Rodina s nižším príjmom. Ako sa dá vyžiť aj ušetriť?

lucia123
5. jan 2009

Mňa by zaujímalo, ako hospodária rodiny s deťmi a menším príjmom (resp. stredné vrstvy) s financiami na celý mesiac?

Robia plán, čo budú variť (jedálny lísto na mesiac), kam pôjdu (výlet s deťmi, príp. dovolenka), koľko korún odložia?
Ako úspešne "neminúť" a ešte aj ušetriť? Dá sa to vôbec? Ak viete niekto prosím, dajte typ ako "na to". Ja neviem, ale ja miniem aj to čo nemám 🙂

Dnes dávali v TV novinách chlapa s 5-timi detmi, ktorí žije z 11.000,-Sk z toho zaplatí takmer 6000,-Sk za byt a 5000,-Sk mu zostane na jedlo pre 5 detí a seba samého! Ja sa hrozne divím, ako sa to vôbec dá a zároveň mi ho bolo strašne ľúto...
😔

sassi
6. jan 2009

tatolu, ak sa smiem spýtať, v čom chodia deti oblečene a obute, s čím sa hraju, ked nekupujete nič okrem mlieka a krupičky ???
Ja mam tiež pre syna po dcere a od kamošiek vecičky a hračky, ale niečo predsa len kupiť musíme - hlavne topánky ... a dcere kupujem všetko oblečenie nove, alebo na bazarikoch, to mi nemá kto dať...

u nas to funguje tak, že ja aj manžel vyberieme peniaze a potom podla toho míname. Manžel ma nepravidelny príjem, je živnostník, takže raz hojno, inokedy ho...no ...
u nas su najväčším "žrutom" penazí poistky, nas a detí, ale to su všetko vlastne peniaze, ktoré šetríme (detom na štipendijnom poistení, aj nam na čas, ked budeme starší a na dochodok)
teda poplatíme čo treba (byt, šeky), nakupime velky nakup potravín a drogerie do domacnosti a zvyšok je na oblečenie, a "radosť zo života" - občasny vylet, dovolenka, niečo pre radosť, niečo na zariadenie bytu ... (ale zvyčajne ostane málo ☹ )

ja napr. kupujem mäso v METRE naraz vo väšom množstve, doma si to naporciujem, označím a potom len vyťahujem. spravidla mi vystačí na mesiac a varím aj podla toho, aké mäsko máme. Vyjde to lacnejšie, ako kupovať nadrobno, a tiež si to viem lepšie rozložiť. Takisto kupujeme vždy velke balenie prášku na pranie, ked je akcia, aj plienky a obrusky aj 5 balíkov dopredu (a vystačia mi kym nie je niekde nejaká ina akcia)

libka1
6. jan 2009

tiez mame jeden ucet... celkom mi nejde do hlavy to fungovanie na zvlast uctoch - myslim tym ja platim toto a ty toto, proste rozdelene role kto ma co na starosti a koniec, ziadna debata... ale to este pochopim, ked to niekomu tak vyhovuje... ale teda fakt mi nejde do hlavy ked manzelia o sebe nevedia kolko zarobia, to mi uz teda naozaj pride zvlastne, nikdy by som take nieco manzelovi netolerovala, ved sme jedna rodina 😕
poviem taky extremny pripad: manzel zarobi 50000, zena je na rodicovskej a ma 5400
on zaplati za byt, benzin, uver, poistky, plienky, atd. zhruba 15000
ona zaplati za stravu 5400, v podstate slusne rozdelene, on toho zaplati ovela viac a vsetci su spokojni... ona ma na ucte hov... a on si moze za zvysnych 35000 vydrziavat milenku, ved je v podstate celkom dobre situovany na to aby jej zaplatil nejaky prenajom jednoizboveho bytiku a sem tam ju zobral do restiky 😅 A vsetci sme radi ze sme radi.. 😝 Trochu ujete... 😝

bertica.h
6. jan 2009

libka..suhlasím..okremt oho,že sa platí za vedenie učtov 2x.je to pre mna nepochopiteľné..mat deti spolu možeme a učty nie?alebo si neveríme?
ale ak si neveríme..tak potom to je celé na nič.My máme učet jeden..manžel ani nevie robiť s IP..všetko ja..platím učty cez net..a manžel sa ma vždy opýta kolko tam máme 😀 😀
Verí mi,proste takto to funguje ,vie že nemínam na blbosti.

