Rozpočet rodiny alebo ako znížiť výdavky. Poraďte!

maminuska
8. júl 2009

Ahojte,s manželom obidvaja pracujeme a máme slušné príjmy. Potrebujeme však akumulovať nejaké finančné prostriedky a tak nutne priškrtiť rozpočet. Vždy som obdivovala rodiny kde aj z mála dokázali ušetriť.
Zaviedla som si zošiť a začala som sledovať výdavky. Priškrtila som čo sa dalo, avšak potrebovala by som poradiť z tej praktickej stránky na čom dokážete ušetriť napríklad vy a ako dokážete vyjsť aj z malých príjmov. Za akúkoľvek radu budem vďačná . 🙂

magimary
8. júl 2009

moja skúsenosť je, že z bežných nákupov ušetríš minimálne...aj keď máš aspoň dobrý pocit ( 😅 😉 ),
treba šetriť systematicky...:
-voda: neumývať riady pod tečúcou vodou (nám sa maximálne osvedčila umývačka, úžasen klesla spotreba vody); nekúpať sa, ale sprchovať; nahodiť polovičnú nádrž na splachovanie; nedopustiť kvapkajúce vodovodné kohútiky; niekto dokonca používa "vodu na dvakrát"-po okúpaní miminka vo vaničke, použije vodu na spláchnutie wc atd...
-elektrina: šetriace žiarivky (ak sú, tak potom nezhasínať a nezapínať pri chvíľkovom opustení miestnosti), nepoužívať príliš dlho a nešetrne odporové spotrebiče (žehlička, rýchlovarná kanvica, práčka...); nesvietiť v miestnotiach, kde nik nie je-sústrediť "život" rodiny do jednej väčšej izby (obývačka)...
-obchody:nemíňať v obchodoch zbytočne-akcie, zlacnený tovar kupovať len preto, že je zlacnený (no doma momentálne nepotrebný), robiť si plán nákupu a potom sledovať príjmy, resp. výdaje...
no a prax u nás: nekupujeme kávu,alkohol, cigarety, žuvačky ( 😅 ), nemáme žiadne podobné "závislosti" nechodíme na drahé dovolenky-radšej si "okukávame" Slovensko... 😉 ; deťom nakupujem oblečenie na burzách (napr. V Rakúsku), príp. v hypermarketoch-v akciách a megapackoch; nám kupujeme oblečenie minmálne (len keď ozaj treba)... atd, atd...
ale toto všetko určite každý dobre vie a keď treba, tak aj praktizuje... 😉
tak neviem, či som ti aj niečim pomohla, ale snaha bola... 😅

ada32
8. júl 2009

maminuska to je aj moj problem.ked som bola sama s dietatom ,stacilo mi maaalicko a prezila som ,lebo viac som ani nemala.

teraz mam mnoho krat tolko a nejak nevieme setrit alebo co.nase vydaje su nehorazne.nechapem.a to ja nie som nejaky vasnivy nakupovac handier alebo takych veci.ale myslim,ze dost vela prejeme a prejazdime.asi v tom tie zavratne vydaje budu.

tin007
8. júl 2009

maminuska, my setrime napr. tak, ze manzel uz nechodieva na obed von - do restiky na menu, ale varim doma skoro kazdy den. zistili sme, ze takto usetri mesacne cca 100 eur (celkom slusna suma).

twinflame
9. júl 2009

maminuska, aby som spravne rozumela - potrebujete nasetrit nejake peniaze, odkladat kazdy mesiac? Deti mas? Ak ano ake velke?

vladkaz1
9. júl 2009

ked je vyplata tak si odloz hned nejaku sumu a co ti zostane s toho hospodar ,ja som to tak zacala praktizovat ako nahle pridu prasule tak minieme aj majland ku koncu mes. kolko krat sa mi stane ze musim ratat kazdu korunu aj ked v poslednej dobe niesom na to odkazana ..
Varim kazdy den mam kamosku co si pise na listok tyzd. nakup varenie co chce varit podla toho sa drzi a spravi si tyzd, nakup a viecej do obchodu nepachne .. ja to neviem som strcena kazdy den v obchode.. neviem este ako by som poradila da sa usetrit aj na strave obleceni .. Striedaj stavu jeden den lacnejsie uvar napr, cestovinku s niecim ml. masko v omacke a na druhy den zas sprav masko .. da sa tak celkom usetrit na strave ja som prestala kupovat sladkosti .. malej kupim kazdy den nejaku malickost deti to potrebuju .. samozrejme ..

