Rodinný rozpočet. Na čom všetkom sa dá ušetriť?

duska1122
4. sep 2009

neviem ci tu uz takato tema je, ale skusim. dnes som pozerala v tv program kde financny poradca radi rodine ako uzdravit rodinny rozpocet. a na potravinach a drogerii usetril 800 korun ceskych. a to tym ze napr vyskrtal osviezovac do zachodu papierove utierky, sprchove gely vymenil za mydlo, vraj to je zbytocny luxus. tak som sa nad tym zamyslela lebo mi mame v nasom rozpocte dieru a stale rozmyslam kde tie peniaze miznu. nic nekupim a aj tak vsetko miniem. napadaju vas nejake veci na ktore vyhadzujete a pritom je to ,, luxus,, mna napadol prave kecup 😀

zuzkat1
20. jan 2013

@ela2710 my silan ten biely a bud persil alebo palmex.

mima4
20. jan 2013

No pridam aj za seba 😉 inak, my (ja a moj manzel) sme vnimany predovsetkym manzelovou rodinou ako zgrlosi... 😀 najvacsieho zrna 🤐 ale tak s muzom sme sa v tomto smere nasli a sme spokojni a vdaka nasmu setreniu sme napr. za dva roky znizili splatnost hypoteky z 30 rokov na 15 😉 ... proste mame svoje priority, takze:

- setrime energiami, neprekurujeme byt. Vacsinou je v nom fajne teplucko, fakt kurime az ked teplota klesne pod nejakych 6-7 stupnov cez den. Radsej si dame mikinku, teple ponosticky, a je to super a kurime len tam kde sa pohybujeme a iba ked sme doma. Teda rano odideme do prace, potom este mame nejake aktivity, vratime sa o siestej-siedmej vecer a cely den bolo uplne vypnute kurenie a zapneme ho na mierne v kuchyni a viacej v spalni.... vecer ideme buvat, v kuchyni uplne vypneme, v spalni zmiernime... Vodou az tak nesetrime 😀 ... odmietam umyvat riad v napustenej vode... nasi ma k tomu nutili...hnusi sa mi to... 😀 Nas zalohovy predpis na trojizbak je 90 eur, plyn raz za polrok 16 eur, 16 eur elektrina, plus rozhlas 5 eur.... 🙂

- nevyhadzujeme potraviny a jedla!! Zazila som v urcitej etape zivota co znamena nemat co jest a som na toto velmi citliva. Vsetko sa musi spotrebovat, navarim sice aj vo vacsnom, napr. gulasik, ale necham porcie na urcite dni, zvysok zamrazit. S tymto suvisi aj mrazenie...mrazak..uz tam nie je ani cm volny 😀 Vela mrazime jedal... cize niekedy je mesiac kedy ani raz nevarim v celom mesiaci, lebo vyprazndujeme mrazak. My varime iba cez vikend, kedze cez tyzden mame obedy v praci a vecer len nieco lahsie ako chlebik s pomazankou. S tym vyhadzovanim som sa stretla u velmi vela ludi...

- nekupujeme kraviny!! Hlavne u nas zien je caste, ze mame plny satnik habadur a nemame si co obliect 😀 Vzdy ked nieco si na oblecko kupujem, spytam sa sama sebe, k comu sa mi to hodi, ci to naozaj vyuzijem, snazim sa ist v jednej linii... a snazim sa kupovat to, co naozaj budem nosit. Kupujem veci v akciach, vo vypredajoch, preto mam vacsinou znackove veci za ceny nizsie ako v cinaku 😉
Vzdy sa pred nakupom niecoho si kladieme s manzelom otazku, ci to naozaj je nevyhnutne, ci to potrebujeme... poznam velmi vela ludi, ktori nakupuju hory kravin... veci, ktore nie su nevyhnutne. Napr. uvazovala som nad tabletom...manzel ten by mi aj 10 kupil, ale realne som si polozila otazku, ci je to u mna nevyhnutne a naco a ako casto by som to vyuzivala... No vela ludi sa prisposobi aktualne "vlne" a kupi, aj ked nepotrebuje...

