Dokážu zmeniť peniaze ľudí ?

nikolka28
8. dec 2019

Ahojte. Mám problém alebo ja neviem či to mám nazvať problémom alebo výlevom jednoducho sa chcem iba vyplakať alebo vyspovedať pretože nemám komu to povedať nemám sa komu vyzalovať nemám nikoho kto by ma podporil a možno tu má aj niektorá skúsenosti a určite mi budete vedieť povedať aspoň pár slov k tomu.
Začnem tým že mám 21 rokov a mám 2 ročnú dcérku. Mám alebo teda mala som priateľa ktorý má 31 rokov.
Ani neviem ako začať. Píšem to s hrčou v hrdle a myšlienkami čo vlastne bude. Ale k veci. Všetko sa to začalo narodením dcérky s priateľom som bola 3 roky. Áno krátka doba. Ale bola som zaľúbená a mala som ružové okuliare. Keď sa narodila dcérka prve 3 mesiace bolo všetko krásne nemali sme veľa peňazí priateľ si zháňal prácu ale dokázali sme si zabezpečiť bývanie. Našli sme si prenájom ja som ostala s malou doma na MD a priateľ išiel zarábať. Začal robiť po stavbách prvé týždne boli krásne chodil domov nadšený že je konečne s nami doma.. ale po pár mesiacoch keď sa v práci otukal si našiel kamarátov a ako to býva na stavbách takých kamarátov s ktorými si rád vypil zo začiatku som si povedala fajn veď je celý deň v práci pivo ma nezabije.. lenže po pár týždňoch začal pijávať často a v neujostnej miere. Povedala som si dosť a dala som mu podmienku buď my alebo alkohol a kamaráti. Povedal mi že chce byť s nami ale furt pil.Videla som riešenie len v Tom aby zmenil prácu možno to bude lepšie nenamietal a našiel si novú prácu všetko bolo zas ako pred tým všetko bolo ideálne a ja som bola zas šťastná len zas po zmene práce narazil na takú prácu kde našiel kolegu ktorý bol rozvedený a mal názory typu že všetky ženy sú ku'y a že on si radšej bude užívať peniaze a piť. Takže sa začal ten istý kolobeh len výrazne horší. Priateľ začal piť ale do toho začal aj hrávať automaty. Kradol mi peniaze chodil domov každý deň na mol proste bolo to neunostné keď som mu nechcela dať peniaze bol agresívny vtedy si som si povedala dosť a odišla som od neho bývať ku mojej starej mame aj s malinkou. Stále mi vyvolával vypisoval ako sa zmení ako mu to mám odpustiť ale ja som to ignorovala dala som mu veľa šancí snažila som sa dohovoriť aj jeho rodine že takto ja žiť nemôžem nech sa s ním porozprávajú ale on mal vždy svoju hlavu. Po pár mesiacoch čo sme neboli v kontakte mi prišli správy typu že pojedol tabletky a chce sa zabiť že si podreže žily.. citové vydieranie ja viem. Okamžite som sadla do auta a išla za ním nebudem vám rozpisovať v akom stave bol ale pojedol tabletky išiel do nemocnice kde ho poslali na psychiatriu liečil sa tam týždeň. A potom prišiel za mnou aj z jeho mamou a dušoval zaprisáhaval sa že sa zmení začali sme chodiť spolu ku psychologičke a všetko bolo zas ako na začiatku krásne. Abstinoval na automaty mal zákaz bolo to všetko krásne... Chodili sme po výletoch každý víkend sme niekde boli... Bol to úplne iný človek... ALE nastal zlom nie nezačal piť ani hrávať prišlo niečo horšie? S tým rozvedenym kamarátom bol stále v kontakte rozhodli sa že si založia živnosť bol nadšený a hovoril mi že sa budeme mať lepšie že zarobí viac a že tam