Rodinný rozpočet. Na čom všetkom sa dá ušetriť?

duska1122
4. sep 2009

neviem ci tu uz takato tema je, ale skusim. dnes som pozerala v tv program kde financny poradca radi rodine ako uzdravit rodinny rozpocet. a na potravinach a drogerii usetril 800 korun ceskych. a to tym ze napr vyskrtal osviezovac do zachodu papierove utierky, sprchove gely vymenil za mydlo, vraj to je zbytocny luxus. tak som sa nad tym zamyslela lebo mi mame v nasom rozpocte dieru a stale rozmyslam kde tie peniaze miznu. nic nekupim a aj tak vsetko miniem. napadaju vas nejake veci na ktore vyhadzujete a pritom je to ,, luxus,, mna napadol prave kecup 😀

jasekd
20. jan 2013

@evaviki to uz je hudba budoucnosti 😀 Jen jsem psala o tom, ze vim, ze tohle bohuzel dela hodne lidi, nejen tech chorobne setrivych.

amouramour
20. jan 2013

@evaviki presne na to som aj ja myslela...a navyse by ma aj celkom zaujimalo, kde pracuje, lebo nemusime byt zrovna povrchni ale na vzhlade vo vacsine profesiach ozaj zalezi

jasekd
20. jan 2013

Ted jsem koukla zpatky a nejspis jsem omylem napsala @stanka22 misto @stanca22 obema se omlouvam...

lubkaeck
20. jan 2013

@stanca22 bola som velmi zvedava co take hrozne si napisala ked sa to tu tak rozobera 😕 aaale prisla som na to, ze dost vela veci z toho robim aj ja- niektore su aj podla mna pritiahnute za vlasy, avsak ako si clovek zvykne tak ma 😉 napr- nechapem naco mat pustenu vodu pri drhnuti zbov, pri samponovani tela alebo vlasov a pod.
a este - radsej raz za tyzden kupim drahu MASOVU sunku a pochutim si ako jest tie mukove patoky, ale zase ja holdujem aj obycajnemu pecivu s maslom a medom 😉 alebo domacim lekvarom 🙂

nemozna
21. jan 2013

@sorciera24 hej hej aj kúrenie máme na plyn no varíme na indukcii tak to mame na el.

orchidis
21. jan 2013

Osobně si myslím, že pokud jsou děti, tak se v dnešní době nedá už moc ušetřit na ničem. Za současné české situace, kdy mi kamarád ekonom, co dělá v Pze na magistrátě, osobně řekl, že děcka jsou zlatej důl stejně jako cigára, protože se stále najde určité procento lidí, co ty děcka chtít a mít budou, takže směr zvyšování cen a daní je jasný, si už moc naděje do budoucna nedělám 😎. Nicméně děti jsme chtěli a tak se o ně postaráme.

A k tématu: šetřím zatím jen na oblečkách pro dítě - něco máme poděděné. Také se snažím nic moc nevyhazovat a vše včas spotřebovat, hlavně věci ze zahrádky, od rodičů, atd. Sama sem tam něco dostanu po švagrové (luxusní věci, minimálně nošené ze Švýcarska) - neofrňuju se a nosím, protože takovou kvalitu v ČR ani nekoupím. Základní kosmetiku pro manžela beru Baleu a Alverde, čistidla do dom. Denkmit. Levný a fungujou.

Na druhou stranu nešetřím na jídle, vodou (splachujeme, myjeme). 🙂

Mě by spíš zajímalo, kolik mají dneska rodiny průměrně na měsíc. Nemám moc představu a přijde mi, že se to šíleně liší 😕.

kammka
22. jan 2013

@benjik slepice ani kachny jen pastvou neuživíš, tak leda husy, pokud máš velikou zahtadu a nepotřebuješ mít ty husy šestikilový... my máme kolem dost malých zemědělců ale i zdroje zbytků z hospod - pro prasata . slepicím to chutná taky..jinak kachny se nám množí samy, každá vysedí v průměru 10 káčat.. slepice nám od listopadu nenesou vůbec, bohužel.. musíme vydržet do jara. to zas nebudem vědět, co s vejcema 😀