bets
9. júl 2009

toto je problem aj nas. cim viac clovek ma, tym si dovoli viac a viac mina. kym pre inych je nasa suma vydavkov nehorazna, ja ju neviem znizit. pritom nekupujem zbytocnosti. potraviny len tie ktore mam na listku. napr. na druhej strane som postupne presla s pouzivania slnecnicoveho oleja na olivovy olej (nielen do salatov, ale pouzivam ho aj pri priprave teplych jedal, avsak nevyprazam) a tejto polozky sa mi tazko vzdava. a takto by sa urcite naslo vela poloziek ci uz v potravinach, alebo inde, bez ktorych si uz nevieme predstavit nase fungovanie. napr. manzel mina dost na sport. keby som mu to zatrhla, idem sama proti sebe, lebo potrebuje niekde vybit svoju energiu, a ked sa mu naakumuluje, tak ju premiena na negativnu a to najma smerom ku mne a detom (teraz nemyslim, ze ju premiena na negativnu fyzicku energiu).
vediem si pravidelne vydavky vo svojej xls tabulke, nezaberie mi to vela casu, lebo len kopirujem polozky z elektronickeho bank. vypisu. cize jedinou moznostou je, zasadnut s manzelom a kompromisom kratit jednotlive polozky podla toho, co je pre nas dolezite a co menej.
my sme vsak este k tomu nedospeli, ale kriza uz zacina pomaly tlacit.

adusaa
9. júl 2009

maminuška. Ja som na rodičovskej dovolenke, v septrembri čakáme ďalšie dieťa, k 31.7. manzel dostava vypoved koli kríze. Ani tu nenapíšem aký príjem o mesiac budeme mať my a ako vyžijeme? Jednoducho. Uskromniť sa so všetkým, nekupovať to, čo nutne nepotrebuješ. Patri tam pre ženy - zbytočná kozmetika, parfumy, oblečenie, ktoré aj tak nevynosíš, kupuješ len to najnutnejšie. Sem tam si vezmem letak z nejakeho supermarketu a zistujem akcie - to sa kupuje vo velkom ak je akcia (mlieko, cukor, maso...) Takisto stravovanie doma - ako tu už písali. Varim vacsinou na dva dni. Teraz je leto - neviem ci nieco pestujete a mate tu moznost, nam svokra dava teraz zeleninu - z nej pripravujeme zeleninove salaty, zeleninove polievky. Ovocie zavaram, varim vlastny jahdovy dzem. Ušetríš na paušíaloch za telefón ak si jeden z vás dá paušál s paušálom nula na ktorý volas zadarmo, tympadom moze manzel volat tebe zadarmo. Nekupujem sladkosti, len nejaké susienky a piškoty synovi - namiesto toho kupujeme ovocie, vyjde ta to lacnejsie ako ked kupis mars tycinky a pod. a mas to zdravé. Maleho som naucila do desiateho mesiaca na nočník. Denne minieme len dve plienky - ked sa mu este podarí sem tam ciknut do plienky 🙂. Ale Sunar mu doprajem kazdy den az do troch rokov.
Neviem či máš deti, asi áno. Detské výživy som robila z vlastných jablk, tam sme tiez usetrili. A vyzivu sme mali na pol roka.
Da sa usetrit ak sa musí. Ale to by ste asi museli byt v takej situacii ako my. Ked som bola slobodna, bez deti, s vlastnym prijmom len pre seba kupovala som hocico co sa mi pacilo a na cenu som nepozerala. Prisli deticky, manzelstvo a najhorsie blba kriza. Ale ta nebude trvat donekonecna. 😉

