Rodina s nižším príjmom. Ako sa dá vyžiť aj ušetriť?

lucia123
5. jan 2009

Mňa by zaujímalo, ako hospodária rodiny s deťmi a menším príjmom (resp. stredné vrstvy) s financiami na celý mesiac?

Robia plán, čo budú variť (jedálny lísto na mesiac), kam pôjdu (výlet s deťmi, príp. dovolenka), koľko korún odložia?
Ako úspešne "neminúť" a ešte aj ušetriť? Dá sa to vôbec? Ak viete niekto prosím, dajte typ ako "na to". Ja neviem, ale ja miniem aj to čo nemám 🙂

Dnes dávali v TV novinách chlapa s 5-timi detmi, ktorí žije z 11.000,-Sk z toho zaplatí takmer 6000,-Sk za byt a 5000,-Sk mu zostane na jedlo pre 5 detí a seba samého! Ja sa hrozne divím, ako sa to vôbec dá a zároveň mi ho bolo strašne ľúto...
😔

tatolu
6. jan 2009

Nám svokor ponúka, ale ja nechcem. Asi som tvrdohlavá, ale nerobilo by to dobrotu.
Už teraz mi chodí po dome a dvore, ako keby to bolo jeho. Pritom som si to kupovala ešte, keď som bola slobodná a sama (na hypo), takže na to nárok naozaj nemá...

zuzla2
6. jan 2009

ahoj...
tak u nas sa zatial nevedie ziadne evidencia,ze kde kolko minieme...ale doteraz ani nebol dovod...aj ked som uz snahu malu....jedno je iste...najviac davame na stravu...ale tam setrit nemienim,vsak zijeme len raz,tak sa chceme aj najest..vela vrazame aj do ovocia..to u nas musi byt stale... 😅
ucty mame dva..na jeden chodi mm vyplata a rodicovsky..na druhy posielame peniaze odkial nam stahuju hypo,elektrinu,plyn a zaroven sluzi aj ako sporiaci ucet...oblecenie si velmi s mm nekupujeme..mm ma toho dost,ja v podstate tiez,len do toho nevojdem 😔 ked uz pojdem do prace,tak samo,ze sa budem musiet viacej obliekat..najviac investujeme do malej..t.j. hracky a oblecko..plienky nepocitam 😎 vsetko vsak kupujeme ked natrafime na vypredaje...vsak naco by sme mali preplacat...oblecko ma aj znackove,ale to ma kupovane z mmb..odmietam dat za novy next 700korun... 😀 a myslim,ze dietatu je tak suma fuk,ze ci ma na sebe mikinu zn.cherokee alebo next 🙂
ale ako tak citam,tak asi predsa len budeme nizka vrstva,lebo aj ked sa nam co to podari usetrit (vsak aj malo,je nieco),tak na dovolenke sme boli iba raz,odkedy sme manzelia... 😀 prvorade je u nas poprerabat byt a zariadit ho...velmi nam pomahaju aj rodicia..t.j,ked mame narodeniny, pridu vianoce,tak nam davaju peniaze...

ked som len tak zbezne preratavala,tak samo,dalo by sa usetrit este viacej...bez kablovky by sme sa zaobisli...mm by mohol chodit do prace busom...napisat si rozpis jedal na tyzden,urobit velky 1 velky nakup a hotovo...ale tak zatial sme nikdy nesli do minusu,takze je to ok...
aj ked minule som sa uz doma smiala..mm vravel,ze sa v praci rozpravali a jeden vravel,ze skoro kazdy mesiac ide do minusu...tak vravim parada 😀 on ide do minusu a dovoli si ist kazdy rok na dovcu...my do minusu nejdeme a si to nedovolime 😀 😀 😀

ale ako tu uz bolo poznamenane...cim vyssi prijem,tym vyssie naroky 😔

susik77
6. jan 2009

mikalove: 😀 😎

mikalove
6. jan 2009

tatolu tak mu povedz nech sa neobzerá,že dediť budeš ty po nom nie on po tebe 😅

johanda
6. jan 2009

Já podporu rodiny neodmítla - s jejich pomocí jsem si kdysi koupila byt (spořili na mé jméno). Já spořím svým holkám, ačkoli cena bytu v r. 2000 a někdy za 20 let bude neporovnatelná a můj příspěvek k jejich bydlení asi nepatrný. Stejně tak já , resp. já a manžel pomůžeme našim, když mají nějaký neočekávaný výdaj a my zrovna volný peníz.