glimmer
22. jan 2013

u nás se vyplatilo toto :
- manžel si koupil elektronickou cigaretu, náplně ho vyjdou cca 450,-kč/měsíc (dříve prokouřil tak 2.000,-kč)
- minimální ježdění autem na nákupy, ...
- úplné omezení coca-coly, limonád, džusů, ...
- nekupuji si noviny ani časopisy (mám přece net a tv), občas malé koupím Méďu Pusíka nebo Sluníčko
- mytí nádobí jen v myčce (na noční proud)
- prát se snažím také na noční proud
- dětem kupuji vyzkoušené pleny Tesco (modro-zelený obal), pleny Ga-Ga. U obou balík (78ks) vyjde za 268,-kč
- sladkosti vozí dětem babička nebo teta, které k nám jezdí každá tak 1 do měsíce, takže dovezou velké zásoby 😉
- oblečení pro děti kupuji převážně z bazaru na MK. Občas koupím něco nového, ale to hlavně dostáváme
- jsme z vesnice, takže hodně zeleniny a ovoce dostáváme od sousedů, kteří mají zahrádky (my jí bohužel nemáme)
- koupili jsme půlku prasete (vyjde to levnji než kupovat v marketech)
- omezení telefonu (dříve účty za oba telefony kolem 4.000,-kč/měsíc, teď jsme po 2.000,-kč/měsíc, ale i tak tam jsou rezervy!). Stačí se pídit po výhodném tarifu.
- omezení internetu (snížila jsem rychlost a místo 750,-kč, taď platím 379,-kč/měsíc a nepřijde mi to extra pomalé)
- šampóny, sprcháče nakupuji zásadně v akcích nebo u "větnamců" (např. Schauma 400ml za 39,-kč)
- šminky jsem nikdy nepoužívala, takže si akorát kupuju občas peeling, tonikum, ...
- při čištění zubů vypínám vodu, aby zbytečně netekla
Myslím, že když se chce tak se dá ušetřit na spustě věcí, který ani tolik člověk nepotřebuje.

luna22
22. jan 2013

Kočky, len z Poľska nič nekupujte. Zdravie je viac.) Jedlo .

benjik
22. jan 2013

@kammka to vím,když jsem byla malá drůbež jsme měli.Ostatní krmivo budeme mít za hubičku od známých.

kammka
22. jan 2013

@glimmer skoro se vším souhlas, akorát my musíme mít auta dvě, neb u nás ve vsi není ani hospoda a busy jezdí tak blbě, že sice můžu dojet do vsi 3km, ale zpět už ne, to bych tam čučela dvě hodiny i víc, a ono v tom počasí.. pěšky jít nepadá v úvahu, je to po silnici a auta tam jezdí jak blázni a není tam chodník.. navíc v té vesnici stojí rohlík
2,50 a ostatní ceny jsou podobně vysoko. není tam lékárna, papírnictví, pořádná drogerie.. naše náklady na auta jsou strašlivý, ale nedá se nic dělat.
jinak my mámetaky oba mobily, kdo taky ne.. k tomu máme O2trio s pevnou linkou, bylo to pomalý a pořád je, tak jsem párkrát zavolala, že to chci zrušit a nabídli slevy, takže teď platíme mezi 600 - 800kč, místo 1400 před tím. a chlap má mobil sužební, díkybohu..
@luna22 mně trochu vadí ta averze vůči polským potravinám, skandály byly, to ano.. ale šlo vždy o potraviny ze supermarketů, ono je vždy podezřelé, když sušenka stojí 2,50...ten včerejší skandál s jedem na krysy byl už vrchol, ale to neznamená, že co je z Polska to je humus. moje máma je Polka a dokud si mohli dovolit jezdit tam na nákupy, tak vozili uzeniny, sladkosti, osivo...samozřejmě ne ze supermarketů, ale z malých obchůdků.. to je stejné všude, já bych hlavní problém viděla v tom, že lidi kupují levné proto, aby toho mohli koupit třikrát tolik.. kdyby si jednou za týden koupili kvalitní sladkosti, nebo i uzeniny,cokoli.. možná by je to nakonec vyšlo levněji, než když si toho koupí kilo..kdyby tu lidi nebyli tak nenažraný, tak by to supermarkety nedovážely..

já vždycky žasnu, když jdu nakupovat... sama beru hlavně základní potraviny, jako mouky, mléčné výrobky, něco na chleba aby bylo na svačiny chlapovi..pak tam vidim lidi s vozíkama naloženýma sušenkama, limonádama, ne jednu lahev ale celý karton, hranolků pětikilový pytle, alkohol... jogurty, ve kterých je jen parodie na jogurt plus barva a chemick marmeláda v lepším případě... když tohle lidi kupují, tak maj asi peněz dost, když můžou utrácet za takový humus..
@glimmer ještě k těm sadkostem... já už kupuju jen kvalitní želatinové bonbony, občas čokoládu... moje máma taky vozila sladkosti, už jsem jí to zakázala.. byly by, že vozila ovoce, dobré jogurty atd. teď jsem jí požádala,aby se k tmu vrátila, pokud jí chce něco vozit..

