Rodina s nižším príjmom. Ako sa dá vyžiť aj ušetriť?

lucia123
5. jan 2009

Mňa by zaujímalo, ako hospodária rodiny s deťmi a menším príjmom (resp. stredné vrstvy) s financiami na celý mesiac?

Robia plán, čo budú variť (jedálny lísto na mesiac), kam pôjdu (výlet s deťmi, príp. dovolenka), koľko korún odložia?
Ako úspešne "neminúť" a ešte aj ušetriť? Dá sa to vôbec? Ak viete niekto prosím, dajte typ ako "na to". Ja neviem, ale ja miniem aj to čo nemám 🙂

Dnes dávali v TV novinách chlapa s 5-timi detmi, ktorí žije z 11.000,-Sk z toho zaplatí takmer 6000,-Sk za byt a 5000,-Sk mu zostane na jedlo pre 5 detí a seba samého! Ja sa hrozne divím, ako sa to vôbec dá a zároveň mi ho bolo strašne ľúto...
😔

aponchie
6. jan 2009

ty jo tak to jses po me druha zenska co znam co ji manzel rika at si neco koupi a huci do me,ja jsem desna nic si nekoupim skoro nezebych setrila,to takym,ale proste to treba oduvodnim tim,ze nepotrebuju a nakonec nakoupim male neco 😀 klasika jdu do obchodu neco pro sebe a mam tasku pro dite,takze manzel mi kupuje drazsi veci sam pac vi,ze bych to nekoupila,ale prave znam opak ,ze holky utraceji a pak musi chlapum rikat kde co koupili a ti jim to jeste zakazuji 😝

susik77
6. jan 2009

kopcik" aj ja som uz vymenila znack, kozmetiku =aspon na vlasy za obyc. z hypermarketu a aj znack. oblec. pre malu za obyc. a teraz cakame 2.baby tak som zvedava...

sassi
6. jan 2009

aj ja som boal na 1. dovke v 16-ich, moj manžel až so mnou, to už tiež zarábal sam
ale deťom chceme dať viac ... ale každy rok to tiež nejde 😒
ja neberiem dovolenku, že musí byť len pri mori, aj na Sk sa da pekne dovolenkovať , a nemusí to stáť kopa penazí
ved pre deti je hlavne, aby sme boli spolu a aby sme sa im venovali 😉 nemusí to byť v luxusnom hoteli all-inclusive

kopcik
6. jan 2009

susik77: my jsme si taky řekli, že okamžitě, jak bude byt, tak jdeme do druhého dítěte, ať to máme hned po sobě... no nemůžeme si to teď dovolit a to je myslím hrozné, když člověka od dětí odrazuje nedostatek financí.. a manžel ještě pracuje v automobilovém průmyslu, tak snad nás krize mine....

sassi
6. jan 2009

my mame aj značkove, ale vždy len z vypredaja, alebo mimibazaru 😉
a značkova kozmetika ??? to tak ak dostanem od mamy na vianoce
alebo robím Yves Rocher a ked mam velku objednavku, za proviziu si objednam pre seba

ku kaderničke som prestala chodiť (nechala som si narasť dlhe vlasy) a zafarbím si doma farbou za stovku

sassi
6. jan 2009

kopcik ... gratulka k bytíku 😉

kopcik
6. jan 2009

sassi: no my si asi budem žádat o peníze na veškeré svátky, narozeniny atd. protože nemáme do bytu vůbec nic. jen dětskou postýlku 🙂
a pořád doufám, že něco uškudlíme a budu m o ci jet do anglie, protože vše tam vyjde tak na třetinu ceny...
ale ta kadeřnice mě vůbec nenapadla, vidíš to.... taky tu budu taky muset oželet, protože tam nechám vždy kolem 1000 kč

