Rozpočet rodiny alebo ako znížiť výdavky. Poraďte!

maminuska
8. júl 2009

Ahojte,s manželom obidvaja pracujeme a máme slušné príjmy. Potrebujeme však akumulovať nejaké finančné prostriedky a tak nutne priškrtiť rozpočet. Vždy som obdivovala rodiny kde aj z mála dokázali ušetriť.
Zaviedla som si zošiť a začala som sledovať výdavky. Priškrtila som čo sa dalo, avšak potrebovala by som poradiť z tej praktickej stránky na čom dokážete ušetriť napríklad vy a ako dokážete vyjsť aj z malých príjmov. Za akúkoľvek radu budem vďačná . 🙂

wighy
11. júl 2009

u nas prave opak,muz nikdy nekupi nic navyse, ked sme v obchode stale a ho pytam zober si co chces jest on skoro nic nekupi a doma potom len snori,esteze ho pozna ma vzdy kupim za neho

a som chela ece nakupit ze co sa ale dekorativnej kozmetiky tyka, tu si doprajem ale je zas pravda ze ta mi vydrzi dost dlho

kabelky a topanku nemusim mat vzdy nove ku kazde outfitu ci ako sa to pise ,tam vela neminam aj ked proti by som nebola hehehe
a saty pre malu kupujem v Uk,svagrine mi nosia,vzdy im len poslem co chcem a oni donesu ked pridu domov,a to su ine ceny,takze aj tam vela usetrim a mala je vzdy pekne oblecena

🙂 🙂 🙂

no a uz aby bol januar 2010 a nam zvysia pridavky 😀 😀 😀 😀 hned sa bude lahsie dychat/uvidime/

vladkaz1
11. júl 2009

neboj ja som tak isto taky dement 😀 zivot neni len o tom kde dat I aleboY- lon takze tak 😀 😉
jaj baby ale kde usetrit povedze .. ??? ked zacnem robit nehovorim ale aby som ratala ze si nekupi toaletak na 12 sk alebo tak ja som na to neni malej kupujem len kvalitu ona potrebuje vyvazenu staravu ja som neni moc na varu ja len ked je cerstvo uvarene zohriete uz nie .. takze moj MM dojeda a on zje aj za 3roch a je jak kostrnka .. no ale ozaj este jedlo si budeme odtrhat od ust nie?

wighy
11. júl 2009

vladka, dlhodobo setrit tak ako baby pisali, malo vody minat, vela nesvietit a pod
kazdy mesiac ak sa da usetrit nejake euro a dat mimo dosahu
a co som nedavno zistila som nasla moje stare zapisky, ked sme boli sami 2, potraviny a drogeria cca 12tis korun
teraz sme 3 a strava a drogeria max max max 250€
a v ziadnom pripade nechodit do obchodu kazdy den to je zaaaaaaaaaaklad 😀 😀 😀 😀

wighy
11. júl 2009

na hypo,najomnom, a pod sa bohuzial setrit neda,takze ostava len strava a handry
a baby maju pravdu vela a sa da kupit kvalitna strava za menej peniazi ako znacky retazcov 😉
ine ma fakt nenapada
do kina nechodime,man to nebavi 😝
ja nefajcim ale muz ano
ja vsade chodim peso nastastie sme male mesto takze ani cestovne neplatim
jaj a co sa sladkosti tyka peciem cca 2x tyzdenne takze kupujem minimalne sladkosti

vladkaz1
11. júl 2009

a o kolko len aby sa nezdvihli az ked budem koncit matersku ja mam take stastie hihi 😀 😀 😀
No my teda co sa tyka handier miname vela moj MM ako byvaly sportovec si velmi potrpi chodi len sportovo takze supr. tricka a take veci su velmi drahe .. ja si tak isto potrpim ale zostala som velmi lakoma sama na seba snazim sa kazdu korunu otocit aj ked sa mi to velmi teda nedari 😀 ked mam ako teraz pride vyplata zaplatia sa seky proste mi zostane suma na cely mes. necham si bokom tyzd. 3tis to sa nam da v pohode nakupit na tyz. aj s cigaretami fajcime obaja 😝 😝 😝 mala ma vsetko co potrebuje ale minam na blbosti .. co mi zostate suma bokom kupim potrebne veci ako teraz prerabame troska pomali neda sa inak malej dokupujem este plienky latkove ..

