Rodinný rozpočet. Na čom všetkom sa dá ušetriť?

duska1122
4. sep 2009

neviem ci tu uz takato tema je, ale skusim. dnes som pozerala v tv program kde financny poradca radi rodine ako uzdravit rodinny rozpocet. a na potravinach a drogerii usetril 800 korun ceskych. a to tym ze napr vyskrtal osviezovac do zachodu papierove utierky, sprchove gely vymenil za mydlo, vraj to je zbytocny luxus. tak som sa nad tym zamyslela lebo mi mame v nasom rozpocte dieru a stale rozmyslam kde tie peniaze miznu. nic nekupim a aj tak vsetko miniem. napadaju vas nejake veci na ktore vyhadzujete a pritom je to ,, luxus,, mna napadol prave kecup 😀

petri22
19. jan 2013

@hexi , @stanka22 píše, že vložky nosiť dlho, a prať nie vložky ale prádlo, 😉 ,ale súhlasím takto žiť to je dosť kruté, ale keď niekto nemá peniaze tak je to bohužiaľ nevyhnutné, ale hygienu a správnu životosprávu by sme mali dodržať, aj keď nehýrime peniazmi..., čo sa týka oblečenia nie je nevyhnutné si každý mesiac niečo kupovať, hlavne aby sme chodili čistý a upravený 🙂

nikush
19. jan 2013

@stanca22 s tym splachovanim, vlozkami , vlasmi a bagetou si zabila. a zvlast ak v poslednych vetach pises ze zijes so svoktovcami, neplatis najom, elektriku, nic, ak pracujete obaja s manzelom a zarabate aspon minimalku, tak pardon ale humus. fakt by ma zaujimalo, co budete robit, ak budete mat dieta.

vegal
19. jan 2013

Teda valím oči na čem všem se dá ušetřit 😀
Ale abych nekecala,když jsem byla těhotná a musela jsem chodit čůrat asi 4x do hodiny,tak jsem taky nesplachovala pokaždé.Bydlíme ve městě s nejdražší vodou a to bychom se asi fakt nedoplatili 🙂

ritusuk
19. jan 2013

@stanka22 moj partner by Ti na to povedal,ze si prikladas hlinu na hrud,aby si si zvykla:D velmi mi pripominas mojho ocina,je to skvely clovek,ale chorobne setrny,kym sme boli deti,dalo sa to,ale ako sme odisli z domu,robi mamine (nechtiac) peklo zo zivota.presne,vsetko sa da doma,ale o com to je,nezit,len prezivat?ako my mame 3 deti,ale uzivame si teda viac nez ty,kopa penazi nam ide na plienky,UM,ale stale si doprajeme flasu vina,bonbonieru do postele atd.prepac,ale Tvoj zivotny styl je chory,treba vediet setrit,ale aj si dopriat,ver mi,mam to v rodine a ked sa mi minule apa pochvalil,ze si nakupil za 7eur jedlo na cely tyzden,bolo do placu nielen mame,ale aj mne,posledne mesiace vyzera velmi biedne,chodi stale v tom istom,kupe sa len vodou,papa surovu zeleninu,zemiaky na cibulke,ved to je uz extrem.a si si ista,ze manzelovi to az tak nevadi???lebo clovek si zvykne na vselico,ale to neznamena ze ho to netrapi,vidim na mamine.a uvazujes nad dietatom?lebo dieta potrebuje detstvo,ci mu snad chces davat na hranie kamienky?oprav ma ak sa mylim,ale na mna to tak posobi,jedna vec je pachat toto na sebe a ina na babu...

michaelamilan
19. jan 2013

@stanca22 mne je napr. nepochopiteľné že nesplachuješ alebo teda až na 3-4x aby si ušetrila ale máš doma internet za ktorý platíš cca 20€??!!!! :-/ ja by som radšej nemala net a splachovala by som, akokeby........brrrrrrrr až mám z teba zimomriavky...bez urážky.....

