Rodina s nižším príjmom. Ako sa dá vyžiť aj ušetriť?

lucia123
5. jan 2009

Mňa by zaujímalo, ako hospodária rodiny s deťmi a menším príjmom (resp. stredné vrstvy) s financiami na celý mesiac?

Robia plán, čo budú variť (jedálny lísto na mesiac), kam pôjdu (výlet s deťmi, príp. dovolenka), koľko korún odložia?
Ako úspešne "neminúť" a ešte aj ušetriť? Dá sa to vôbec? Ak viete niekto prosím, dajte typ ako "na to". Ja neviem, ale ja miniem aj to čo nemám 🙂

Dnes dávali v TV novinách chlapa s 5-timi detmi, ktorí žije z 11.000,-Sk z toho zaplatí takmer 6000,-Sk za byt a 5000,-Sk mu zostane na jedlo pre 5 detí a seba samého! Ja sa hrozne divím, ako sa to vôbec dá a zároveň mi ho bolo strašne ľúto...
😔

avanka
7. jan 2009

Susik77, Sassi, mame sa dobre len vdaka mojim rodicom, ktori cely zivot setrili, mamina mala este pracu na sude navyse, ktoru robili s ocinom po veceroch spolu, aby nam 3 mohli kupit byty, aby sme boli samostatni 🙂
Za to im budeme vdacni cely svoj zivot 🙂
A vdaka bohu za to, ze manzel si vzal na leasing nove auto rok predtym ako sme sa spoznali, bez auta si svoj zivot uz predstavit nevieme
Ale napriek tomu zbytocne peniaze nerozhadzujeme, mame 2 stavebne sporenia, manzel 2 sporenia na dochodok, Lukasko vkladnu knizku a stale je co v byte vylepsovat a prerabat....
auto tiez nie je lacne, poistky, benzin, len garancna prehliadka nas v auguste stala 11000 sk, normalne stoji kazdy rok asi 6000.
neviem si predstavit, zeby som nevedela, kolko manzel zaraba, podla mna je to scestne...

aniel
7. jan 2009

no nie je to fér ,ale pre kľud v rodine, nech sa hrá na tajnostkára,veď ženy si vedia zistiť všetko 🙂

my máme tiež dve autá,jedno má muž na prácu a to sú fakt veľké výdavky a ešte každý mesiac sociálka.Ale je fakt ,že niektorý mesiac je to lepšie a inokedy horšie.Muž je tiež živnostník a človek nikdy nevie 😨 čo bude ďalší mesiac 😒

susik77
7. jan 2009

avanka: no ved, nas tiez caka poistka na auto 22000, este dobre, ze nam vratia okolo 20 000 dane-co sme zaplatili uroky na hypoteke 😝 a tiez tento rok servis na auto...

susik77
7. jan 2009

to su take kombinacie-odkial kam posunut peniaze aby sme vsetko zvladli 😎 ale zatial sa da, chvalabohu 🙂 ja stale ukecavam mm aby siel na zivnostak, ale hovori, ze je to riziko, ze u nich co su zivnostnici, tak im firma aj 5 mesiacov nezaplati faktury 😝

sassi
7. jan 2009

ja som zrátala, že všetky poistky dokopy (naše životky a detí + zakonna a havarijna auto) je ročná položka 80.000 ,- 😕
ale zasa sa nam už aj oplatilo ... mali sme buračku - škoda 110.000,-
ja som bola na komplikovanej operácii - tiež som dostala za to peknu čiastku ( taku, že nam vyrovnala 2-mesačnu vyplatu, ked manžel v tom čase nemohol pracovať)

takže nemám pocit, že su to peniaze "vyhodené za nič"
ale ked to príde platiť, skoro každy mesiac niečo, tak mam z toho kropaje na čele

neila19
7. jan 2009

fúú baby!ja ked si predstavím,že ked som nemala rodinu,tak išla skoro cela výplata na oblečko.a teraz,ked mam rodinu,tak mi je lúto niečo kupiť na seba.u nas tiež najviac do stravy,poistky a tak,ale zase sa obliekame všetci pekne a darý sa nam aj niečo ušetriť.ale rodičovský príspevok neni nič moc-mohly by ho aj zvyšiť vobec by som sa nehnevala 😅

bihan
7. jan 2009

My sme poistky zrušili, teda ostala len tá na auto a aj to za chvíľku orežeme na zákonnú, pretože tie poisťovácke mrchy vždy nájdu dôvod prečo nevyplatiť celú poistnú sumu, takže peniaze radšej odkladáme na špeci účet a Sára má tiež svoj účet, tam jej pravidelne posielame peniažky + keď dostane od starých rodičov na darčeky, tak idú tam.

