Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

kisska
19. nov 2009

Inak kto ste v okoli GAlanty, tak zajtra tam ma p. Mihal prednasku prave o tychto veciach. Po 13,00 by mal byt bezplatny pristup na prednasku 😉

standa82
20. nov 2009

Selyma, nárok na materskú ti vynikne ak na MD nastúpiš najneskôr 30.12.2009. Toto je dátum kedz ti uplynie 6 mes. ochrana. Ak nastúpiš na MD po novom roku, nárok na materskú ti neznikne.

kisska
20. nov 2009

Selyma - s tym RO som si neni ista, ale myslim, ze by to mal byt rok 2008. cize posledne obdobie nemocenskeho poistenia od 2.8.-31.12.2008, cize materska by ti mala vyjst 55% z tvojho hrubeho platu v tomto obdobi.
Ak ta lekar posle na MD az po Novom roku, budes dostavat len rodicovsky prispevok 164,22€ odo dna porodu.

kisska
20. nov 2009

Ako je to s davkami v hmotnej nudzi neviem, ale myslim, ze akonahle mas narok na inu davku, tak o toto prides.

selyma
20. nov 2009

No parada, dakujem kisska. To je ale dobre. Ked ja som mala plat v tychto mesiacoch asi najnizsi, zvysovali mi ho postupne, az v pribehu roka. Tak parada.

dzio2
20. nov 2009

prosim vas budem mat nato narok ak som cele teh bola na PN a 8tyz pred nastupom na matersku som sa stala nezamestnana z dovodu ukoncenia zivnosti zo strany zamestnavatela ,ale bola som v ochrannej lehote .alebo sa to stahuje iba na mamicky co pojdu na mat dov teraz v dece ,pracovala som zmluvne na polov uvezok dakujem

kisska
20. nov 2009

dzio podla doteraz navrhovanych podmienok budes mat narok, ak si poberala materske - a malo by byt jedno za akych okolnosti (ci v ochrannej lehote, alebo bolo materske nizsie ako RP a tak ti to dorovnavali...). Narok by mali mat vsetky maminy, ktore splnia vyssie podmienky a ich dieta ma menej ako 2 roky, aj ked uz RP poberaju (ale budu si musiet o zvysenie poziadat), tie maminy, ktore na rodicovsku nastupia az po Novom roku, budu posudzovane automaticky a ziadost posielat nemusia...

dzio2
20. nov 2009

kisska dakujem velmi sa tesim lebo poperam tu najnisiu tarifu4700sk a kedy by som mala oto poziadat?asi az v decemb dakujemmmmmmmmm 😉

tin007
20. nov 2009

dzio este to nie je schvalene, este pockaj s utekanim na upsvar, aby sa ti nejake "dobroprajna" teta nevysmiala. ked/ak to bude definitivne schvalene, urcite tobude aj v mediach

dzio2
20. nov 2009

to som si myslela 😉

kisska
20. nov 2009

a urcite aj tuuuuuu, dievcata su sikovne, urcite niekto da spolahlive info hned ako tety a ujovia poslanci postlacaju gombiky na hlasovacich zariadeniach 😉 😎

jozefmihal
21. nov 2009

Dovolím si pripomenúť, že môžete využiť príležitosť zdarma sa zúčastniť na seminároch, ktoré mám po celom Slovensku (viď porada.sk) - vždy po 13.00 môžete prísť a vypočuť si info k materskej a rodičovskému príspevku, diskutovať a pod. Prihlasovať sa vopred netreba.

Na budúci týždeň sú semináre:

23.11. Topoľčany
25.11. Michalovce
26.11. Prešov
27.11. Bratislava

set
24. nov 2009

prosim o radu ako je to ked som SZČO a nemam prerusenu a ani pozastavenu zivnost?

marianna.gam
25. nov 2009

Prosím Vás o radu, ak mi bude vôbec niekto vedieť poradiť......poprosím ťa gappa, alebo ak by bol veeľmi ochotný pán Mihál!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Som na RP od 12.2008, takže som ho začala poberať už pred 01.2009. Dcéra bude mať dva roky v júni 2010, teda mám nárok aj na zvýšený RP (ak ho schávalia, predtým som samozrejme poberala MD).
Ak si požiadam o zvýšenie a bude mi do 2 rokov dieťaťa vyplácaných 256 eur a po dvoch rokoch dieťaťa napr. v septembri 2011 sa rozhodnem, že nastupujem do práce na TPP, bude mi môcť byť ďalej vyplácaných RP 164 eur, do 3 rokov dieťaťa? Hmm?
To už vlastne budem považovaná podľa najnovšieho zákona, ale či po dvoch rokoch nestratím RP 164 eur, ak budem pracovať na TPP.
Alebo ako to mám urobiť, keď určite viem, že v septembri nastupujem do práce a na ďalší rok nechcem prísť o 164 eur?