twinflame
9. júl 2009

Najlepšie pomôže malý audit príjmov a výdavkov. Jedna vec je aký je príjem, ten môže byť aj veľmi pekný, ale ak sú aj výdavky vysoké, ušetriť sa veľmi nedá.
- zhodnotiť aká je mesačná réžia bez potravín, kultúry, oblečenia - teda napr. hypotéka, leasing, školné pre deti ...
- nepožičiavať si zbytočne peniaze od bánk, jedno € sa v konečnom dôsledku môže rovnať dvom €
- nenakupovať impulzívne ale s rozvahou, prezrieť si šatník a zhodnostiť koľko zbytočností, ktoré vôbec nenosím tam mám, ak sa mi páči oblečenie alebo topánky, nekúpim ho ihneď ale vrátim sa do obchodu po pár dňoch až vtedy, keď naozaj po tej veci túžim a viem, že ju budem určite nosiť. Zistila som, že po väčšinu vecí sa do obchodu nikdy nevrátim
- potraviny nakupovať podľa plánu, čo chcem variť, koľko mám navariť aby som jedlo zbytočne nevyhadzovala, čo nakupujem a nakoniec z potravín vyhodím? (pokazené mlieko, šunku)
- nechodiť zbytočne autom na krátke vzdialenosti
- nenechávať mrazničku a chladničku bežať ak nie som pár dní doma
- nenechávať spotrebiče v pohotovstnom režime, vypínať
- mrazničku pravidelne odmrazovať
- pred plánom na varenie pozrieť do mrazničky, chladničky, skrinky s potravinami, či tam nie je niečo čo môžem využiť, nemusím kupovať
- pravidelne každý mesiac odkladať nejakú čiastku spolu s partnerom na účet, nemať zbytočne k účtu prístup
- nedotovať banku zbytočne poplatkami za účty, ktoré nevyužívam
- poisťovať - dom, byt, auto, životné poistky - šetrím pre seba a som v kľude v prípade nečakanej udalosti
- nechodiť do obchodov s deťmi, hlavne ak sú malé, človek sa dá obmäkčiť a minie na zbytočnosti

maminuska
autor
9. júl 2009

Zatiaľ Vám veľmi pekne ďakujem.
Mám dve deti - 14 ročnú dcéru a 9ročného syna, čakáme prírasok. Avšak aj počas materskej budem pracovať. Nielenže potrebujeme našetriť určitú väčšiu sumu , ale v poslednej dobe som zistila že dosť míňame a to bol hlavný impulz kedy som sa rozhodla s tým niečo robiť.
Poviem príklad - podnikám a môj telefón bol bežne 3 500,-Sk. Prehodnotila som prečo je toľko a zistila som že keď niekto potrebuje moje vedomosti zavolá znova, zrušila som odkazovú schránku, v zahraničí zoberiem len keď niečo vyslovene horí, syna som upozornila že dostane paušál na mesiac 200,-Sk a keď si prevolá jeho problém .
Taktiež som si kúpila umývačku riadu a naozaj mi výrazne spotreba vody išla dole, nenechávam spotrebiče v pohotovostnej rovine. Kúpili sme asi pred rokom sad, takže zaváram a zaváram a zaváram.
Deťom som značne buchla po prstoch pretože ich požiadavky , teda hlavne synove začali byť až nehorázne. Samozrejme že je odutý ale možno je to dobrá škola do života aj pre neho.
Pamätám si časy kedy bol exmanžel na vojne a ja s dcérou som žila len z materskej , prídavkov a príspevku od vojakov, nielenže som vyžila ale ešte som dokázala odložiť aj nejakú tú stovku bokom.
Aj teraz odložím ale nie toľko koľko by určite bolo možné , čiže poviem to na rovinu zistila som že sa správame nehospodárne až rozhadzujeme. A v terajšej dobe je to tak že v jeden deň mám a druhý sa môžem ísť pásť a nejaká tá rezerva je vždy OK. Nevravím o žgrlošení ale o normálnom a zodpovednom postoji k peniazom.
Manžel so mnou súhasí, tak hľadám rezervy. Nie vždy sa všetko dá však škrtnúť, napríklad moje povolanie vyžaduje kostýmy a byť vždy na jednania upravená - tz. používať kvalitnú kozmetiku a nejaký ten parfém. manžel má časté obchodné jednania, taktiež.
Ale určite všetko čo ste mi zatiaľ napísali som si prečítala a zobrala si z každého niečo a teším sa na ďaľšie príspevky-.

