Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

jankar27
25. sep 2009

Ahojte som tu prvykrát, zaujala ma táto diskusia, kedže som takisto na materskej dovolenke a o dva mesiace budem dostávať rodičovský príspevok. Ako veľa mladých ľudí platíme hypotéku a predstava, že by som dostala vyšší rodiščovský príspevok ma celkom potešila, hoci mi to nebude stačiť na pokrytie výdavkov, ktoré máme, takže rozmýšľam, že aj tak rozmýšľam, že dám malého do jaslí a pôjdem do práce. Pokiaľ si dobre pamätám, doteraz to bolo tak, že ak je dieťa v súkromnom zariadení tak matka dostáva celý rodičovský príspevok. Nie som si istá či som to dobre pochopila z toho nového návrhu zákona na zvýšenie, ŽE CHCÚ NAKONIEC AJ TAK ODBIŤ PRACUJÚCE MATKY, RESP. KTORE NASTÚPIA DO PRÁCE A DAJÚ DIEťA DO JASLÍ LEBO NEMAJÚ AJ TAK NA VýBER, LEN NEJAKYM SMIEŠNYM JEDNORAZOVYM ODŠKODNYM VO VÝšKE 25%?????????????? tak to budeme na tom horšie ako sme. teraz dostaneme aspoň tých 164 eur. Opravte ma ak sa mýlim.

kristinaanna
25. sep 2009

pre jankar27, ak dáš dieťa do školského zariadenia nemáš nárok na rodičovský príspevok ani teraz

kisska
25. sep 2009

Ahojte, skusim odpovedat petinke tak, ako som to pochopila ja - MF a odborari nesuhlasili s navrhom MPSVaR, aby sa brala do uvahy zasluhovost (dlazka a vyska odvodov) hlavne z dovodu, ze je o "socialnu" davku a tym padom by ju mali dostavat vsetci rovnako. Ale pocula som dodatok aj k tomu, ze MF ustupilo, kedze v rozpocte na to nie su peniaze a tym padom nechalo MPSVaR, nech si na to peniaze hlada samo a tym padom toto je asi jediny sposob, ako zvysit RP aspon niekomu. Tiez si myslim, ze to nie je celkom fer a som celkom zvedava, ako to poriesia po volbach, aj keby to znovu vyhral Smer a zistia, ze uz nemusia byt za peknych... 😠

zelmirka1
25. sep 2009

ja pridam svoj nazor aj ked mozno niektore sa budu hnevat ale mne sa nezda nespravodlive aby sa brala do uvahy zasluhovost /dlzka a vyska odvodov/. Ja ked si zoberiem ze som odrobila 17 rokov a celu dobu platila odvody, dane
mimochodom dost vysoke, tak si myslim ze si zasluzim slusny rodicovsky prispevok. Niaka zena, poznam napr. zopar romiek ktore skoro nikdy nerobili, ziadne odvody, ziadna odvedena praca a beru rovnako ako ja. Nechcem sa nikoho dotknut ale ja by som kludne stanovila vysku rodicovskeho prispevku podla predchadzajucich prijmov lebo od nich predsa zavisia aj odvody statu, tak ked podla toho kolko som odvadzala ja /+ zamestnavatel za mna/ podla toho nech chvilku stat plati mne.

hanka274
26. sep 2009

zelmirka, zivotne obdobie ako tehotenstvo a materska dovolenka nema nic co s tym kto ako robil.
Mlade mamicky, teda cca do 25r., co je mimochodom najrozumnejsi a najzdravsi vek mat dieta, dostanu co??
Ked dajmetomu studovali alebo ak maju 22r, a robili 2-3 roky?? Menej ako ty?? Dovod?

nadhera
26. sep 2009

gapa,takto verejne,lebo odpoved bude zaujimat viacere maminy . co sa tyka zvyseneho RP bol dodatok,ze do druheho roka je to 256€ a potom podla toho ako ste si platili odvody. neviem,ako tomu mam rozumiet.viem,ze ste stale to nie je na schvalene,ale dodatok je celkom zaujimavy.