aponchie
6. jan 2009

u nas mame jeden ucet a to jeste na me jmeno muj muz rika,ze on vydelava a ja mam utracet ..to rika pac jsem sporiva 😀 ale ne je rad,ze se o vse staram platim zarizuju a me to bavi on jen posila vyplatu na ucet jinak ma svou kartu tu dostal nejakou kreditku,ale nevyuziva ji skoro vubec jen nahodne kdyz treba nejsou zrovna penize a pak s tam hned prevedou ja jsem odpurce pujcek karet atd a on to vi..manzel nema absolutne prehled kolik penez mame kde tak se pta,ani neumi udelat asi prikaz k uhrade na PC 😀 sanony a papiry s dokladama se pokazde pta kdyz neco potrebuje idelani stav,taky nechapu jak nekdo ma dva ucty,ale to je vesmes asi chlapskej rozmar pac myslim,ze zeny by rady spolecnej,ale treba to nereknou 🙂

sassi
6. jan 2009

my mame 2 učty, lebo manžel musí mať podnikatelský (kvoli učtovníctvu)
a ja mam v m-bank, tam je bezplatný
teda neplatíme za 2 učty, a aj tak viem presne, kolko ktorý mesiac zarobil

nechapem, prečo by mal manžel tajiť, kolko zaraba ... na čo to potrebuje???
to by ma asi uražalo, keby sa takto tajnostkáril

aponchie
6. jan 2009

ten m bank me lanari manzel nebo ge pac mame sporku a neptej s ekolik mam poplatky tento mesic!! 🙄 265kc za par prikazu!!!!koncime se sporkou a hledame neco jineho jenze to M bank je jen na netu ze?nema zadne pobocky?

johanda
6. jan 2009

Často si říkám, že bych měla začít kontrolovat výdaje, ale nějak se mi to nedaří 😅 . Manžel kdysi vymyslel takový prográmek, který doporučil nejlepší variantu, co a za kolik v kterém obchodu koupit, ale nikomu se tam nechtělo házet ta numera, byla to spíš taková hračka.
Takže nevím, kolik měsíčně utratíme, ale v debetu jsme ještě nebyli 🙂

Tatolu - to je tedy zvláštní, jak můžete výdaje plánovat, když v podsstatě nevíš, kolik vydělává manžel (tedy on si myslí, že nevíš).

sassi
6. jan 2009

ja som zakladala učet v MAXe v Žiline
klasicke pobočky nemaju, len tzv. kiosky a tiež maju poradne miesta, kde trebars vybavuju požičky
ale da sa založiť učet aj cez net
len ja take veci radšej osobne a tiež je vyhoda, že ti daju podpisať papiere na mieste a nemusíš to poštou

jedina nevyhoda je, že sa neda vložiť na učet v hotovosti, no ale mne aj tak všteky peniaze, materská, predtým vyplata chodia na učet, nepotrebujem tam vkladať
a bezplatne su mesačne 3 vybery z bankomatu, potoms a platí (ale ja častejšie nevyberám, však čo mam vyberať na 10x matersku???)

a mam ešte učet vo VUB, vo faze rušenia, lebo ma tam pekne štvu poplatkami (tiež pod 100,- SKK to nikdy nebolo 😠 , platí sa aj za platbu u obchodníka cez terminál ! ), a tiež mi tam už 2x stiahli peniaze neoprávnene (1000,- ) a na reklamaciu som čakala vyše mesiaca 😠 😠 😠

johanda
6. jan 2009

My máme účty dva - můj je takový spořící a záložní (chodí na něj má mateřská a výplata) a manželův je provozní.
Aponchie, m bank je super, žádné poplatky, 3x měsíčně výběr z jakéhokoli bankomatu zdrama, internetové bankovnictví. Pobočky jsou - tedy v Ostravě určitě, v Opavě asi budou taky - zkus jim napsat e-mail.

