Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

edusik
3. sep 2010

@kata2882 ja neriešim čo si myslíš, ja len som nepochopila tvoj príspevok, tak som chcela vedieť ako si to myslela, lebo sa mi zdá, že si sa troška sama zamotala, a potom si sa z toho už nevedela "vykrútiť"... ale možno som ťa len ja nepochopila, a myslela si to nejako inak.. každopádne - je to jedno - napísala si to a hotovo... - nechcela som riešiť teba len podľa mňa tvoj príspevok nemal hlavu ani pätu, sorač .-)

mirinda10
3. sep 2010

@vieraj no ak sa babka da ako zivnostnicka, tak bude moct mat bud pausalne naklady co bude asi 40% iba remeselnici maju 60 a potom si uz nemoze davat ziadne ine naklady ako strava dieta alebo moze to dat ale bude si musiet viest uctovnictvo a potom mat vsetky blocky, faktury atd. Takze ma na vyber z dvoch moznosti ale odvodom a daniam sa nevyhne nakolko bude mat aj nizsiu nezdanitelnu ciastku nakolko do prijmu si musi dat aj dochodok
.....

kaktusik007
3. sep 2010

@jozefmihal poprosila by som o konzultaciu, ci si zakony vykladam spravne... 07.09.2010 nastupujem na RD - som opat tehotna, predpokladany termin porodu 13.04.2011... v ramci skuliniek v zakonoch, ak:
- nastupim do prace 06.12.2010, tak mam narok na RP 256€ za cely mesiac plus jednorazovy prispevok rodicovi vo vyske 25% zo sum do 3rokov veku dietata... co ale v pripade, ze nastupim opat na matersku s druhym dietatom??? som povinna tych 25% vyplateneho jednorazoveho prispevku vratit? ak ano, na zaklade coho? pretoze ja som to v zakonoch nikde nenasla... zaroven, do 6tich tyzdnov od nastupu na dalsiu matersku, mam narok na 25% mesacny prispevok na starostlivost o dieta... chapem to spravne???
- zaroven... v roku 2010 som nemala ziaden prijem (rizikove tehu) takze ak nastupim teraz, rozhodujucim obdobim budu opat len tie dni, ktore v tomto roku odpracujem? (napr. 2?)

zatial som si nastudovala len 461/2003, 561/2008 a 571/2009 plus ich novely k dnesnemu datumu... je tento problemik, co som hodila vyssie, rieseny aj v inych zakonoch? ktorych?

dakujem za cas... 🙂 a prosim neberte to ako ze obchadzam zakony, ja ich neobchadzam, ja iba chcem naplno vyuzit tie slucky, ktore su v paragrafoch 😀

vieraj
3. sep 2010

@mirinda10 dik,preverim, pouvazujem. ale minister zaviedol rovnake pausalne naklady pre vsetkych 30% teda neviem ci uz schvalili, ale asi ano.

ninny
3. sep 2010

@kaktusik007 ak nastúpiš do práce ešte pred 1. januárom 2011 tak nárok na RP už mať nebudeš, až od nového roka.. pracovať a poberať RP je možné až od nového roka.

kaktusik007
3. sep 2010

@ninny ja ale vravim o prispevku na starostlivost o dieta, a o jednorazovom prispevku rodicovi, nie o rodicovskom prispevku 😉

mirinda10
3. sep 2010

@vieraj neschvalili to, to by inak bola revolucia, skor pojde DPH hore 😠 a spotrebne dane na alkohol a cigarety

ninny
3. sep 2010

@kaktusik007 ja len reagujem na to čo si napísala, citujem "nastupim do prace 06.12.2010, tak mam narok na RP 256€ za cely mesiac plus jednorazovy prispevok rodicovi "

ninny
3. sep 2010

@kaktusik007 a ako som už písala, ak nastúpiš pred 1. januárom 2010 a nevieš vydokladovať náklady na starostlivosť o svoje dieťa (súkr. škôlka, opatrovateľka so živnosťou), tak máš nárok na ten jednorázový príspevok vo výške 25% z RP za celé obdobie, čiže do veku 3 rokov dieťatka + tých 41 Eur/mesačne (čo predsavuje 25 % z nižšieho RP).

ninny
3. sep 2010

pred 1. januárom 2011

kaktusik007
3. sep 2010

@ninny presne o tom pisem 😉 a tych 256€ mam narok za december, pretoze v zakone o rp nie je podmienka, kolko dni sa o dieta musis starat, proste ak by som nastupila hned aj druheho, mam narok na rodicovsky prispevok... a ten je stale rovnaky... jedine, kedy by som nemala, tak ak by som nastupila prveho 😉
k tomu datumu, 01.01.2010, myslim, ze si chcela napisat 2011, nie???
a dakujem za odpoved, len teraz ma zaujima... ak znova nastupim na matersku, a na prve dieta som zobrala jednorazovy prispevok za cele obdobie RP, co potom??? pretoze ak by som o ten jednorazovy nepoziadala, mam narok na RP len do jeho vlastne roka, kedze materska s dalsim dietatom a rodicovska sa vylucuje 😉

ninny
3. sep 2010

@kaktusik007 jasné, pravdu maš, nevšimla som si nejako tu šestku.

