Cirkevné anulovanie manželstva, uspeli ste?

6. nov 2019

Ahojte, prosím vas zeny, je to niekto kto si tymto presiel? A uspel? Co treba povedat? Ako sa spravat? ...som z toho v pomykove...ja veriaca nie som, ale byvalemu manzelovi na tom velmi zalezi tak som sa rozhodla ze to podstupim...nech nedoplaca na rozpad manzelstva viac ako musi...dakujem za odpovede.

anjelic
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anjelic
6. nov 2019

https://www.modrykonik.sk/forum/rodinne-problemy/dovody-anulacie-cirkevneho-sobasa-2/
Inak, ak nie si veriaca ako sa vám podarilo uzavrieť cirkevný sobáš?
A ešte podrobnejšie je o postupe popísané tu https://www.dcza.sk/sk/dokumenty/urady/diecezny..., nie je to také jednoduché...

0silvia0
6. nov 2019

@anjelic cirkevny sobas moze uzavriet veriaci s neveriacim na vynimku, je to celkom bezne...

anjelic
6. nov 2019

@0silvia0 o.k. nevedela som, že sú aj výnimky...🙂

autor
6. nov 2019

@anjelic no co ti poviem, on sa chcel zenit v kostole a mne to bolo jedno...ja krst mam aj prijmanie, ale aktivny katolik som nikdy nebola. Oficialne som nevystupila, lebo ako vravim...je mi to jedno. Robim to len pre toho cloveka.

anjelic
6. nov 2019

Jasné, to chápem... asi najlepšie je poradiť sa s kňazom, aké dôvody by bolo potrebné uviesť pre anulovanie /a nie všetky cirkev uznáva/, spísať žiadosť, atď. Pozri si linky, ktoré som nahodila, príliš sa v tom nevyznám, len toľko viem, že cirkev anuluje len vo veľmi vážnych dôvodoch.

panelacikova
6. nov 2019

@anjelic môj bývalý manžel tiež nebol veriaci. vlastne ani ja nie. ale ja som bola od malička vedená k sviatostiam, no on vôbec. našej strelenej cirkvi stačilo to, že sa dal pokrstiť a absolvoval prijímanie. potom sme mohli mať svadbu v kostole. takže sa prakticky kvôli mne nasilu "stal" katolíkom....

carduelis
6. nov 2019

Treba sa poradiť s kňazom, neexistuje cirkevný rozvod, ale niekedy je možné, že sa manželstvo ani platne neuzavrelo (jedna strana niečo zamlčala atď), a toto sa skúma. Ak sa to dokáže, tak manželstvo oficiálne nevzniklo a teda obe strany sú slobodné.

anjelic
6. nov 2019

@panelacikova Veď hej, keď to cirkvi stačí a manželovi nevadilo, ja neriešim 😉...

panelacikova
6. nov 2019

len ja celkom nerozumiem. veď tebe to môže byť úplne jedno, či vás nejaká cirkev rozvedie alebo nie....?

suzitok
6. nov 2019

Oddaju v kostole hocikoho, kamaratka si brala muza, ktorý nemal ziadne sviatosti, vsetko to vybavili 5minut pred sobášom, ani na sedenia pred obradom nechodil...podla mna on je absolutne mimo a vobec nechape princip toho.... myslím si, ze takto by to nemalo fungovať...
@anjelic
súhlasím s @panelacikova ved ked on má problém stym, nech ide a nech si to riesi

anjelic
6. nov 2019

@suzitok nuž nemalo, ale pokiaľ si to cirkev robí, tak potom sa nie je čo čudovať, že mnoho veriacich už nedôveruje kňazom a spol. Ja som sa vydávala v kostole, ale museli sme mať všetko tip-top obaja /krst, pr.sv.príjímanie, birmovku, spoveď pred sobášom/ + museli sme chodiť na náuku. Teraz sa divím, že mnohé sa obchádza a nedodržiava. To už mohli mať rovno civilný sobáš a platil by rovnako.

natycaga
6. nov 2019

@anjelic zas, keby nezosobasili kazdeho, kto chce v kostole, to by bol cirkus, ze co si cirkev dovoluje... Ale myslím, ze úplne kazdeho neoddaju..

natycaga
6. nov 2019

@anonym, ja som tym presla. Najprv musíte ist za knazom, kde ste sa sobasili. Musi napísať ziadost na prislusny cirkevny sud. Tak budu chcieť vyjadrenia vas oboch. Pisomne aj ustne, samostatne, teda nepojdete spolu. Uznavaju sa len velmi vážne dôvody PRED uzavretim sobasa... Stanovuje ich kanonicke pravo...