nadhera
26. sep 2009

pisem zahadne,ale dieta mi tu skace po PC 😀 posledna veta - viem,ze to nie je schvalene,ale dodatok je celkom zaujimavy

nika2007
autor
26. sep 2009

zelmirka ,nehnevaj sa,ale hovori s teba sebeckost...VSETKY deti si zasluzia ROVNAKE PENIAZE .. vies su maminy este medzi TVOJOU urovnou a ROMKAMI
neber to v zlom,ale nie kazda mamina ma plat napr.20 000 a vyssie a mimichodom KAZDY-NIELEN TY plati DOST vysoke odvody
a presne ako pise,hanka-co ked pracovala matka len 2,3 roky ? preco by tvojmu dietatu malo byt dopriane viac a inemu menej?
a co sa tyka romiek-zavidis im tie peniaze ?ok maju ,,svoj,,sposob zivota,nech maju,ale chudata deti ktore rodia jedno za druhym sa nepytali na svet,oni za to nemozu akych maju rodicov...pozri ja mam 3 deti a zakazdym ma kraaaaasne obisiel 25 tisicovy prispevok...zato romky rodia,a ecka sa im zbieraju do penazenky a nehovorim len o romkach..tie maminy co rodili po mne dostali-nech maju lebo viem ze dieta je DRAHY TVOR a preto to ODSUDZUJEM aby jedna dostala menej druha viac

simona55
26. sep 2009

nika suhlas , to to iste sompisala ,aj ja pred vcerom, alôe radsej ,si vas budem citat,aj ked ma niekedy hlava boli ,aky su niektory necitny, POZOR ZAVISTLIVCOM ,PAN BOH BERE ,NIE PRIDAVA.

pancake
26. sep 2009

no prosim vas, este to vysvetlite mne:
robim v Uk, a buduci tyzden chcem dat vypoved. chcela by som teraz zostat tehotna.. tak na aky rodicak budem mat narok? na materku nebudem mat narok, lebo dam vypoved, ale rodicak mi nie je jasny. chceli by sme ist uz v marci na buduci rok domov na stalo.
viete mi niektora poradit??? vdaka

kacenqa
26. sep 2009

nevravim, ze som za, ani proti zelmirkinmu nazoru. ale dalsi uhol pohladu by mohol byt napr. aj ten, ze RP je vlastne kompenzacia toho, ze zena ostane s dietatom doma tie 3 roky a nesupne ho do jasiel a nevrati sa do prace. a ked niekto zarabal dajme tomu pred RD 30tisic a RP dostane 5tisic, no tak to nie je kompenzacia, ale vysmech. je mozne, ze zakonodarcovia uvazuju aj tymto smerom?

to je len otazka do diskusie, nieze ma tu zacnete kamenovat.

zelmirka1
27. sep 2009

vidim ze nazory sa rozne ale to je v pohode, ja som sa nikoho nechcela dotknut, ale napriek tomu si myslim materska ma nieco spolocne s pracou, pretoze v obdobi na materskej poberame rodicovsky prispevok a ten dostavame od statu a stat zije z nasich dani, odvodov ci uz chceme alebo nie. Okrem toho vyska materskeho prvych 6 mesiacov nezavisi od toho kolko zena pracovala, berie sa do uvahy posled. 12 mesiacov takze aj ked robila ako pisete robila len 2-3 roky tak to je v poriadku. Mne skor islo o vysku rodicovskeho ktory je rovnaky bez ohladu na predchadzajici prijem co sa mi nepaci.

kacenqa ma pravdu v tom ze proste niaka zena pracuje, zaraba a zrazu za trest ze isla na matersku dostane almuznu a pritom predtym normalne zarabala a to nema s kompenzaciou nic spolocne.

Co sa tyka deti samozrejme ze by si zasluzili vsetci rovnake peniaze ale budme realisti nikto nema v zivote rovnake sance aj keby sme chceli, je to tym ze z minulych cias sme zvyknuti aby sme sa vsetci mali rovnako dobre, ale to zial neplati a nehnevajte sa ale ked niekto pracuje snazi sa tak proste nemoze mat rovnako ako niekto kto napr. nepracoval. Nikomu nezavidim, nastastie nemam problem byt doma s malym vdaka tomu ze ked som pracovala tak som si proste urobila rezervu ale vyska sucasneho rodicovskeho je proste smiesna s tym asi budete suhlasit vsetky.

zanetak
27. sep 2009

ja si myslím, že by mali zvýšiť všetkým a tie ktoré mali vyššie platy, tak tým ešte pridať 🙂 , podľa toho aké odvody si platili.
Pretože z tých 180Eur , či koľko je to presne sa nedá vyžiť nikomu.