holky, ale na závěr perla: veškeré šetření je k prdu, když pak zapomenete na lince balíček šunky, odběhnete k dítěti a když se vrátíte, je na zemi papír a na gauči přežraná kočka 😀 bestie, dostala nažrat až dneska..

kammka
22. jan 2013

@benjik doporučuju zajít u vás do hospody, jestli by za vajíčka nebo kus masa nedávali zbytky.. zrní je zrní, ale ty slepičky šílej po kuchyňským odpadu..my dodali velké nádoby s víky a teď svážíme zbytky pro prasata dvakrát týdně, nažere se i drůbež, čuba si v tom najde mega kost, takže jí nekupujem žádný mlsky ani žvejkačky, který stejně za chvíli sebere a jde někam zahrabat, takhle 2x po sobě zahrabala venku kost z kůže za 45,-...

luna22
22. jan 2013

@kammka neberto v zlom, aj ja mám v Polsku rodinu. Prv sme tam chodili na nákupy, ale už nepôjdem. 2,5 je tiež peniaz a s prichuťou jedu na potkany tak nie, ďakujem. Toto sú prípady, čo sa na to prišlo a musí ich byť omnoho viac. Ja už rikovať nebudem.

kammka
22. jan 2013

@luna22 já to ve zlém neberu, ale prostě si myslím, že po těch všech aférách si supermarkety mohly dávno najít jiné dodavatele, ale lidi to furt kupujou, tak proč.. ale třeba u našich ve městě vznikla prodejna polských potravin - od běžných výrobců, ti supermaketoví nemají potřebu v takových obchodech prodávat.. mají tam fantastický chleba, maso a uzeniny, na to tam lidi chodí stát fronty.. polských sladkostí je plný kaufland, to je pravda. ale z těch člověk živ není. můžem doufat, že se to časem vytříbí a ti výrobci, co válí suroviny na podlaze mezi jedem na krysy, krachnou..a zbydou ti kvalitní, v Polsku totiž na rozdíl od nás, stále funguje zemědělství.. tady už je jen kukuřice a řepka.. i brambory aby člověk hledal jen u farmářů a když s nima není kamarád, tak je to beznadějný..aby si je vozil bůhví odkud.

jasekd
22. jan 2013

@kammka to auto na vesnici je jasne. My jsme ale ve meste, do kramu neni daleko, takze chodime jedine pesky. Manzel krosnu na zada, decka na kocar a jdem, kdezto znami jezdi i na 5 min vzdalenosti autem, protoze jedou na velky nakup...ktery by ovsem v pohode unesli.
@glimmer souhlas, ale teda ty telefony, to by me porazilo 😲 Takove ucty, to beru jen v pripade, ze ho pouzivam k praci, ale mit ucet na soukr,. telefonu 2000 Kc... ja platim tak 100 -200 kc mesicne, mam vyhodu v tom , ze muz je IT, ve firme ma starost i telefony a vyjednava super podminky, se kterymi se svezem, to same internet. je mi jasne, ze kazdy nema tu moznost, ale i tak je to strasne moc. My zas treba nemam moznost dostavat ovoce, zeleninu, vejce...ani je od nekoho levne kupovat, prakticky vse kupujem v supermarketu, takze tam zas neusetrime nic.
@luna22 souhlas s Polskem. Mozna je to casto predsudek, ale ja se k jinym nez supermark. vyrobkum nedostanu a o tech uz jsem se nekolikrat presvedcili, naposled vcera... Beru to ale obecne jako @kammka ze ani ty ceske nekupuju ty nejlevnejsi, bude to stejny svinstvo. Nejvic me fascinuji "limonady" za 5 i mene Kc flaska, ty obarvene chemicke vody, co toho nekteri tahaji cele kartony... Kdyz uz limo, koupim si jednou za uherak Fantu, byt to taky neni zadnej zdravej vyrobek 😀

benjik
22. jan 2013

@kammka já zbytky budu mít od tety

luna22
22. jan 2013

@jasekd
@kammka na jednej strane je to dobré, lebo už viem, že ak doboška tak len naša 🙂 Len ťažko je to, ak oni zoberú surovinu z Polska ak to tam nenapíšu, alebo dopodrobna čítať zloženie jednej dobošky pri veľkom nákupe, to je na porážku. Preto, keď nechám v obchode toľko peňazí, nech si obchod presne skontroluje, čo bere. Mne Poľské kurčatá už dávno smrdelo.Doba je zlá, niekto naozaj obracia každý cent, preto som tu napísala, že ak mám mať lacnú dobošku , tak radčšej nič.