susik77
9. júl 2009

aj ja zacinam riesit podobny problem. mame slusny prijem ale velke vydavky. samo o sebe uz mame velku reziu-hypo, uver na auto...+ miname posl. mesiace ovela viac ako si mozme dovolit, takze pomaly by sme sa dostali do minusu 😝 dnes v noci som nemohla spat, tak som planovala a uvedomila som si, ze az tak extremne sa uskromnovat nemusime, staci lepsie planovat nakupy-ako ste tu uz pisali-varit lacnejsie jedla, vzdy si naplanovat pred velkym nakupom, co budem cez tyzden varit a nekupovat zbytocnosti.

snazit sa pozerat drahsie veci v akciach-prach na pranie a pod.
tiez sa nam to zhorsilo teraz ako je kriza...

lienocka235
9. júl 2009

my zatial krizu nepocitujeme... ale kedze na jesen nastupim na RD tak to bude uz ine.. asi.. zamestnavatel ma zaujem aby som ostala robit z domu aspon na caistocny uvazok.. takze uvidim...

my sme mali tento rok taky.. lebo sme si kupili starsi domcek.. s velkym pozemkom v dedinke cca 15 km od nasho mesta.. zatial ho mame ako na chalupu a urcitu mensiu sumu co chybala.. sme si vzali ako pozicku s tym ze to splatime do roka.. / v auguste bude uz splatena/ a mesacne splatky za nu boli no povedzme si nie najnizsie.. /cca 16 000/ takze sme tiez riesili ze ako obmedzit vydavky.. a zrusili sme caste nastevy hypacov.. tak raz dva krat do tyzdna sme nesli na obed ale vzala som z domu.. jest.. a nekupovali sme tolko oblecka.. a dalo sa to... takze ja momentalne zvazujem.. ze dam prevodny prikaz a ked sa doplati pozicka.. tak si dam polovicu z tej sumy este posielat mimo.. uctu..
my mame vo firme dobry socialny program preplacaju nam 2 x 10 Eur mesacne na sportove kulturne a pod. aktivity.. platia nam lyzovacku v zime a zatial mame aj odmeny.. klop klop.. takze aj to pomoze..

telefonny neplatime to mame firemne a takisto preplacaju net...

vladkaz1
9. júl 2009

tak to mate fajn .. my strasne miname na stravu moj je len masko ja som zas fajnova nez aby som zjedla navarene spravim si salatiky takze dokazeme minut vela penazi na starvu tak som zacala so setrenim tam lebo MM pracuje na MD obaja fajcime otas vydavok uplne do vzduchu jasne no ale co zabijem ked mi to chuti ..
Moj je velky jedak dore stik chodime min. malej dame aj modre z neba zakial sa da..
Takze som zacala setrit na strave jeden den navarim lacnejsie druhy drahsie moj neje ziadne jedla od cesta ze by sa dalo aj tam usetrit ..
ale fakt som sa pristihla ze my ani neminame tak vela na blbosti ako ked pride vyplata a hura sa do tesca alebo tam necham to 100 euro za blbosti v podstate .. tak sa snazim si urcit dajme tomu 3 tis na tyzden cakom prast zo vsetkym ci kozmetika ,mala ,co ostane bokom odlozim po pripade ak mi koncom mes. chyba tak urcitu ciastku vytiahnem ...
No ale bolo by lepsie keby som nemala pristup k peniazom co odkladam lebo vzdy sa najde nieco co chcem kupit prerabat a pod tak to vzyd miniem .. ale uz som sa aj ja nad tym zamyslala ze prerobime este co je treba .. pokupime handier mame dost na tel. nejak esxtra neminame .. moj maka stale ja nonstop sama .. takze aktivity len viikendy aj tam sa da usetrit neminat tolko a detom spravit aj lacnejsi program ..
Auto nemame uz sme predali to sa nam absolutne nedalo poistky a pod. veci benziin momentalne nie bohuzial za 2 roky ako nastupim do prace tak si potom kupime prijem bude zas vacsi..

macocha
9. júl 2009

Na univerzite vo Viedni, kde som chvilu pracovala, bol vo WC nápis, aby ľudia NEZHASíNALI svetlo, lebo neónka pri zažínaní spotrebuje 3-krát viac elektriny ako počas celodenného svietenia... ak je to pravda, je to tiež na zamyslenie. Akurát poraďte, ako mamu presvedčiť, aby mi nezhasínala svetlo v miesnosti, z ktorej vybehnem na 5 min - ona tomu totiž neverí.