aponchie
11. júl 2009

ja s MM nerada nakupuju ac jsme oba dva kuchari tak on kupuje jen kraviny presne ..salatky salamky koblizky zakusky proste capiny co se sni hned a pak je zase prazdno tak chodim nakupovat prevazne ja a jde to🙂

vladkaz1
11. júl 2009

takze ked to zhrniem mali sme preplatky h. neplatime nemame moj ma celkom slusny prijem som rada ze pracuje materska teda rod. prispevok to je almuzna.. vieme o com hovorime ale co nam zostava ze?
Ja som odlozila min mes 70 eur a moj ani nevie ze nam tie pen. chybali do rozpoctu chapete? keby som ich nechala bokom tak by sme ich roztieskali.. jednoducho ja musim davat bokom peniaze z vyplaty a setrit .. nemat k nim pristup lebo ked nemame tak taaham o dusu aj upsory co mi ine zostava ze?

karotky
11. júl 2009

Co se týče energií v domácnosti,tak tam uškudlíme dost. 😉
Např. nemejeme nádobí pod tekoucí vodou(pokud se jako rodina ještě víc rozrosteme,uvažuji o koupi myčky 😉 ),peru prádlo pouze na plnou pračku(40 litrů),protože tzv.poloviční várka je spíš ke škodě(při pravidelném praní to ušetří max. 100vku ročně 😅 ,žehlím tím stylem,že vyžehlené prádlo odhazuji přes opěradlo židle a složím ho až po vypnutí žehličky,když vyrazíme na nákup,tak se snažíme vše poschánět během 1.odpoledne,abysme auto netahali ven kvůli každé blbině,když je zima,tak v bytě topíme na stálou teplotu a v žádném případě jí nesnižujeme/nezvyšujeme o víc,jak 2 C,máme oba jak stavební spoření,tak úrazovku se spořením,protože vím,jak se dají peníze rychle rozfofrovat za blbosti. 😀
A hlavně,...................nezvyšujeme si standart půjčkami,protože v dnešní době,kdy je finanční krize a hrozí propouštění zaměstnanců,je to dost rizkantní. 😔

vanja
12. júl 2009

ahojte, zo začiatku som nechcela prispieť, ale prečítala som si všetky príspevky a hlavne zaspomínala.
z manželom sme spolu 11 rokov. Bývali sme u mojej mamy v jednej izbe 8 rokov. Pri prvom dieťati som z finančných dôvodov išla po pol roku do práce. Začali sme stavať domček a zadĺžili sa. Príjem bol aký bol, ale všetky peniaze zhltla stavba. Mala som urobenú knihu príjmov a výdavkov.

Vo výdavkoch som mala položky: úvery, mesačné platby, strava, drogéria, dieťa, iné.

Každý večer sme s manželom vyložili bločky a zapisovala som výdavky. Tak som si vedela skontrolovať každý mesiac a postupne si urobiť prognózu na Ďalšie mesiace. Kupovali sme akciový tovar, oblečenie u číňana a výpredajoch Čo sa týka môjho a manželovho šatníka stačila nám jedna skriňa. Nemali sme toho veľa, pretože sme peniaze dávali len do stavby, aby sme sa čím skôr presťahovali. Žiadne kiná, reštaurácie, žiadne dovolenky, max. sme sa v lete išli niekam okúpať na jeden deň.

Teraz bývame už tretí rok v novom domčeku, pribudlo druhé dieťa a finančne sme na tom celkom dobre.
Resp. peniaze už netlačíme do stavby, ale len na živobytie.

Ale hlavne sme si povedali, že už dosť bolo uťahovania opaskov. Takže teraz poviem úprimne nešetríme. Kúpime si na čo máme chuť, kúpime si aj značkové oblečenie, na spotrebu vody, elektriny a plynu nepozerám iba platíme. Auto je využívane dennodenne.

Tohto roku ideme na prvú spoločnú dovolenku aj s deťmi po 11 rokoch, manžel ide prvýkrát k moru, ja druhýkrát.

Mám známu, ktorá je onkologickou pacientkou už 8 rok. A každé ráno sa teší, že vstala z postele. Niekedy ma aj napadne že budem šetriť, že nejdeme do kina, do reštaurácie, ale keď prídem od nej, tak si poviem a načo šetriť, a prečo neísť. Nikdy neviem dokedy som tu, tak nech si to užijeme.