susik77
7. jan 2009

bihan: tie poistky su fakt strasne: nanajvys ti zaplatia sumu za opotreb. nahradne diely a ty musis kupit nova 😠
a bez poistky este horsie, ach jo...

aponchie
7. jan 2009

na auto mame teda jen povinne poj.havarijni se nevyplati a navic by to byla palka jak hrom i tak to zakone nas stoji skoro 9tacu 😝 nicmene pojisteni jsme vseci ja mala i tata ten je teda nejvic a plati celkem dost penez ale ma to i s penezma co dostane az to skonci plus ma rizikovou skupina 2tudiz jeste vic plati 😝 😝

sassi
7. jan 2009

bihan, ja neviem, kde ste mali poistky, ale my mame KOOPERATVU (auto) a urazovky a životky (v AMSLICO) a vyplatili nam teda hned, bez problemov a aj slušnu sumu
za auto sme my platili "len" 5000,- (aj to dosť, ked vezmeš, že sme si to nezavinili my, ale taky blbec za volantom, čo skoro zabil 4 ludí a ušiel! Policajti to mali, ale nevyšetrili, vraj to bol podla svedkov Poliak... ) a zvyšok 105 000 preplatila poistovna, poistku sme mali uzatvorenu necele 3 mesiace, zaplatili sme len 1x 🙂
neviem, čo by som robila, keby som to cele musela zacvakať z vlastneho vrecka
platíme necelých 20.000 ročne a každy rok to o niečo klesá

A mne za operáciu tiež prišlo do 3 týždnov od podania, a preplatili aj to, na čo som ja myslela, že sa mi ta poistka nevťahuje (gastrofibroskopiu)

sassi
7. jan 2009

inak to mame na auto vlastnu havarijnu, + ešte platíme zakonnu do 4000,-

aponchie
7. jan 2009

ja mam zkusenost,ze kdyz nejsem pojistena neco se mi stane a jakmile mam pojistku nic me nehrozi 😀

sassi
7. jan 2009

my sme zasa už všetky bohužial využili
teda okrem detských a tie dufam ani nikdy nebudeme musieť využiť 😉

susik77
7. jan 2009

ani ja si neviem predstavit keby som mala zacvakat opravu auta z vlast. vrecka...mame 2-rocne auto, , okna su elektr. vyhriev-uz len to je dobre drahe. mame skoro najvyssiu poistku, ale keby sa niecop stale sa to vyplati

kopcik
7. jan 2009

dzany: hned po škole jsem odjela pryč, starala jsem se o sebe sama. ale dům nebo byt bych nikdy neodmítla. jak už jsem psala - včera jsme si konečně převzali náš nový byt a o 5 hodin později mi manžel volal z práce, že přestávají pracovat v pátky, jen 4 dny v týdnu... a to je teprve začátek krize. takže než abych se strachovala každý den o to, jestli krachne manželova firma, ve které pracuje, tak bych si v klídku raději převzala ten darovaný byt a žila bez stresu... 😒

yvetta
7. jan 2009

kopcik nie je to ta nemenovana automobilka co dnes rano hlasili v radiu, ze budu tam robit len 4krat do tyzdna asi ano 😒 no u nas nikto nepracuje v automobilke, aj ked manzel chcel ist robit do Skody - Mlada Boleslav, ale nastastie uz nestihol prestupit 😔

dzany
7. jan 2009

kopcik : to mi je líto 😒 ale krize nebude trvat věčně a věřím že je to fakt jen dočasný stav a zas bude líp 😉
jináč mm taky pracuje v automobilovom průmyslu ale člověk musí myslet pozitivně

tatolu
7. jan 2009

Mirka, ja to beriem tak, že, keď sme sa brali mal 45 a doma sa nikdy spovedať nemusel 😉 Ale ja to po čase zmením. Lenže tých zmien, ktoré treba na ňom spraviť je sraaaaaašne moc...

Sussik, to sa dá vrátiť dane za úroky z hypo? Akosi som to prehliadla.