- čo sa tyka restik...snazime sa to minimalizovat, max 2krat za mesiac ale to fakt zavisi od situacie. Urcite ked sme na dovolenke, nebudeme si tam varit, ci jest spojeny chleba.... hlavne ked sa vacsinou da vyuzit niekde "menicko" za smiesny peniaz.... Taktiez ked ideme napr. do divadla, ideme aj do restiky.... je to pre nas fajn... a ide to "dokopy" 😎 Ale napr. sem tam si aj kupime nejake zlavove kupony do restiky zo zlavovych portalov 😀

čo si však určite neodpustime, je kultura (divadla, kino) a sem tam dovolenky, predlzene vikendy ... milujeme s drahym cestovanie 😉 a divadlo je zazitok.... nadhera...umenie... chodime donho cca raz za 2 mesiace..ale uz boli chvile..ze pomaly kazde dva mesiace 😅

ela2710
20. jan 2013

@zuzkat1 minule nemali nas oblubeny ruzovy Lenor, tak sme aj my vzali ten biely Silan 🙂 to su take dve najlepsie znacky z avivazi, ine mi vobec nevonaju, a aj my sme pouzovali persil, kym som nebola u krstnej ked vesala pradla oprate perwollom (modrým - tekutým) no od vtedy už len ten 😀

benjik
20. jan 2013

Vrátíme se k šetření,ne? Máte tip na dobré sprch.gely? Mimo adidas,nivei? Mýdla mi vadí.

zuzkat1
20. jan 2013

@mima4 kde byvas? Aky byt? Take nizke poplatky...

benjik
20. jan 2013

@mima4 pozor at ti neprochladnou zdi,je to pak horší na vytápění.

mima4
20. jan 2013

@zuzkat1 3 izbovy stary byt, ziadne zateplenie 🙂 Ked pridem do mnohych bytov, tak tam doslova prekuruju...

zuzkat1
20. jan 2013

@benjik sprchace pouzivame uplne lacne. Nic znackove.vzdy to co mi padne do oka.ovoniam a ak je to dobre kupim.

benjik
20. jan 2013

Ad mrazák? Máte tip na nějaký dobrý,samostatný?

mima4
20. jan 2013

@benjik my nemame zimu a kvoli zdraviu sa musim otuzovat... Ked som bola v anglicku a tam fakt bola kosa... a ludia v trickach s kratkymi rukavmi, az tam som pochopila, ze my slovaci sme rozmaznani a zhyckani a predsa neustale chorlavi... takze nieco bude na tom otuzovani... pravdaze tych 6-7 stuponov som myslela vonka, nie dnu 😉

zuzkat1
20. jan 2013

@mima4 my mame doma 22st. Vzdy kurim tak aby som toto udrzala. Ale my mame najom 150,elektrina 35 a plyn mesacne 5. 2Izbak zatepleny

sonica
20. jan 2013

mna by skor zaujimalo na co odklada peniaze? ze na co setria 😅
niektore veci teda fakt extrem 🤐 akoze ked chce tak strasne usetrit na vlozkach, tak je aj varianta menstruacneho kaliska, ten kupi raz a dalsi 10-15 rokov setri za vlozky...
ja tiez setrim ako viem, tu korunka, tam dve, ale preto aby sme si tie peniazky s malou uzili, ci vylet, ci kino, ci dovolenka, do hrobu si ich nevezmem 🙂

benjik
20. jan 2013

@zuzkat1 no právě které jsou dobré? Ty z penny nejsou nic moc,dm je super jako na všechno.

mima4
20. jan 2013

@benjik mrazak nemame samostatny, ale litrazov je vacsi ako bezny...

jerryjanka
20. jan 2013

@benjik z dmky balea stoja euro za kus a ked si zbieraš body môžeš ich mať s 15% zlavou na cely nakup. samozrejme su aj lacnejšie verzie ale mne tesco a taketo nerobili dobre na kožu

jancip
20. jan 2013

@zuzkat1 To je o přístupu, já naopak odmítám naučit své dítě, aby mělo všechno a mělo vyšší životní úroveň než rodiče, aby prio dítě vše a pro maminku nic...někdo to možná považuje za sobecké, já ale za výchovné....stejně tak s novými věcmi. Ano, někomu vadí nakupovat obnošené věci, ale mě to třeba naopak baví tady něco vybírat, takže to kombinuji.

