Rodina s nižším príjmom. Ako sa dá vyžiť aj ušetriť?

lucia123
5. jan 2009

Mňa by zaujímalo, ako hospodária rodiny s deťmi a menším príjmom (resp. stredné vrstvy) s financiami na celý mesiac?

Robia plán, čo budú variť (jedálny lísto na mesiac), kam pôjdu (výlet s deťmi, príp. dovolenka), koľko korún odložia?
Ako úspešne "neminúť" a ešte aj ušetriť? Dá sa to vôbec? Ak viete niekto prosím, dajte typ ako "na to". Ja neviem, ale ja miniem aj to čo nemám 🙂

Dnes dávali v TV novinách chlapa s 5-timi detmi, ktorí žije z 11.000,-Sk z toho zaplatí takmer 6000,-Sk za byt a 5000,-Sk mu zostane na jedlo pre 5 detí a seba samého! Ja sa hrozne divím, ako sa to vôbec dá a zároveň mi ho bolo strašne ľúto...
😔

yvetta
7. jan 2009

tatolu podla mna sa to neda a hotovo 😀 skuste sa spytat na DU, ale co som aj hladala na google tak pokial viem tak to neide 🙂

tatolu
7. jan 2009

OK Yvettka, ale aj tak by to bolo super, keby bolo nie 😉

yvetta
7. jan 2009

jasne, ale ked nie je tak nie je 😲 😀

mima1
7. jan 2009

yvetta nie nemyslela som kolonku kde sa pise dochodkove poistenie. neviem kde presne to je a ci vobec. mne sa len zda ze take nieco je ale neviem a nepisem na 100% 😉

tatolu
7. jan 2009

Mima mám to pred sebou.
12.000 Sk si môžeš uplatniť, na daňovníka (kde je tá suma z min.mzdy), na manžela(manželku), doplnoké dôch.sporenie(poistenie), účelové sporenie, životné poistenie.
Myslím, že má prevdu. Nie je to tam...
Neviem síce, čo myslia tým účelovým sporením, ale úver to isto nebude...

mima1
7. jan 2009

mozno je to len blbost. 😉 😉 😉 a som si to s niecim pomylila he he. ale bolo by to velice prevelice dobreeee 😀 😀

mima1
7. jan 2009

skoda nepotesila si. hladaj to poriadne... 😀 😀 😀

susik77
7. jan 2009

yvett: mm hovoril, ze teraz ako sa pocitaju dane zo superhrubej mzdy, tak nam menej vratia na daniach ako min. rok. Je to pravda? Ty si tusim ekonom 😉

yvetta
7. jan 2009

susik ja uz davno robim nieco ine teraz som trosku mimo toho, ale inak bude to menej nemam to este prepocitane, ale uctovnictvo a mzdy ma stale bavia😀 planujem si robit v blizkej dobe danove aj manzelovi......tak uvidime co bude 😅 inak u nas je to tak, ze si asi nemozme odpocitat uroky, lebo sa nam bytik este len stavia 🤐 😔 a v tom zakone je to tak salamunsky napisane, ze ma z toho uz boli hlava 😖

sillas
7. jan 2009

caute baby, nečítala som všetko....ale chcem reagovať k tým zošitom, no neviem v tejto modernej dobe???

ja som si urobila tabulku v exceli kde mam stlpčeky strava, dorgeria, byt, deti, oblečenie, lieky a ostatne..a tam zapisujem, hned mi to sčíta po stlpcoch a aj celkovo.. a da sa to sledovať každý den, ved sme pri PC každý den..tak je to ovela jednoduchšie.

