Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

mariro
23. sep 2010

@ninny - presne o to tu ide 🙂 ,drzat spolu

moon1979
23. sep 2010

@ninny
@zuziq
vsetko sme si vysvetlili 🙂

yvett14
23. sep 2010

@moon1979 naše deti ešte nie možno deti našich deti ked sa my budeme snažit zabezpečit naše deti aspon s polovice.

vieraj
23. sep 2010

@janicka83 no preto nukaju 300€ za jasle alebo operku, lebo to ide z eurofondov a RP zo statneho rozpoctu. teda je pre nich lepsie aby si dala niekomu za opatrovanie 300€ ako brat RP.jasle nechcu naplnit, tie su preplnene a nie je miesto pre dieta aj keby sa rozkrajam...

vieraj
23. sep 2010

@janicka83 operka musi byt realny clovek, ved ma na to zivnost a musi odvadzat dane a odvody, teda fiktivne papiere sa nedaju vyrobit...

bmmz
23. sep 2010

suhlasim sme na RP kvoli dietatu, uz ma rozhorcenie preslo, ale aj tak si myslim ze znizovat RP nie je dobra cesta pre vladu

kkiki
23. sep 2010

pokial mas jedno dieta tak sa to da ...

nice202
23. sep 2010

zas kto zostal najhorsie na tom. matky s detmi.

kkiki
23. sep 2010

@kaktusik007 a mozes mi prosim teda napisat postup ako pracovat popri 3 detoch ????????? novorodenec, 15mesacny a prvacka ???? ahaaaaa po nociach , zabudla som este vtedy sa da, ked nahodou nebude moje tretie plakat ... a logicky mi nevychadza ked teda dostanem tych 300 a mam dve male deti ktore mam dat do jasiel , to druhe z coho budem platit ... naozaj si myslis ze sukromna opatrovatelka alebo jasle ma vidu na tych 300 eur ? a este raz teraz mam zvyseny rodicovsky 256eur vdaka tomu ze som ni nieco navyse platila ... ten mi vezmu a daju mi 190 ako ciganke co dostala od statu byt a nevie co je praca ... takze dakujem za tvoje vysvetlenia a skus zapocitavat do tvojich vypoctov aj rodiny kde je viac deti, pretoze rodicia chceli mat potomkov alebo nesli na potrat .... a kolko rodin ma hypoteky a podobne vydavky ... ako mam vychovavat deti , ktore maju pracovat na nase dochodky ? o com to je ? na jednej strane biju na poplach ze je malo deti, ze treba rodit a na druhej strane ti daju almuznu ? oka ja pojdem robit, ale nech su statne jasle , teda pardon aspon nejake jasle ....

alure
23. sep 2010

Ahojte
osobne zastávam názor že nie preto som porodila dieťa aby som ho hodila niekomu teraz na krk a utekala do práce. So starším synom som bola na RD 3 roky a rozdiel medzi našimi deťmi je 8 rokov. Čakali sme tak dlho aj preto aby sa finančná situácia ukľudnila a znova som si mohla dovoliť ostať doma s dieťaťom a naplno sa mu venovať. Neviem k čomu nás chce pomaly štát dohnať,aby sme utekali nedajbože od našich vytúžených pokladov rovno z pôrodnice??? Cítim to ako podraz a maximálne nefér,že pracujem odídem na materskú,priplácam si nejaké peniažky aby som mala nárok na ten vyší rodičovský príspevok a nakoniec mi to nebolo nič platné. Som zvedavá čo nám ešte štát prinesie,ale najlepšie na tom je to že stále sa nejde rokovať o znížení ich platov a nepodarené referendum ktoré si vymysleli nás stálo 7 milionov € a člen SAS už doručil faktúru na vládu a chce okamžite vyplatenie!!!
Aj tak nám nič iné neostáva len sa s tým zmieriť alebo sa doma rozhorčovať ale tým len škodíme sami sebe. Držte sa maminy,nejak to musíme vydržať.