@benjik I na kroužkách ušetříš. Dítě nemusí mít každý den nějaký, ale vybere se 1-2. Opět je to jednak výchovné a jednak ani psychologové nedoporučují, aby těch kroužků bylo moc.

benjik
20. jan 2013

@mima4 já to nemyslela,že vám je zima,ale zdi do sebe natáhnou dost teplo.Hele my když tu nemáme děti taky netopíme,všichni jsme otužilý neskutečně.

hexi
20. jan 2013

@sorciera24 musim ti napisat ale nie protirecit, ak si citala moje prispevky tak ja ju obdivujem a takisto som clovek setrny ale aj prajny, i ja pouzivam eko cistiace prostiedky a ocot, a sodu bikarbonu, taksito pouzivam kozmetiku alebo bio z dm je draha a dobra , ale doprajem si ju lebo ju potrebujem , takisto pre malu som pouzivala drevene hracky , latkovala som len rok , ale mna soklo len to zmyslanie mladej baby ktora si nic nedopraje a moze si dopriat, a u mna tie mame vsetko z domaceho chovu, vela zeleniny ovocia i ked moje dieta je rozmaznane od starych rodicov i ked na to zurim ze ju naucili na sladkosti i ked doma nic take nema, ale ked chce ist na vylet s nou idem , kupim jej to co si zela aby nemienim setrit na dietati , nech si uzije detstvo tak ako ma, a takisto nema niekto dobry pocit ked je jeho dieta pekne oblecene nemusi byt v znackovom .

mima4
20. jan 2013

@jancip s tym s tebou suhlasim a tiez sa mi nepaci myslenie "dietatu vsetko a maminke nic".... moj nazor je taky, ze dieta odmalicka musi zit s tym, ze aj ini ludia maju urcite potreby a su tiez doleziti... nielen ono.. podla mna z takeho dietata sa vychovava maly egoista... Ale aj ked je dieta jedinacik a vidi ze nie je jedine na vsetky vyhody...a ze musi akceptovat, ze aj iny clovek/ludia maju potreby... tak myslim si, ze mu to velmi prospieva a nauci sa pri tom vela... 🙂

zuzkaprofi
20. jan 2013

Kedze som v noci nemohla spat tak som sicelu temu precitala a aj muzovi som teraz vravela ako setrite poniektore tak oci prevracal;))) mam otazku kolko miniete mesacne z platu na celu domacnost popkatkx a kolko usetrite?

jarabicka
20. jan 2013

@mima4 ak to nie je tajomstvo, aký máte príjem do domácnosti z dvoch platov???

mima4
20. jan 2013

@jarabicka prepac, s tymto udajom sa tu nebudem delit.

benjik
20. jan 2013

@jancip ovšem ne všude se dá sehnat kvalitní kroužek levně.Ted nemyslím,pokud to má dítě jako zábavu,ale když má talent a chce ho plně rozvinout.To si pak se školním kroužkem za stovku měsíčně nevystačí.A tábory to je úplná šílenost,co se týče peněz.

baklik
20. jan 2013

@ajinkafo suhlas. tiez si myslim, ze to prehanate a vytrhate niektore veci z kontextu, baby....

benjik
20. jan 2013

@mima4 potřebuju samostatný,bude ve sklepě.

benjik
20. jan 2013

@jerryjanka já tu dm nemám,budu muset jednou za čas sjet na big nákup,když jsou všechny výrobky,tak chválené.Dřív jsem tam dost nakupovala.