magdusiak83
19. jan 2013

@stanca22 v tom pripade si ja zijem v absolutnom luxuse.....ja to chapem, kazdy mame svoj nazor, ale? ja sa do tychto diskusii nezapajam, ale toto mi nedalo....splachovat po 3-4 raze? kazdy moč smrdi.....to holenie, ani ja sa neholim kazdy tyzden, stava sa, ze mam nohy ako opica, ale toto je o hygiene, na chlpoch sa drzi pot a ked ani dezodoranty nepouzivas....tiez nemam casto chut sa malovat, alebo chodit na kozmetiku, ale predsa sme zeny a kazda sa chce pacit....oblecenie sa da nakupovat aj v sekacoch a ake su tam kusky...! 😀 kazda mamina vie, kolko stoji dieta, topanky, oblecenie, strava, teda ja mam 2 deti, nekupujem im znackove veci, ale ja si kludne nekupim 2 roky nic na seba, hlavne aby decka mali, a vsetky mamy vedia, ze na detoch sa setrit neda....v tom pripade Ti drzim palce, aby sa Ti podarilo zit takto aj ked budete mat babo.....

ritusuk
19. jan 2013

to malo ist @stanca22,dakujem @irris

zuzkat1
19. jan 2013

@stanca22 nedalo mi nenapisat aj ked som sem este neprispela. Kozmeticku,kadernicku,masaz a podobne hluposti chapem. Nechodim ani ja,nie kvoli setreniu ale ja to proste nemam rada. Ale nechapem tie vlozky a splachovanie. Ked uz vam nevadi doma smrad tak mozno je na zamyslenie sirenie sa bakterii. Naozaj ked obaja robite+nemate vydavky na byt tak toto uz nie je setrenie ale zgrlosstvo. Bez urazky.

zuzkat1
19. jan 2013

Inak baby dobra tema. U nas idu prachy ktovie kam🙂 ako som pisala ja usetrim najviac na kozmeticke,kadernicke.Neznasam taketo procedury.striham a farbim sa sama.ale kozmetiku,make up kupujem. U nas idu peniaze najma do ovocia a zeleniny.celkovo do jedla lebo na tom nesetrim. A uz ked som bola tehu som povedala ze na malej setrit nebudem. Radsej nekupim sebe.

megi331
19. jan 2013

@stanca22 ako tak ja neviem nedávate peniaze za nájom, elektriku...vložky si nevymeníš až ked su špinavé 😕 ako neviem ani si to nechcem predstaviť,, podla mna si netreba ani toaleták kupovať ved vonku su listy, nesprchuj sa len vtedy ked prší ved aj za daždovu vodu sa platí. Neviem či más deti len sa ich opýtaj či su šťastné, a žiješ len raz. Nehovorím že treba žiť na velkej nohe ale aby som si umyla vlasy raz do týždna a tak chodila do práce ako sa na teba pozeraju kolegovia??

onmaria
19. jan 2013

akozeeee - toto su nazory OTRAS! nedalo mi to a nasla som si prispevok od stanca22 a nehnevaj sa na mna, ale ako zijes, to je z toho co pises, neskutocne! my si tiez nevyskakujeme, lebo nemozeme, ale tak aby som setrenie riesila stylom ze sa neumyjem, alebo ze neumyjem svoje dieta, alebo ze nebudem splachovat, tak to je dost brutalne, nemyslis? a pritom, ako pisali uz aj dalsie mamicky, byvas so svokrovcami, nemas ani z daleka take vydavky, ako ostatne rodiny, ktore su samostatne jednotky! robis praktiky, ktore by si ani nemusela, lebo ked mam byt uprimna, predpokladam, ze tvoj/vas mesacny prijem je napr. vyssi ako ten nas. ked uz ide o to. ale tak je to tvoja osobna vec, ale neviem si ani predstavit, ako moze rodina fungovat v humuse. ci to aj svokrovcom napr. nevadi. ale je to vas problem a moj nazor. na tom, ze neminas hektolitre jari a vody pri umyvani riadov, nic nevidim, ale ze neminies na umytie seba, to je divne. na kozmetiku, ani manikuru, ani solarko, ani ine hovadiny nechodim ani ja a tu som. ani do restauracii nechodime. ale ako tu uz bol nazor, ako je to mozne, ze mas na zaplatenie internetu a nemas na umytie sa? nuz, si svojska

anjelicek26
19. jan 2013

@stanca22 - fuha tak toto bola silna kava citat takto na vecer 😕 Si stastna? Tak ako zijes? Spokojna zo svojim vyzorom, podmienkami, v akych zijes, jednoducho s kvalitou zivota? Lebo toto nema druhe kolo, ale len ten jediny pokus.. ziadne nabuduce uz nebude...

