Rodina s nižším príjmom. Ako sa dá vyžiť aj ušetriť?

lucia123
5. jan 2009

Mňa by zaujímalo, ako hospodária rodiny s deťmi a menším príjmom (resp. stredné vrstvy) s financiami na celý mesiac?

Robia plán, čo budú variť (jedálny lísto na mesiac), kam pôjdu (výlet s deťmi, príp. dovolenka), koľko korún odložia?
Ako úspešne "neminúť" a ešte aj ušetriť? Dá sa to vôbec? Ak viete niekto prosím, dajte typ ako "na to". Ja neviem, ale ja miniem aj to čo nemám 🙂

Dnes dávali v TV novinách chlapa s 5-timi detmi, ktorí žije z 11.000,-Sk z toho zaplatí takmer 6000,-Sk za byt a 5000,-Sk mu zostane na jedlo pre 5 detí a seba samého! Ja sa hrozne divím, ako sa to vôbec dá a zároveň mi ho bolo strašne ľúto...
😔

mima1
5. jan 2009

lucia ahoj. co je mensi prijem? ja si jedalnicek nerobim. ale nevarim kazdy den. ale od 1.1 som si zacala zapisovat vsetky vydavky. zatial mam v notesku spolu 16,12 € tak som zvedava ako to bude pokracovat a co mi na konci mesiaca z toho vylezie. ale nekupujem len to co miniem. takze zasoby mäsa u nas nehrozia. ale napr nekupujem kuracie prsia co su uz vykostene a bez koze ale prave naopak kupujem tie s kostou a kozou su lacnejsie. zacala som sa vyhybat obchodom a vypredajom. tam miniem viac ako ked idem raz za cas nieco kupit. aj ked to stoji malo tak kupim este to a ono a je to viac ako inokedy. usetrime dost vela... ale zatial nemame ziadne hypo takze potom sa uvidi...

bianca
5. jan 2009

lucia pozerala som reportaz a uprimne mi ho bolo luto.

My zatial financie zvladame i ked som si uz asi milion krat povedala a par krat zalozila zosit kde som chcela sledovat vydavky.Zatial mam este matersku tak mi je hej ale uz sa mi to krati a na rodicvskom to bude asi veeeeeeeelmi zaujimave

skurinka
5. jan 2009

ahoj maminy jenom by me zajimalo jak si zvykate na to euro.za chvily to bude i cechach a nedovedu si predstavit meho otce jak zije na cely mesic z 500euro. 😒

monkula
5. jan 2009

a viete, koľko tých zošitov mám založenýcgh ja? 😅 😅 😅
Asi štyri.... vydržalo mi to asi mesiac zakaždým... 😔

najjulinka
5. jan 2009

To davali oneho znameho zlodeja Polláka? či nejakého iného?

mima1
5. jan 2009

skurinka ono to pojde neboj. tak ako zil teraz tak bude aj potom. stale je to to iste ci 500 cca 15tisic. len bude musiet hospodarit tak aby to vyslo ako aj pri sk ci cz peniazoch. 😉 ale zatial mame len 5den eurače tak zatial sa povedat neda ale myslim ze nato ako strasili to slovensko zvlada ok. ten prechod. aspon ked sa ja tak nato pozriem svojim okom.

janulle22
5. jan 2009

my na jidle nesetrime...kupuji to co je potreba a na co mam chut...takze mame na mesic asi 12tis a vyjdem v pohode... 😀

mima1
5. jan 2009

no a na moje pocudovanie dnesna reakcia ked som kupovala chlieb tak stal 0,96 € co som sa kukala dva krat ci je to ok cena. lebo inak som platila uz aj 1,20€ 😅 😕 😀

skurinka
5. jan 2009

to stoji i u nas.jestli mas deti muzu se zeptat kolik tak stoji pleny?

bianca
5. jan 2009

skurinka euro v pohode ale desi ma plna penazenka centov.Fuj to je hnus.

mima1
5. jan 2009

veru ze nepoviem lebo neviem. ale myslim ze to bude hodne. to ti urcite niekto povie.

janulle22
5. jan 2009

to nejsou paopirove...?