Dům si přeju taky - nemusí to být žádná hacienda, stačí malý domek s velkou zahradou, ale do hypotéky se nám nechce, přece jen to je docela dlouhodobý finanční závazek a nesvoboda. Takže, pokud nevyhraje někdo u rodiny jako u Susika nepodělí i nás🙂), zůstaneme asi tam, kde jsme

tatolu
6. jan 2009

Veru nechceli by ste dediť ich "prechodné sídlo", ktoré majú o dom ďalej od našeho. Čo je tam cárachov...
On chodí obzerať môj prázdny dvor, lebo nemá kde doniesť ďaľšie veci, čo poznášal.
On totiž všetko potrebujeme. Ak by sme chceli napr. taký luster, tak si môžem vybrať od výmyslu sveta. Aj minule nám núkal nejaký 5 ramenný s tými visiacimi sklíčkami. Keď som odmietla, teraz prišiel s novým. Ešte som ho nevidela 😅 Ak ho však vymením, kde dám ten môj 😉 ?

susik77
6. jan 2009

zuzla: my zas na dovcu ideme aj na vylety ale zase mm jazdi do prace mhd 😎 kazdy si to asi ukrojime inde 😎
ale podla tej defin. sme tiez nizka vrstva 😎

tatolu
6. jan 2009

Johanda, od mojej rodiny by som prijala, keby mali na rozdávanie. 😉
Od manželovej rodiny je to horšie, aj keď oni majú 😔 Ale zato kúpili malému sedačku. Škoda, že pri každej príležitosti to opakujú. Neviem, či mám stále ďakovať...

dzany
6. jan 2009

sakura77 _ fakt bych takovéhle dary nechtěla 😉 znám hodně takých co ne jenom slibovali ale i dali a pak to všude říkali - jakože - díky nám mladí bydlej, díky nám mladí jezděj...a tak dále. kámoška čekala malé a aby si ona s manželem nebrali hypošku tak si vzal její taťka hypotekuna sebe cca 5mil. protože ona chtěla bezpodmínečně baráček a do dvou let celá rodina rozhádaná, hypošku si nakonec nechali předělat na sebe a s taťkou nemluví do teď 😝 no díky neprosím

sassi
6. jan 2009

johanda u nas tiež tak, naši mi vlastne dali byt, pomohli kupiť auto ...
ale byt sme museli nutne prerobiť (lebo to boli nebytove priestory, kancelarie)
a tiež mi nasporili
prijali sme to vdačne
ale my zasa počítame s tým, že takto (aspon čiastočne) zabezpečíme naše deti ... teda niekto spláca možno hypoteku, my šetríme deťom

taky človek, čo nič od rodičov nedostal, možno ani nemá potrebu šetriť deťom
ale ja si to ani inak neviem predstaviť, že by som deti poslala do života bez isteho zabezpečenia

naši nam to dali bez toho, že by nam to teraz vypomínali, ani s tým, že mame byť prehnane vdační
ale sme - to je prirodzené

my sme možno splnali tu definiciu strednej vrstvy, kym som pracovala ... nie uplne, každoročnu dovolenku sme si teda ani vtedy nemohli dovoliť ... alebo mohli, na ukor iných vecí (oblečenia, stravy...)
ale teraz ked som na MD - je to ťažšie

dzany
6. jan 2009

sassi - já jsem člověk kt. nic od našich ani tchánovců nedostal a naše malá má spoření rovnou dvě 😉 😅
já to beru tak - že dokaď mi síly stačí a jsem schopná si vydělat na svoje potřeby sama, tak nechci od nikoho nic a až nebudu moct tak se uvidí pak (ale to věřím nenastane nikdy!)

