Rodinný rozpočet. Na čom všetkom sa dá ušetriť?

duska1122
4. sep 2009

neviem ci tu uz takato tema je, ale skusim. dnes som pozerala v tv program kde financny poradca radi rodine ako uzdravit rodinny rozpocet. a na potravinach a drogerii usetril 800 korun ceskych. a to tym ze napr vyskrtal osviezovac do zachodu papierove utierky, sprchove gely vymenil za mydlo, vraj to je zbytocny luxus. tak som sa nad tym zamyslela lebo mi mame v nasom rozpocte dieru a stale rozmyslam kde tie peniaze miznu. nic nekupim a aj tak vsetko miniem. napadaju vas nejake veci na ktore vyhadzujete a pritom je to ,, luxus,, mna napadol prave kecup 😀

wendy62
4. sep 2009

my mame taky prijem, ze ked zaplatime za hypoteku a za byt s energiami, tak nam zostane 200 eur na cely mesiac. co zarobi manzel, to ide na byt a zostane par eur a k tomu ten rodicovsky prispevok. cely rok si setrime aby sme mali na vlak 3x rocne 200km ku nasim na dedinu 😉 nemame auto, telefon - manzel ma sluzobny mobil a ja mam len na kredit, miniem pod euro mesacne, niekedy ani to. nemame telku (hlavne ze tie koncesionarske musime platit), internet nastastie zadarmo od manzela z roboty. v zivote som si nekupila ziadnu kozmetiku - jedine co mame je nechtikova indulona, aj to minieme tak jednu za rok, a este mam speed stick a najlacnejsie holitka. ziadne ruze, vonavky, kremiky,... pouzivame obycajne mydlo, aj na maleho, nikdy to nevysusovalo. na pranie mydlovy sliz, to je skoro zadarmo. plienky mame latkove, to tiez skoro nic nestoji. oblecenie funguje tak, ze kym sa to nezoderie na uplne diery, dovtedy nekupime nove, a potom to este presijem a ma z toho nieco maly. on ma 15 mesiacov a ja som zatial nanho kupila 4ks oblecenia 😀 ostatne mame darovane (vacsinou smetiakova kvalita) alebo popresivane. ja si to viem tak obsit ze to vyzera pekne, tak ma netrapi ze je to stare. celkovo pre deti sa predava priserne mnozstvo veci ktore "musite mat" a bez ktorych sa spokojne zaobidete. sebe som kupovala oblecenie naposledy este v tehotku. topanky - mam sandale, tenisky, zimne boty, manzel to iste. cca raz za 3 roky sa rozpadnu, kedze vsade chodime pesi, potom si kupime nove, to nam vychadza kupovat 2 pary topanok rocne. teraz uz aj maly bude potrebovat, zatial chodi bosy alebo v capackach ale ked sa ochladi tak to nepojde. jedlo je najdrahsie, ja varim doma aj muzovi obedy, nosi si ich do prace, inac fungujeme na chleboch, strukovinach, cestovinach, sezonnej zelenine z trhu, maso 1x tyzdenne (pre maleho varim 4x tyzdenne maso). mliecne vyrobky skoro vobec, my to nejeme a maly ma laktozovu intoleranciu. kupujeme mu bezlaktozove francuzske mlieko, treba 4-5 krabic mesacne a kazda stoji okolo 8eur. vobec nekupujeme balene vody. setrime dost na elektrine a vode - nikdy sa nesvieti zbytocne, vodu vacsinou pouzivame studenu, za elektrinu platime 500sk mesacne a to periem plienky, za vodu mame podla zakona najnizsie mozne zalohy pre jednu osobu, sme traja a kazdy rok mame niekolko tisic sk preplatok 🙂 za kurenie sa setrit neda, lebo sme v panelaku a nemame merace ☹ v restike som bola naposledy na vlastnej svadbe, na dovolenke pri mori, lyzovacke a pod. este nikdy. chodime na stanovacky a turistiku. cistiace prostriedky skoro vobec nepouzivame - najlacnejsiu jar, ocot, sodu bicarbonu a to na vacsinu veci staci. este okenu na okna 😉 este by som urcite vselico nasla, ale mne je to take samozrejme, ze si vlastne ani neviem predstavit na co ostatni ludia tie peniaze minaju 🙂 ked to tak citam, zneje to akoby sme boli dobre socky, ja pritom nemam pocit ze sme nejaki strasne chudobni. predtym, kym som pracovala a muz mal lepsiu robotu, sme boli vlastne taki isti, a prijem sme mali o dost vyssi - a slusne sme si nasetrili, vdaka comu sme mohli zaplatit cast hypoteky ked muz prisiel o pracu, a tym sme si znizili splatky aby sme to zvladali aj teraz. sme obaja z chudobnych rodin tak sme od malicka zvyknuti fungovat nizkonakladovo.