vynahradí všetko ja som sa tešila ale samozrejme som mala veľké obavy. Ale dúfala som že to bude fajn. Tak teda si založili živnosť a majú firmu. Priateľovi sa začalo naozaj dariť zrazu mu na účet behali výplaty nie 500e ale 3000e.. vyzeralo to všetko fajn až kým nezačal o peniazoch a výplate klamať. Daval mi každý mesiac 100e s tým že mu nevyplatili robotu. Kúpil si auto a jedno z druhym. Samozrejme že som mu neverila ale hlavou mi išlo že sú to jeho peniaze že predsa ich nebude míňať možno ich sporí alebo ja neviem áno bola som hlúpa. Lenže z jedného dňa na druhý si našiel byt prenájom a odťahoval sa odomna už si to musel plánovať dlhšie pretože som cítila že je to medzi nami zle. Odišiel a ja sa z toho neviem nejak spamätať písal mi keď odišiel že odišiel preto pretože to už nezvládal a že za všetko môžem ja. Nechápem neviem si to vysvetliť vždy keď bolo zle som stála pri ňom dokonca keď nemal peniaze tak som si požičiavala ja aby sme to nejak ustáli. Pomohla som mu zbaviť sa alkoholu a začať žiť normálne. Ale ako začal zarábať veľké peniaze zmenil sa len tak si odisiel. Malinkú si bráva každý druhý víkend malinkú má rád. Ale ku mne sa chová chladne. Každý deň mi vyvoláva a poslednú dobu bol milý až kým som zistila že mu ide iba o to aby som sa s ním vyspala písal mi sms typu že chce aby som sa k nemu vrátila a budeme bývať ako pred tým. Ja tým že som ho mala a aj mám svojim spôsobom rada som mu uverila dneska som sa mala sťahovať k nemu aj s malou ale jasné že sa tak nestalo viem veľmi dobre že ma berie ako najivne decko ktoré mu naletí a on si z toho robí srandu. Dneska som mu našla správy ako si hľadá apartmán na prenájom niekde mimo mesta o čom mi ani nepovedal. Ono je ťažké súdiť niečo keď to čítate to mi je jasné. Ale môj názor k tomu je taký že kým nespoznal toho rozvedeného.kamaráta bol trošku iný áno pil ale vždy sa chcel vrátiť a teraz? chodí si ako frajer aj s tým kamarátom po večeriach obedikoch ako veľký frajeri. hlavná vec že mne hovorí že nemá peniaze a na malú mi prispieva 100e na mesiac ja viem su to jeho peniaze on zarába ale príde mi že veľmi rýchlo mu narástlo ego. kým nemal toho kamaráta a kým nezacal podnikať vždy som ho vedela podržať ja stala som pri ňom hoci som mohla odísť a nechať ho už dávno hlavne kvôli dcérke aby mala otca ktorý ju bude lubit.. ... Ja neviem viem že je to tak komplikované napísané možno tu ani nie je všetko čo som chcela povedať ale to by bolo strašné nadlho jednoducho povedané vedia naozaj peniaze a kamaráti zmeniť človeka? Cítim sa úplne mizerne a každý deň zaspávam s myšlienkou čo bude somnou ako to zvládnem sama prečo sa tak zmenil či som bola naozaj na víne ja. Každý deň si vyčítam možno som mala robiť niečo viac alebo ja neviem.. veľmi sa bojím budúcnosti a možno som sprostá ale ja ho mám stále rada a možno stále dúfam v kútiku duše že padne na hubu a zas sa vráti. Možno sa chytáte za hlavu čo mi je jasné ale ja nemám nikoho. Aktuálne žijem u starej mami u ktorej to nie je ideálne hlavne po stránkach komunikácie a porozumenia. Ja neviem som naozaj stratený prípad? Mám zájsť ku psychologičke alebo čo by ste mi poradili vy?

