved vsetko je uz v zlozkach,ked sme si vybavovali RD, treba len ziadost o zvyseny RD napisat a odniest. 😉

sveli
3. jan 2010

caute ja by som sa chcela spitat ci niektora zvas vie ako je ten rodicovsky prispevok ked moj syncek v marčci dovrsi 3 roky ale do skolky nemoze ist koli zdravotnemu stavu budem poberat zvysenu matersku alebo ostanem na tom co teras ?

gapa
3. jan 2010

sveli, na zvýšený je nárok len do 2-och rokov, ani zo zdrav.dôvodov nie dlhšie. Ale treba si vybaviť na UPSVaR v predstihu dlhodobo nepriaznivý zdr. stav, aby ste mohli poberať súvisle rodič.príspvok (nejde o zvýšenú materksú) a v zamestnaní RD (ak je zamestnaná/ý). Bez tohto vybavenia nárok na RP nebude.

icejane
3. jan 2010

baby..to fakt staci na to zvysenie RD len ziadost ... teda staci len jedna veta??? uz ste niekto boli ziadat??

sveli
3. jan 2010

dakujem gapa ja viem ze musim si vybavit rp koli zdravotnemu stavu len ma zaujimalo ci mam narok na zvisenie ale nie ale inac dik.

gapa
3. jan 2010

ok 🤐

julinkaz
3. jan 2010

ahojte, chcela by som poprosiť o radu, lebo z toho všetkého, čo sa tu píše, neviem vyjsť.
16.12.2009 som sa prihlásila na DNP z VZ minimálnej mzdy t.j. 295,50 EUR. nie som zatiaľ tehotná, ale od februára sa budeme s manželom o to aktívne usilovať. Ak sa to podarí, splnila by som si podmienky 270 dní pred pôrodom. Chystala som si hneď ako otehotniem zvýšiť VZ na maximálnu sumu, aby som mala nárok na max materskú. Na nete som sa však dočítala, že meniť VZ môžem až po 6 mesiacoch? je to pravda? podľa toho by som s otehotnením musela počkať až do mája, aby som dostala max materskú, je to tak?
a dalo by sa to teoreticky urobiť aj tak, aby som sa trebárs zajtra odhlásila a na budúci deň sa zasa prihlásila, ale už v max VZ? ďakujeééééééééééééééém.

julinkaz
3. jan 2010

jééééééééééj, prepáčte, žiadam o odpoveď na moju otázku v inej diskusii.

alexa21
3. jan 2010

ahojte maminy..idem si ku vam po radu..25.10.2008 sa nam narodil syncek, pred nastupom na matersku som pracovala presne rok..tyka sa to zvysenie aj nas, alebo by som musela byt zamestnana dlhsie?kazdy mi vravi inac a ja mam v tychto veciach spanielsku dedinu.som slobodna matka,a vobec neviem na ci mam narok na nieco navyse alebo nie..okrem tych 2voch mesiacov navyse co som poberala matersku.ak mi viete poradit, prosim poradte.spadam totiz pod velmi neochotnu pani na socialke, tak tam po rady zasadne nechodim.dakujem moc

kisska
3. jan 2010

alexa - obavam sa, ze vsetky chodime k rovnako ochotnym tetam na socialke 😉 Ak si pracovala rok, tak to na narok na zvyseny Rp staci - potrebujes 270dni poistenia aj keby si nemala narok na materske. Co si pravdepodobne mala, tak budes mat narok aj na zvyseny RP.

gapa
3. jan 2010

alexa,
ako píše kisska, nárok máš a predpokladám, že hovoríte o sociálne na UPSVaR, totiž odbore soc.vecí a rodiny, lebo toto sa v soc.poisťovni nevybavuje, ale na UPsvar.

alexa21
3. jan 2010

dakujem pekne, veeelmi si ma potesila..a mozes mi prosim este poradit,ako je to s tou ziadostou 😅 ?

sonne
3. jan 2010

Dobrý večer, ahojte. Prosím o radu, nechce sa mi to všetko čítať. Som SZČO, mám v prenájme malé pohostinstvo, ale nepracujem Mám troch zamestnancov, ale len na dohodu. Od júna som na materskej a teraz v januári by som mala prejsť na rodičovský príspevok. Daňové mi stále vychádza mínusové a tak to bude asi aj tento rok. Ako to bude s mojím RP? Nedostanem nič???Ďakujem

gapa
3. jan 2010

sonne,
príspevok na starostlivosť o dieťa, ak živnosť neprerušíš. Ak sa staráš o dieťa osobne (t.j nie škôlka, jasle, živnostník), tak 25% z nižšieho RP. Ak niečo v zátvorke, tak vo výške preukázaných nákladov, max. do výšky nižšieho RP.