Takýto problém som vo fóre nenašla, tak možno pomôžete odpoveďou aj iným mamičkám s podobnou dilemou...

Vopred veeeľmi pekne ďakujem....!!!! 🙂

kisska
25. nov 2009

set - pravdepodobne o RP prides...

zrzulka
25. nov 2009

nas sa zvysenie RP netyka kedze mala bude mat v novembri 2 roky avsak....v pripade zeby navrh od januara bol schvaleny:
Ako to je ked opat nastupim v juli na matersku s nasim druhym dietatom? nasledne dostanem RP ten co som dostavala doteraz cca 175€ alebo zvyseny??? Toto mi nie je celkom jasne

kisska
25. nov 2009

zrzulka - RP by mali v jauguste (myslim)valorizovat, takze je dost mozne, ze to bude viac... ale nie o moc. Ak mas narok na materske (bud ti trva TPP, alebo si DNP), tak potom by si mala mat narok aj na zvyseny RP. Zatial podla navrhu to je tak, ze ak mas narok na materske (je jedno v akej vyske), tak mas narok aj na zvyseny RP.

deniskateniska
25. nov 2009

ahojte! tato uz vyse hodiny citam tuto temu. dakujem moc za vase prispevky, lebo mi velmi pomohli. Som v 11tt, do PP som nastupila len mesiac pred otehotnenim... a prave som zistila ze budem musiet pracovat skoro do konca tehotenstva. termin mam 27. juna a 270 dni pred mam ani nie mesiac pred.. no mna asi sibne. som si to uplne inak predstavovala, moj sef mi nekuri (no kuri ale len v noci a ked pridem do prace o deviatej je tu totalna zima), no este par dni som v skusobnej tak moje nevolnosti musim tajit:D lebo by ma mohol este vyhodit. fakt som si myslela ze ked budem mat brusko tak tu nebudem uz musiet byt a dam sa vypisat.. a riadne som sa mylila.. :(((((((((((((((( (to vsetko ovsem ak to schvalia:D) wrrrrrrrrr.... ma to nastvalo normalne... ja to tu nevydrzim tak dlho pri mojom sefovi.. (keby som nebola tehotna uz som prec)...

gapa
25. nov 2009

marianna.gam,
budeš sa musieť rozhodnúť, ak to schvália tak, ako navrhovali,
1. bud požiadať o posudzovanie podla nového zákona, do dvoch rokov 6/2010, budeš poberať 256eur. Ak nastúpiš do práce, alebo začneš čerpať dovolneku napr. od 2.9.10 (t.j. ešte 1.9.10 čerpeš RD!!!), tak ešte za 9/2010 máš nárok na RP. Od 10/2010 len na príspevok na starostlivosť o dieťa (jeho výška závisí od toho, či bude dieťa chodiť do škôlky, jaslí, potom preplatia preukázané výdaje, najviac vo výške nižšieho RP alebo sa o dieťa bude starať napr. babka bez živnosti, tak budeš mať nárok na 25% z výšky nižšieho RP)

2. nepožiadaš o posudzovanie podla nového zákona a budeš poberať nadalej nižší RP, ktorý je každoročne od septembra valorizovaný.

sisulka7
26. nov 2009

Ak som na matersku nastupovala 17. jula, tak by som automaticky mala mat narok na zvyseny rodičovsky, kedze som predtym pracovala. momentalne popri materskej pracujem na dohodu, zaujimalo by ma vsak ci bude mozne pracovat na dohodu aj pri tom zvysenom rodicovskom, pripadne aka by bola vyska rodicovskeho keby som chcela pracovat na dohodu. Dakujem. 🙂

marianna.gam
26. nov 2009

Ďakujem pekne gapa, toto som práve nevedela, ako to bude podľa nového po 2 rokoch dieťaťa...