simona55
9. júl 2009

dobry den. noktejto teme sa aj prihlasim, sme 6clena rodina ja som na materskej a manzel pracuje uz vela noci nespim preto ze ma hlava boli ze z coho vyplatim mesacne splatky tak niekedy uz robim tak ze varim take jedla co niesu mesite.ale ani to neni ok. lebodeti su velke a manzel fizicku robotu ma a vo fsetkom len meso hladaju ☹ 😀 ja ziem hoci co a malemu ties varim take z coho sa dobre na papa.ale podla mna sa neda sporit mame velku hypo na dom vedlajsie pozicky.sporit? fu to je velmi tazke ja aspon neviem .

alami
9. júl 2009

Ja som tiež premýšľala kde by sa dalo prišetriť a okrem šetrenia vody a elektriky mi napadlo - nakupovať lacnejšie varianty - tam kde sa to dá, aby neutrpela kvalita 😅 teda kupujem napr najlacnejší olej, najlacnejšiu ryžu a podobne...vo veľa druhoch potravín sa dá nájsť rovnako dobrá, ale lacnejšia varianta a ušetrí sa na tom hodne. Teda nakupujem v Bille výrobky clever, v kauflande kaufland a v tescu tesco výrobky.
Na nákup chodím raz do týždňa do lacného Kauflandu a cez týždeň už potom dokupujem len chlieb a to čo pochýba.tým si odbúram denno denné prihodenie do košíka plno hlúpostí, čo človeku padnú do oka a ani ich netreba 😉
A tiež - napadlo mi, že nie vždy musí byť v jedle všetko 😅 teda že ak robím napr.soté, nemusím tam dať absolútne všetky fajnotky čo mám doma... 😀

Pri našetrení si odporúčam dať si trvalý príkaz na nejakú sumu na iný účet, aspoň ja viem o sebe, že inak by sme asi neboli schopný si odložiť 😅

tin007
9. júl 2009

ahojte, este ma napadlo to, co asi robi vacsina z nas, ze ak varim narocnejsie jedlo, resp. z vacsieho mnozstva surovin, tak zamrazujem, pretoze sa mi uz parkrat stalo, ze som musel vyhodit stare jedlo. no a ked nestiham, nechce sa mi varit a pod., tak iba vytiahnem, zohrejem a mame. a este mam jeden tip, mozno sa tym vela neusetri (resp. nic), ale viem, ze mam v jedle kvalitny zaklad: nakupujem maso raz tyzdenne u orbana (v ba), kde cast ide do mrazaku, vzdy je to cerstve, chutne a dokonca lacnejsie ako v tescu, ci inych retazcoch

ada32
9. júl 2009

my sme zakladali rodinu obaja rozvedeni a majetok takmer ziadny.takze sme zacali takmer od nuly.
mame nenormalne splatky,ale hold,manzel chce kvalitne veci/ja som povedala,ze budem radsej jazdit na felicii,len nech sa zase nehorazne nezadlzujeme/.
nakoniec sme prisli do stadia,ze nase splatky predstavuju sestmestne cislo a uz sme obaja povedali DOST!
takze sa postupne oddlzujeme,vyplacame co sa da a poviem vam,ze sa opijem asi ako delo ked bude vyplatena posledna splatka.len u nas to bolo tak.rozostavany dom,nemali sme peniaze na dokoncenie,planovali sme babo a kad sme nechceli zostat v podnajme,museli sme zobrat hypo .nebyvame priamo v meste,potrebujeme dve auta nutne.atd atd.a to su take palky ze 30tisic a podobne
takze sme sa dohodli,ze ked budu uz o par dni vyplatene obe auta,tak ziadne poskulovanie po novom,este lepsom....pekne sa budu pouzivat tie co mame ,kym servis nebude mesacne drahsi ako leasing na nove.
a presne to iste aj hypo.ked bude za dva roky vyplatena /podobna splatka/,az potom budeme pokracovat v budovani.len uz ziadne dalsie dlhy.ved hlavne ze byvame.co na tom,ze nemame kopec veci dokoncenych.

my velmi vela prejazdime bohuzial to asi neovplyvnim.
a vcera som zazila sok.spocitala som,ze len v potravinach a drogerii ame minuli za prvy julovy tyzden vyse 300Eur
takze idem normal vazne setrit.
lebo ma to uz riadne stve