majatob
4. sep 2009

ahojte 🙂
nam pomohlo zapisovani vydaju do sesitu a to opravdu kazde korunky... 🙂 a na konci mesice pekne secist, porovnat s tim predchozim a uvedomit si, co bylo zbytecne navic...no, kdyz nad tim premyslim, myslim, ze na to, ze jsme oba studenti a prijmy nic moc, jsme schopni za rok usetrit pomerne slusnou castku 🙂
ale teda bez jaru, osvezovace na zachod apod. si zivot nedovedu predstavit...
na druhou stranu, nemame auto, televizu,...
mam rada znackove kvalitni obleceni, ale to si koupim jen jednou za cas a da se sehnat taky levne, ruzne vyprodeje, apod.

mracik
4. sep 2009

ja tiež saponát nepoužívam 😅
ale rezne ani nič iné veru nevyprážam 😝

bodka13
4. sep 2009

wendy...klobúk dolu 🙂

majatob...nám to písanie nepomohlo ☹ na konci mesiaca som zistila že som minula viac ako som mala 😠 😀

mywiel
4. sep 2009

Ak chcete ľahko odstrániť škvrny na oblečení od travy...mamicky co maju deticky, co lezu po 4ch to uvitaju. 😉

Potriet skvrnu s polkou citrona. Chvilu to triet kruzivimy pohybmi. Nechat uschnut a potom dat normalne prat do pracky s praskom na pranie.

mywiel
4. sep 2009

Boze...kruzivymi 😅

duska1122
autor
4. sep 2009

wendy, clovek si zvykne ani mi vela veci nepotrebujeme len sme zvyknuty ked sa clovek niektorych veci vzda najde ine zaujimavejsie hodnoty. ked som byvala este doma nam vypli elektrinu na cele leto, a boli to najkrajsie prazdniny v celom mojom zivote uz nikdy som neprecitala tolko knih, naucila som sa hrat sachy , karty , rozpravali sme sa doma. a nie stAale len tv....

majatob
4. sep 2009

bodka, no i to se obcas stane 😀 😀 😀 ale kdyz si to sem tam tak priblizne spocitas, vis kolik ti jeste +- na ten zbytek mesice zbyva 🙂
holky, muzu se zeptat kolik zhruba mate mesicni vydaje? at vim jak na tom jsme 🙂

katrin21
4. sep 2009

ja som zisit skusala, ale nikdy som si to nevedela zapisat tak,aby mi to aj davalo zmysel.. nepomohlo. skor tie obalky.

wendy: teda , klobuk dole.. Ja by som z takeho zivota mala asi depku. to potom ja zijem oproti tebe v luxuse.. nemohla by som chodit v niecom ., co sa uz na mne rozpadava( vzdy nadavam segre, ked ma derave ponozky na doma...) Ste proste skromný a zijete spokojne.

ALe ! toho maleho v ziadnom pripade nenechavaj chodit boseho! ani v lete! max, po trave ,ale doma v byte je to to najhorsie, co moze byt. Ak si o tom este nevedela, tak uz vies 😉 . Vyvíja sa mu klenba, je to premho tvrdy povrh, potrebuje pevnu obuv, aj kvoli clenkom, alebo apson papucky s ortopedickou vlozkou.

(nak, ak by niekto chcel, ja sa postupne chcem zbavovat veci po dcere... cila tak od .122 zhruba... veci su velmi zachovale, nieco by osm kludne darovala niekomu, komu to pomoze 🙂 SOm z Prievidze)

grettka
4. sep 2009

ja to robim tak, ze po zaplateni uctov si stanovim ciastku ako "vreckove" na svoje osobne potreby, mobil, hyg. potreby a podobne, priatel to robi tak, ze si zapisuje kazdy den vydavky, na com teraz usetri je, ze takmer pred rokom prestal fajcit, investoval odvykacej do kury sice 1500,Sk, ale oplatilo sa. 🙂

katrin21
4. sep 2009

ja miniem 200€ na byt, 20 €na elektriku, cca. 100€ na naftu, 10€ telefon( mam aj sluzobny takze setrim), 13€ poistka Kike, odkladam si 330€ mesacne a zijem z asi 650€ cca. a aj z toho este usetrim , lkeby chcem, ale ja vzdy nieco kupim... malej alebo sebe + darceky, dovolenky, obcas kava, pizza, chodime stale na kofolu, na kupaliska...