strava vychádza hrozivo..2 dospely a dve deti 9-11 tisic mesačne..a to sa neprejedame..tak ja neviem kde je chyba či vo mne alebo v cenach.. 😀 😀

tweety22
7. jan 2009

sillas, ja pracujem v IT takze o compoch cosi viem, ale denne vydavky si aj tak pisem do zosita 🙂 mi to pride ovela praktickejsie a mam ho v kabelke stale pri sebe

avanka
7. jan 2009

my sme havarijne poistenie auta zrusili hned s leasingom....uz sme vsak rozmyslali, ze si ho znova dame, ved jeden nikdy nevie...
pred rokom nam nejaky blbec tukol do auta na parkovisku a skoda bola 23 tisic, 5 sme platili my, zvysok poistovna, takze sa to celkom oplatilo
ja si zacinam viest vydavky teraz od januara, len pre zaujimavost, aby sme o rok vedeli zbilancovat...a mozem dnes zacat, boli sme v Blave a minuli sme necelych 8 tisic, kupovali sme novu skrinu na PC a podsvietenu klavesnicu a zvysok isti Ikea, zariadovali sme Lukaskovi izbu

https://www.modrykonik.sk/album/album.php?vAlbu...

tak sme dokupovali este boxy na hracky, detsky stan, list nad buducu postel, koberec do obyvacky a kopec potrebnych veci 😀 😀

Inak som si teraz stiahla tento program na domace uctovnictvo

http://www.stormware.sk/ke-stazeni/

tak to idem prestudovat

zuzitka
8. jan 2009

tak ja si vediem tie slavne zosity uz od roku 1999 😀 😀 😀 fakt nekecam 😝 😝

snazime sa vyzit kazdy mesiac z materskej 5.320sk + plat cca 22.000sk
z toho ide najomne 6000sk
benzin 3000sk
poistenia za vsetkych troch 3500sk
elektrika 1120sk
potraviny 6000-7000sk
UPC + net 1500sk
splatky 5000sk
mobily 1800sk

a prachy su fuc ☹

ale popri tom si setrim 500sk mesacne uz 2 roky
stavebne sporenie mi teraz vo februari konci, tak budu bubaciky 😵 vymenime plastove okna a bude po nich zase 😅

aponchie
8. jan 2009

sillas sesitek je lepsi 😀 nebo blocek a pak se to vecer prepise do knihy vydaju a prijmu ,me to papirovani desne bavi vic jak v PC teda 😀

btw jestli mate nekdo to stare stavebko jak bylo na 5let tak si nechte porad dokola nabihavat a platte ho staci jen navysit cilovku a je to,jedno jsme museli dat na okna a jine rekonstrukce,ale to druhe mi bankerka doporucila nechat takze pri tech silenych vydajich jeste mesicne sporime 2000 stavebko +penzijko a 2000zivotko 😝 fura penez co by se dala utratit urco jinak,ale zatim neni tak zle a penize v zaloze jsou treba

zuzitka
8. jan 2009

... ten plat 🙂 byva aj 23.000sk a kazdy treti mesiac je aj 25.000sk .... to som musela dopisat, lebo ved drogeriu a oblecenie pre maleho a plienky by som nemala z coho kupit.... 😀 😀

ale ajtak to neni nic moc 🤐

zuzitka
8. jan 2009

mna tiez bavi pisat do zosita .... sak uz to tak robim 10 rokov 😀
odkladam kazdy blok do misky a potom si k tomu 2x za mesiac sadnem a zapisujem 😀 😀

a mam prehlad, kam sli prachy, kde mam ubrat a tak 😉

susik77
8. jan 2009

aponchie: ale nevyhoda je, ze ked to nechces pouzit na stavanie ani na rekonstrukciu, tak ti stat na to nic neprispeje+ neviem ci to potom proste nemusis zrusit s nej. poplatkom, ked si to chces vybrat 😒
my sme tak doplatili , ked sme setrili na slovensku na stavebku. nakoniec sme sa rozhodli kupit byt v cechach a ked sme chcei vybrat tie peniaze-uz po tom termine, kedy by sa norm. mohli vybrat, tak sme museli platit poplatok , statne premie sme nedostali ziadne, lebo sme to nepouzili na kupu bytu ani na stavbu, takze sme dokonca asi o 5000 Kc prisli 😠 si hovorim, ze stavebko uz nikdy viac 😠

susik77
8. jan 2009

ja som uz celkovo nastvana na banky a staveb. sporitelne a pod. institucie-oni len ukecavaju, mlzia o skutocnych poplatkoch a nakoniec sa to cloveku nevyplati-skor prerobi 😒