🙄

vladkaz1
9. júl 2009

adka mi hovor ja som este len vcera mala vyplatu teda MM a uz som minula asi 200 E len na jedlo a handre a telefon sakra.. no a to nepocitam byt ... vsetko ostatne 😝

vanja
9. júl 2009

tak ste ma navnadili, že si idem písať zošit výdavkov 😒

mikalove
9. júl 2009

idem si vas prečítať,máme rovnaký problém,strašne míňame 😒

majacska
9. júl 2009

ahojte, vsetky ste tu pisali, ako sporite. pacilo sa mi. my to s manzelom robime trochu inac. Vyratala som, ze jeden den neminiem viac ako 200 korun, v eurach asi 7, /niekedy sa to neda)v piatok ideme nakupit do kauflandu vsetky zakladne potraviny, t. j. asi 50 eur, a kozmetiku kupujem vyhradne v Madarsku, stoji polovicu....
takto mi vyjde, ze na stravu miniem mesacne priblizne 300 eur. Je pravda, ze deti su uz zvlast, ale chodia k nam kazdy vikend. Takze najviac sa da usporit na strave, aj ja varim skoro kazdy den....nefajcime, alkohol prilezitostne, a nechodime do restauracii, kaviarni, co mi velakrat chyba...ale ked si chceme usporit na dovolenku k moru, musime zit skromnejsie. Co sa tyka nasich vyplat horor...ja som ucitelka...ziadne odmeny..

tin007
9. júl 2009

moj manzel si kazdy vecer robi do excelu prehlad toho co zarobil a co minul (je szco, takze robi podklady pre uctovnikov ale pise si aj sukromne vydavky). no a vzdy spocita co ma v penazenke a dovtedy hlada a rozmysla, az kym mu vsetko nesedi do haliera/centa. takto sme vlastne zistili kolko sme minali (teda hlavne on) na jedla v restikach. inak dobre sa da usetrit aj na donaskach, ked mam doma zamrazene hotove jedlo, neminam na pizzu a pod. ale aj tak musim zacat setrit viac, lebo prechadzam z MD na RD, takze vypadok v prijme dost velky.

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bets
10. júl 2009

mne sa najviac osvedcil sposob sporenia taky, ze si spocitam vsetky prijmy, mam vycislene nase priemerne vydavky, stanovila som si sumu, z ktorej musime vyzit. rozdiel hned odvediem na sporenie a zijeme z toho co zostane na ucte. keby som nechavala vsetko, tak by sme ovela viac minuli. posledny tyzden do vyplaty poviem muzovi (samozrejme aj sebe) na ucte mame takyto zostatok, musime vydrzat do vyplaty. a vydrzime, vtedy hodnotim kazdu polozku nakupu, ci je ozaj potrebna.
a vsetky tie setrenia energii a optimalne programy mobilnych operatorov a ostatnych sluzieb mame davno zavedene, takze v tomto smere uz nemam ako setrit. v lete mame vela ovocia, zeleniny zo zahrady, maso az tak nemusime, sladkosti nekupujem, ale na druhej strane vyberam potraviny a vtedy sa nerozhodujem podla ceny. a potraviny u nas predstavuju aj tak len 13% nasich vydavkov.

wild.horses
10. júl 2009

mnoho zaujimavych postrehov. dakujem za inspiraciu...
prave vcera som si na internete kukla The hunt for Britain's Tightest Person. Az tak zle zase na tom nie sme, aby som rozpocitavala toaletak ako ta pani v programe 😀

wighy
11. júl 2009

ahojte
baby super ste to tu rozpisali
tak napisem ako sme na tom boli a sme my
ked sme boli sami 2 maly sme 2 prijmy celkom slusne, platilli najom,plyn, elektrina, internet, telefony, kabel,poistky, hypo, leasing a usetrila som cca 10000tis korun joooj krasne to casy