mywiel
4. sep 2009

Aj hrzda sa da lahko odstranit zo siat (krystalovou) solou a citronom, prebehne tam chemicka reakcia, mozem vam dat postup... 😉

clean72
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katrin21
4. sep 2009

jaj, ale som to zle napisala... v tych 650 su vsetky tie vydavky co som pisala.. + je len to sporenie.

zdenka26
4. sep 2009

Wendy62 tak to tě obdivuju,já bych takhle žít nemohla,jednu dobu jsme na tom taky nebyli finančně dobřeale manža si našel druhou práci a bylo zas fajn.Je dobře když člověk trochu zapřemýšlí za co utrácí ale chci ze života něco mít a trochu si ho užít 😉 je pravda ale aby jsme se měli dobře tak manžel si musel najít lepší práci,já chodím do práce i při mateřské takže je to něco za něco 😉

zdenka26
4. sep 2009

No my zaplatíme byt z mateřské,manželova výpalata se šetřína učtě a z mé výplaty se žije.

katrin21
4. sep 2009

zdenka: tak z materkej alebo z vyplaty ????

zuzidr
4. sep 2009

pri niektorých vašich príspevkoch sa cítim ako najhoršia žena,mínajúca za k.aviny ako sú saponáty,pracie prachy,krémy,stravu,vonavky a iné "vymoženosti" tejto doby 😅 😕

aj napriek tomu že sme tak hrozne žijúca rodina ,ktorá varí "aj" mastné jedlá a potom v jarovej vode umyjem riady,a manžel chodí na fušky a ja som od 1,5 roka malej išla do roboty a pritom aj študujem,aby som malej mohla kúpiť malej oblečenie a obuv a všetko nepotrebné k životu,tak sme šťastná rodinka užívajúca si život,ktorá nemá peniaze na rozhadzovanie,ale snaží sa,život plný lásky spestriť si aj "zbytočnými hmotnými" vecami 😀 😀 😀 😀

katrin21
4. sep 2009

zuzidr: aj ja mam vonavky, saponaty a vsetko 🙂 neboj a minam 🙂)

duska1122
autor
4. sep 2009

my mame tak rozne vydaje najom 9000 pausaly 1500, jedlo netusim, ale je to straaasne moc, auto 2000, internet 400 vzdy nejake zbytocnosti drogeria oblecenie, darceky uroky s pozicky, nekedy sa divim ze nam to vychadza. nas financny mi povedal ze aj on sa divy ze som som financny mag 😀 😀 😀

mywiel
4. sep 2009

zuzidr to urcite vsetci 😉 😀 ja minam zas rada na malu a je mi fuk co si kto mysli, usetrim inde zas, vsetko je o prioritach. Urcite ta tu nik nesudi. 😉

grettka
4. sep 2009

zuzidr, ved aj ja 😉

katrin21
4. sep 2009

ja si myslim toto:

kolko clovek ma, tolko minie.. ked mas viac, doprajes si viac, ked nemas, zariadis a podla toho . u mna to tak funguje. a Mam sporiaci ucet a tam si proste setrim na vacsie veci , prip. pre Kiku aby raz mala nieco..

grettka
4. sep 2009

katrin, myslim, ze toto je dolezite.. dokazat sa prisposobit, aj v casoch lepsich, aj horsich 😉

zdenka26
4. sep 2009

katrin 21 z mateřské platíme byt,mateřskou mám jako hlavní pracovní poměr a na vedlejší prac.poměr podnikám a z toho co vydělám máme na domácnost a ostatní výdaje

duska1122
autor
4. sep 2009

to aj ja na krsniatko vzdy ked ideme za nim nieco kupim a neprestanem.

katrin21
4. sep 2009

aha.... 😉

katrin21
4. sep 2009

jaj, baby .,dobre sa mi s vami pise, ale zachvilku mi " padla" tak pojdem domenkov...

cafte v pondelok 😉

cairka
4. sep 2009

ked to budete akútne potrebovať, tak sa budete sami diviť, bez čoho všetkého sa dá žiť. kým to neviete, tak ste na tom dobre 😉
ak chcete niekto kurz šetrenia, tak môžem lektorovať 😉

grettka
4. sep 2009

nemam rada pozicky, ale kupil asom si pred casom notebook, zacinam VS, tak ho teraz budem potrebovat. Splatky uz koncim, a mam to bez nevysenia (nastastie). Ale v ramci setrenia som v banke odmietla ponuku kreditnej karty, inak mi ju pracovnik daval do ruky a ja ze ved som o nu neziadala! Zubami-nechtami sa kreditke branim, kupovat na dlh jednoducho nebudem.