Tak už teraz viem, že vlastne po nástupe do zamestnania mi preplatia výdaje najviac vo výške terajšieho RP, pretože malú pravdepodobne dám do škôlky.
Takže vlastne je to tak, ako to je v tom zákone, čo platí pre mamičky, ktoré začali poberať RP po 1.1.2009 áno? Je to jedno či to bude šátna škôlka, alebo súkromná?

tinna88
26. nov 2009

Ahojky, mam otazku a prosim o radu.
1: Svagrina ma dieta ,ktorre malo 10.11.2009 dva roky, nie je ani nebola zamestnana pretoze ma 18 rokov a 1 mesiac. Bude mat teraz 6.12 dalsie dieta. bude mat nárok na zvýšený RP? Teraz pobera 175€ od upsvar , takze nam to nie je jasne.

2. Ja mam 2 mesacnu dcerinku a som bola pred porodom cca 1 rok zamestnana a pracovny pomer trva, len som na materske a planujem zostat i na RD, matersku mam 550€, budem mat narok na zvyseny RP, podmienku zamestnania som splnila, len ak pomer trva dostanem vyssie davky???

Prosim o odpovede. DAKUJEM

bubinko83
27. nov 2009

baby chcem sa spyta/Sorry nečitala som stranky dozadu/.Ten zvyšeny prispevok od noveho roku je definivne schvaleny? Kedy a kde sa da o to požiadat? Poprosim IP.Dakujem

alusha
27. nov 2009

tinna, svagrina nebude mat narok na zvyseny RP, kedze pred prvym tehotenstvom nepracovala... ty mas narok na zvyseny, kedze poberas materske a splnila si podmienku 270dni nemocenskeho poistenia...

jankar27
27. nov 2009

Sisulka7, ja riesim tento isty problem, teraz v novembri mi skoncila materska a ak zvysia ten RP hladala by som si nejaku pracu na dohodu. Momentalne v navrhu zakona je, ze nemozes vykonavat nic!!!!! aby si mala narok na zvyseny RP. Dufam, ze to tak neschvalia, a ze na tu dohodu budeme moct pracovat. Inak musim ist na plny uvazok a v takomto pripade sa ja mozem rozhodnut, ze si necham stary RP a dam dieta do sukromnych jasli, lebo ak poziadam o zvyseny RP a pojdem na plny uvazok alebo dohodu dostanem jednorazovo 25% a potom uz ani korunu. Nech sa nikto nehneva, ale aspon co som ja pochopila z navrhu zakona (a prejde v takomto zneni) pre pracujuce matky, je tento navrh ovela, ovela horsi, priam diskriminacny (my platime hypoteku a ja musim mat este nejaky prijem). Sisulka7, ak budes chciet robit,mozno dostanes tych 25% z celkovych vsetkych RP a potom uz velku 0!!!! no uvidime, nechajme sa prekvapit, uz to schvalovanie preslo vcera cez nejake vybory a buduci tyzden uz budeme vediet na com sme.

sisulka7
27. nov 2009

dakujem jankar. Uz mam toho nasho statu plne zuby, nech mi niekto povie z coho mame tie deti uzivit 😠 hlavne ze dochodcom slubuju 13. dochodok.

alex
27. nov 2009

dnešná Pravda:

Rodičovský príspevok sa zatiaľ ani na budúci rok najnižším zárobkom v krajine nevyrovná.
Poslanci sociálneho parlamentného výboru včera podporili návrh ministerstva práce, aby sa dávka pre niektoré matky a otcov zvýšila len na 256 eur (7 712 korún). Získajú ju rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali, po jeho príchode na svet sa však roboty vzdajú.
Návrh opozičnej poslankyne Kláry Sárközyovej (SMK), aby sa príspevok zdvihol aspoň na 266,6 eura (vyše 8-tisíc korún), jej kolegovia v sociálnom výbore nepodporili.

iwuskaaa
27. nov 2009

Aspoň niečo, keď už nič 😠 . Len aby schválili aspoň tých 256 Eur 😕 .
Nemám nič proti dôchodcom, aj moji svokrovci sú dôchodcovia 😀 , ale na čo im je 13.? Na nás zase nikto nepozerá ☹ ...aspoň nejakú almužnu na plienky raz do roka by mohli hodiť 😀

carodejnica
27. nov 2009

alex môžeš hodiť link na článok? bol na internete? lebo ho neviem nájsť.. 😒

luciarisko
27. nov 2009

Ahojte, potrebovala by som poradit, na materskej som od 8.5.2008, po skonceni materskej som poziadala o rodicovsky prispevok, narok mam nan od 23.1.2009, vo februari mam nastupit do prace, maly pojde do jasliciek, budem mat narok na ten prispevok o starostlivost pre dieta, ked budem zamestnana?ten prispevok je maximalne vo vyske rodicovskeho?mala by som narok na plnu sumu? Dakujem