potom prislo babo, ostala som na rizikovom ale z domu som robila takze do porodu to bolo ok, nakupili sme pre malu vsetko co bolo treba, zariadili izbu a tak ked som to vsetko zratala skoro som odpoadla suma cca 90tis korun ale to bol kociik, prerabka izby, postielka saty proste vsetko co obnasa prichod dietatka,to sme mali ece rezervy
no ale po pol roku mi na ucet nabehla suma 5400sk, muz odisiel z prace a uff co teraz ako vyzit
teraz zacina s podnikanim v dobrej dobe ale verim ze sa z toho nejak vylyzeme
odlozit sa mi nenari ani tuk ale som radak nejdem do minusu a vyzijeme z toho co mame
uz ani aj nechodim kazdy den do obchodu, uz le nto samotne usetri strasne vela penazi, kupila som si pekaren chleba takze pecivo vzdy mam, salamy kupujem vzdy cele a ked je ich vela davam do mrazniky,tak isto aj syr a potom uz len vytahujem, mlieko maslo a ostatne tiez kupujem viac aby som mala a cez tyzden dokupujem uz len drobnosti co mi chybaju.
Varim ovela rychlejsie a lacnejsie jedla ako kedysi ovela viac privarkov ako davnejsie
Ja maso nejem ale muz ma vzdy a aj mala, snazim sa kupovat v akcii u masiara kde ma uz poznaju takze to je tiez vyhoda ze vam nepredaju pokazene maso a tak
do restauracii teraz nechodime aj ked mi to obcas chyba ale neva mozno za rok sa to napravi hehe
mala ma kazdy den cerstve jedlo, pije sunar a ten mienim davat do 3 rokov
a vyuzivam akcie napr ked je wc papier tak nekupin len 4balenie ale hned 12kusove balenie a ak sme autom tak zoberiem hned 2x a potom ma o 1 starost menej aspon 2 mesiace
prasok na pranie tak isto kupujem velky ked je v akcii, zas mam na dlho vystarano
mala ma plienku uz len na spanok takze aj tam uz vela usetrim
drogeriu kupujem raz drahsiu raz lacnejsiu raz kupim muzovi adidas a raz dm znacku balea a nestazuje si
saty si kupujem podla potreby velakrat sa mi podarilo kupit dobry kusom na aukciach,to je dalsie vyhoda
nikdy som do secondhandov nechodila az ma minule kamoska do jedneho zatiahla a to som len kukala ake veci tam mali ak clovek ma cas a stastie veru daju sa tam najst kvalitne nove veci som ani neverila
a kamoska ma teda dobre pracovne postavenie,netru nudzu a predsa kupuje aj v sekaci,dalsia uspora
takze suma sumaru usetrit sa da len si treba vsetko premysliet
samo aj ja obcas chytim muzu a utratim viac ako som chcela ale da sa aj z mala vyzit
telefony-muz ma pausal potrebuje ho ja mam len kredit a vystacim si
a casopisy uz nekupujem to bola velka uspora lebo kolko x som ich ani nestihla precitat ateraz mi stoja v komore

vladkaz1
11. júl 2009

wighy ako keby si mi to vsetko vytrhla z ust az na rozdiel ze my este plienkujeme ale presla som na latkovky a banujem ze som nezacala skor by som vela usetrila co sa tyka penazi a zdravia malej kedze ma zdravotne prob.
Ale inak co vsetko pises cela ja a moja rodina 😀

ada32
11. júl 2009

ja som vcera vyhlasila,ze udem chodit na nakupy sama.mne staci zobrat par eur a kupim len to,co je nutne.s nim to je vzdy aj za stovku.
tak na mna kukol a povedal mi "no zbohom takze som odsudeny jest uz len zrno? 😀 a burinu?"
moj nakup vyzera asi tak,ze ovocie zelenina jogurty cerealie/podla neho zrno/ syry,sunka sladkosti
jeho nakup,slanina,klobasky,chlieb,maso,parky ...

minule som bola v obchode s mojou mamou a sme sa zabavali v rade k pokladni na tom,ako je strasne vidno,ktory nakup je zensky a ktory muzsky 😀

wighy
11. júl 2009

vladka hehe to som rada ze nie osm sama 😀 😀 😀

a sorry za chyby ,znovu som si precitala moj prispevok a tie hrubky ojojoooooooooj 😝 😔 😀

ada 😀 😀 😀 😀 😀

vladkaz1
11. júl 2009

😀 Adka ale mas pravdu ja ked idem s MM tak sa kupujem tak isto pivo klabasy arasidy blbosti rozky bala bla ..
ja ked kupujem tak maso, jogurty syr ,hlavne aby mala mala vsetko potom ostatne veci zleninku a tak .. a moj to iste stangla salamu parky, salat majon. ....pivo jaaaj ha 😀 😀 😀