řadíme se asi taky do střední vrstvy - před MD jsem měla cca průměrnou mzdu v ČR, každý druhý rok jsme se podívali k moři (btw. i minulý rok s malou), máme síce starší ale funkční auto, svatbu jsme si zaplatili taky sami s mm (z mojich bonusů v práci 😉 ) a měsíčně tak na stravu a domácnost nám stačí cca 10tis. + 16 tis. poplatky, stavebká a pojistky 😉 myslím že to není špatný a myslím že po MD bude ještě líp 😀

sassi
6. jan 2009

no nam naši dali na začiatok, ale už teraz nechcem aby mi nejako finančne pomáhali
vlastne ani nepotrebujeme
už su vo veku, ked budeme pomaly my pomáhať im, nie naopak
ja som sa vydavala hned po škole, pracovala som len rok a po svedbe som hned otehotnela
tekže našetrene vlastne som nemala nič moc , manžel podobne

som rada, že nam pomohli, inak by sme sa ťažšie pretlkali, aj ked verím tomu, že by sme to tiež nejako zvládli 😉

tatolu
6. jan 2009

Nie vždy sú peniaze najdôležitejšie.

Ja som rada, keď mi moja maminka poôže s deťmi. A to ona robí naozaj veeeľmi rada. To je pomoc, ktorá sa zaplatiť nedá.

Ja som sa vydávala neskoro, ale bez peňazí (v tom čase), lebo som práve kúpila dom 😀

Poznáte to, vydaj sa kúp dom, zasaď strom...

Ja som začala: kúp dom, zasaď strom a potom som poznala drahého 😀 Trochu naopak. A tak to robím vždy 😉

sassi
6. jan 2009

no ved nemožeš mať aj dom (alebo ine veci) aj peniaze
super že si mala dom, to len tak dnes každá nemá ako veno 😀

susik77
6. jan 2009

sassi: to je super, ze vam pomohli tak nezistne. to je pravda, my sme tak zadlzeni s hypo a uverom na auto, ze detom nesetrime. ale sme presvedceni, ze sa to ani nevyplati kvoli inflacii. radsej splatit byt 😉

susik77
6. jan 2009

ale som presvedcena, ze ked uz budem aj ja pracovat na plny uvazok, budeme sa mat ovela lepsie, mozno nasetrime a rychlej. splatime hypo, dufam 😔

sassi
6. jan 2009

no leasing na auto sme splácali 14.000 ... ufff
sme vtedy boli horšie na tom, ako teraz ked som na MD
lebo cely moj plat šiel na auto (niekedy to bolo aj malo)
a teraz som o matersku v pluse 😀

tatolu
6. jan 2009

My ideme niečo investovať do domu.
Tiež si myslím, že to bude najlepšia investícia.
Keď deti odrastú, možno tu budú chcieť bývať, a možno to predajú ... a my pôjdeme do domova 😉

dzany
6. jan 2009

tatolu - to jsou vyhlídky 😉 😀 postavíš dům, splatíš a pak šup s tebou do domova 😀 (to byla sranda)

né jako já nikomu nevyčítam že mu pomohli rodiče (to je každého věc) já jsem zvyklá si od 18 let vydělávat sama na sebe a proto si to nechci připustit že by se mi takové něco přhodilo 😝 ale znáte to - nikdy neříkej nikdy 😉

neila19
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
renka9
6. jan 2009

my mame 1 ucet, 2 bankomatove karty,nie sme tiez moc sporovlivy, ale som na MD, mame hypoteku, tak co zas usetrime? Na dovolenky chodime tiez len na slovensku, aj to na predlzeny vikend. My sme s MM nikdy pri mori neboli, zato moja dcera uz 4 krat ,s mojimi rodicmi. Divadlo, kino, to tiez neviem ako vyzera, ale ani nas to nejak nelaka... Vecera? No , na take okruhle vyrocie hej, v lete chodime skoro kazdy vecer aj s detmi na pivko, kofcu, pizzu. Raz za rok ideme na ples. Nieje to nejaka extra kultura, ale nam to staci, sme spokojni. Biedu netrieme, su aj horsie na tom ludia. Za 5 tyzdnov nastupujem do prace, tak to bude trochu veselsie 😉