gijar
23. sep 2010

@moon1979 napis mi meno statu,kde tie podmienky su a ja sa tam prestahujem 😀 pisem to preto, ze nezijem na SR ale v state zap. Europy a co ja viem, tak takmer vsade je materska dovolenka 4 mesiace a nieco ako rodicovsky neexistuje....vo vacsine statoch zap.Europy si nemoze matka dovolit zostat s dietatom doma ani rok, nieto 3! myslim priemernu domacnost...nie tie matky, co sa do prace hrnu kvoli kariernemu postupu, su zabezpecene zamestnanim manzela a pod. 😉
a porovnajme si tie staty zap.Europy a SR...mozno keby taketo praktiky fungovali na SR od zaciatku, boli by sme na uplne inej urovni ako sme 🙂 lenze vacsina vidi len to,ze bude mat menej penazi a nemoze zostat 3 roky doma s dietatom....a kde, v ktorom state moze? nikde alebo je ich minimum....ja o takom info nemam 😕
jasne, ze aj mna stve, ze budem mat mensi rodicak nakolko prave preto som si na SR platila DNP 3 roky ci kolko ale beriem to pozitivne, ved ten zakon je super, moze sa pracovat popritom a este aj jasle preplatia...ved to tak funguje takmer vsade na zapade 😉

lubica69
23. sep 2010

@gijar ale vezmi si len platy a životnú úroveň západných krajín ako píšeš že tam žiješ a SR!!!A potom porovnávaj Nie len rodičák

lubica69
23. sep 2010

@alure 😉

gijar
23. sep 2010

@lubica69 hej, ale beriem do uvahy aj ceny bytov tu a na SR, rovnako dalsie vydavky, cestovne, elektrina, voda, plyn....dalsie veci, napr.skolske potreby...a pod. 😉 a zistim, ze az tak zle zasa na to na SR nie sme 🙂 teda nezovseobecnujem, beriem to podla priemernej mzdy...nie situacie na vychode napr. 😉
keby tie platy boli az take, tak by si to ta mamicka dovolit mohla....ale bohuzial....v priamej umere k dalsim vydavkom to nejde 😉

lubica69
23. sep 2010

@zuziq a pri braní úverov na deti nemyslia???Tak buˇď deti alebo vysoký úver?No nesúhlasím s tebou Aj my máme úver ktorý splácame ale určite sme pri tom prihliadali aj na to,že budeme mať deti a myslím,že aj väčšina párov tak rozmýšla

alure
23. sep 2010

@gijar
nehnevaj sa na mňa,ale donedávna som žila na východe slovenska kde bola priemerná mzda 300 € . V ktorom štáte zaápadnej Europy žiješ? Aký je tam priemerný plat? Nemyslím si že je to o tom byť doma 3 roky a brať rodičovský príspevok,ale venovať sa dieťaťu ako matka,ktorú žiadna iná osoba nenahradí.Myslím si že to bolo dostatočne prelomové,že matky začali ostávať doma s deťmi a venovali sa im.Ani tomu dieťaťu ani matke nikto iný nenahradí tie okamihy a momenty prvých krokov,prvých slov a úspechov..nemyslíš???

lubica69
23. sep 2010

@gijar vidíš tak ty žiješ v lepšej západne Europe a ešte si aj prilepších materskou na Slovensku Nevieš porovnať keď tu nežiješ A nepovedz mi,že po odrátaní mesačných nákladov si na tom horšie ako by si bola TU To je blbosť

gabriela23
23. sep 2010

@mirka907 🙂 ahoj mirka,tak teda ja som musela nastupit do prace,mam 3 deti. jedneho 18 rocneho,11 rocneho a 18 mesacneho synceka,zial manzel prisiel o prace a ma len prilezitostne brigady a pod. a preto som dostavala teraz od statu 41,10 rodicovsky prispevok,nakolko som ho nemala kde dat.jasle su prilis daleko, a tak sa mi o maleho stara jedna moja znama,len tak "na cierno",teda bez zivnostenskeho listu,a davam jej urcitu sumu na ktorej sme sa dohodli,preto sa chcem spytat ci aj ja budem od januara 2011 dostavat rodicovsky prispevok v sume 190 eur, ked neviem dokladovat kolko ma stoji opatrovatelka? Alebo budem nadalej dostavat sumu 41,10 eur? Dakujem s pozdravom Gabi

lubica69
23. sep 2010

@alure presne tak Radička to stááále tvrdí,že prvé 3 roky sú najdôležitejšia a že by mali byť mamičky so svojími deťmi doma a čo urobia???!!!