marsmykkok
8. dec 2019

Zbytočne hľadáš výhovorky v peniazoch a kamarátoch ako sa hovorí vrana k vrane sadá a vie asi prečo si hľadá takých kamošov. On má bud nejaké problémy a nevie fungovať vo vzťahu alebo možno necíti už k tebe nič. Hlavne toto je už dávno koniec a nerob zo seba handrovu bábiku ktorú on ťahá za šnúrky. Netráp sa tým a ukonči to a ber ho len ako otca tvojho dieťaťa

h2
8. dec 2019

@nikolka28 Jednej veci nerozumiem. Písala si, že on sa odsťahoval od Teba a potom Ti vypisoval, aby si sa k nemu vrátila?

mirro
8. dec 2019

Možno je gay...

0silvia0
8. dec 2019

@nikolka28 nezrely chlap, nezrela zena, nezrely vztah...
Nechaj ho ist, nech si uziva a ty sa zariad sama s dietatom a davaj si bacha na chlapov...

leskovael
8. dec 2019

V skratke sa zariad v živote bez neho a vyser sa už definitívne na to. Nie peniaze nemenia človeka, len ukazujú aký v skutočnosti človek je... A nehadz vinu na nikoho... Proste on nevie fungovat normálne alebo akoby si ty chcela, zbytočne tu spomínaš kolegu a podobne... Nieje predsa nesvojpravny... Proste taky je a koniec, kolegov môže mať milión.. Ty si ži s malou ďalej... Staraj sa, aby tebe a dcére bolo dobre, netreba silit niečo čo nemá zmysel.

jana_eyre_2
8. dec 2019

Na taký krátky vzťah, toľko problémov.. či bol pri peniazoch a či nie, vždy bol zlý partner a nie, nemôže za to rozvedený kamoš, ani nikto iný.. začni žiť a nerieš ho, jedine asi iba ak ako otca svojho dieťaťa.. teda samozrejme rob ako uznas za vhodné, toto mi len napadlo pri čítaní textu..

juliet86
8. dec 2019

takrto situacie ukazuju pravy charakter no... ano mohol sa zmenit...

nikolka28
autor
8. dec 2019

@h2 áno odsťahoval sa. Ja som to neriešila on si asi myslel že mu budem vyvolávať a vypisovať kde je s kým je ale ja nie som ten typ ženy. A tým že som sa mu neozývala sa začal ozývať on mne vkuse niečo začal sa somnou rozprávať išli sme na kávu a ja som mu povedala že to nezvládam doma. Povedala som mu ale mám problémy doma a on mi povedal že chce aby som prišla k nemu bývať že všetko bude zas tak ako pred tým. No podla mňa jeho teší v akých som problémoch a že sa mám zle a iba to využíva

nikolka28
autor
8. dec 2019

@0silvia0 jasné čakala som takéto reakcie že nezrelá žena.. len rozmýšľam v čom nezrelá? V Tom že som chcela udržať vzťah? Že som sa dva roky trápila a snažila sa mu pomôcť? Čo sa mi aj pomohlo pretože som ho dostala z tých najväčších problémov. A teraz keď ma čistý štít peniaze a kamaráta ktorý presne toto isté urobil žene že sa mu začalo dariť a ženu s dieťaťom poslal s prepáčením do zadku pretože vraj peniaze míňal len na ňu a na decko?
Za tých pár rokov čo som bola s priateľom sa takto ako spoznal toho debilka nesprával je pravda že pil. Ale viem ako sa správal keď ho nepoznal a ako sa správa teraz keď sú stále v kontakte každý deň spolu. Ako keby som videla jedného a toho istého chlapa... Názory správanie proste všetko.... Chlap ktorí neznáša svoju ex ženu lebo chudáčik musel prispievať do rodiny.

dai
9. dec 2019

@nikolka28 ahoj... Peniaze charakter nemenia, skôr niektoré črty sa prejavia viac... Môj muž zarába viac ako tvoj a aj tak nikdy nepil a nikdy som si od neho nič pýtať nemusela (a to mame 2 oddelené ucty a 3 deti 🙂) tvoj muž /priateľ je nezrely na vzťah. Tvoje signálky mali blikať už vtedy keď sa ozieral - nie, pravidelne piť a hrať automaty nie je normálne... To ze začal viac zarábať nemá s jeho charakterom chrapuna nič spoločné. On sa k tebe pekne a zodpovedne nesprával ani keď zarábal malo ani keď veľa. Skus sa s ním ešte porozprávať, ak nepomôže tak ten toxický vzťah ukonči, daj si chvíľu pokoj s chlapmi a venuj sa sebe a dieťatku... A keď sa nato budeš cítiť tak skus nájsť chlapa, otca pre dieťa, ale bud opatrnejšía...