jonatanka
6. jan 2009

rozpocet mame taky akuratny, nie som turbo minacka tak nam to staci, vela penazi ide malemu na lieky a na cesty do blavy, kedze nie je zdravy. ale ak by som mala dvojnasobok toho co mam, vedela by som to kludne minut 😀

tatolu
6. jan 2009

Ale tak ruku na srdce, niekedy si myslím, keby ženy na materskej a potom do 3 roku veku dieťaťa viac vyskakovali, možno by dostali toľko čo dôchodca. A to by tiež tročku prilepšilo.
Dievky, ale od 1.1. sú vyššie rodičovské príspevky a myslím, že aj ten prídavok na jedno dieťa - ako sa to volá? 🙂

sassi
6. jan 2009

o niečo malo cez € 3,- pridali
to teda fakt neviem, do čoho to investujem... 😒

mirka414
6. jan 2009

my sme mali doteraz len jeden ucet-manzelou,on mi plati vsetko aj zdravotne.vzdy vravel ja porodim dieta on sa o nas postara.ja som doma a zato sa staram o svokra,ktory ma poprosil,aby som mu nebrala malinku,ze kym zije chce si ju este uzit.svokor ma 89rokou,ale je este velmi ciperny..sam navari a ja upracem a dokaze sa postarat aj o malinku.teraz mi manzel navrhol samostatny ucet,kam ide moja biedna,ale prva vyplata co som vydata.zacala som sa starat o deti u nas doma,takze par koruniek navyse.manzel mi este aj nenapadne posle par korun na moj ucet,alebo da aj eurace,ked idem na nakup do nemecka.

avanka
6. jan 2009

Tak my mame 2 ucty....Manzelov je minaci a moj je setriaci 😀 😀 😀
Peniaze su spolocne, inak si to ani predstavit neviem, z manzelovej vyplaty zijeme a moja vyplata, neskor materska a teraz rodicovsky chodili a chodia na moj ucet a tie peniaze potom miname na vacsie veci...dovolenka, prerabka bytu, teraz rekonstrukcia Lukaskovej izbicky a tak....
Zijeme si dobre, dovolenkujeme v Chorvatsku ale nemame ziadne hypoteky, 3 izbovy byt som dostala od rodicov a pred rokom sme si ho za usetrene peniaze prerobili, leasing na auto sme dosplacali v lete, takze peniaze, ktore mame miname len na seba....
Na nakupy chodime do Ciech, raz mesacne, tam je vsetko lacnejsie, napr. plienky Hugies v akcii stoja cca 200 sk (iz po prepocte)...

aniel
6. jan 2009

no my máme tiež dva účty.Z môjho sa platia všetky šeky a poistky,teda skoro všetky a samozrejme manžel tam musí teraz dokladať,keď som na materskej a z jeho zárobku žijeme.Na dovolenky chodíme tiež len po Slovensku,ale nás to zatial ani inam neláka.Sem tam si ideme sadnúť na pizuu,ale nie pravidelne.Nevyskakujeme si ,ale myslím,že si žijeme slušne.Myslím,že ani deti si nemôžu sťažovať.Boli síce aj lepšie časy lebo tá materská je ozaj úbohá.Mohli bz dávať aspoň životné minimum 😉

susik77
6. jan 2009

avanka: tak to je idealne, tiez by som tak chcela zit 🙂

sassi
6. jan 2009

no tam by som sa aj ja chcela dopracovať
vyžiť z manželovho platu a to čo dostanem ja, aby bolo "navyše"

mirka414
6. jan 2009

tatolu inak pri troch detoch si neviem predstavit,ze by mi manzel nepovedal kolko zaraba 😠to si moze dovolit akurat tak teraz nepovedat,lebo mame len jednu dcerku a este aj svokra co nam max.pomaha s peniazmi a navyse nemame ani auto,co vo svajciarsku maju skoro uz aj bezdomovci...ale zatial ho az tak velmi nepotrebujeme,staci nam bus.co je to za dovera,manzelstvo ked nepovie taku zakladnu vec...to akoze keby si vedela,tak vyhadzujes peniaze von oknom,alebo co??