Usetrit sa da na kadecom, strave, obliekani, aj byvani, DA sa toho vela, rozdiel je v tom, v akej miere to ma zmysel a od akeho bodu je to tyranie sameho seba. To chodis do prac v polo rozpadnutych veciach a s neumytymi vlasmi? Co robis, ze toto toleruju? Peniazky si zo sebou nikto do hrobu nezoberie, ale tie zazitky s rodinou, pekny zivot, to za nami ostane a ten zivot s nami ziju aj nase deti a nebudu spominat na detstvo, kedy sa len setrilo, a nezilo..

amouramour
19. jan 2013

@stanca22 povedz, ze si si to vymyslela...takto snad nikto nemoze zit...hroza, je to vlastne zivot?ako to by si aj babatku nechavala plienku kym by nebola moc podla tvojho hodnotenia spinava???

mummy01
19. jan 2013

ja tiez setrim kde sa da ale takyto setriaci plan som veru este nevidela 😀 Stanca to uz nieje setrenie,to je uz o niecom inom 😉
Inak poznala som jednu extra setrnu babu a ona si na zaciatku tyzdna kupila polku krajaneho chleba,mala to vyratane ze na kazdy den v tyzdni jeden krajec a jedla ho do nedele-nic zle by na tom nebolo len keby ten chlieb uz v piatok nebol plesnivy 😒

evaviki
19. jan 2013

A na co plenky pro mimi?? Ved existuje bezplenkova metoda.. Pleny su zbytocne, no nie?? 😀😀😀😀B-)

stellamaris
19. jan 2013

@mummy01 ona setri neviem preco tak velmi 😀 inak poznam jedneho,ktory by si s nou mohol podat ruku: namiesto toaletneho pouziva noviny,sprchac ani sampon nepozna,umyva sa jarou a riad umyva s octovym cisticom,lebo je lacnejsi ako jar.maximalny drzgros sa tomu hovori 😀

anjelicek26
19. jan 2013

@evaviki - si ju teraz priviedla na napad, dietatko zima/to bude fuk bude praktizovat bkm 😀