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
yuykaa
7. nov 2019

Ja som si tým neprešla,ale známej to trvalo 20 rokov,kým anulovali,pretože ako stále trvrdili je možnosť nápravy... hoci on sa o ich dve deti prakticky nezaujímal, už počas manželstva mal milenky a po civilnom rozvode,keď sa dcére stal vážny úraz a zostala ležiaca, nezmenil sa jeho záujem o ňu, ale cirkev si stále trvdila svoje...
A čo sa týka svadby s neveriacim je to jednoduché, ako nám povedali: "Nám stači, že je jeden veriaci" a u biskupa vybavia výnimku a moja svokra to stále nedokáže stráviť😁

777januska777
7. nov 2019

Je to dlhý proces, treba ísť za kňazom a s ním sa o tom porozprávať. Niekde sú už aj kňazi, ktorí toto špeciálne riešia. Tu môžu poradiť, ale cirkevný súd skúma celý váš príbeh a z každej možnej strany. Preto ani rady čo tu odznejú nemusia byť také čo budú fungovať. A inak je pekne, že sa bývalému manželovi snažíš pomôcť.
@yuykaa tak ono to trvá roky, lebo to sú tiež len ľudia. Tiež musia zvážiť všetko možné aj nemožné. Lebo rozhodnutie sa potom nesie na ich pleciach aj pred Bohom a oni tých ľudí nepoznajú. Takže ja by som ich neodsudzovala a ak to niekto chce tu anulaciu, tak ani roky ho nezastavia.

bambulka712
7. nov 2019

Ahoj. Dá sa to, vždy však záleží od dôvodu rozpadu manželstva. Moja sestra si tým prešla (a zajtra sa vydáva 2x 🙂 ), aj jedna spolužiačka (tiež má už za sebou druhý sobáš v kostole). Čo všetko to obnáša netuším, viem že to bol zdĺhavejší proces a sestre tam bol svedčiť aj manžel. Keď som sa ho pýtala o čom to bolo tak mi nepovedal, že sľúbíl/podpísal (už presne nepamätám) mlčanlivosť.. Myslím že najlepšie by bolo ísť za kňazom a ten by mal vedieť poradiť čo a ako ďalej.

natycaga
7. nov 2019

@ptmt1011 ano mafianska banda, pedo... Vsetko len to najhoršie je cirkev, ale krstit by si chcela v kostole.. Ze ta huba nebolí... Mozes sa hanbit s tymto svojim nenavistnym nazorom. Nedodrziavat žiadne pravidlá a cirkev nech skace ako ty piskas.. Trápne

kvetinka75
7. nov 2019

moji zmáni tým prešli. Deti už mali dospelé. Podali žiadosť a o pár mesiacov bolo manželstvo anulované. Bez problémov. Len mi to príde také čudné, že zrazu ako keby nebolo. To sa dá 20 rokov hodiť za hlavu a tváriť sa že manželstvo nebolo? Veď minulosť nevymažeš. Ke´d raz bol niekto už ženatý tak má to tak aj zostať, a nie sa tváriť, že manželstvo neexistovalo. Čudné. Ale deje sa to.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvetinka75
7. nov 2019

@natycaga ja mám už taký pocit, že cirkev už nevie čo od dobroty. Jedno hlásajú a robia druhé. Ľudia nie sú slepí. Je zopár výnimiek ale myslím, že tie prevalené kauzy hovoria samé za seba. Ja som tiež veriaca ale oddeľujem Cirkev a vieru. To sú dve rozdielne veci. Cirkev je len jedna inštitúcia ktorá musí fungovať. Ako firma. Niekedy tam o ľudí a vieru ani nejde.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
777januska777
7. nov 2019

@kvetinka75 Ja nwm, ale Cirkev predsa tvoria ľudia a ľudia sú omylni a slabí. Ja som tiež súčasť Cirkvi a preto si nedovolím útočiť na Cirkev, lebo v čom som ako ja lepšia ako ostatní? A to väčšinou všetci robíme, myslíme si, že sme lepší ako tí druhí. A ak sú aj ľudia v Cirkvi robia chyby, tak to nie sú len ľudia v Cirkvi, veď koľko chýb robíme všetci denno denne?
@ptmt1011 samozrejme, že môžeš. Ale pre mňa ten pocit ľahkosti po spovedi alebo prijmanie Božieho Tela v kostole nemôže nič nahradiť. Doma sa pomodlim aj ja, ale keď idem na omšu a prežívam ju, tak to je niečo úplne iné, človek pri tom cíti tú silu pomoci.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oomina
7. nov 2019

@ptmt1011 to máš veľkú pravdu. Kedysi to však bolo inak a veru neviem, čo sa teraz z cirkvou stalo, no podľa mňa si neplnia tie povinnosti, čo by mali a niektorým len sťažujú život

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tanicka124
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tanicka124
7. nov 2019

@anonym ozvi sa mi do spravy prosim

autor
7. nov 2019

aaa ženy...sa to tu strhlo zlym smerom... 🙂 tym ktore mi dali rady dakujem....a co sa tyka nazorov na cirkev...ja hovorim ze sa treba respektovat. Mne síce tieto veci nic nehovoria a za mna som uz davno rozvedena, ale respektujem ze byvalemu manzelovi to vadi rovnako ako jeho aktualnej partnerke. On je teraz v pozicii ked nemôže vykonavat veci ktore chce a ktore mal rad...ziadna sviatost, atd. ...po rozchode sme mali burlive obdobie, ale to uz vsetko prebolelo a v ramci normalneho korektneho vztahu to treba dotiahnut tak aby tuto kapitolu zivota vedeli uzavriet obe strany