Rodinný rozpočet. Na čom všetkom sa dá ušetriť?

duska1122
4. sep 2009

neviem ci tu uz takato tema je, ale skusim. dnes som pozerala v tv program kde financny poradca radi rodine ako uzdravit rodinny rozpocet. a na potravinach a drogerii usetril 800 korun ceskych. a to tym ze napr vyskrtal osviezovac do zachodu papierove utierky, sprchove gely vymenil za mydlo, vraj to je zbytocny luxus. tak som sa nad tym zamyslela lebo mi mame v nasom rozpocte dieru a stale rozmyslam kde tie peniaze miznu. nic nekupim a aj tak vsetko miniem. napadaju vas nejake veci na ktore vyhadzujete a pritom je to ,, luxus,, mna napadol prave kecup 😀

grettka
4. sep 2009

duska, napriklad rychlovarnu kanvicu "prevaris" octom a kamen pekne odide... a este sa da cistit sodou bikarbonou

atrami
4. sep 2009

duska,
octom a soľou možeš čistiť takmer všetko. Super púšťajú pripálené hrnce. 😀 Ocot odstraňuje vodný kameň.
Je dobrý aj na leštenie.

katrin21
4. sep 2009

gretka: ja som raz u nasich tak cistila vanu, tam kde kvapka voda.. a aby to nestieklo, dala som tam rozprestretu vatu a tu som poliala octom a nechala par hodin... uplne to zislo dole 🙂))

jaroe
4. sep 2009

atrami, co cistis solou? momentalne sa zaujimam o vsetky eko cistiace prostriedky, toto som este nepocula. A niektore ste tu spominali ekologicke pracie prostriedky, ze su lacnejsie, to ma prekvapilo, doteraz som zila v tom, ze vsetko eko, bio a pod. je drahsie. Aku znacku kupujete a co cca stoji? Ja rozmyslam, ze si vyrobim mydlovy sliz na pranie.

bodka13
4. sep 2009

mywiel...veď mne tiež nejako dvakrát nevonia osviežovač s "arómou" na wc,ale keď tam to okno nie je ☹

ocot a soľ 🙂 najlepšie domáce čističe 😉

duska1122
autor
4. sep 2009

fiha idem vyskusat tu kanvicu som svedava ako to dopadne. myslite ze ta pekarnicka setri? ja neviem sice chleba je drahy ale ked si to prepocitam tak neviem. ale zas na druhej srane domace cestoviny si robim aj ked je to drina a drahsie ako s obchodu ale su 100x lepsie. na nezaplatenie

grettka
4. sep 2009

len to s tym octom to cistenie trosku dlhsie trva....
inak, ja si vonavky kupujem, ale snazim sa cez net.. zozeniem aj za polovicnu cenu oproti kamennemu obchodu. A samozrejme nie casto. Osviezovace ano, pretoze wc sa nam neda vetrat, a vzhladom k tomu ze je rovno oproti kuchyni, tak take vetranie neprichadza do uvahy. Na com neusetrim je zubar, tam kazdy rok necham peniaze, zial... ☹ a nie je to tym, ze by som si zuby necistila... 😀

jaroe
4. sep 2009

a este k tomu mydlu, je vazne take zle? Ved aj babatka sa umyvaju mydlom a nie sprchacom...hm?

grettka
4. sep 2009

katrin21, presne tak s tou vatou 🙂
jaroe, mala som eko cistit na wc, ecover, a nebol drahsi nez domestosy a podobne... v dm-ke mavaju, skus sa pozriet

mywiel
4. sep 2009

Mydlo s ph 5,5 je dobré to nevysusuje. A dobry cistic je aj citron.

katrin21
4. sep 2009

duska : to je stary recept: nechaj stat celu noc a mozes ro aj prevarit... potom umy a aspon 2x prevar a vylej, aby si necitila ocot 😉

duska1122
autor
4. sep 2009

a tie prasky eko su dobre? kdesi som videla ze neperu tak dobre. tusim test magazin

mywiel
4. sep 2009

Ja som spokojna, neviem aké mate na Slov. eko znacky. Nevravim, ze su lacnejsie, ale mne fakt staci jeden eko multifunkcny ako 5 roznych na cistenie toho a toho, to fakt usetrim a kupujem balenie, ktoré sa da doplnit nahradnym sackom takze je to lacnejsie a vycisti to aj kupelnu aj kuchynu.

grettka
4. sep 2009

ja som eko prasky neskusala, zostavam pri starych dobrych neekologickych... iba tie cistiaci spominany ecover a potom ocot, sol a sodu

nika.r
4. sep 2009

ahojte. Týmto sa zaoberám veľmi intenzívne, keďže staviame dom a teda som neverila, že sa dá fakt kopec peňazí ušetriť. jednoznačne sladkosti sú nezdravý prepych, odekedy obmedzujeme, peňaženka je plnšia a žijeme zdravšie. Tiež jednoznačne sprchovacie gély - používam mydlo Dove, je úžasne jemné ani krém netreba.