lubica69
23. sep 2010

@gabriela23 budeš dostávať len 41 ako doteraz Jedine keby šial nezamestnaný manžel na rodičák dostával by 190

zuzi26
23. sep 2010

baby inak co pisesete, ze si prilepsia maminy vysokoskolacky a co pred tehu nepracovali - tak to nie je pravda..tie nadalej dostanu len tych 164 eur ako doteraz...My poberame zial zvyseny prispevok 256, takze poklesneme ☹ , ale od oktobra nastupujem na matersku, tak aspon pol roka budem na tom lepsie. Tak baby co pracovali sup sup na druhu matersku, aby ste si prilepsili 😀 😉

lubica69
23. sep 2010

@zuzi26 a to máš odkiaľ???Jednotný rodičovský príspevok je podľa mňa jednotný

mirka907
23. sep 2010

@gabriela23 z mojho pohladu budes dostavat 190. Staci povedat, ze sa o dieta stara manzel alebo iny rodinny prislusnik.

mirka907
23. sep 2010

.....

mirka907
23. sep 2010

@moon1979 nemusis na mna utocit....ja len komentujem tvoj postoj k tomu, ze chcem ist pracovat a prave preto tento zakon nepokladam za taky zly ako vy ostatne....Sorry ak to z mojej strany vyzeralo akoby som ta obvinovala.........tolko odo mna, hadat sa nemienim, na to ozaj toto forum nie je.

gijar
23. sep 2010

@lubica69 neprilepsujem si..prepac....to na co mam narok na SR (kedze som si platila DNP 3 roky, nie presnych 9 mes. ako niektore mamicky!!!!), nemam narok tu a naopak...napr. na SR nepoberam rodicovske pridavky ci ako sa to vola lebo mame na ne narok tu 😉

@alure nezijem len v 1 state, momentalne hej, ale dlhodobo....ide o FRA, UK a rodinneho prislusnika mam v DE, cize zarucene info aj odtial....je jedno aky je priemerny plat...popravde ho ani neviem....ale stretavam sa s rodinami, kamaratmi, znamymi...z roznych vrstiev...ucila som v skole...deti roznych vrstiev....a mam oci a vidim 😉 je mi jedno co si kto mysli o zap. statoch, ja viem svoje a v globale to tu nie je az take ruzove 🙂 osobne viem porovnat cenu najomneho tu (3izbak) a 3izbaku na SR,kedze svokra v nom ziju.....+energie 😉 a je to neporovnatelne. takze logicky by nemal byt porovnatelny ani plat 😉
ja nehovorim,ze je zle zostat s dietatom 3 roky doma, je to super, iste aj velmi napomocne samotnemu dietatu...ja len hovorim, ze to tak nefunguje takmer v ziadnej krajine...z tych vyspelych ...a tam,kde sa k tomu dopracovali si museli odtrhat zasa generacie pred nimi 😉 aspon tak to chapem. nebudem nadavat na system, pretoze viem, ze pre buducnost rodnej krajiny a mojich deti a vnucat, je ten system dobry!
ale je mi jasne, ze sa najde zrovna tu na konikovi malokto, kto bude suhlasit s takymto nazorom 😉
a btw, ten vychod SR so naschval spomenula.....este raz, neporovnavam s vychodom SR...ale to je dlhodoby problem a nie problem tejto vlady 😒
a len pripominam, ze naozaj v ziadnom rodinnom vztahu k panovi Mihalovi ani pani Radicovej nie som 😀

zuzi26
23. sep 2010

pardon mylila som sa, nieco som zle pochopila, uz som si pozrela detailne ten navrh - mate pravdu, tak niektore si prilepsia....

lubica69
23. sep 2010

@zuzi26 áno niektoré a presne vieme ktoré 😠
@gijar zaujímali by ma iba tie prídavky čo poberáš tam Vieš to porovnať???

zuzi26
23. sep 2010

ale podla mna to bolo nespravodlive, ze maminy vysokoskolacky dostavali menej doteraz - tak im to prajem to zvysenie...ale nie je spravodlive, ze nam znizili. Vyska prispevku by mala byt viazana na dieta, nie na matku - ved nie je menej hodnotne to dieta, ktoreho mamina nestihla pracovat pred otehotnenim...Ved spravodlive nie je ani to, ked niektora mamina robila pred tehu 5 a niektora 10 rokov a tym padom dala statu viac na odvodoch - a tam sa vyska prispevku nezohladnovala!. Prispevok by mal byt jednotny...ale vyssi 🙂

gijar
23. sep 2010

@lubica69 zatial ich este nepoberam, poviem ti neskor 🙂 ale ano, je to viac ako na SR 🙂