Neviem, kde robim chybu

halabolka
20. jún 2020

Pekny den vsetkym,
Mam 29 rokov, za sebou niekolko vztahov a momentalne jeden na spadnutie, z coho mi je smutno. Sme spolu necely rok. Priatel je dobry chlap, ma spravne hodnoty - nikdy by ma nepodviedol, vztah je prenho na prvom mieste a vsetko sa toci okolo neho. Chce mat rodinu, deti, nema ziadne zvlastne neduhy (okrem bordelarcenia, ale ktory to nerobi, ze ano 😁). Problem nastava v 2 veciach, s ktorymi sa neviem vyrovnat - prva je ta, ze priatel je velmi chladny typ. Je ako kamen, emocie neuznava. Casto seka machra a tvrdi, ze on nikdy neplakal, placu len zeny Akakolvek emocia, ktora vyjde zo mna je prehananie, zvelicovanie, som precitlivena a pod. Dotyky, objatia a podobne veci robi akoby nasilu, len ked sa stazujem ze mi to chyba, ale vidno ze on ich nepotrebuje vobec. Aj vasi su taki? Ja som takeho este nemala a tym padom mi pripada ako mimozemstan 😁

Dalsia vec - priatel je velmi kludny typ, nema vo zvyku kricat, ale ked mame problem a ja si ho chcem vyrozpravat, tak na mna utoci. Ked naznacim, ze toto a toto sa stalo a chcem si to vyrozpravat, lebo ma to trapi a hadame sa kvoli tomu stale dookola. Najskor robi vsetko pre to aby tu debatu zahovoril, robi zo seba sasa, ksichti sa a zahovara. Ked ale vidi, ze to myslim vazne, tak zautoci a obcas povie nepekne veci (napr ze bol stastnejsi predtym ako ma spoznal), az mam slzy v ociach. vybuchne este aj za to, nakrici na mna ze zo seba robim obet a odide prec s tym, ze ci musim revat a nemozem byt aspon obcas normalna. Uraza ma to, navyse sa tym nic nevyriesi a ja to mam niekedy v hlave aj niekolko dni po takej hadke.
Neviem co robit, riesili sme to tisickrat a aj tak to vzdy dopadne rovnako.. ja v sebe dusim kopec nevypivedanych veci, lebo akosi intuitivne uz ocakavam, ze pri snahe mu povedat ako sa citim a co ma trapi, mi nalozi este aj navyse.. co robit s takym clovekom? Mimo tychto veci je super chlap, len neviem ako toto riesit.. poradte prosim, snad budete mat vacsi nadhlad 🙂

negymama
22. jún 2020

@makova333 chapem co tym chces povedat. Samozrejme skutocne sebavedomie maju tito ludia nizko... lebo zdravo sebavedomy clovek dava hodnotu rovnako sebe ako aj inym ludom a nepotrebuje sa nad nikym povysovat.

Tu masku dokononalosti a bezchybnosti oni ale malokedy zlozia, takze poznat ich skutocne vnimanie seba je tazke.

negymama
22. jún 2020

@beronsche to bude aj tym...ze oni si najdu prave take zeny, ale aj tie zeny si tych chlapov pritiahnu...ktore nie su tak rozhodne a asertivne,ze by sa zastali seba ci deti.
Skratka ak ty si schopna akcne zasiahnut pri akomkolvek ublizeni deti od chlapa...tak teba si taky nevyberie, alebo ak len nakratko a balis svestky.

negymama
22. jún 2020

@beronsche vhodne typy zien su prave tie, co sa neustale vrtaju vo svojej vine, patraju kde ony urobili chybu, cim ich vyprovokovali...ustupuju dalej a dalej dozadu, ucia to aj deti. ale clovek ktoremu zachuti moc nema nikdy dost.

monvitka
22. jún 2020

Chod od neho...to je všetko, čo ti poradím a ver, že radím dobre a omáčky okolo písať nebudem

makova333
22. jún 2020

@beronsche lebo uz na zaciatku vztahu mali nizke sebavedomie a dotycny znicil aj to malo co mali. Ale suhlasim, je to hrozne pre tie deti...

beronsche
22. jún 2020

@negymama
@makova333 ano, tomu rozumiem.. skor sa zamyslam nad tym, ako pracuje psychika tych takto tyranych zien, ze ani materinska laska ich nedokaze zmobilizovat..

