Rodinný rozpočet. Na čom všetkom sa dá ušetriť?

duska1122
4. sep 2009

neviem ci tu uz takato tema je, ale skusim. dnes som pozerala v tv program kde financny poradca radi rodine ako uzdravit rodinny rozpocet. a na potravinach a drogerii usetril 800 korun ceskych. a to tym ze napr vyskrtal osviezovac do zachodu papierove utierky, sprchove gely vymenil za mydlo, vraj to je zbytocny luxus. tak som sa nad tym zamyslela lebo mi mame v nasom rozpocte dieru a stale rozmyslam kde tie peniaze miznu. nic nekupim a aj tak vsetko miniem. napadaju vas nejake veci na ktore vyhadzujete a pritom je to ,, luxus,, mna napadol prave kecup 😀

sofiesarah
28. máj 2013

@maminka2013
Jinak o tom octu uz jsem taky slysela. Jen jsem to nemela odvahu vyzkouset. Neni pak to pradlo citit octove 🙂?

lucyvivien
28. máj 2013

Tak ja nakupujem u nás v kamennom pidi obchodíku a zbytok na trhoch , neznášem hyper- super a neviem ešte aký market , tam ma možete stretnut max. 2 krat do roka :D

sofiesarah
28. máj 2013

@blahova_andrea
No ja tedy pochazim z docela maleho mesta a nejake obchody to tady podporujou. Myslim ze v Brne je toho prave docela dost. Ja jsem tomu ze zacatku taky neverila, to se nebojte. Proto moje prvni utrata byla v lekarne za bonbony za 20,- 🙂)) Je to asi o tom, jak se o to clovek zajima. Je tam i spoustu internetovych obchodu nebo slevove portaly jako pepa nebo slevomat... Je opravdu hodne moznosti...

blahova_andrea
28. máj 2013

@maminka2013 kyselinu myslíš takovou tu v pytlíčku? a to nasypeš jeden pytlík na jedno praní k prášku na bílé prádlo? rozhodně to chci vyzkoušet. každá rada, jak oživit zašlou bílou je dobrá.

blahova_andrea
28. máj 2013

@sofiesarah já neříkám, že ty možnosti nejsou. byl u nás doma a vše mi podrobně ukázal na mém pc, ale ty firmy a obchody, které to podporují my téměř nevyužíváme. šetříme každou korunu, takže jezdit pro každou blbost do brna a nebo kupovat jiné věci a jinde se nám nevyplatí ani nechce.

sofiesarah
28. máj 2013

@blahova_andrea
Nekomu to nevyhovuje, to je prirozene. My delame vetsi nakupy treba dvakrat do mesice, takze vse spojime pri jednom...nakup, benzin, kupovali jsme treba i nabytek v kice atd...

sofiesarah
28. máj 2013

@blahova_andrea
Ostatne sama vim, ze clovek utrati mnohem vic, kdyz chodi nekolikrat tydne na nakup 😀
Ja jdu radeji jednou nebo dvakrat do mesice na velky. Zbytecne bych kupovala, co vlastne ani nepotrebujem 🙂

maminka2013
28. máj 2013

@jarka721 ocot pridávam podľa toho ako sa mi "uleje" 🙂 ale asi tak dva - tri deci .. a samozrejme záleží i od toho koľko prádla mám v práčke - čím viac prádla, tým viac octu.. aspoň ja to tak robím pre istotu, aby to i ozaj zabralo 🙂 a kyselinu používam tú práškovú - tú dávam tak malú lyžičku.. niekde som i čítala, že je dobré pred praním žltšieho prádla nechať v teplej vode s pridaním kyseliny nechať aj pol hodinu odstáť.. to som ešte neskúšala - asi i záleží na tom, aké je to prádlo 🙂

maminka2013
28. máj 2013

@sofiesarah prádlo vôbec necítiť octom - to je práve na tom skvelé 🙂 prakticky okrem octu pridávaš i prášok - normálne ako perieš klasicky 😉

jarka721
28. máj 2013

@maminka2013 kyselina citrónová nie je citrodeko,či?! 😉

maminka2013
28. máj 2013

@blahova_andrea áno - tú v kelínku 🙂 treba len vyskúšať - záleží i na tom o aké množstvo prádla sa jedná a ako je zažltnuté .. ale ja jej veľa nedávam - stačí tak pol až malá lyžička.. treba len odskúšať 🙂