0silvia0
9. dec 2019

@nikolka28 nezrela ty si v tom, ze hadzes vinu na kamaratov, okolnosti, peniaze. Chyba je len v tvojom ex, v nikom inom.

laska201
9. dec 2019

Co sa tyka chlapov na stavbe je to len o tom cloveku nie v partii.moj muz roky behal po stavbach a toto z duse nenavidel.a to este aj ludia robia sami ze chlapom chlast nukaju cez pracovnu dobu.teda po praci chlasci kolko chces ale nie vtedy ked si na stavbe a robis.a ty tiez tak ked si ty odisla a bola na neho nahnevana si to brala tak ako pises no zrazu on opustil teba a ty to nevies prezit.ved otvor sampanske a bud rada.tu budete stale v tomto kolotoci.zastav ten kolotoc,vyskoc z neho a chod svojou inou cestou.a v 30tke by chlap mal tiez uz inak uvazovat.

oli18
9. dec 2019

Ja ti zase objasnim, ako je to s jeho podnikanim. Dnes je bezna prax hlavne v pripade robotnikov na stavbach, ze ich nechce zamestnavatel zamestnat na pracovnu zmluvu, lebo je to pre neho nevyhodne. Preto nuti robotnikov vybavit si zivnost. Takze to je zrejme aj pripad tvojho priatela. Ma zivnost, zarobi o nieco viac, ale urcite nie 3000. Lenze musi ako zivnostnik viest uctovnictvo, co mu nik nebude robit zadarmo, musi si platit mesacne odvody do zdravotnej a socialnej poistovne a na konci roka dan. Takze mozno momentalne "vyskakuje" , lebo ma viac penazi, lebo neviem, ci to este plati, ze 1 rok nemusi platit odvody. Ale ked bude treba tieto veci platit, neviem, ci mu ostane viac, nez ako keby robil na pracovnu zmluvu. Takze tvoj priatel nie je v podstate ziaden velky podnikatel, len chudak, ktory nema na vyber a dobehol ho zamestnavatel. Toto sa robi, zial, s obycajnymi robotnikmi. Zamestnavatelia sa zbavuju zodpovednosti. Takze priatel nebude mat vyhody, ako maju zamestnanci. V neposlednom rade, nezodpovednym "podnikatelom" mozu vzniknut nedoplatky na odvodoch, lebo si myslia, ze vsetky peniaze maju pre seba a na odvody a dane im neostane. Takze mat tak zamestnaneho partnera nie je ziadna vyhra.

vroni
9. dec 2019

Co ma toto s peniazmi? Nasla si si starého magora (pretože oproti tebe je starý), ktorý sa mentálne zastavil kdesi na 15 rokoch. Keď nechlasta, hra na automatoch, keď nehrá na automatoch, vlaci sa s podobne závislým blbeckom, no učineny sen o mužovi a otcovi rodiny. A ty ho v kuse "zachraňujes". Venuj sa sebe a svojmu dieťaťu, máš celý život pred sebou, nechaj zakomplexovaneho magora byť a nerob zo seba samaritanku pre skrachovanca.

sapetka
9. dec 2019

Nie peniaze nemenia charakter, iba ho ukazuju

erickav
9. dec 2019

Prídeš mi rozumná. Ale on je nezrelý a nemá vlastny rozum. Je veľmi ovplyvniteľný okolím a ľudmi, s ktorými sa stýka. Mrzí má to, ale musíš sa pozbierať. Chlap nemôže žene takto klamať a okrádať vlastne dieta. On to časom aj pochopí, keď dospie. Požiadaj o výživné a venuj sa sebe a dcére. Už dlho si tolerovala jeho prešľapy. A si mladá a rozumná. Nájde sa niekto, kto si vás bude viac vážiť. Mysli na dceru, potrebuje mat zdravú a vyrovnanú mamu.

roland18
9. dec 2019

Ja si myslim ,že peniaze menia ,alebo len sa konečne prejavi povaha človeka.Keď na tom nebol najlepšie ťa potreboval ,bolo pre neho dobre ze ho niekto podržal a postaral sa o neho,ale v skutočnosti mu už na tebe nezaležalo .Ked sa konečne postavil na nohy a vydel že je na tom dobre ,hned ako mohol odisiel od teba a tebe tym chce dať najavo ,že pozri ako si sa mala dobre pri mne ,keď som sa staral a zarabal a tebe to nestačilo + su ľudia ktory su veľmy ovplyvniteľny a keď ma takeho kamarata čo mu bude tlačiť halušky do hlavy a nahovarať proti ženam ,može byť aj svojprávny tak tomu podľahne ,lebo určite bolo niečo na tebe čo sa jemu nepačilo a už to ide.Ja by som ti radila postaviť sa na vlastne nohy najst si robotu, nasť si byt do podnajmu,dieta do škôlky neviem kolko ma. Proste ukazat mu ,že ho nepotrebujes ,ze si das rady aj bez neho....ja už by som ho neriešila!!! A pri ďalšich partneroch buď určite opatrna .

