Klamstvo od priateľky - schizofrénia a úzkostná porucha

30. okt 2021

Dobrý večer
Idem si po radu sem keďže mám to v hlave každý deň.
priatelke zistili schizofréniu, no až po tomto všetkom čo sa stalo predtým. Klamala mi o chorobách a rodine nezdalo sa mi to nikdy no snažil som sa jej veriť. Mame spolu dieťa, zistil som pocas tehotenstva že má klamala. Dal som jej šancu, u psychiatra jej odporúčali hospitalizáciu na psychiatrii kde aj bola. Zistili jej schizofréniu a úzkostnu poruchu. Snazi sa veľmi, no neviem sa pohnúť ďalej vo vzťahu, vidím že chce, že sa snazi, že jej to je ľúto ale stále hoc aj to je schizofrénia sa s tým neviem zmieriť.

savmebej
7. nov 2021

@katkamatka7 toto co pises su pre mna blaboly, netusis vobec co znamena,, schizofrenia,, inak by si toto nepisala

katkamatka7
8. nov 2021

@savmebej Dávam Ti môj čas a námahu, pretože mi na Tebe záleží. Ako aj na názoroch iných v tejto diskusii, ktoré sa tu nachádzajú a majú vplyv na vnímanie ľudí za bránami modrého koníka.
Dovoľ mi očistiť Tvoju nevedomosť, o ktorej píšeš. V tom príspevku o pomocnej ruke, ktorú si určite aj Ty podávaš a cítiš to stiahnutie, ktoré vyčerpáva, pokiaľ na to stiahnutie nadol nie je človek pripravený, pokiaľ sám nemá pod nohami pevnú zem a v sebe zdravú chrbtovú kosť. Strata krátkodobej pamäti je okrem diagnóz ako demencia, alzheimer aj prejav prežitia ťažkej vypätej situácie, traumy, nehody, ktorú podvedomie zakryje vo vedomí a radšej zabudne, ako aj vedľajší účinok užívania liekov, drog. ( Pozri príbalové letáky tých liekov, ktoré ten chorý užíva).
Psychológovia aj psychiatri veľmi dobre vedia, akú rolu hrajú pevné rodinné väzby, porozumenie, pochopenie a podpora. Ako ich naštrbením narastajú pacienti v ich ordináciach, na lôžkach, ako ľahko sa dokáže zdravý človek s presvedčením, že jemu sa to nestane, stať ich pacientom, klientom. Ako ľahko sa z kolegu, ktorému zomrie manželka a príde o prácu pre nespracovaný smútok, stane človek s nálepkou a okolie neverí, že je to pravda.
Existujú mnohé techniky spracovania emócií, prežívania, pocitov a ja si veľmi želám, aby sme ich medzi sebou dokázali používať.

savmebej
8. nov 2021

@katkamatka7 mam aj chrbtovu kost a aj pevnu podu pod nohami,nevies si predstavit aka tragedia je zalubit sa do bipolarneho schizofrenika, ktory je voci tebe nepriatelsky klame je agresivny anema ani potuchy o jeho amokoch, ktore postupom casu znicia jeho zdrave okolie. Prepac, nemienim sa tu s tebou konfrontovat, ak si to zazijes, toto pisat nebudes, vsetko dobre ti prajem🙋‍♀️

katkamatka7
8. nov 2021

@savmebej Láska je základ. V každej živej bytosti. Dokázanie jej cítenia a prepojenia navzájom nám umožňuje nájsť pokoj v duši.
Prajem všetko dobré.

kim2028
1. feb 2022

@savmebej Ja mám skúsenosť so schizofréniou, keďže mám ju. Poviem tak je to diagnóza, ako každá iná. Netreba sa jej báť. Áno, každý má inú osobnosť a niekedy je to problém. Problém je v osobnosti, ale nie v chorobe. Ja by som si nedovolil nikdy hádzať ľudí, takto do jedného vreca. Napr. podľa okolia som sa nezmenil vôbec. Dal som si poslednú šancu a funguje to celkom... Som rozumný, zaujímam sa o podobné vecí, dokážem podobne rozprávať, aj keď pribudlo aj vzdelávanie o svojej diagnóze... Samozrejme musí dotyčný/á chcieť veľmi. To je niekedy problém...

hacula1816
1. feb 2022

ono velmi tazko povedat ako by sa mal clovek v takejtio situacii zachovat. aj keby mal pocit, ze proste musi pri chorom stat a pomahat mu, nemusi mat na to dostatok sil a po case sa rozhodne radsej pre odchod. podla mna v tejo veci sa neda len tak poradit, kedze kazdy pripad je proste iny a aj to cele pozadie okolo toho

drimonna
5. aug 2022

@maribell Áno, môže. Moja starká má schizofréniu a zistili jej IQ 151.