maminka2013
28. máj 2013

@jarka721 áno citrodeko - je to vlastne kys. citronová 🙂

blahova_andrea
28. máj 2013

@sofiesarah tak my se taky snažíme o větší nákup 2x do měsíce, ale já jsem bez auta i řidičáku plně odkázaná na přítele, který moc času nemívá, takže spoléhat na to nemůžu. když se dostaneme na velký nákup, tak bereme velká balení věcí v akci (auto to uveze a pak nemusím někdy i x měsíců danou věc řešit) a jinak přes týden chodím pro krátkotrvanlivé potraviny nebo když si vzpomenu, že chci vařit z něčeho, co tu v zásobě nemám.
když mi to kamarád představoval, tak u nás to podporoval jen jeden obchod s dětským oblečením a do toho vůbec nechodíme. já jsem ten typ, co by si ani nevšiml, že to v nějakém obchodě může použít a zapomněla bych ji vytáhnout. já si pamatuju tak akorát ty karty, co patří k danému obchodu, jako tesco nebo dm. třeba sphere kartu jsem vytáhla asi 2x 😀

jarka721
28. máj 2013

@maminka2013 ďakujem,hneď zajtra to bielidlo vyskúšam 🙂 🙂 😉

blahova_andrea
28. máj 2013

@maminka2013 zrovna zítra se chystám prát dost špinavé a zašlé bílé prádlo na vyvářku, tak skočím pro kyselinu a už se těším na výsledek 😉 o octu na kámen vím dávno od mamky, ale toto mi nějak ušlo. ocet je super. občas ho taky dávám do prádla, vyvařuji s ním konvici na vodu a plánuji ho dát do rozprašovače, aby si za mě poradil s usazeninami na kachličkách ve zděném sprcháči 😀

berenika39
28. máj 2013

@sofiesarah ten princip je tahání peněz lidem z peněženky, přesně opačný, než je cíl téhle diskuse. musíš tu kartu využívat, aby něco získala, to znamená chodit i do takových obchodů, kde je všechno drahé jak blázen, nakoupit za tisíce a dostaneš zpět párk kaček. jenže kdybys šla do obchodu u vás v místě, tak neprojedeš benzín, nakoupíš levněji, 100% nekoupíš další blbosti "protože to je na kartu, z které mi vrátí". celý smysl je ten, že tě to nutí nakupovat tam,, kde bys normálně ani nevlezla. vlastně - že tě to nutí nakupovat. o to jde. ne o to, že by to ti někdo něco dal. navíc podminovat výhody karty získáváním dalších nebohých , kteří naletí, je znakem společností, které fungují na principu "stáda". do diskuse nepatří příspěvky se snahou vydělat na blbosti ostatních.

maminka2013
28. máj 2013

@blahova_andrea ja mám hrozne rada také "nechemické" prípravky na čistenie.. počula som, vraj ocot je dobrý i na umývanie okien.. chystám sa i to v najbližšej dobe vyskúšať ;) tak prajem príjemné čistenie 😉

liba22567
28. máj 2013

Nakupovat na kreditní kartu se vyplatí, ale ne vždy a ne každému. Platím s ní vždy tam, kde to jde ať už jsou to potraviny, drogerie, léky, boty, benzín, knihy. Nebo třeba skříňka či gauč. Dárky jako hodinky a jiné a jiné. To co je potřeba a koupila bych to stejně, protože to potřebujeme. Když to jde, nakupuju v prokazatelné slevě či akci. A to i když to budu potřebovat až za nějaký krátký čas, ale budu. WC papíru se to týká rozhodně. No a zrající sýry je nejlépe kupovat krátce před ukončením doporučené doby spotřeby - ve slevě. Jako správný Franzouz je pak můžu konzumovat hned. Nemusím čekat na to až mi dozraje.
Mě kreditka ani slevy neničí.
Zdraví Líba

sofiesarah
28. máj 2013

@berenika39
No tak kdyz tomu neverite, tak proc se touto diskusi zdrzujete? Kdyz nevite o co jde, tak to vubec nekomentujte. Je zajimave, ze me i ostatnim ktere znam, to nejakou tu korunu usetri. A nikdo nikoho nenuti neco nakupovat!