mpg
9. dec 2019

@erickav Aj mne sa zdá, že ona je dosť rozumná (na svoj vek), ale ten muž je veľmi ovplyvniteľný a obyčajne je ľahšie si nájsť kamarátov, ktorí skôr sťahujú nadol (hlavne alkohol, hry), akoby pomohli, tiež to pridlhé hľadanie sa v práci, alebo vyhľadávanie ľahšej a možno aj menej poctivej cesty sa ukazuje aj v pracovnej oblasti a aj v bežnom živote.
Od takého partnera sa dá očakávať všeličo, možno by bolo lepšie sa od neho osamostatniť.

kammik
9. dec 2019

podľa mňa peniaze len ukazujú charakter, takže je to na zamyslenie, ja by som s takýmto chlapom byť nechcela, nevedela by som takto fungovať, byť neustále v nejakej neistote :/

janisa31
9. dec 2019

ja byť tebou tak ho už proste neriešim, vidíš, že keď bol na dne tak nevedel bez teba žiť a zrazu keď sa má lepšie, má viac peňazí tak ti nevie ani meno prísť. keď má záujem o malú tak ok, nech sa s ňou stretáva ale ty si už ži svoj život

lenka2710
9. dec 2019

@nikolka28 neviem či peniaze menia charakter,možno do určitej miery ano! Ale on sa k tebe spraval zle,aj keď ich nemal!
Môj muž tiež pracuje na živnosť,nezaraba toľko ako on ale už to tu bolo písané,keď zaplatí odvody, plus všetky účty, ďalej samozrejme dan,uctovnicku no moc nevyskakujeme! Najviac sa mi ráta,keď jeho kamarati dostanú 15.vyplatu a uz 25. nemajú nic, všetko tiež prepiju,prefajcia, kupujú hluposti a pochybujem že platia odvody,keď už nemajú na bežné výdavky
Takže v tejto krajine je zivnostnik ako taký chudak!
Si mladá baba, kašli na neho, mas život pred sebou,mas dcérku, keď nepríde chlap,vy dve budete stále partacky co budú držať pri sebe, ja mám dcérku uz 5 ročnú a je to naj partacka v živote 😉😁

brita7777
9. dec 2019

no jedinu vinu mozes mat z toho, ze si mu dala tolko sanci..a v com je taky uzasny, ze ho stale milujes ? co ti on dava ? a preco ta teraz vini a zaco? Viem, mas to tazke, otehotnela si velmi mlada a verila si vo svetlu buducnost a miesto toho to tak nie je. Musis len verit, ze to preboli vsetko toto raz a pride nieco lepsie, mala pojde uz do skolky ty zacnes robit stretavat sa s ludmi asi treba byt viac obozretny voci muzom trosku tiez, ja sa tiez mam stale co ucit...☺️ ak citis, ze by ti pomohla pomoc psychologa chod do toho urcite...v takom mladom veku rozchody bolia velmi, aj to bude trochu trvat, no isto to zvladnes