ninny
3. sep 2010

@kaktusik007 opravila som sa, treba čítať 😀

ninny
3. sep 2010

@kaktusik007 nárok určite budeš mať, len neviem či v plnej výške alebo vo výške 75% z RP.

kaktusik007
3. sep 2010

@ninny no... a to je to, co potrebujem vediet 😀 😀 😀

vikinka27
6. sep 2010

ahojte, idem po radu, ak mi viete niekto pomoct:
syn bude mat 3 roky v januari 2011 . poberala som na neho zvyseny rodicovsky prispevok (az za 1 mesiac), takze idem podla noveho zakona.
nosime starsieho syna do skolky a maly mi kazde rano place a nechce odist spred dveri, ze chce ist aj on do skolky. samozrejme, pani na UPSaVR mi povedala (ja viem, aj zakon...) ze nemoze ist do skolky ani na par hodin.
je nejaka moznost dat ho skor do skolky? riesil niekto nieco podobne?
pracu nemam, takze po ukonceni RD budem doma. neplanujem ho davat na cely den v kazdom pripade, iba na max. 4 hodiny.
dakujem.

katka888
7. sep 2010

@vikinka27
preco by nemohol ist do skolky , ved uz je velky? do skolky moze ist, otazne je, na ake davky by si mala potom narok.

miavin
7. sep 2010

@jozefmihal pozdravujem - mám pár otázok
neviem či som dobre informovaná - ak by som od 1.1.2011 začala pracovať na TPP - budem naďalej dostávať RP? A čo je pravdy na tom, že ak by napr. moja mama sa starala o moje dieťa - bude poberať aj ona nejaký príspevok??? ďakujem za odpoveď

gapa
7. sep 2010

@miavin
nie som p. mihál, on má teraz dosť starosti, tak ak ti nevadí skúsim ti napísať aspon niečo:

ak by si babka založila živnosť a fakturovala ti za opatrovanie a ty budeš pracovať, tak máš aj teraz nárok na prísp. na starostl. o dieťa vo výške preukázaných nákladov, ale maximálne do výšky 164,22eur (navuruje sa zvýšiť na 300eur).

ak budeš pracovať a bude sa o dieťa starať babka bez živnosti, tak teraz poberáš prís.na st. o dieťa len 41eur. Navrhujú, že aj popri práci môžeš poberať rodič.príspevok.

helen
7. sep 2010

Baby, vy si hádam nemyslíte, že to tu ozaj písal fyzicky minister Mihál 😀

jajavany
7. sep 2010

ahojte kocky 😉
Potrebujem aj ja poradit,lebo sa z toho neviem vobec vysomarit 😀
mam 2,5r dcerku materska na nu by mi mala skoncit 26,3,2011 ale cakame druhe babetko a termin mame na 3,1,2011 tak teraz neviem ci sa mi na prve dieta materska zrusi a zacnem poberat na druhe alebo nejak jednu s nejakym prispevkom jooooj ja som z toho cvoook 😀 😅 😅

edusik
7. sep 2010

@helen veď to je jedno, pokiaľ sa tu prezentujú jeho pracovné návrhy a pravdivé veci...

gapa
7. sep 2010

@helen
bola som raz na jeho školení a poznám jeho príspevky z www.porada. sk, teda aj on niektoré moje 😀 , tak ti môžem potvrdiť, že to bol minister naozaj. 😉

gapa
7. sep 2010

@jajavany
pozri si tému : materská - rodičovský - materská (tak nejako sa volá). tam je to x krát rozobrberané.

Predpokladám tvoj prac.pomer stále trvá. A ak trvá, tak už čerpeš rodičovskú a nie materskú dovolenku. 😉

kwa_kwa
7. sep 2010

nada.hope ... Ahojky, mozem vediet preco si nemala narok na jednorazovy prispevok?

kaktusik007
8. sep 2010

@helen bol tu registrovany este predtym, ako sa ministrom stal, viac menej som ho vtedy tak sukromne obvinila ze si tu robi predvolebnu kampan 😀 avsak jeho prispevky sa vzdy tykali iba problematiky socialnych poisteni... ostala som prekvapena, ze sa sem loguje aj po tom, co je ministrom, ale tak asi nema co robit po nociach 😀 😀 😀 takze urcite to je on, aj ked sa to zda neuveritelne.... leda ze by dal svoje heslo nejakemu asistentovi, a ten mu tu odpoveda, este je aj takato moznost 😉

helen
8. sep 2010

@edusik áno, jasné, že je to jedno. Dokonca je to v poriadku a správne 🙂 Nuž ale stále si myslím, že to nebude on osobne, ale ak náhodou áno, potom je to naozaj neuveriteľné. Už len preto, že si myslím, že na toto by mal mať niekoho na tlačovom odbore.

vieraj
8. sep 2010

@helen urcite je to on. pisem s nim uz riadne dlho, odkedy zacal vyvijat tlak na Tomanovu v mediach, ohladom podpory v nezam. pre matky po rodicovskej dovolenke. moja kamoska, na zaklade jeho odporucani, pobera 1050€ mesacne pol roka podporu v nezam.

vieraj
8. sep 2010

@helen nepolemizuj, je to on

lelask
8. sep 2010

@jozefmihal Dobry den ,akym sposobom budete podporovat tie zmysluplne zariadenia? Ak si zriadim detske jasle,mozem ocakavat pomoc od statu?
dakujem