aponchie
8. jan 2009

to neni pravda ja mam stavebni sporeni od CS a obe vyprsela loni jedno se vybralo a druhe se nechalo jet..a to nam chodi jeste nabidky ,ze si muzeme vzit nejakej uver na 2nebo kolik procent na financovani cehokoliv prave stavebko tohle stare muzes pouzit na co chces 😉 uz po roce nebo kolika sporeni od zacatku muzes vyuzit preklenovaci uver..navic nas byt je koupen ne na hypo jak ja s oblibou rikam,ale od burinky ze stavebniho sporeni,ktere je maximalne super coz jsem za tech 5 let mohla poznat pac je to fixle na celou dobu celkem slusne procenta a je to perfektne pojistene proti cemukoliv..takze mi rekla at radsi sporim jestli sporit chci,ze tohle je nejlepe zurocene coz ma pravdu ja davam 1500mesicne a dostavam tu maximalni podporu jak driv byla plus hodne uroku k tomu z dane castky aktualni ne pocatku

tatolu
8. jan 2009

Ja šerím na stavebko tak, že sporím na mesačný termiňák (idú úroky) a na konci roka preveiem celú sumu na stavebko. Za ten rok mám vyššie úroky a tiež štátnu prémiu.

susik77
8. jan 2009

my sme mali v csob v stav. sporitelni a mohli sme to pouzit len na stav. ucely, al. kupu bytu al. domu

zuzitka
8. jan 2009

ja mam 1.staveb.sporenie, teraz vo februari mi konci 6.rok, tak to zrusim a daju mi celu ciastku, ktoru som vlozila + uroky .... teda dufam 😅 😅

zrusim to, lebo nemam prachy na to, aby som tam vkladala 😒

aponchie
8. jan 2009

no to je mozne ja mam u Ceske Sporitelny 🙂

susik77
8. jan 2009

resp. bolo to tak, ze peniaze sme v tom case mohli pouzit na stav. ucely a tusim do roku vydokladovat uctami a vtedy by nam dali tu premiu. kedze sme si ich vybrali v hotovosti, ziadnu premiu nam nedali a museli sme este zplatit poplatok za ukoncenie-tak sme prisli asi o 5000 Kc.-mali sme tam 2 ucty na ciel. sumu 100 000 Kc. Na kazdy sme dali asi 50 000 Kc v hotovosti a bolo to tusim na 18 mesiacov.

yvetta
8. jan 2009

no o bankach mi nieco vravte my mame teraz hypo v CSOB CR a tiez nam o poplatkach mlzili a nechceli o tom moc hovorit a teraz sa nestacim cudovat za co vsetko si strhavaju prachy 😖 😖 asi im tam znova napisem mail... 🤐

aponchie
8. jan 2009

ceska sporka jsou vydridusi a hajzlici v beznejch uctech a poplatcich,ale to stavebko stare maji jedno z nejlepsich 😝

susik77
8. jan 2009

baby, ja uz beriem banky ako nevyhnutne zlo. proste nemozem mat peniaze doma v ponozke 😀 a bez hypo by sme byt nekupili...

yvetta
8. jan 2009

susik ja som mala moznost pracovat v banke, ale moja nenavist je taka velka, ze som to nakoniec odmietla, ale mozno by som sa tam mala lepsie 😲

susik77
8. jan 2009

yvett: my sme tak nastvani na nasu hypotecnu poradky nu v komercke ze az 😠 schvalne na nas vytahuje rozne veci den pred terminom kedy mame nieco dodat aby sme platili pokutu. nie ze by nam zavol. aspon tyzden dopredu-to schvalne, aby sme to nestihli vybavit 😠

tatolu
8. jan 2009

Sussik, po 6 rokoch sporenia nie je potrebné dokladovať, na čo to použiješ...

Zuzinka, ak naškrabeš posledné koruny a ešte pred zrušením tam vložíš, mala by si dostať aj štátnu prémiu za tento rok. Neviem ale, či môžeš zrušiť ešte v tom štvrťroku, alebo polroku (podľa toho, kedy sa pripisujú prémie).
Ak Ti vydá, skús sa spýtať...
Oplatí sa zo štátu vyťažiť čo najviac...

Baby pozor, ja pracujem v banke... 😉 Ale budem mlčať 🤐