A teraz máme stále nejaké peniaze odložené bokom pre prípad núdze.
Z výplaty poplatíme všetky úvery, a mesačné platby, poistky atď a ostatné čo ostane, tak z toho ide na domácnosť a ostatné na žitie, pre deti,na oblečenie, na zábavu..... 🙂

Takže teraz je to u nás takto, ale pamätám si časy, keď som dieru na silonke na palci, alebo päte zalakovala, ako keby som mala dať peniaze na nové.

renca24
14. júl 2009

šetriť sa dá, ale aj to je ovplyvnené výškou príjmu. napr. taká stavba, tak tá asi ťažko bude za 5 000 Eur. Minimálne na stavbu a to žiadnu ozrutu treba skoro 100 000 Eur. Ak je príjem v domácnosti 1500 Eur, denne sa cestuje za nemalé peniaze do práce, normálne sa stravuje, perie, ani sa kultúrne nežije, tak taká rodina bude šetriť do staroby. A keĎ si potom človek vezme že aj tak nevie kedy je jeho posledná hodina tak mu hneĎ na um príde, že predsa len si kúpi tenisky nie od Číňana, že predsa len pôjde do kina že predsa sa len vyberie na 3 dni niekam. O tom to je, že ten príjem je vždy to gro a ak nebodaj teraz v čase zamestnávatelom využívanej finančnej krízy príde o prácu alebo na znížený príjem, tak je to už úplne v koncoch.

emilyz
14. júl 2009

vanja super prispevok. je to asi o prioritach. vy ste si povedali, ze date peniazky do domceka, aj ked vas to bude stat vela odriekania, ale budete mat domcek. teraz si ho uzivate a pomaly si mozete dopriat aj ine veci. o tom to je, ze vsetko, co clovek ma, stoji odriekanie. ak si nechce odriekat, tak nemoze plakat, ze nema. myslim tym taky pripad, ak niekto place, ze nema dom, super nabytok a neviem co este, ale nie je ochotny nic pre to obetovat. ak si chce len uzivat, tak nech neplace, ze nema... 😉

wild.horses
14. júl 2009

U nas:
na malom nesetrim, ma nove oblecenie a vsetko co potrebuje. No pravda je, latkove plienky a fakt, ze exkluzivne kojim je dost velka uspora penazi.
-mame hypoteku, ale ziadne ine poziciavanie sa nekona
-nakupujeme raz do tyzdna. Na jedle sa neda moc setrit, radsej kupim kvalitne ako lacne a o nicom. Zeleninu a ovocie vzdy kupujeme z lokalnych obchodov a nieco nam da zahradka.
-casopisy kupujem vynimocne, ved aj tak sa vsetko da precitat na nete 😀
-do kina teraz, ked je drobec nechodime, vyuzivame par mesiacov do roka rental dvd, hlavne ked su tyzdne ci mesiace free 😉
-oblecenie kupujem len kvalitne, lebo neporovnatelne dlhsie vydrzi, tiez len par razy do roka, co je nevyhnutne.
-nenechavame telku na stand by, v miestnosti, kde nik nie je, je zhasnute. Vodou neplytvame, ani tak nie kvoli peniazom, ako kvoli presvedceniu, ze to je neekologicke 🙂
-denne varime, no ked mame cas a chut, vybehneme niekam

Nam takyto standard uplne vyhovuje. Je to aj o tom, aky je clovek narocny.

emilyz
14. júl 2009

tiez si myslim, ze je to o narocnosti, niekedy mam pocit, ze netreba kupovat vsetky brumiky chrumiky detom, ake existuju, my sme take nemali a tu sme 😅 😉 je to dost drahe sa mi zda, niekedy staci aj obyc. keksik a nemusia na nom byt vsetci macikovia nakresleni podla mna
dost podla mna sa da usetrit aj pecenim zakuskov doma... podla mojich vypoctov

krasuliak
14. júl 2009

niektori tu budete setrit tolko az vas z toho klepne 😅 😅 a potom vam budu tie peniaze na nic.

co je to za zivot ked si nekupim co ma tesi??? je doma v ktorej sa setrit neda aspon vacsine tak na co sa este aj obmedzovat z mala?? to je len sprostost slovakov ze setrit setrit ale z toho co je doma sa nedaaaaaaaa!!!