mima1
5. jan 2009

bianca musis to posielat hned pri dalsom nakupe dalej. nesmies to zbierat. inak to nepojde. toto sa musia vsetci naucit. takze ako ti vydaju hned to daj v dalsom nakupe spät. 😉

susik77
5. jan 2009

tak my musime setrit. podla vypisov z uctov mame kazdy mesiac vacsie vydaje ako prijmy, mm super zarabal a teraz ma mensi plat. tak zacinam kazdy den varit, aj pre neho do prace-predtym chodil na obedy. a kupujem si lacnejsiu kozmetiku ako predtym+ malej veci namiesto nextu kupujem v Tescu 😎 A cestoviny a pod. kupim teraz najlacnejsie-predtym za 40, teraz tak za 19 kc 😎

susik77
5. jan 2009

ja by som brala aj pracu na doma po veceroch, aj tak sa mi nechce spat 😎

janulle22
5. jan 2009

susik to bych brala aji ja...ale bohuzel nic takoveho neni... 😒

susik77
5. jan 2009

mna to moc nebavi az tak sa uskromnovat, ked by sa neco dalo robit. mohla by som napr. brat sluzby cez vik. v lekarni ale mm nechce-ze radsej nech sme viac spolu...

bianca
5. jan 2009

mima to by som aj chela ale co kupim za 3 centy?Tie drobaky si mohlo odpustit.Nie je to tak davno co sa rusili haliere (v CR aj 50 hal) a uz je to tu zasa

susik77
5. jan 2009

zavidim vsetkym co krizu nepocituju...ja som predtym nad peniazmi nemusela rozmyslat...teraz urobime kazdy vik. nakupy, zostane nam na ucte tak 1.5 splatky na hypo a koncime 😖

dgm
5. jan 2009

holky, docela me zaujal nazev diskuze, protoze zivot t minimem fianci mam taky za sebou, doufam 😀 , ale co zde ctu, tak se mi to zda divne... Neznam sice slovenske zakony, ale nasla jsem si davky zivotniho minima, ktere plati na Slovensku

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

a z toho mi vychazi, ze jenom zivotni minimum teto rodiny je o dost vyssi, tak je potom chyba toho otce, ze si nezazadal o doplatek do teto vyse...

libka1
6. jan 2009

Vy aspon tie zosity mate, ja sa stale len chystam 😀 Teda uz som sa parkrat rozhybala, max vydrz bola 3 dni... 😝
susik77 zvyknes si 😉 obdobia sa striedaju, raz si hore raz dole... asi mate vyssie naroky, tak ich trochu okreses a ani nebudes vediet ze sa nieco deje 😉 tie veci z nextu fakt nie su nevyhnutnost a tesco saticky su fajn, to osobne za uskromnenie ani nepovazujem 😉

libka1
6. jan 2009

Jaj a odpoved na Luciinu otazku: ja nic neplanujem - ani vylety, ani jedalnicke, jeme to na co mame chut a ideme na vylet ked sa nam chce... nevravim ze by to nebolo lacnejsie keby som v tom mala nejaky system, ale takto mi to vyhovuje... Zazila som 1 extrem ked som bola v nemecku zo skoly a pani mala napisany jedalnicek na mesiace dopredu, a robila z jedlom take zvrhlosti ze mi bolo az zle 😝
Jeden den upiekla orechovy nakyp - bolo to cosi hnusne, neviem ako sa jej to podarilo, nikto to nechcel jest, ale ona sa nedala, na druhy den z toho nakypu ucapkala fasirky, dala ich na plech, na kazdu polozila platok syra a platok ananasu... no fuj... aspon ze sa coto zjedlo, lebo si neviem predstavit co by z toho spravila 3 den 😝 🙄 Tak do takehoto stadia setrnosti by som sa fakt nechcela dostat, a to oni teda mali penazi az az, to bola skor zgrlavost! 😔

denduska
6. jan 2009

dgm ono je to tak pokial viem, ze na prve dieta dostanes a na dalsie o hoooodne menej....a preto to tak vychadza.....je vela takych rodin, bohuzial 😔

my sa mame vcelku dobre - ale za tu cenu ze sa takmer nevidime, manzel je furt v praci...v noci, cez vikendy....ma nanajvys jeden vikend volny, v poslednej dobe ani to....ak by nebol, museli by sme brutalne ale brutalne setrit 😒 to by sme mali tak okolo 6OO eur...plus moj rodicovsky...takto ma len on 1500 eur...

libka, bleeee 😝 ja som na orechy alergicka 😀

miresta
6. jan 2009

lucia123 - tak je ťažko žíť s málo peňazí, ale poviem ,čím viac ich máš tým viac utratíš. Ja som vyrastala v rodine len s mamkou a ďalšími 4 súrodencami, a z jedného platu + rodinné prídavky, ano dalo sa to pred tým , ale veľa krát sme nemali mäso aj dva týždne. Teraz si to neviem predstaviť. ☹ Zošit s výdavkami si vediem už asi dva roky a veľmi to pomáha, najprv som zistila, že hrozne veľa dávame na jedlo a zbytočnosti - maškrty, a menej na elektroniku, či oblečenie. A teraz ušetrím na jedle najviac a viac a krajšie sa oblečiem a ušetríme. Máme síce dobrý mesačný príjem, pretože manžel dobre zarobí, aspoň sa snaží, ale aj veľké splátky, takže nám ostane tak akurát, ale snažím sa stále vyjsť a aj odložiť. 🙂

bihan
6. jan 2009

Presne o tom to je.. čím vyššie príjmy, tým vyššie náklady.. ja si stále hovorím, že by sme mohli míňať menej, ale kým nás zatiaľ nič netlačí, tak z toho asi nič nebude...