kammka
19. jan 2013

teda já ať dělám co dělám, tak peru denně jak ten debil 😀 😀 , když se zapomenu, nebo večer padám na hubu a neumeju si vlasy, mám je za tři dny jak naolejovaný...dál na tu paní reagovat nehodlám, ani jsem ten její elaborát nedočetla, to je ad absurdum...
co dělám já:
peru a i nádobí meju (v myčce) pokudmožno v noci, na noční proud, mám zjištěné časy, kdy spíná nižší tarif, lze zjistit vyžádáním u dodavatele energie.. ona i ta myčka je nejen velká úspora času, ale i vody a energie, co jí máme, tak se nestane, že by bylo v bojleru málo horké vody, čímž jsem zjistila, že mytím nádobí se jí nejvíc vyplácá
kupuju hodně základní potraviny,sladkosti málo, třeba jogurty hlavně bílé a namícháme marmošku...jinak utratíme minimum za maso, chováme králíky, slepice, prasata, kachny... bohužel nemám zahrádku, ty kachny sežerou všechno, ale letos mi už chlap konečně oplotí kus zahrady, neb jsem ho poslala pro hokkaido dýně na příkrmy a on málem padnul u kasy 😀 ale někdy i ty sladkosti koupím, i ty dobré smetanové jogurty... třeba musíme kupovat balenou vodu, ve studni nemáme pitnou..
oblečení na děti mám většinou darované, ale na kluka jsem povyměňovala a s velkým úspěchem, díky MK..nabídla jsem věci po holce za věci na kluka..
dost vařím i peču, příjde mi, že než nakoupit tatranky, to je lepší si dát trochu práce a upíct buchty, udělat palačinky..
chlapovi dělám do práce svačiny a denně pátrám, jestli snědl a běda 😀 jak ne 😀 ale u nás se stejně skoro nic nevyhodí, prostě to dostanou čuníci nebo drůbež..
u kadeřníka jsem byla víc jak před rokem, na manikůru nechodím, má dost kvalitní nehty, kosmetiku nepoužívám skoro žádnou ale nutno dodat, že to nedělám kvůli šetření, prostě na to moc nejsem...abych se brala u huby a bála se utratit korunu, to teda sorry, ale to bych měla pocit, že už chcípu zaživa.člověk si musí stanovit priority, my třeba máme kočku a psa, ti toho taky nemálo sežerou, veterinář stojí prachy a to nás nenatahuje, je to kamarád a bacha můj má dva koně, kolikrát jsem mu vyčetla, že je to drahá záležitost, ale chtít po něm, aby je dal pryč, to bych u něj skončila a jeho zabila..
ono se šetřit dá, ale člověk by tím neměl nějak trpět, ačkoli si myslím, že někdy to jinak nejde...ale v dnešní době je fůra lidí, co maj zahrádku a nevypěstujou si ani ředkvičky a kupujou je, mohli by mít slepice na vajíčka a radši si koupí v akci vajíčka pochybný kvality
obecně se říká, že jediné, na čem lze ušetřit je jídlo a jediné, na čem se šetřit nemá je JÍDLO
tak si to přeberte 😀

na čem se ušetří když máte malý dítě, to jsou pleny... já mám cca 60 bavlněných čtvercovek, šestery svrchňáky, nekupovala jsem žádné moderní látkovky, a ty svrchňáky mám z druhé ruky. ovšem pokud mohu radit, uvažujete-li o látkování, promyslete, jestli máte kde sušit..my moc ne a já z toho důvodu teď momentálně nelátkuju, po deštivém a blátivém období se pořád nemůžu vyhrabat z hromad prádla, tak jsem čtvercovky odložila a používám jednorázovky, na čas...ale nemůžu se dočkat, až se k látkování vrátím, látkovky mají i jiné výhody, než cenu.

baklik
19. jan 2013

ale baby, nebudte take hnusne. 😀 ked je tak stastna... ved tym nikomu neublizuje a zjavne im to tak vyhovuje.
a cudovali by ste sa mozno, ale u dochodkyn je celkom bezna prax, ze po malej potrebe nesplachuju wc, pocula som o nejednom pripade, dokonca jedna, ked sa kupu (co je uz prepych), tak vodu nevypusta, ale potom nou zalievaju zachod. no, a co. pozastavim sa, ich vec.
apropo, cudovali by ste sa, ale mne tiez staci umyt vlasy raz za tyzden, pretoze ich mam suchsie, fakt mi nemastneju a teraz na MD aj tak nosim vlasy na 98% v cope, takze nemusim riesit, ci mam este dostatocne objemny uces s miernymi vlnami alebo ci ich mam sik vyzehlene. 😀 no a co teraz? mam sa hanbit?? 😉 😀

mikymiky
20. jan 2013

@mummy01 strasne si ma rozosmiala s tou babou, co si polku chleba nadavkovala na tyzden 😀. Ja som tak zas poznala rodinu, kde vsetci striehli na akcie a ked bola trebars dobra cena jablk, hned mali zo desat kil v komore. Nez sa dostali po sieste, uz tam mali z toho slusne cuco. Tomu sa hovori kontraproduktivne setrenie 😀

zuzanka.zuzu
20. jan 2013

až mi je troška smutno, ako ste sa niektoré do @stanca22 pustili... ☹
poznám veľmi veľa ľudí, čo počas umývania zubov, šampónovania a umývania riadu vypínajú vodu a veruže to nie sú nijakí, čo by museli šetriť (navyše veľmi veľa báb sa tu tvári strašne „eco“, tak prečo teraz „fuj“ 🙄 , keď je to vlastne plytvanie pitnou vodou?)

nepísala predsa, že preteká, ale že nevyhadzuje, keď tam nie je veľa krvi a potom zvlášť napísala, že perie raz do týždňa – vy fakt neviete čítať? napr. ja periem každý deň 😅 ale moja mama má radšej prať raz do týždňa niekoľko várok...