Ináč, zdá sa, že tento mesiac ušetríme stašne veľa. Z úradu pre rodinu mi totiž minulý mesiac nevyplatili rodičovský, lebo pracovníčka nezničila papierik z fascikla, že tam chýba doklad. 😠 Viete toklad už dávno tam... (Mala som mať prvý krát po materskej).
Okrem toho tento mesiac nebudeme mesačnú platbu za vodu, lebo bude vyrovnávka a aj drahý včera vravel, že je ešte v pluse (takže po výplate zistím a prerátam, koľko mu nechám, a ostatné ide na termiňák). Viete som toho názoru, že keď máš veľa na účte, veľa minieš.
Možno mi preto nechce povedať koľko má 😀 . Ja to hneď habem 😵

tatolu
7. jan 2009

My už máme iba zákonné poistky na auto.

Sasi, ja som na Koopertívu veľmi nahnevaná. Ja si tam žiadnu poistku nedám. Mala som havárku, kde som bola iba účastníčkou, t.j. nezapríčinila som nehodu a ani som ju nevykonala. Auto, ktoré zapríčinilo, nemalo ani škrabanec.
Poisťovňa mi preplácala opravu 3/4 roka. A tie behačky okolo toho. Potrebovali fotodokumentáciu od policajtov (pýtali odo mňa) a policajti dávajú iba k nahliadnutiu, aj to iba poisťovákovi.
Bez toho poisťovňa nechcela poslať papiere na ústredie k preplateniu. Keď som ich zohnala 🤐 , tak pán na ústredí mal dovolenku a po dovolenku kukal ako PUK, že ešte nikdy nevybavoval nehodu 😨 aj s priloženými fotkami.

Myslím, že s poisťovňami je to tak ako povedala Bihan. Vždy si niečo nájdu, aby nezaplatili.

Alebo keď už poistku, tak u len u veľmi dobrého známeho-poisťováka. Vtedy sa dá všetko.

susik77
7. jan 2009

tatolu: tu v CR si mozes odcitat zaplatene uroky zo zakladu dane...nam min. rok, ked bolo spoloc. zdanenie vratili cez 40 000 kc. najviac to bolo za tie dane. tento rok zmenili danovy system, samozrejme v nas neprospech, zaplatili sme 2x take uroky a dostaneme len do 20 tis. 😒

emogeon
7. jan 2009

tatolu to mate nejaky zvlastny vztah nie ?

ale ved treba aj minat aj si dopriat nie len setrit co clovek potom z toho zivota ma no nie?
nevravim ze netreba mat nejaku rezervu ale nie za kazdu cenu a kazdu korunu odkladat..

tatolu
7. jan 2009

Susik, musím to skontrolovať aj u nás. Myslím, že tu je to iba celkovo 12.000 Sk. Neviem presne, čo to všetko môže obsahovať.

sassi
7. jan 2009

no aj my sme potrebovali pre poistovnu doklady aj od policie ... policajt bol na dovolenke 2 týždne, tak sa to tiež troška pretiahlo, ale kym bolo hotove auto zo servisu, dali už aj peniaze
a fotodokumentáciu teda nechceli ... asi ste boli nejaký zvláštny prípad

a k mojej životke, to tiež len treba správne a všetko vypísať, priložiť radšej viac papierov ako menej a bez problemov zaplatia
a maš pravdu, dobrí poradca urobí vela 😉

yvetta
7. jan 2009

tatolu ja o tom neviem, zeby sa na SR dali odpocitat uroky 😉 , ale v CR to urcite ide tak uvidime kolko to bude 🤐

mima1
7. jan 2009

neviem to na 100% ale na sk by to malo byt tak ze v danovom kde si davate ze mate dochodkove poistenie a neviem co vsetko tak date aj hypo. a mala by byt daka ulava

tatolu
7. jan 2009

Veď to, ja keď som robila, mala som dôchodkové poistenie. Manžel ho z nejakého dôvodu nemá, asi budem musieť zistiť prečo 😉
Do zač. minulého roka mal poistku, ktroú ale zrušil.
Niečo budeme musieť vymyslieť. Však každá korunka je dobrá. 😵

sirinka
7. jan 2009

na sk je maximalna ulava 12 000tis.... co ja viem, viac nie 😒

yvetta
7. jan 2009

mima to akoze v kolonke dochodkoveho spoistenia si mozes uplatnit aj uroky z hypoteky nie je to nejake divne??? 😕

tatolu
7. jan 2009

Yvetka, to bude v inej kolonke, tam ich tuším 3 a v každej je uvedené, čo tam ide.
Ja som to ale predtým neštudovala.
Teraz ma napadlo, však ja mám kópie. Idem kuknúť. 😉

yvetta
7. jan 2009

tatolu co ja viem tak tam kolonka na odpocet urokov nie je 🙂