barborkam
22. jan 2013

Ahojte, tiez prispejem. Mojim kamosom pri umyvani je ocot, tepla voda a svedska utierka 🙂 krasne vylesti zrkadla, skla a vycisti kupelne. Jedna vec je, ze usetrim a druha vec je, ze to robim aj koli malej, aby nedychala tu hnusnu chemiu. Radsej dam 3 eura za ovocie, ako za Clin, krory aj tak pekne nevycisti...jedine na co pouzivam chemiu je Wc.
Dalsie typy, ako usetrit:
- kurime len krbom - plyn mame, ale krb uplne postacuje a vykuri nam cely dom na prijemnych 22 stupnov a drevo mame zadarmo.
- na splachovanie Wc pouzivame vodu zo studne - bola tam prvotna investicia, ale casom nas to urcite potesi na vyuctovaniach za vodu.
- pri sprchovani vypinam vodu, ked sa samponujem, mydlim atd. Pri umyvani zubov detto.
- varim ekonomicky ale nesetrim na kvalitnych surovinach.
- nakupujem potraviny v AU - lacnejsie a kvalita je vyraznejsia ako u nas, takze kto ma moznost preorientujte sa tam.
- autom idem iba v nevyhnutnych pripadoch.
- malu som naucila kakat na nocnik od roka takze uspora na plienkach je tiez.

luna22
22. jan 2013

@barborkam za koľko dreva miniete?

barborkam
22. jan 2013

@luna22 neviem, tento rok sme sa este len nastahovali a prvy krat kurime - a mame ho zadarmo.

luna22
22. jan 2013

@barborkam aha, lebo mne sa to nezdá až tak lacno, ale kupujeme ho.

orchidis
22. jan 2013

@glimmer Tyjo, máte 5 dětí? Můžu se zeptat jakej taková rodina zhruba potřebuje rozpočet? 🙂

glimmer
22. jan 2013

@orchidis ahoj, sice máme 5 dětí, ale 3 z toho jsou psi 🙂 a ty "prožerou" tak 1500/měsíc

glimmer
22. jan 2013

@jasekd no my jsme teď stáhli telefony tak na necelý 2000/měsíc, ale jsou tam ještě rezervy, aby to šlo dolů. V tuhle chvíli jsem ráda i za tohle ušetření. U nás prodávají sousedí brambory z jejich pole, 6,-kč/kg, jablka a další je zadarmo, protože se prostě hodně urodilo. A to nemluvím o plném mrazáku jahod, rybízu, ostružin, ... v zimě jako když nejdeš 🙂

benjik
23. jan 2013

@kammka a nevyhrabe si to třeba po půlroce? My psům mimo granulí kupujeme vepř.nohy,vždy ji zahrabe a za pár měsíců vyhrabe.Jaký máte druh slípek klasiku nebo hybrid?

benjik
23. jan 2013

@kammka mě včera štěně šlohlo uzená žebra,mrchy to jsou 😀

kammka
23. jan 2013

@benjik já ani nevím, o to je za plemeno, ty slepice.. tady když se jede k chovateli pro kuřice, tak se jede buď pro černý, nebo pro červený 😀
s těma kostma těžko říct, je jí 10 měsíců 😖 v noci na dnešek n chodbě hroznej rachot, jdu tam a čuba chytala myš, nejspíš ji tam dotáhla kočka, ona se furt chodí chlubit svými úlovky debilka 😠 a často jí ty myši zdrhnou

benjik
23. jan 2013

@kammka máme stejně stupidní kočky 😀

benjik
23. jan 2013

@glimmer můj muž přešel z cigaret na tabák,úleva značná jako u vás.

benjik
23. jan 2013

@kammka nebydlíš u nás? Bydlíme mezi dvěma městy(2km a 3km),bus ve všední den to jakžtakž jde, o víkend smůla jede jen v půl 6 ráno a večer,do měst taky jedině po silnici bez chodníku nebo polem.