@ritusuk napísala, že otec „sa kúpe len vodou“... ehm a čo je na tom zvláštne? aj ja. od kedy si pamätám. (ja zase ušetrené zo sprcháču dám na šampón za 45€ 😅 😉 )

tiež nechodím ku kozmetičke, kaderníčke, manikérke, pedikérke, masérke a žijem! (nenávidím, ak sa ma niekto dotýka) OK, nechápem nečistenie a nekrémovanie pleti, lebo ja na kozmetických výrobkoch zrovna nešetrím, ale možno má dobrú pleť, tak to na nej nevidno. tiež neholenie nechápem, ale mám kolegyňu, čo sa vôbec neholí a je čiernovláska, no proste toto nerieši, ešte žijú aj také... 😎 viem, že si iba nohy oholila, keď išli s mužom na ples. a peniazmi to nie je, lebo ich rodinka žije nad pomery.

akurát, čo sa chcem spýtať, tak vážne musíš šetriť aj na splachovaní? najmä ak žijete so svokrovcami...

my nepatríme medzi tých, čo šetria každý cent (pizza, reštaurácie, kaviarne sú u nás bežné, čo ako som čítala, u mnohých nie sú) ale hrozné reakcie ma primäli napísať

ritusuk
20. jan 2013

@zuzanka.zuzu nebolo by na tom nic zvlastne,ale 1,ma cukrovku,poti sa ovela viac ako ostatni,ma dost vysoke postavenie a posobi to obcas rusivo,ale budiz.2,rozdiel je v tom,ze on povazuje sprchace,kremy,za plytvanie a keby pocul,ze niekto da 45ecok za sampon,asi by ho trafilo:D je ine na niecom usetrit a inde si dopriat a je ine,ked si niekto odopiera doslova vsetko,s tym,ze je to zbytocne.

zuzkat1
20. jan 2013

@baklik no neviem ci neublizuje nikomu. Tebe by nevadilo keby ti chodila kolegyna do prace s mastnymi vlasmi, zodratych satach a s prepacenim ale bolo by z nej citit vlozku? Lebo zbytocne tam nie je vela krvi to po case smrdi.

zuzkat1
20. jan 2013

@zuzanka.zuzu Ved presne kvoli tej hygiene boli na nu take reakcie. Neviem kolko zarabaju ale ak je to aj minimum aj tak podla mna neziju zle kedze nemaju vydavky na byt. Takze taketo setrenie na ukor zdravia-kedze hygiena je aj o zdravy -naozaj nie je namieste.plus ked chodi do roboty tak ma udivuje ze jej este nic nepovedali.

bagira89
20. jan 2013

@hexi to pranie patrilo uz k inemu nie k tym vlozkam v tom texte

hexi
20. jan 2013

@bagira89 ano potom som si to uvedomila a precitala , prepacte za nespravne napisane v mojom prispevku

hexi
20. jan 2013

aby tu neddoslo k nedorozumeniu my sme tej babe nechceli ublizit len sme niektore sokovane ze niekto kto ma peniaze a usetri ked byva so svokrovcami zije ako na pokraji biedy niekde v zahradnej chatke bez vody a elektriny ako bezdomovec, to dievca je mlade krasne ziena, videla som jej fotky zo svadby s muzom pekny par, preto nechapem zmyslanie toho dievcata. Mozno je tak ekologicky vzita a tak chce usetrit ze ma z toho dobry pocit. Ako som vzdy pisala , ja ju obidvujem lebo ja by osm toto kvoli setreniu nikdy nespravila, to by som fakt musela byt na pokraji biedy. Aj ja zastavujem vodu ked si umyvam zuby a ked sa sprchujem tak zastavim vodu a namydlim sa , tiez nemam vela koruniek na to aby som pustala vody len tak, preto ma fascinuju takito ludia, osobne som spoznala jednu znamu, ktora tiez pracuje jej muz takisto a velmi dobre zaraba a maju dve deti , ale tak setri ze to az ludom kole do oci, jedlo kupuje pred zarukou co sa tyka jogurtov, mliecnych vyrobkov, cokoladu ani nekupuje lebo decka by si zvykli a stale by zobronili v obchode, kupu sa tak ze napusti vodu , najskor sa okupe prve dieta, druhe, zena a nakonie muz 🙂, veci kupuje len za postovne co niekto daruje a este vela veci tam je ale to by som tu pisala este velmi vela :P