susik77
6. jan 2009

kopcik" my chceme aj vyuzit veci po malej=vsetko mame nove, kociky, znackove oblecenie-haha, ked bude chalan, asi nevyuzijeme 😎 ale aj tak mam kopec veci. keby sme sli do 2.mimca po 5 rokoch, urcite by som uz chcela napr. nove kociky...
inak, urcite nam este klesne zivotna uroven, ale myslim, ze este stale sa bude dat...mm je sikovny, najde si dobru pracu, ak by ho v ramci krizy prepustili.a ked bude kriza v IT, tak sa vratim do prace a mm bude na rodicovskej 🙂

sirinka
6. jan 2009

ahojte...my nerobime ziadny rozpocet, akurat sme si spocitali pravidelne vydavky (uvery, splatky svokrovy, telefon a pod. ) aby sme vedeli cca kolko nam mesacne ostava. zatial je to celkom slusna suma na priemerne vyzitie, takze sa nemusim kontrolovat, co kolko v obchode stoji a ci mi este vyjde.
na potravinach nesetrim vobec, ja mam tendenciu nakupovat viac ako dokazeme skonzumovat 😅 snazim sa na tom pracovat.
oblecenie si momentalne kupujem vynimocne, kedze sa posledne tri roky moje proporcie dost vyrazne a rychlo menia, tak na co.
na klarku vela veci dostavame aj nove aj pouzite a ak potrebujem este nieco navyse, vacsinou kupujem na bazariku.
vylety po okoli robime skoro pravidelne, na to netreba vela financii, neodpustim si niekolkokrat za mesiac ani navsetvu restauracie, to je moje potesenie 😀
dovolenky samozrejme planujeme, napr. tento rok asi ziadna, kedze sme kupili nove auto a ideme pristavovat a pribudne nam surodenec, mozno tak par dni v hr.
ucty mame s manzelom oddelene, akurat ja mam platobnu kartu od toho jeho, lebo pouzivame teraz jeho peniazky. a kedze nam chodi domov vypis, tak si mozem kontrolovat co a ako, ale sa mi moc nechce studovat to...aj tak je tam najcastejsia polozka supermarket.

sassi
6. jan 2009

susik... ja mam tak, po 5 rokoch syna po dcere a potvrdzujem ... nevyužiješ skoro nič... iba ak tak na doma
nemoderne, vyťahane, ružové ... proste sa to navon nehodí ...
využila som len minkovske do pol roka, a ešte zimne overaly
ružove som popredala na mimibazari a za to nakupila modre
topanky vraj det po sebe nosiť nemaju ... ale mam tam nejaké sandalky, tak to malemu obujem .. ale aj tak mu vždy treba k tomu jedny poriadne
a kočík som 5 rokov skladovať nemohla, predala som a kupila som teraz novy

johanda
6. jan 2009

apon, tak to jsem na tom podobně. já si taky pořád něco kupuju a domů tahám věci pro děcka nebo manžela 🙂 Minule mě chlap vyslověně přinutil koupit si jedny šaty, které se mi zdály příliš drahé 🙂

susik, podobně je to i v m bank - ta certifikace přes mobil, to je myslím standard ve všech bankách s elektronickým přístupem k účtu. Někteří šikovní hackeři dokážou prolomit i takovou ochranu a explorer má údajně více míst, kterýma je možné nabourat se do cizího kompu a vybrakovat účty.

susik77
6. jan 2009

johanda: ja si myslim, ze to nejde-teda aspon ako mi to mm vysvetloval-ty potrebujes na kazdy prevod co urobis novy certif. kod a dostanes ho priamo na mobil. takze aj keby ti hackeri ti ten jeden ukradli, tak im je to nanic a novy certif. kod znovu dostanes len ty na tvoj mobil 😉 ten certif. kod ti poslu, ked si zadas do platby kolko chces poslat a na aky ucet-das certifikovat a z tej kombinacie c.uctu, kam to posielas a sumy ti vyrobia kodovanim certif. kod. preto si myslim, ze tim hackerom to nebude nanic 😉

emogeon
6. jan 2009

dobra otazka co je mensi prijem ? inac mensi prijem sa nerovna stredna vrstva 😉

susik77
6. jan 2009

ozaj-a podla coho sa rozoznava nizsia, stredna a vyssia vrstva? 😀

susik77
6. jan 2009

myslim si, ze ten, kto ma rozpocet 10 tis rovnako ako kto ma rozpocet 70 tis. si moze mysliet, ze ma malo 😎
ked napr. ten co ma tych 70 tis. ma hypoteku 40 tis. 😎

tatolu
6. jan 2009

Kdesi som čítala, že stredná vrstva je tá, ktorá si popri bežných výdavkoch, dovolí peknú dovolenku a ešte ušetrí.
Podľa mňa váčšina Slovákov žije v nižšej vrstve alebo ešte menej....