aponchie
6. jan 2009

johando ja mam prave strach z toho ,ze je to jen online jestli to neni nejak zneuzitelne nebo jestli to trebas nezmizi z internetu a ze sveta 😀 v Opave neni uz sem koukala jen v Ostrave v avionu myslim ja prave taky radsi osobne preferuju jednani a zrizeni pac mam milion otazek a potrebuju videt jak se chovaji ke klientovi..jako CS nebrat..zrovna vybiram body z bonus programu abych to vyuzila a trada jinam ,ale to me jeste asi mesic nechaji pac mam kartu oni to nechavaji nejak dojet ty transakce asi zejo?a vy mate ten M bank?

martinka79
6. jan 2009

my máme dva účty tedy valstně teď tři. jkaždý svůj zachovaný ještě z předmanželského vztahu a jeden společný stavební. Z mého účtu se pouze vybírá když už je nouze a či třeba jinak je spíš krizový a manželův je skoro na vše.
Co se kde platí, popravdě sama nevím, vše má v kompetenci manžel. dělá to rád. Já jen utrácím a říkám co kde mají. 😀 nákupy obstará také velké on a já jen to co je, kdy třeba nutně a nakupuji pro děti.

Kolik měsíčně utratíme netuším a raději to nechci vědět asi bych se zhrozila. nejsme spořící typ.

Kolik vydělává manžel vím zhrub a anějak se nepídím kolik má přesně měsíčně, ale není to tajné. výplatnice máme všude po bytě. 😀 😕

sassi
6. jan 2009

M-bank je polska banka a je krytá Polskou narodnou bankou
nie je to nejaká spoločnosť typu Horizont či BMG Invest
keby krachla, tak tie vklady su chránené (aj ked v Polsku su vklady chránené horšie ako na SK)

no ved ale ja tam penieze žiadne nesuším, pride - vyberiem
mam to na používanie a platby

aponchie
6. jan 2009

no jasne u nas taky tak zadne prebytky nemame takto spis to hned prelivame na platby a je fakt,ze si vzpominam v Ratibori za rohem jsem videla cedulku u cesty ja myslela,ze je to nemecka znacka..

johanda
6. jan 2009

apon, my máme m bank, jak píše sassi, je to polská banka s chráněnými vklady - na vylej nalej hospodaření je to super. Na netu jsou zneužitelné všechny bankovní transkace, ale pokud ti zmizí peníze u účtu, ve většině případu to nejde na vrub internetového bankovnictví. Nepoužívej explorer a budeš v klidu 🙂)

bertica.h
6. jan 2009

my máme CSOB:.už asi 6rokov..

libka1
6. jan 2009

Aj u nas je to tak bertica, muz sa spyta kolko este mame, ja poviem a je vybavene, ked pride vypis pokuka on, pokukam ja, bud si povzdychame ked sme toho moc preflakali alebo si povieme ze sme frajeri ked mesiac vysiel dobre 😵 chodi mi smska o vybere z bankomatu, tak vzdy viem ked vybera, vybera len on, ked potrebujem poviem mu, vyberie a da mi prasule, obcas ho vyhresim ze co zase spekuloval, naco mu tie peniaze boli, ale to skor patri k takej nasej hre 😉 ani jeden sa nestazujeme, vyhovuje nam to takto a dobre to funguje, nepamatam sa ze by sme sa boli niekedy hadali kvoli peniazom... 😉

aponchie
6. jan 2009

joh mame mozillu to staci?

bihan
6. jan 2009

Ja úprimne nikdy presne neviem, koľko MM zarobil a ani ma to nezajíma. Viem zhruba koľko, doma má všetky výpisy a keby som potrebovala, tak si to zistím, ale na čo by mi to bolo? O financie sa stará on - teda platby idú automatick z jeho účtu, keď niečo treba zaplatiť a on nemôže, tak to ide z môjho účtu (napr. za lekára si platím sama a preplácajú to jemu 😀). Niečo také ako moje-tvoje peniaze u nás neexistuje, ale ja mám svoj účet a on má taký náš. Poznáme si PIN-ká na karty, vieme obaja kam a koľko peňazí plynie, ale všetko to ide z jeho účtu.. ja mám ten môj len na to, aby som niečo kúpila sebe alebo malej.
A drobec nás v rodinnom rozpočte fakt stojí hrozne máličko.