makova333
22. jún 2020

@beronsche strach, aby agresor neublizil este viac, strach urobit krok vpred, strach pozriet sa pravde do oci, strach o to, ze jej zoberie deti, strach, strach, strach....dokonca strach, ze ich rodina odvrhne za to, ze odisli od muza, ze si budu mysliet, ze si vymysla, aby vytlkla majetok z neho (lebo on je na verejnosti taky charizmaticky) atd. Casto taketo zeny konaju uplne opacne, ako by mali, uplne iracionalne, dokola naucenym sposobom. Je to zacarovany kruh. A povedzme si uprimne kombinacia nulove sebavedomie, obrovsky strach a takmer ziadne pravne povedomie ani moznost kam odist je casta a nie velmi stastna kombinacia.

negymama
22. jún 2020

@beronsche neviem ako je to vseobecne...ale u dvoch zien v tejto situacii, je slabsi materinsky cit, deti nie su pre ne tak dolezite, nie su na nich citovo silne viazane. Maju ich skor pre ocakavanie spolocnosti, "uplnost" rodiny, ci ako to povedat. Oni ich ako keby "obetuju" pre vychadzanie s muzom. A casom dojde k zmene v mysleni, naucia sa klamat samu seba, ze je to pre deti, dobre potrebne, obhajuju konanie muzov a hadam tomu aj veria. Zas nikomu do hlavy nevidim.

negymama
22. jún 2020

@beronsche ak zena odignoruje varovne signaly toxickeho muza pre vztah... uputa sa nanho detmi, emocnou a financnou zavislostou... ma v pripade ze vidi devastacny vplyv na deti len 2 moznosti... Boj a nutny odchod aj za cenu konfliktov, nasilia, hrozieb, problemov aj po rozvode.

Druha moznost je obeta deti a prisposobenie sa... Po rokoch uz bohuzial nevidno rozdiel medzi pristupom zeny a muza. Ona prisposobi aj svoje myslenie, obetuje aj svoju svojbytnost. Ako vravi moj muz, "S kym spavas, tym sa stavas." Tu to plati.

halabolka
autor
22. jún 2020

@negymama ja som toho sebavedomia teda vela nepobrala. Som skor bojko, niektore veci ktore ini riesia lusknutim prsta mi trvaju dlhsie, neverim si. Ale myslim ze som inteligentna, mam dobru pracu, auto, vlastny byt.. snazim sa prekonavat a posuvat sa vpred, aj ked obcas potrebujem nakopnut. On je clovek, ktory nastupi do novej prace a ked sa mu nepaci, po 2 dnoch da vypoved. Skusi dalsiu, odide, a dalsiu, az kym nenajde nieco znesitelne. Pre mna sa zmena prace spaja s velkym stresom, prve tyzdne velmi prezivam, niekedy az s placom 😁 on mi na to povie, ze naco sa trapim, ked tam nie je dobre tak mam odist. Ja sa ale poznam, viem ze si casom zvyknem a bude dobre, len som proste emotivna pri velkych zmenach. Ked ale neurobim ako on povedal a “stazujem sa” o par dni znova (to su skor take tie vyrozpravacky, ked je clovek v strese), tak mi na to povie, ze co zas riesim, ze som ako decko a jeho to nebavi pocuvat, ze vkuse dookola riesime len moje problemy...
A ja vtedy neviem ci fakt prehanam, ci sme vsetky zeny take, alebo ma on pravdu a prilis vsetko prezivam. To su tie situacie, kedy o sebe zacinam pochybovat..

ckocka
22. jún 2020

@halabolka Za celý život ťa bude hodnotiť a posudzovať nespočet ľudí a ty budeš vždy na základe ich pripomienok o sebe pochybovať?
A pochybovať vlastne o čom? Aká by si mala byť? Ideálna podla rodičov, ideálna podla frajera, ideálna podla šéfa? Chápeš že je to nemožné a totálna blbosť?

beronsche
22. jún 2020

@halabolka zivot je aj o kompromisoch.. A u vacsiny ludi sa velka zmena spaja so stresom, myslim, ze je to normalne.. nepochybuj o sebe, pises, ze mas vlastny byt, ak je v nom aj on, zbal mu saky-paky, vymen zamok a nenechaj sa obmekcit.. Ak si ty u neho, odid a nevracaj sa.. A popracuj na sebavedomi, sebadovere a asertivite a viac sa na teba taky uboziak nenalepi.. 😉

dkethe
22. jún 2020

Jeeezis maria. Takeho mam doma. Je to strasne strasne bolave toto. Pri porode, ked babatko odniesli, som si pusu na celo musela vyzobrat od personalu,zatial co on tam stal jak stojan na infuzku. Smutne, vsak?