dinduska
27. sep 2009

ahojte chcem sa opytat podla toho clanku ktory pridala katka by mali dostat zvyseny prispevok aj tie mamicky,ktore pocas poberania rp znovu otehotneju.takze ked som bola studentka a nepracovala som ale rovno som isla na rp a teraz cakame druhe babo tak ak to schvalia by som aj ja mala dostat ten zvyseny ked odvody platil stat,alebo nie?mala bude mat v novembri 2 roky a 1.1 cakame druhe.ja uz som z toho uplne dezorientovana.aj tak sa mi to cele nepaci a je to podla mna somarina.ved to nieje nahrada mzdy ale prispevok pre diete a preco chce stat podporovat jedno dieta viacej a druhe menej ved to dieta nemoze zato kedy a komu sa narodi.je to nefer voci tym drobcom. 😠

maznacik007
27. sep 2009

dinduska... nie nebudes mat narok.. podla navrhu zakona.. o ktorom sa momentalne jedna ti narok nevznikne.. nakolko ti nevznikne na druhe dieta materske...

osobne som tiez toho nazoru ze to ma byt aj o zasluhovosti.. a aj o tom ze je tiez nespravodlive ze niekto robil a dostane rovnaku almuznu ako ten co nerobil...

rodicovsky prispevok je pre rodica.. a ma mu kompenzovat stratu prijmu.. pre dieta je pridavok

hanka274
27. sep 2009

ok, kompenzacia 400-500e kazda a basta...
zas moc vysoky RP je na ukor nas kvoli nasim neprisposobivym spoluobcanom ☹

hanka274
27. sep 2009

a ten kto chcel pracovat, no zial moc toho po skole nestihol??? smola? tej mamce s babatkom dame menej a basta?? dobreeeee 😅 😅 😅
dajme menej tym, ktory su dlhodobo ne urade prace, pretoze to znamena v pravom slova zmysle NEPRACOVAL.

andzi
27. sep 2009

Podľa návrhu zákona by sa tento vyšší rodičovský príspevok mal poberať až do 2 rokov veku, ale len v prípade, ak je s ním matka doma. Určitým kompromisom by podľa mňa mohlo byť skrátenie doby na 1 rok. Čiže 6 mesiacov materská (tam je zásluhovosť jasná a spravodlivá), ďalších 6 mesiacov vyšší RP a po roku štandardný RP. V prípade vyššieho RP až do 2 rokov veku vidím veľkú zneužiteľnosť tohto inšitútu. Nie je totiž rozhodujúci skutočný dosahovaný príjem, ako v prípade materského, ale len zapojenie do sociálnozabezpečovacieho systému. RP v rovnakej výške dostane matka, ktorá zarábala 50 000sk povedzme 5 rokov pred nástupom na MD ako aj matka, ktorá pracovala napr. rok a zarábala minimálnu mzdu. Nikoho neodsudzujem, nikoho nepodceňujem, ale myslím si, že tento inštitút, ak v parlamente prejde, bude ľahko zneužiteľný. Inak povedané, pani Tomanová si pripravuje volebné preferencie. Som potenciálna matka a o svoj príjem počas rodičovskej dovolenky sa starám už teraz, viem, že nie každý má takú možnosť, ale ja sa na žiadnu pomoc od štátu nespolieham.

carodejnica
27. sep 2009

Mňa na tom celom štve jediná vec, a už som to tu niekde napísala, že ten RP v súčasnosti nedosahuje ani životné minimum pre dospelú osobu a jedno dieťa =>

Životné minimum 1 plnoletej fyzickej osoby - 5 390 Sk / mesiac
Životné minimum zaopatreného alebo nezaopatreného neplnoletého dieťaťa - 2 460 Sk / mesiac

Spolu nejakých 7850 Sk a toľko chcem, ani viac, ani menej. 😎
Podotýkam, že patrím k starším mamičkám, mám 34 rokov, VŠ a po škole som pracovala 10 rokov, platila odvody a teraz mám prd makový... 😒

alex21
27. sep 2009

kocky nechcela som sem prispievat ale neda mi to. Spravodlive to nebude nikdy a pre nikoho.
Co sa tyka nazoru aky ma zelmirka tak neviem ci by som ho az tak zastavala. Ja som pred materskou robila 9 rokov. Poctivo som platila vsetky odvody a dane, ktore tiez neboli najmensie. PN som za tych 9 rokov bola len raz a to 1 mesiac pri operacii slepaka. Nikdy som nepobera podporu v nezamestnanosti ani ziadnu inu statnu davku. Teraz pocas materskej moja firma skrachovala a ja som nezamestnana. Na zvyseny prispevok nemam narok lebo moje dieta bude mat 2 roky. Pri druhom tiez nie lebo som momentalne nezamestnana. Zelmira zda sa ti to spravodlive. Kde je tvoj system odmenovania a kde su moje peniaze odvedene do systemu. Nemam narok ani na druhu matersku cize budem dostavat od narodenia len rodicovsky a nie matersku. A ked sa po materskej pojdem zaevidovat na urade prace tak tiez nic nedostanem lebo som bola na rodicovskej a rodicovska sa nerata do odpracovanych rokov pre narok na podporu nezamestnanosti. Cize aj za odpracovane roky a platenie odvodov mam narok akurat tak no hov....
Nechcem teraz rozoberat, ze som si mohla dobrovolne platit alebo nieco podobne alebo sa stazovat a plakat len som vam chcela ukazat ze aj taketo pripadu su a urcite nie som sama.