sorciera24
20. jan 2013

zeny, som z vas v soku! 🙄 otazka znela na com vsetkom sa da usetrit...... niekto tu napise, na com sa da a ze tak setri a vy tu zhodite cloveka pod ciernu zem..... zavidite, ze to nedokazette alebo kde ej problem?.....vsetky ste sa tu obuli do 2 veci (wcko a vlozky....ok, cudne...a co?)....tych ostatnych kvantum veci, kde sa da setrit ste prehliadli?......podla mna stanca vobec nezije v biede...... periem tiez 1-2krat do tyzdna (a to nie som spindur, ale mnoho periem aj v rukach), vodu pri umyvani zubov nepustam, sorry, damy, necisim si plet ani nekremujem (a teraz sa nechcem chvalit, ale dovolim si tvrdit, ze mam lepsiu plet ako mnohe vy tu.....), spchove gely...hlavne ten humus z drogerky rozhodne nepouzivam, ani deodoranty (staci pozriet zlozenie)...ale to je zdrav. ziv. styl......venujem sa bylinkam a prir. produktom....to je pre moje/nase zdravie prospesnejsie ako chemia, kozmetika a pod. .... kozmeticku nenavstevujem a kadernicku tak 2krat do roka (podstrihnut...).....oblecenie, kvalitne...nakupujem vzdy v akciach....preco mam dat za saty 30EUR, ked o mesiac ich maju za 10E?......a na tom sa da sakra usetrit a stale nevyzeram ako homlessak...pretoze, amm vsetko co chcem, co potrebujem (len inym sposobom)....zalezi mi napr. na kvalitnom jedle.... (a to restiky a kaviarne vynechavam.....varim zasadne doma.....no niekto si akzdy tyzden objedna pizzu, ja 2krat do roka.....a urobim vlastnu...zdravsiu a viem, co tam dam...a lacnejsiu;)....nevidite to setrenie?...ja som sa vzdy cudovala kolegyniam, ako sa nonstop stazuju, ze nevychadzaju s peniazmi....(maju vyssie prijmy)....ale ekd vidim, co vsetko napr. z avonu objednaju....sorry, ja by som mesacne 45 EUR na kozmetiku nedala...a ked si zratate je to dost (za prirodnu by som mozno aj ano, ale nie za tie kentusy...).....usetrim a dam penaize na prir. produkty, bylinkove kury, ci rodinne vylety (aquapark, plavanie, priroda...)......a robim to nie preto, ze si to nemozem dovolit, ale zalezi mi na zdravi a obmedzujem veci, co su pre vas bezne (a preto aj usetrim).... a ak amte aspon par buniek mozgovych, tak mozno by ste pochopili aj stancu, ze zije inak ako vy a je mozno aj stastnejsia (a uz nepozerajte len na to wcko....) ..... nespravajte sa jak slepice, kludne si kupujte co chcete, navstevujte, co chcete, ale nestazujte sa, ze nevyzijete .....proste nie kazdy potrebuje k plnohodnotnemu zivotu make up a kozmetiku... 😉

benjik
20. jan 2013

@irriss tak jiné potvory 😀

ajinkafo
20. jan 2013

@zuzkat1 Vlasy si taky myju 1x týdně a nepřijde mi na tom nic nenormálního. Hodně obnošené šaty psala, že nenosí, takže v tom taky nevidím problém. Pokud člověk nesmrdí ať si chodí klidně v pytli na brambory.
Z těch vložek děláte drama. Určitě to nebylo myšleno tak, že chodí s proteklou 8h nošenou vložkou...