aponchie
6. jan 2009

ja volam manzelovi od kasy jakej mam pin na kartu pac zapominam a to vypadam jak magor a zlodej v jednom 😀

martinka79
6. jan 2009

já znám pin je ke své kartě,a le jinak bych mohla vybírat ze švech účtů jen mít chuť. 😀

mikalove
6. jan 2009

ja si už dlhú dobu hovorím,že buduci mesiac začnem kontrolovať vydavky,ale vždy to odložím 😅 tiež by ma zaujímalo kam nam utekajú peniaze,každy mesiac najskor uhradíme šeky a so zvyškom hospodarime,minieme najviac na stravu ,lebo sme veľky jedáci a chutí nam strašne a dosť aj na benzín..ale od nového roku začínam šetriť 😀 tak uvidíme ako to dopadne...

zuzka1.
6. jan 2009

My mame ucty 2, jeden ma manzel podnikatelsky, druhy je bezny. Moja materska mu chodi na ucet, peniaze mame samozrejeme spolocne!!! Dost nechapem ako 2 manzelia mozu mat peniaze kazdy zvlast.
Uz neviem kolkokrat som s achystala, ze zalozim zosit!!!!
Ale viem si aj v hlave spocitat, kam miznu vsetky peniaze. Vacsinou minime viac ako mozme, ale ono sa to potom vyrovna. Ako tu niektora z vas pisala,aj moj manzel je zivnostnik, takze jeden mesiac hojno, druhy h-vno.

tatolu
6. jan 2009

No aj ja som bola za spoločný účet, ale manžel nechcel prispievať na môj a ja nemôžem mať účet pre spoločných majiteľov, čo je problém, keby sa niečo zomlelo. Už som si zvykla ale ma to dosť hnevalo zo začiatku. Mne sa účet neoplatí rušiť, lebo tam nemám žiaden poplatok...

Nám každý vecičky dáva. Mám brata, bratranca, zo dve bývalé susedy, terajšie dve susedy, niekedy aj cudzí ľudia, ktorí sa dozvedia, že mám deti.... No vecičiek je toľko, že mám už samostatné krabice - na vetrovky, na otepľovačky, na overaliky, na čiapočky, šále a rukavice, na zimné topánky, na letné topánky, na rifle a menšestráky, a potom mám samostatne pre dievča nad 2 roky, pre chlapca nad 2 roky. Už som sa našťastie zbavila asi dvoch krabíc vecičiek pre deti do 1/2 roka, takže sa aj trochu míńa, nie iba pribúda.

Kočíkov mám tiež na rozdávanie. Jeden 3-komb. kúpil brat pre prvorodeného, dvojičkovský kúpili moje kolegyne, ostatné kočíky sme podostávali z rôznych strán - sú tam ešte dva hlboké, ďaľšie 3-4 športové (ak nepočítam tie, ktoré pôjdu na rozobratie 😀 )

Hračiek je tiež veľa. Iba hrkaliek máme za košík zo zeleniny. Plyšové hračky budú aj za celé vrece, knižky mám ešte aj od seba, aj nové, čo kúpia z rodiny atď.
Najstarší má však najradšej kladivo, šrobovák, a veľmi rád asistuje pri umývaní riadu. To je jeho... 😀

Dovoleniek som si užila dosť za mlada, takže zatiaľ mi to nechýba. A keď deti vyrastú, niečo vymyslím. Možno...

No to viete, keď sa vydáva stará dievka 😀

sassi
6. jan 2009

tebe možno dovolenky nechybaju ... ale deťom ... ☹ Bože, to je hrozne, ked človek nemože všetko čo by chcel´...
ja ked som dcerke povedala po 1.x "na to nemáme" tak že to aj pochopila, reagovala dosť prekvapene slovami: "to akože to MY nemáme peniaze???" aj mi to bolo smiešne, aj luto ... 😖 Bolo to v čase, ked som nastupila na MD a niečo chcela, dosť drahé, a ja som reagovala v zmysle, že to nejde, lebo nezarabam a mame už 2 deti a nie jedno ...
ale nemyslím si, že by mali dostať všetko čo si želaju ... samozrejme 😉