emogeon
6. jan 2009

susik mas pravdu 🙂
ale za predpokladu ked mas 40 tis. hyp. tak mas lepsie byvanie zrejme auto, alebo auta a chodis na dovolenky mozno viac krat za rok...tot moj nazor 😉

susik77
6. jan 2009

emogeon: ja som len tak premyslala, ze komu je lepsie: ci tomu, co ma napr. dom po rodicoch niekde na dedine, bez hypoteky, normalny prijem,tak len na bezne veci al. ten, co ma stredny prijem, vysoku hypoteku, auto na uver a pod. ale stale neistota-ked napr. par mesiacov marodis a nemas nasetrene mozes o vsetko prist 😔

susik77
6. jan 2009

inak, my sme za min. rok mali vacsie vydaje ako prazsky primator-ako o nom minule pisali , ze kde na to vzal 😕
a to si nic extra nekupujeme 😖 ani nezijeme na vys. nohe 😎
preto sa mi tieto uvahy zdaju absurdne 😎

emogeon
6. jan 2009

susik jasne pochopila som ze len tak uvazejes nahlas 😵 😵

susik77
6. jan 2009

myslim si, ze najlepsie sa maju ti, co im rodicia kupia byt, aspon nej. startovacci, ten prip. predaju, zoberu este nej. hypo a mozu kupit velky byt al. dom...

dzany
6. jan 2009

susik77 - možná se tí mají dobře, ale nechtěla bych to ani znepodívám k moři 😝 raděj si všechno vybudovat vlastnímy silami.
náš rozpočet není nijak slávný - zatím jíst máme co, hypotéku si platíme sami a občasnému dárku v podobe plín, nebo ovoce rádi uvítame ale to je asi tak všechno, co po někom chci 😉

dzany
6. jan 2009

😅 mělo tam být - ani za cenu toho že se už nikdy nepodívam k moři 😅

susik77
6. jan 2009

dzany-aj my sme na tom rovnako. len uvazujeme, ako sa z toho kruhu dostat, mm chce strasne dom, ma dobru poziciu vo firme aj plat, nikde by mu viac nedali na tej pozicii a dokonca aj menezeri v ich firme maju max. dom niekde 30-40 km od Prahy...tak si hovorime, ze na to, kupit dom v Prahe maju asi len ti, co uz nej. byt al. dom mali predtym, al. co zdedili...

susik77
6. jan 2009

teda nemyslim radovku-to by sa dalo zvladnut aj s nasimi platmi, kebyze nie som na materskej

sakura77
6. jan 2009

dzany,akoze ked by to tvoji rodicia kupili byt,tak by si ho nechcela? 😕 😕 😉

mikalove
6. jan 2009

my sme naopak,prijali by sme všetko len nikto nič neponúka 😀

susik77
6. jan 2009

nam mama len slubuje, ze ked vyhra 100 milionov, ako nam vsetkym rozdeli 😀 😀 😀

susik77
6. jan 2009

mne inak ani nevadi, ze byvame v bytovke-novostavbe, ale ti ludia co tu byvaju su strasne netolerantni-vsetko im vadi. ze niekto ide rano do prace a zobudi ich klopanie podpatkov, al. ze sa niekto doma hada a pocuju to cez steny, al. ze pocuju suseda ako ide do sprchy 😖 za chvilu si budeme muset pytat aj povolenie aby sme mohli nahlas dychat, boze 😠

mikalove
6. jan 2009

susik,chci radšej ten slub písomne aby neposlala len pohladnicu 😀