nikolka28
autor
9. dec 2019

@brita7777 čím je taký úžasný? Vieš ono ja som vyrastala bez rodičov žila som so starou mamou. Z bytu som odišla veľmi mladá pretože som si s mojou starou mamou nerozumela. Moja mama sa má vzdala keď som mala dva roky a odišla žiť do zahraničia. Vždy som chcela rodinu a dostať sa z takého života aký som mala keď som spoznala priateľa bola som šťastná vždy som mala v ňom oporu teda na začiatku vzťahu. Mohla som mu vždy všetko povedať poradiť sa proste mi možno len stačilo že bol somnou a nebola som sama. Veľa krát počas toho ako pil som si hovorila že mi bude bez neho dobre. Nejaký čas mi bolo naozaj bez neho dobre ale to len vtedy keď mi prišla mama zo zahraničia. Teraz keď odišla aj mama a ostala som žiť so starou mamou sama to na mňa všetko dolieha cítim sa sama starká všetku vinu z rozchodu hádže na mňa a osodcuje ma že myslím len na seba a že som becitná proste ma psychicky chce zničiť. Ex priatel má viní z toho že som bola ževraj žiarivá čo nie je vôbec pravda pretože som ho nikdy nekontrolovala nikdy som si od neho nepýtala počas vzťahu ani cent. Ja som taký typ ženy ktorá v sebe niečo dlho dusí a potom vybuchne. A možno aj to mu vadilo že som mu vykrikovala pár veci. Ale to bolo väčšinou keď sme sa pohádali.. ja neviem proste ten náš celý vzťah bol komplikovaní málo kedy sme sa hádali ale on si furt na mňa niečo našiel aby sme sa pohádali..

mareka49
9. dec 2019

Daj si ziadost na poriadne vyzivne a zi zivot bez neho.
Neceni si ta.
Kohutik sa raz zavrie a az vtedy si spomenie.
Ale ty uz budes inde

lennaa
9. dec 2019

Toto by bolo casom len horsie, viem, ze si schopna do istej miery toto tolerovat, ale podla mna to normalne nie je. Uz prekrocil iste hranice, by si len zbytocne v takomto vztahu trpela a myslim, ze to nechces.

komplikovana
9. dec 2019

ludia sa nemenia preto, lebo si to ty zelas, ale preto, ze oni sami chcu.
Tvoj expriatel nechce a ani mu nezalezi na tebe. Ozyva sa preto, lebo vie, ze mu odpustis a prejde mu vsetko.
Nikto nie je zodpovedny za jeho chovanie, ani ten jeho kamarat, ani ty, ale iba on sam.
Takze tie dristy, ze si bola ziarliva a neviem co este, mu never.
Na tvojom mieste ho prestanem riesit /otazky preco sa tak chova, preco povedat toto, preco urobil tamto nie su teraz podstatne/ a prestan dufat, ze sa zmeni.
Ak si myslis, ze ti pomoze psychologicka, tak si k nejakej zajdi.
A zacni pozerat na seba, a na svoju a dcerkinu buducnost.
Co budes robit, ked pojde mala do skolky, kde budes pracovat, co s byvanim, ako s vyzivnym...To su podstatne veci.
Jemu si uz venovala dost svojej energie, on si to neceni, tak kaslat na neho.
On sa uz rozhodol, teraz je rad na tebe a urob tiez svoje vlastne rozhodnutie.
Pre vas dve, teba a dcerku.

nefertiti5843
9. dec 2019

@nikolka28 Ja sa nedivím, že medzi tebou a starkou viazne komunikácia....Je to starý človek, ktorý potrebuje pokoj a ty sa tam nasťahuješ s malým dieťaťom, ktoré neustále vyžaduje pozornosť...plače...kričí....V podstate ťa musí z dôchodku živiť :( Ja ťa v podstate chápem, že nemáš kam ísť, ale čo chúďa tá stará žena? Čím si toto zaslúžila?

nikolka28
autor
9. dec 2019

@nefertiti5843 takže k tomuto sa vyjadrím len takto starká má vôbec nezivi sama mi navrhla aby som tu ostala. Dávam jej polovicu na nájom má veľký byt a chodí do práce nie je až taká stará. Vnučku má veľmi rada ale vidí ju len hodinku pretože chodí domov z práce neskoro. Tak neviem o čom tociš v živote som nebola závislá na niekom a už vôbec nie čo sa týka financií takže prosím ťa nabudúce zvaž čo píšeš. Pekný večer. 🤦

nefertiti5843
9. dec 2019

@nikolka28 No milá moja...točím o tom, čo si napísala, citujem: "cítim sa sama starká všetku vinu z rozchodu hádže na mňa a osodcuje ma že myslím len na seba a že som becitná proste ma psychicky chce zničiť" ☹ Je jasné, že hádže vinu na teba, lebo má svoj život a kedsi bola s frajerom, tak mala pokoj a teraz ťa má na krku....a ty ako vieš sama vyžiť z materskej? Si kúzelník?

nefertiti5843
9. dec 2019

@nikolka28 Okopírovala som to aj s tvojimi gramatickými chybami.