Dievčata, čo si vydavky zapuisujete ... zapisujejte všetko, alebo len tie väčšie veci ... ja neviem, či by som to tak vedela, uplne všetko (každy prkotinku) zapisovať ☹ ... asi by ma to dosť vyčerpávalao a aj obmedzovalo ... ale asi by sme ušetrili 😀

aponchie
6. jan 2009

sassi ja to zkusila na manzeluv popud jednou a jde to aspon ten mesic si dat zavazek,ze zapisu vsecko a pak se jen kuknout a spocitat naklady nutne atd a vidis hned kde mas rezervy na tom neni nic hrozneho 😀

tatolu a jezdite nekam s detma?na vylety myslim do bazenu na hory nebo jen tak autem nekam na vylet plus restaurace prochazka atd?

johanda
6. jan 2009

apon, jo mozilla je dobrá, explorer je prý snadněji napadnutelný phishingem apod.

Já jsem docela spokojená s tím, že máme 2 vlastní účty. Mám přece jen vlastní peníze a nemusím manželovi vysvětlovat, kam zmizely ty tisíce 🙂, když si něco neplánovaně koupím. On by proti tomu nic neměl, naopak, furt do mě hučí, ať na sobě nešetřím, ale mě by se nelíbilo už jen to, že by se ptal. jinak známe své piny a karty si půjčujeme.

sassi
6. jan 2009

no moj vydavky necháva tiež dosť na mna ... vždy povie "ak na to máme, kup" - teda take tie "nepotrebne veci"
a minule som sa pristihla, že "nahanam akcie" ... proste kupim tu salamu, čo je najlacnejšia a ten syr, na aky je akcia ... 😒 proste to inak nejde, ked nechceme všetky prachy prejesť

tatolu
6. jan 2009

Sassi, ja som na svojej prvej dovolenke pri mori bola, keď som mala 23 rokov. To som si už zarábala sama. Ja som nikdy nebola vychovávaná k niečomu takému.
Môj ocko dosť pil, a keď sme od neho odišli maminka bola na všetko sama. Musela kúpiť byt, nábytok, chladničku a ostatné veci. Začínala som 1 ročník na strednej. Do konca školy (4.roč.) som chodila v jednych menšestrákoch a jednych rifliach. V zime som nosila jedny semišové čižmy. Jednoducho neboli prachy.
Na prázdniny sme chodili po rodine. A mám na čo spomýnať 😎 .
Dokonca v jeden rok, keď som už zarábala, bola som na troch dovolenkách - 10 dní v Taliansku, 10 dní v Grécku a zo 5 dní na jednej dedine na Slovensku. Všade bolo príma, ale na tej dedine som si oddýchla najviac 😀
Moje deti sú zatiaľ malé ale už teraz sú na prázdninách... u starých rodičov

susik77
6. jan 2009

ahojte, neviem ako to ma zar. m=bank, my mame raiffku=byv. e=banku a tam dostanem jednoraz. cisel. pristupovy kod na mobil, takze aj keby ho niekto chytil, tak mu na nic nebude. este k tomu je casovo ohranic. platnost=tusim par minut. a ked uz som na ucte a chcem poslat platbu, tak znovu mi posle jedinec. certifik. kod na mobil. takze je uplne jedno, ci idem cez explorer al. mozillu

kopcik
6. jan 2009

tak mě by zajímalo, jak my teď taky vyjdeme s penězi... dneska jsme si konečně převzali náš nový byt, takže od tohoto měsíce hypotéka, nájem.... prostě vše.... nevím, jak z toho vyjdeme. já mám poslední měsíc mateřskou, kterou mám hodně slušnou a tak nám zatím vystačilo to. manželův plat se ukládal do banky.... teď z rodičovského příspěvku půjdou právě ty poplatky, nájmy atd. a z manželového platu se budeme snažít vyžít. ☹ máme asi 6 účtů, takže poplatky jsou tak do tisíce...založili jsme si vše u mbank, takže ty ostatní zrušíme. ale poplatky za hypotéku a úvěr ty vymazat nejdou - jako kdybychom už nepřeplatili miliony....
ale jsem zvyklá si kupovat třeba špičkovou kosmetiku a pro malého značkové věci - s tím je teď konec 😒