blahova_andrea
28. máj 2013

@sofiesarah ono nejde o přímé fyzické nucení. @berenika39 to myslela spíše psychicky. prostě člověku to vnitřně podsouvá, ať jde raději nakoupit jinam a víc, protože tam tu kartu berou a tam se mu zní něco vrátí. podvědomě pak koupíme víc než potřebujeme, protože z větší částky logicky víc zpět. a to zas ví každý, kdo ví aspoň základy z psychologie 😉

maminka2013
28. máj 2013

ja napr. využívam i kartu v tescu - chodíme tam často, využívam ju vždy a vždy ma poteší i malá sumička, ktorú mi vrátia kadžé tri mesiace spolu s pridanými zľavami 😀 myslím, že keď sa dá, treba i to využiť 😉

libka1
28. máj 2013

@maminka2013 ahoj, funguju ti tie zlavove kupony do Tesca vzdy? nam skoro nikdy nefunguju, inac tiez tu kartu vyuzivame vela a tym ze mame Tesco kreditku tak nam vracaju slusne kazdy kvartal lebo tam sa zbieraju body aj v inych obchodoch 😉

maminka2013
28. máj 2013

nám sa ešte nestalo, že by nám nejaký kupón nezobrali.. zo začiatku síce posielali, čo sme nepotrebovali 😒 , ale tearaz si nesťažujeme 🙂 je pravda, že niekedy na kupónoch máš napísané rôzne dátumy ukončenia platnosti kupónu - na to si tiež treba dávať pozor - aj mne sa stalo, že som ho nestihla využiť ☹

blahova_andrea
28. máj 2013

@maminka2013 já používám pravidelně tesco a dm a jsem spokojená. teď mám i teta kartu. jak už jsem psala. co je do určitého obchodního řetězce, tak používám. na ostatní prostě nemyslím, neřeším a nosím zbytečně nebo stejně zapomínám doma 😀

libka1
28. máj 2013

@maminka2013 my sme to stihli vzdy v datume ale proste nefunguju 😅 uz sa nam to stalo aspon 5x, co uz, aj tak som s tou kartou spokojna, kvartalne nam vzdy vratia od 20 do 60 EUR a to mam jeden nakup 😉

maminka2013
28. máj 2013

@libka1 tak to je krásne 🙂 ja sa teším zo 5-6 eur - aspoň niečo 🙂 s tými kupónmi neviem potom čo môže byť - ale ak by som ich chcela a mohla použit - išla by som na informácie v danom obchode .. veď za to sa nič nedá 🙂

libka1
28. máj 2013

@maminka2013 mas pravdu, nabuduce mozno zajdeme, vacsinou sa nam nechce a vykasleme sa na to 😅

llluckaaa
28. máj 2013

Musím se přiznat, že na nějaké slevové kartičky taky nevěřím. Jako jo, jsem registrovaná v DM a v Tescu a dostáváme nějaké slevové kupóny, ale nakupovat stejně chodím tam, kde se nakoupí dobře. Než jdu nakoupit, projdu si internetové letáky, zjistím, co je v akci, napíšu si na papír nákupní seznam (který nesmím zapoměnout doma 😀 ) a podle toho nakoupím. Já si spíš myslím, že se víc ušetří tím, když se chodí na nákup častěji - lépe se vychytá, co je v akci a nemusí se platit plná cena 🙂

maminka2013
28. máj 2013

@llluckaaa zoznam musí byť 😎 otázka je, či máš dané obchody blízko seba alebo nie - treba brať i tieto faktory do úvahy.. ale tiež mám rada akcie a zľavy 😉

llluckaaa
28. máj 2013

@maminka2013 To jo. Ale chodím pěšky, takže dělám něco pro zdraví a neplatím za benzín 😀
Mně prostě přijde, že nejlíp ušetřím, když mám vytipované, ve kterých obchodech se co dobře kupuje a jestli to bývá v akci. Takto obvykle čekám na lososa (kterého bych za plnou cenu nekoupila), tvrdé sýry, těstoviny ap.