sticker
6. jan 2009

Tak my si v pc vedieme výdavky už 7 rokov 😅 . Síce mi to niekedy riadne lezie na nervy, zapisovať každú maličkosť, ktorú kúpim, ale mám prehľad, čo kde koľko stojí a vždy na začiatku mesiaca viem, koľko si môžem dovoliť minúť. Bohužiaľ, kým som na materskej to inak ani nebude 😒
Všetko ide na hypo, účty, plienky a stravu. A keď si myslím, že je to hrozné, tak si spomeniem na ľudí, ktorí sú na tom oveľa horšie a aspoň na chvíľu to pomôže 😉

arvetka
6. jan 2009

my zatím nemáme ani děti, ani hypošku, ale samozřejmě mě zajímá, kolik utratíme a kolik můžeme ušetřit. takže jsem jeden měsíc (se sešitem 😀 ) vysledovala, kolik máme výdajů, určila přesnou částku, která musí na účtu každý měsíc zůstat a hotovo 🙂
daří se nám šetřit v pohodě (zatím 😝 ), u mně konkrétně byly největším požíračem peněz drobné a často nepozorované výdaje za zbytečnosti (časopisy apod.).
máme každý svůj účet a o výdaje se dělíme napůl.

tatolu
6. jan 2009

Tak u nás je to nejak zvláštne.
Manžel mi stále nechce povedať koľko zarába 🤐 , ale ja som vychsaná, zistila som si prvky k jeho účtu a niekedy nakuknem 🤐 Na môj účet chodí rodičovská a prídavky na deti. Z účtu mi odchádzajú splátky úverov v sume 6.000, mesačné splátky elektriky 1.500 a teraz som sa dala nahovoriť na paušál v Orangi (ja sprostá) kde by malo odchádzať okolo 100 Sk. Všetko je ešte v Sk 😀 Každá, ktorá si to poráta zistí, že som v mínuse. Manžel musí prispieť na účet min.1000. Keď sa k tomu prirátajú aj poistky za autá, tak musí prispieť viac....

On dostáva tých 12.000, všetko kupuje on a keď ideme na väčšie nákup platím kreditkou, ktorú vtedy znovu platí on. Aj za INT, ktorý som si vydupala platí. Keď som si prezrela jeho výdavky, tiež minie viac ako má príjem. Keď klesne do mínusu, tak sa väčšinou niečo udeje, ako napr. malí majú narodky, meniny a aj my 😀 , vtedy dostaneme od svokrovcov nejakú tu sumičku, vyrovnáme účet a žijeme znova z ruky do úst.

U nás niečo také, že sa niekto stravuje v jedálni nehrozí... MM si berie vždy varené do práce. To sme zaviedli hneď ako sme sa spoznali, takže to problém nerobí.

A keď treba naozaj niečo súrne a drahšie kúpiť - dravo, uhlie, tak vytiahnem tajnú zásobu, peniažky z jedného bezúčelového úveru máme na termiňáku, lebo chcem prerábať dom... Tam odkladám aj všetky peniažky naviac -preplatky elektrika, pôrodné, darované peniažky a sú tam aj všetky ostatné z môjho účtu, keď som dostávala klasickú mateskú.

Nekupujeme pre deti ináč nič (okrem Beby a detského grísu).

U nás však niečo také ako divadlo, kino, dovolenka, nejaká špeci kozmetika pre mňa nepripadá do úvahy. S tým som sa rozlúčila, keď som sa vydala.

bihan
6. jan 2009

Tatolu a čo máš potom z toho života 😅

bertica.h
6. jan 2009

fúha..my máme jeden učet..
niekolko mesaicov som písala kolko minieme a vždy to bolo viac ako by sme mali☹
Pretože každý mesaic su položky,ktoré su nečakané..také blbosti napr.ako pokazené okuliare..alebo tak..(teraz ma nič nenapadá)..
snažím sa šetriť..varím každý den..aj tak proste tie peniaze idu neviem kam.
Je pravda,že kupujeme veeľmi veľa ovocka☹
ale zas aby sme si to nemohli dovoliť.. 😠 😠
tatolu..smutné..divné..
my máme málo a manžel mna proste stále do obchodov láka..Katka kup si toto,toto potrebuješ,toto je pekné..