makova333
22. jún 2020

@halabolka smer psycholog

halabolka
autor
22. jún 2020

@makova333 skusalala som v minulosti, nepomohol mi.. som taka cely zivot, nemyslim ze psycholog zmeni moju povahu

ckocka
22. jún 2020

@halabolka Žiadneho psychologa by nenapadlo meniť tvoju povahu.

makova333
22. jún 2020

@halabolka v prvom rade to, ze ti jeden nepomohol neznamena, ze ti nemoze pomoct iny. Psycholog ti musi sadnut. Dalsia vec, ze nie je psycholog ako psycholog, treba hladat naozaj dobreho. Ja nikde nepisem, ze mas zmenit povahu, urcite povahove vlastnosti su nam dane a daju sa menit len velmi obtiazne alebo vobec. Z flegmatika nikdy nebude cholerik. Co vsak zmenit vies je tvoje sebavedomie, tvoja sebalaska. Tym vyberom partnerov az krici ako sa nemas rada, ako si samu seba navazis. A ako si ta potom moze vazit nieko iny? Automaticky si pritiahnes do zivota niekoho, kto si bude prostrednictvom teba riesit svoje komplexy. Ak sa aj rozhodnes tohoto opustit (zatial si nemyslim, ze si v tomto leveli) a neporiesis seba, pride ti do zivota podobny partner, mozno este horsich rozmerov ako tento, aby si sa to naucila. Tvoj problem nie je tvoj partner, on je len zrkadlenie tvojich problemov.

halabolka
autor
22. jún 2020

@ckocka tak potom neviem v akom zmysle by som ho mala vyhladat. Chodila som k jednemu polroka, ked som zacala trpiet uzkostnymi stavmi.. to moju povahu este viac akoby “oslabilo”, moja sebadovera vtedy klesla na bod mrazu. Byvalo mi fyzicky strasne zle, chodila som po doktoroch a kazdy mi tvrdil, ze to je psychicky problem. Trvalo mi rok si to vobec priznat, lebo som bola hrda, vravela som si, ze mne sa take nic nemoze stat, ved ja som zdrava (paradoxne to iste, co teraz tvrdi aj on). Potom som na sebe makala, upratala som si zivot, zlepsila rodinne vztahy, nasla tento vztah a vsetko bolo super. Az kym sa to znovu po stresoch nevratilo a zase ma to uplne polozilo. Vzdy som bola tichsia, hanbliva, ale pri tych spravnych ludoch som sa vedela odviazat, zabavit, tesit sa z malickosti a uzivat si zivot. Teraz sa citim ako vycucana z energie, uz sa ani neusmievam, len prezivam zo dna na den. Tazko povedat ci je to len kvoli nemu.. mali sme aj super obdobia a napriek tomu sa to u mna akoby nikdy uplne nevratilo do normalu ako predtym. a tym, ze mi to on vycital, ze si do mna “kopol” s tym ze som labilna, sa vo mne nieco zlomilo.. dovtedy som si bola ista, ze sa pri nom dam casom uplne dokopy, ze uz mi vela nechyba a ze to bude chlap, s ktorym budem uz navzdy. Ako vela vie pokazit jedna hlupa reakcia...

ckocka
22. jún 2020

@halabolka Úzkostné stavy a depresie nie sú povaha. To je zdravotný problém, ak nepomože psycholog tak psychiater a lieky.
A predovšetkým by ti mal pomocť osamostatniť sa, opierať sa celý život o niekoho je nemožné, dokiaľ to nepochopíš nemáš svoj život vo svojich rukách.

beronsche
22. jún 2020

@halabolka to nie je JEDNA hlupa reakcia ale systematicke deptanie.. Chces presnejsie oznacenie? Tak psychicke tyranie.
ako sa da mat super obdobie s chlapom, pre ktoreho si chudera, ktoru je potrebne napravat? Preto si mozno taka.. lebo v podvedomi vies, ze to nie je ok.. Tak si ticha a co? To nedava nikomu pravo do teba rypat a podkopavat tvoje uz tak nalomene sebavedomie!
asi ma @makova333 pravdu, este nie si pripravena sa od neho odputat... Citis sa neschopne a nemozne, lebo to ti on systematicky nahovaral.. slovami, cinmi.. A ty si uverila..

halabolka
autor
22. jún 2020

@ckocka bolo mi povedane, ze ak skoncim na AD, tak on sa so mnou rozide, lebo je to svinstvo a on sa nebude pozerat ako sa clovek ktoreho lubi pomaly nici... ja vlastne ani nepoznam cloveka, ktory by tieto veci bral vazne a povedal mi, ze mam ist k psychiatrovi. Kazdy okolo mna to berie ako nieco tabu, kazdy si to spaja s tym, ze taky clovek skonci v kazajke.. ja viem, su to bludy a hluposti, ale zial tak to stale je brane v dnesnej dobe. Predtym nez som tym sama zacala trpiet som mala rovnaky nazor, ze depresivni ludia su cudaci, to sa normalnym ludom nestava... a hla.. zrazu som medzi nimi 🙂
Uz to jeho spravanie ani nema zmysel viac komentovat.