ked mas prijem cca 1200e mesacne potom mozete rozmyslat o setreni a normalnom ziti a nie toto co tu niektori pisete.

ale to moj nazor tak ma tu nekamenujte

lienocka235
14. júl 2009

emilyz jasne ze deti nemusia mat vsetky sladkosti co su dostupne na trhu.. ale tiez sa neda tak ze ratas a vydelujes jogurty pribinacky a pod..

ono omnoho narocnejsie su aktivity pre dieta.. kruzky skoly skolky , skolka v prirode.. korculovanie lyzovanie.. a pod... aj o tom to je.. jasne ze clovek sa uskromni ak je to na cas. ale uskormnovat cely zivot by sa mi teda nechcelo
a pecením kolacov sa usetri len pri velkej rodine

libka1
14. júl 2009

krasuliak ja ta neukamenujem, polovici toho co si napisal vobec nerozumiem 😅

yukki
14. júl 2009

Ešte je rozdiel, či niekto šetrí a kupuje lacnejšie potraviny preto aby ušetril, alebo preto, aby prežil, že.

deina
14. júl 2009

Ja rozumiem. 😅 Bohuzial, niekedy je to setrenie nutne, aby sme vobec vyzili - u nas je to tak, ze sice vyjdeme z vyplaty a RD, ale len tak tak... kebyze nepocitam kazdy cent, tak neviem, neviem... takto kupim vsetko, co potrebujeme, aj pre maleho, co potrebuje, na nom nesetrime, ale na nejaky nadstandard veru uz nemame (nadstandard by bol zajst si castejsie von na vinko, pivo, dovolenka dlhsia ako napr vikend na SR a pod).

krasuliak
14. júl 2009

libka comu konkretne?

wighy
14. júl 2009

krasuliak lenze je velky rozdiel zgrlosit a snazit sa vyzit z maleho prijmu

vacsina bab co tu pise,tak pise o tom ze sme bud maminy na MD,RD a tym padom nasa domacnot ma ovela nizsi prijem ako ked sme pracovali ,preto sa snazime setrit resp vyzit 😒

ten kto ma mesacny prijem 100000korun a nechodi nikam a pomaly ze neje len aby mal prachy v banke je somar ale myslim ze ani jedna z nas tu nie je taky pripad 😀 😀 😀 😀

libka1
14. júl 2009

odsek 2

emilyz
14. júl 2009

lienocka jasne, ale ja neviem, s tymi kruzkami - minule mi kamoska matka 2 deti vravela, ze ma pocit, ze niektori rodicia to s tymi kruzkami prehanaju, ze tie deti to aj tak nevladzu byt kazdy den na nejakom kruzku, podla mna taky prvak na ZS nepotrebuje tolko kruzkov a aktivit, sak nema cas na oddych a hranie, no ale to sme uz pri inej teme
ked nemas peniaze tak musis ratat aj tie pribinaciky a nemozes ich dat dietatu 10 za den 😉 da sa aj puding navarit tot moj nazor, ja som tiez ako decko nemala vsetky keksiky sveta, mam pocit, ze dnes chceme dat detom vsetko co existuje, ale aj skromnost je super skola do zivota

krasuliak
14. júl 2009

co je to za zivot ked si nekupim co ma tesi??? to asi chapes

je doma - doba preklep
v ktorej sa setrit neda aspon vacsine - tzn. ze z toho mala sa setrit neda ako tu pisu podla prijmu

tak na co sa este aj obmedzovat z mala??- tak maly prijem a setrit z neho??

to je len sprostost slovakov ze setrit setrit --- celkovo su slovaci teda aj ja som slovak setrnny a az moc lenze niekkto zachadza az za hranice normalneho setrenia

ale z toho co je doma sa nedaaaaaaaa!!! -- myslim tie slovenske prijmy + materska