zelmirka1
27. sep 2009

carodejnica super 😉 mas uplnu pravdu
alex21 ved prave som pisala ze spravodlive to nie je a tazko moze byt, jednak sa neda vymysliet spravodlivy system pre vsetkych a jednak si myslim ze zasluhovost by urcitym sposobom mala byt zohladnena. Samozrejme urcite je dost pripadov ako ty alebo podobnych, ktore mozu byt nanic pri akomkolvek systeme, uznavam ze nie je to fer.
andzi asi som dobre nepochopila v com vidis tu zneuzitelnost toho institutu?

marcelirv
28. sep 2009

Ahojte baby ja by som sa chcela spýtať či to platí pre všetky mamičky bo ja som zas počula niečo také že nový rp dostanú iba tie mamičky čo pracovali 9 mesiacov pred materskou.

zuzitka
28. sep 2009

ved taky bol prvy navrh, ze to dostanu len tie, ktore maju odpracovane tych 270dni /alebo asi aj tie, co si platili nemocenske do poistovne same/

len s tym nesuhlasili ........ tak teraz cakame, ako to odklepnu nakoniec, ci to daju pre vsetky maminky, alebo pre nikoho ..... asi za tyzden by sme to uz mohli vediet, nie? 🙂 🙂

pancake
28. sep 2009

baby potrebujem radu: som na rodicovskom prispevku, a chceli by sme este jedno babo. budem mat narok na ten vyssi, alebo nie?som na rodicovskom od 1.4.2009 a predtym som pracovala v Uk. neviete mi povedat?????
dakujem.

kisska
28. sep 2009

zuzi najlepsie je dobrovolne nemocenske poistenie 😉 - budes mat aj narok, aj mozes ovplyvnit vysku materskej... mas IP 😉

jankabambulka
28. sep 2009

myslím že maminky nikdy nebudú docenené. si zoberte, mám dvojíčky a dostanem len toľko čo monomaminka. je to nefér. ako keby to druhé dieťa nebolo...

jankabambulka
28. sep 2009

a chcem sa spýtať: ja som 12rokov pracovala , nebrala podporu a popri práci aj 9rokov bola SZČO a odvádzala nemalé dane. ako som ostala tehu a povedala zamestnávateľovi, že čakám trojčatká /i keď nakoniec ustáli len dve/ , tak mi povedal , že budem stále na marodke s nimi a tak si mám dať výpoveď. a ked som nesúhlasila, že veď som v ochrannej, tak mi na druhý deň dali hrubé porušenie prac. disciplíny/vraj som mala doma požičaný vrták či kliešte , či ktorý parom to bol... /mala som o.i. na starosti aj sklad-MTZ/no výpoveď mi dali okamžiú ale uzávierky som musela dokončiť a aj podklady pod výplaty...a tak som ešte pár dní pracovala i ked som mala okamžité zrušenie..ale ked som to vytlkla že mám okamžité tak mi prepísali to na okamžité ale až k 30.9. NO JA SOM okolo 25. -ma odviezla sanitka, začala som hodne krvácať /vtedy sa to stalo, že som ostala len double maminka/ a tak oni mi ukončili k 30.9 ale maródku som mala až pokiaľ sa nenarodili . a chcem sa spýtať, teraz som vraj evidovaná na urade práce a budem nezamestnaná po skončení materskej ale ja asi tiež nebudem mať nárok na podporu, však?
lebo živnosť som pozastavila ešte v tom roku /ako som ostala tehu/ k decembru...
ĎAKUJEM

kisska
28. sep 2009

jankabambulka - bohuzial mas pravdu, pretoze na podporu by si mala narok, len ak by si bola zamestnana (alebo si platila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti - dalsie poistenie okrem uzitocneho nemocenskeho poistenia) aspon 3 roky pocas poslednych 4 rokov, co pravdepodobne nestihas (zdroj - http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?... ). Ak chces najdes tam aj ostatne "uzitocne" info.

bleelka
29. sep 2009

ahojte kocky, uz je to schvalene ci este stale nie?