ckocka
22. jún 2020

@halabolka Ty si neustále zacyklená v závislosti od mienky druhých ľudí. Odváž sa to raz pretrhnúť. Bude to ťažké, ale ozdravné.

makova333
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
halabolka
autor
22. jún 2020

@ckocka mas 100%tnu pravdu, bojujem s tym cely zivot, co o mne povedia ini. Ked som to minule naznacila otcovi, ze to prestava klapat, povedal mi, nech sa len ukludnim a bude dobre, ze to zbytocne prilis riesim.. a toto som pocuvala cele detstvo od oboch rodicov, ze si vsetko len komplikujem svojou tvrdohlavostou.

Tentokrat je to ale velmi tazke aj v tom, ze rozchod pre mne znamena byt uplne sama v cudzom meste, financne nic moc a po 10 rokoch byvania osamote si prenajat izbu v byte s dalsimi xy ludmi. Nie je to koniec sveta, ale ani sa na to veru vobec netesim.
O tom je ale zivot, raz sme hore a raz uplne na dne a zaciname odznova..

perdulka7
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
halabolka
autor
22. jún 2020

@perdulka7 tam, kde mam byt, nie je praca. Bol to jeden z dovodov, preco sme spolu odisli do ineho mesta. Navyse mam hypo, preto byt prenajimam. Sama by som nezarobila tolko, aby som si mohla dovolit v nom byvat.

halabolka
autor
22. jún 2020

@dkethe uff, to teda je. Ako sa vam podarilo ho este stale neprizabit? 😄

dkethe
22. jún 2020

@halabolka lebo si stale hovorim, ze vinna som ja.. Taky bol aj pred svadbou, a aj tak som si ho vzala. Ty na vyber mas ;)

negymama
23. jún 2020

@halabolka Mila autorka, chcela by som ta este v jednej veci povzbudit - aby si naucila vnimat svoje emocie ako potrebne a pozitivne. Mam doma kniku , vola sa "Vzorec stastia" od Stefena Kleina, dobra je aj kniha "Inteligencia duse".

V knihe Vorec stastia volne parafrazujem, sa pise nieco v tom zmysle a ja s tym suhlasim... ze nase emocie su pre myslenie a rozhodovanie v kazdodenom zivote velmi potrebne a dolezite. Vela ludi si mysli, ze emocie su nieco ako nepotrebna pritaz, "slabost" ako by to nazval tvoj partner. Nie je to tak. Racionalne myslenie je prepojene s emociami ovela viac ako si ludia myslia. Drviva vacsina nasich rozhodnuti je vysledkom emocii, nie chladneho rozumu. Bez emocii mozog nedokaze premyslat a rozhodovat sa.

Boli zriedkave pripady, ked sa stali urazy hlavy ludom, kde bola vazne poskodena emocna cast mozgu. Doslo k velkej zmene v osobnosti tychto ludi...vseobecne psychologovia ocakavali, ze pri vypojeni emocnej casti mozgu sa tito ludia "oslobodeni" od emocii budu spravat racionalne, ich rohodovanie bude jasne a rychle. Opak bol pravdou. Jeden pacient pre urazom schopny manazer, sa tocil vo svojej praci dookola v nepodostatnych banalitach. To co predtym vyriesil lahko a hned...sa extremne stazilo. Jeho mozog neustale vyhodnocoval kazdy banalny krok a detail. Nebol schopny ani roztriedit postu na podstatnu a balast. Nebol schopny delegovat pracu...nakoniec ho v praci vyhodili a kedze podobne sa spraval aj doma, jeho manzelstvo sa rozpadlo.

Podobny efekt sa ukazal aj u dalsich pacientov...Nase emocie su nam uzitocnejsie ako si myslime. Pomahaju nam rozhodovat sa, odhadovat umysly druhych ludi, triedit veci na dolezite a nepodstatne. Evolucia ludi vybavila emociami nie ako pritaz ale ako velmi velmi uzitocnu vec na pomoc mysleniu.

Takze tolko k tvojej "slabosti" ...

negymama
23. jún 2020

@halabolka vsimni si ze to funguje aj v risi zvierat...tie zvierata , ktore maju najbohatsi spolocensky a emocny zivot, su zaroven tie najinteligentnejsie...psy, delfiny, ludoopi atd.