Staci to tak vysvetlit co to chces este podrobnejsie? ale to uz radsej napis IP. 😉

lienocka235
14. júl 2009

emilyz
moja chodila uz od skolky na kruzky...
anglictina 80 sk na hodinu /2 krat do tyzdna
tanecna cca 300 sk na mesiac /aj s poplatkami na ubory.. a td/
rok chodila na flautu tu potom nechala.. nebavila ju 300 sk na mesaic
palvecky kurz 1000 sk
krasokorculiarsky kurz 1200 sk
skolka v prirode 3200 sk

teraz od prvej sa dcerka rozhodla ze bude pokracovat
v anglctine
v balete
a pridava si literno dramaticky.. /lebo nadherne cita.. na urvoni 11 rocnej a ucitelka tam v ZUS nam pvoedala ze skoda to nezovijat/

pracovala som isty cas ako ucitelka.. a doteraz mam v pamati place deti v treidach.kt. nemohli ist do skoly v prirode..a na lyziarsky. lebo to bolo pridrahe..

ako jasne clovek sa musi ucit aj skromnosti a vedeit sa rozdelit.. atd.. ale ja ti poviem sama za seba /pochadzam z rodiny kde sme viac nemali ako mali/ doteraz mam vycitky ked si idem nieco kupit.. a tiez som trpela tym ze sme nemohli chodit na niektore vylety a pod..
takze ono je to aj o tom ze dieta musi mat uspokojovane aj materialne nie len emocne potreby.. a problemy vystavaju ked uz chodia do skoly..
dnes ked idem k malej s lekarkou tak je uplne bezne ze ma to stoji 20 euro..

a to my sme obaja zamestnany a mame dobre prijmy.. niektore zeny ja obdivujem ako dokazu vyjst z toho co majú

emilyz
14. júl 2009

krasuliak ale vacsina ludi musi setrit, nie? aspon mne to tak vychadza, ze ked si chces s malym prijmom kupit vacsiu vec (pre niekoho je to kuch. robot alebo televizor), tak to nekupis z jednej vyplaty, ale musis odkladat z viacerych, nie?
myslis, ze zivot v skromnosti nie je zivot? podla mna aj skromne sa da zit stastne

libka1
14. júl 2009

staci, uz chapem 😉
presne tie 2 doma mi boli nejasne, uz su mi jasne a nesuhlasim, ale nekamenujem 😉 je to prilis zovseobecnene na moj vkus...
mne sa setrivost slovakov paci, ak je v normalnych hraniciach.. pride mi chora marnivost niekt. ludi v zahranici i u nas, ktori nemaju pomaly co jest ale maju najnovsi sportiak a chodia na drahe dovolenky aby ukazali kto su a co su 😝
raz tu jedna baba napisala dobru vetu, neda mi ju nezopakovat: "honór na ulici a hovno v truhlici", toto vystihuje nasu dobu (zial).
pre mna su tu niektore prispevky velmi zaujimave 🙂

lienocka235
14. júl 2009

libka.. presne tak.. 😀 ta veta je super... x krat som sa s tym stretla.. mamicka nahodena aj dieta ale ked sa mala kupit knizka.. tak to je pridrahe... a pod..

consti
14. júl 2009

Jsou tu zajímavé tipy, fajn téma. 😉
Jen k tomu šetření na jídle- s tím moc nesouhlasím. Nekupuji levné jídlo (např.levné salámy atd.), myslím si, že většina nemocí je právě z jídel, kde je tisíc eček a kdo ví jaká chemie. Takže kvalitní jídlo je pro nás prostě priorita a až budeme mít děti, nebude to jinak. To si raději odpustím koupit si něco na sebe nebo mimču hadříky next. Parfém se dá taky pořídit za pár korun třeba od Avonu a ne Calvina Kleina atd. 😀. Takže pokud bych jednou musela opravdu na něco šetřit, tak na jídle to určitě nebude... 😉

krasuliak
14. júl 2009

samozrejme ze aj ja suhlasim s niekt. prispevkami lenze mi vadi to ze tu pise niekto ze setrit sa da z toho mala co je doma tie platy materska a to mylsim. ved to je blbost!! to som hlavne mylslel .

emily ano mas pravdu musis setrit ked si chces nieco vasie kupit lenze vidis to je to s cim ja sa nechem zmierit

zivot je dost kratky na to aby som ho stravil setrenim

libka1
14. júl 2009

😅 😅 jaj no to ani mne sa setrit nechce, lepsia by bola vyhra v lotte... 😅 este na nu cakam, potom sa rozsupnem, dovtedy budem setrit zial, aj ked ma to moc nebavi 😀 ale koho by aj 😉