jarabicka
20. jan 2013

@mima4 ok 😉 a máte aj deti?rodinu???

sorciera24
20. jan 2013

@zuzkaprofi zuzka, neodpoviem ti presne.... aaj mesiac od mesiaca sa lisi...ale setrim tak, v prvom rade, aby som nemala ziadne podlznosti (a ani nemam)...to je pre mna dolezite.....

sorciera24
20. jan 2013

inak na tej vode, elektrine, ci kureni sa da setrit....aspon u mna (zalezi ako panelak hospodari, ake mate nastavene paltby a jasne, ze od vas...napr. na tom prani, ci ja dost usetrim na kureni..... akoze radiatory na plne pecky som nikdy enmala a mam teplot v byte....

mima4
20. jan 2013

@jarabicka pisala som, ja a manzel. 🙂

jerryjanka
20. jan 2013

je mi normalne do plaču ked vidim to čo platite za byt - ma platime 250 najom + 66 elektrika + 6 eur plyn
internet + telka je 34 eur, mobily 3 ludia asi 40 eur, benzin to ani netušim ale určite okolo 120 eur mesačne, splatka uveru 100 eur, ešte musim dosplacať kreditku tam davam 50 eur ešte par mesiacov - ked sa da tak dam aj 150 aby to čo najrychlejšie bolo splatené.
čo sa šetrenia tyka snažim sa kupovať veci v akcii, pracie a tak
v dmke byvaju akcie za 35 bodov 25% zlavy - boli na pracie a čistiace veci, teraz boli na detske veci, žoliky uplatnujem na plienky a kupujem velke balenie babylove žiadne pampersky, mliečko tiež kupujem babylove len teraz nie je tak mam dilemu ake kupiť.
ked bol kedysi dopredaj tabletiek do umyvačky tak jedna tabletka vyšla 1 cent, a druha varianta bola 2 centy za tabletku - baby ja som kupila zasobu asi na 1,5 až dva roky proste som im to tam fakt vykupila skoro všetko už si mysleli že mi šibe. sol a leštidlo - LIDL lacne a dobre, kozmetika kupujem malo .len sprchače šampony raz za čas farbu - ale zasa kupujem baleu. a ked robim nakup tak s 15% zlavou na cely nakup.
oblečko mladšia - nekupujem ma po staršej - len na vianoce dostala šaty aj to skôr kvoli sebe som kupila na fotenie a tak. ale z bazaru.
oblečko staršia - tak tam kupujem ale 90% veci zasa bazar. kupim jej aj značkove ale ked kupim na ebay botasky nike za 7 eur aj s poštovnym prečo nie. a zasa zostane mladšej.
čo sa da a je v dobrom stave skusim predať a za to zasa kupim bud plienky alebo niečo ine na oblečko.
chlapi doma maju vecí dosť sem tam sa dokupia nejake spodáre, alebo tričko,
čo sa mna tyka tak ja som si tento rok musela dokupiť veci minula som dosť penazi ale ja som mala jedny - fakt jedny gate, tak som si nakupila asi dalšie 4 ale bud KIK alebo Tesco a to ešte vypredaje. a trička s dlhym rukavom som nakupila asi 4 tiež kik basic line nepotrpim si, a dva svetre. Zimnu bundu mam z minuleho roka - vydrží ešte par rokov, topanky mam asi 3 roky - ešte vydržia. plavky mam asi 3 tiež asi 5 rokov.
pruser je že neviem šetriť na jedle - môj muž je na toto uplne hrozny - varene chce každy den aj ked je v praci a ide na obed, a maaaaaaaaaaaaločo zje 2x po sebe. lenže ja som bola zvyknuta variť aj na 2-3 dni teraz sa to vyhodí. ☹
proste neušetrime nič lebo splacame - ale aspon ked čosi ušetrim rychlejšie si splatim svoju kreditku - a potom snad našetrim aspon tak aby sme mohli isť spolu niekam do kina, divadla, na radošincov alebo koncert a nerozmyšlala čo budeme jesť.