Pri deťoch zase hotové príkrmy sú podľa mňa vyhodené peniaze. Nehovoriac ovocné výživy, za cenu jednej výživy kúpim kilo jabĺk a malý má kvalitné vitamíny na niekoľko dní.

Vozenie sa na aute. Chodenie pešo a na bicykli šetrí peniaze, životné prostredie a prospieva zdraviu. Žijem v amlom mestečku a nechápem, keď ľudia vyťahujú auto na vzdialenosti, ktoré ja prejdem aj s kočiarom za 10 minút.

Ja tiež používam látkové plienky. Takisto kojenie je nielen zdravé atď, ale keď som raz rozprávala s kamoškou, ktorá od narodenia dáva Nutrilon, zistila som, že sme ním ušetrili neskutočné peniaze. 🙂

duska1122
autor
4. sep 2009

aha nastudujem inak ja nepouzivam jar. umyvam len vo vode, aspom nemusim oplachovat. aspom niecim setrim zivotne prostr. 😔 ale polepsim sa

zuzidr
4. sep 2009

duška ako umyješ mastný pekáč alebo hrniec vo vode???????bez saponátu???? 😅

nika.r
4. sep 2009

a tiež balené vody a minerálky. Či fakt prospievajú zdraviu tak ako sa tvrdí neviem, myslím, že je to módny hit posledných rokov a dobrá reklama.

katrin21
4. sep 2009

duska: a ako umyjes mastne veci? octom?

lotris
4. sep 2009

katrin21: ja mam tiez tenisky kupene vo vypredaji a mam ich uz dva roky a nosim ich asi denne niekedy sa postasti. 😵 Ale zimne topanky, turisticke a taketo sa snazim kupit si kvalitne. No jednoznacne vsetko je ovplyvnene cenou a momentalnym obsahom mojej penazenky. 😵 😵

certicake
4. sep 2009

my kanvicu čistíme tak....dáme tam viac octu....necháme prevariť 1-2x podľa potreby a potom pakrát prevaríme čistou vodou.....veľmi pekne to vyčistí... 😝

mywiel
4. sep 2009

Neprispievaju, vela mineralov na oblicky tiez nie je bohvieco a zanesie to organizmus, potom su z toho kamene atd. je to marketing. Voda z kohutika je nezavadna a bombicky do sodovky hadam vela nestoja? 😅

jaroe
4. sep 2009

tak jar nepouzivam ani ja resp. minimalne. Len na tie mastne pekace, i ked si myslim, ze horuca voda si s mastnotou poradi..

grettka
4. sep 2009

ja pouzivam saponat, bez toho si to neviem predstavit...
inak u nas sa vela penazi mina na lieky, kedze moja mama je chora a este k tomu na dochodku... tam to neskresem ani o cent...

duska1122
autor
4. sep 2009

no nalejem tam vriacu vodu a necham to odmocit potom na druhy den to ide dole v pohode. ja som pila budis a dr mi nadaval ze ma vela sodiku, to som nevedela tak teraz kupujem rajec

katrin21
4. sep 2009

jasne:

a ludia. ja som zila jeden cas tak, ze som mala na den asi 100sk . Vazne.nastastie to bolo uz davno 😝
Vtedy som mala zavedený obalkovy system. Funguje 100% !

Dala som si do obalky hned v den vyplaty, alebo materskej: napr. 500sk telefon, 1000oblecenie, 500 skolka, 3000 strava... a musela som vyjst.( sumy teraz len tak strielam, ale boli take nejake podobne... ked som neminula, usetrili sa 🙂 ) Moja mama vzdy hovori, ze clovek musi setrit( odkladat) aj ked ma malo. Takze som si vzdy aspon 200 -300 sk dala do obaly Darčeky, Vianoce..... a potom akoby som nasla.,

A tiez mi pomohlo to, ze som si vyratala kolko mi naozaj realne denne asi vychadza penazi. a vedela som, ze ked jeden den miniem viac, druhy musim menej 🙂 fakt sa to da! odporucam !

katrin21
4. sep 2009

duska: no neviem, panvicu po vypr. reznoch, alebo tak, to mozem mocit akoukolvek vriacou vodou( az mi koza zlieza 😀 ) a bez jari to nejde.... stale ked po tom prejdem, citim, ze prst sa klze..mastne.. ostatne by bolo OK,ale taketo mastne nie...

Tak isto napr. umele nadoby , co si v nich nosim jedlo do prace... to umyt bez jari neviem. 😝

duska1122
autor
4. sep 2009

😅 jaj to asi nie, neviem my moc mastne nerobime tak sa da. a ked nahodou tak to necham na draheho 😀

katrin21
4. sep 2009

😀 aj u nas dost umyva drahy riady .. a sam od seba 🙂

duska1122
autor
4. sep 2009

aj moj. jeho to asi bavi 😝