Priateľ nechce byť uvedený v rodnom liste ako otec, keď dieťa nebude mať jeho priezvisko

zuzka251
6. jún 2020

Ahojte. S priatelom sme sarozisli v 7.mesiaci tehotenstva, babatko bolo chcene, planovane. Az do rozchodu sa partner na babo tesil. No mali sme partnerske problemy, svadbu sme neplanovali v blizkej dobe a ja som chcela, aby malo babatko priezvisko po mne s tym, ze ked sa raz vezmeme, bude mat nase spolocne priezvisko. To bolo pre priatela neakceptovatelne a kvoli tomuto sa so mnourozisiel. Navyse nechce byt v rodnom liste uvedeny ako otec, ak nebude mat mala jeho priezvisko a zaroven nebude platit z vlastnej vole vyzivne. Jedine ak urcim otcovstvo sudom a tym bude aj viazany platit mi na dcerku. Vyhraza sa ale, zeurobi vsetko preto, aby tobola conajnizsia suma a s malou sa vidat nechce.
Ako tuto situaciu riesit? Neviem ci to vsetko utiahnem sama z rodicovskej.

marlent
7. jún 2020

Manipulant
Mysli si ze ta do toho dotlaci lebo ta "nastrasil" ze nebude platit...a ty sa akoze mas zlaknut ze ostanes bez jeho financii...
Vies co...ja by som ho ignorovala...
Prerusila akykolvek kontakt neodpisovala nedvihala..
On si to rozmysli...hrdina

luccija
7. jún 2020

@zuzka251 ak je to d

luccija
7. jún 2020

Ak je to debil tak by som ho do RL nedala, ale ukracujes dieťa raz o dedičstvo, a nemalé peniaze, ktoré je povinný platiť.Neviem prečo píšeš o 30 eurách to je možno situácia teraz o 5,10 r to môže byť inakšie
Ak je všetko teraz horúce po hádke a obaja ste plní emócií nechaj si to prejsť hlavou.Ked ho dáš do RL musíš rátať s tým, že ju bude chcieť možno vidieť pokým je dieťa malé v tvojej prítomnosti, neskôr môže mať frajerku, nové deti ...ťažká situácia.Ale správa sa ako chrapun a asi by som ho nezapisala, ale zase to neznamená, že sa o 2 roky nespamata a sám nepožiada o testy a budeš mu ju musieť dávať tak či tak.

luccija
7. jún 2020

Ešte je možnosť, že ho zapises, bude platiť hoc aj málo, ale dieťa nebude chcieť vidieť to by bolo najlepšie😀

janeninka
7. jún 2020

@luccija pre koho najlepšie?

veronikasa
7. jún 2020

@majkeel takže ona je pod vplyvom tehotenských hormonov a preto nechce dať meno po otcovi, ale on je potom pod vplyvom akých hormónov?🤦

zuzka251
autor
7. jún 2020

dakujem za kazdy prispevok. Nemyslim, ze je to o hormonoch, ze nechcem dat priezvisko po partnerovi. Je to uz celkom bezne, ze sa dieta vola po matke, ak dvaja nie su zosobaseni. Jeho reakcia mi prisla prehnana, nakolko som chcela iba to priezvisko..a on nato, ze to “decko” je prenho ukoncena kapitola a ja tiez. Nechapem to. Babo sme dlhsie mat nemohli a obaja sme ho chceli, chceli sme mat rodinu. Ja od neho ani to vyzivne neziadam, ani na malu ani na seba..samozrejme, ze by mi to pomohlo financne, ale moralne je mi to blbe. Ani malej nechcem nic zle o nom hovorit, okydavat ho alebo chlapov celkovo. Uvedomujem si svoju zodpovednost za situaciu, avsak si myslim, ze v buducnosti by mohla mat dobreho tatka-aj ked nie biologickeho. Asi najviac sa bojim toho, ze ak jej dam jeho priezvisko a otca zapisem do RL, bude si on na kadeco narokovat, moze ju chciet zverit k sebe a vyzivne mu budem platit ja. Som velmi prekvapena, aka svicka sa z neho vyklula.

marca12
7. jún 2020

@zuzka251 pokial sa nechce vidat s dcerou,tak by som kaslala na almuznu od neho a kaslala na cele sudom urcene otcovstvo. Dala by som jej svoje priezvisko a o panovi by som uz nikdy nechcela nic pocut.

janeninka
7. jún 2020

@zuzka251 myslím že to nesúvisí s tým aké dáš priezvisko..žiadať to môže tak či tak ale nemyslím že by k tomu doslo. Max tak striedávka. Je to úplne prirodzene že chceš dať svoje priezvisko.

pink_lady
7. jún 2020

@majkeel netrep kraviny, zmeniť priezvisko z otca ma matku nie je absolútne jednoduché s tym musí súhlasiť otec
a je kravina aby malo dieťa meno otca, spôsobuje to zbytočne komplikácie matke na úradoch,pri prechode hranicami a pod. ak otecko chce aby malo dieťa jeho priezvisko nech si udobri mamu, vybudujú vzťah a ked sa vezmú,tak babo sa ľahko premenuje tak ako mama

vojna1234567890
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sirka9
22. feb 2021

ja by so sa na neho vykašľala. kvôli budúcnosti. nedala by som ho do rodného listu, s tým vznikajú pre teba aj do budúcna obmedzenia. napríklad keď si nájdeš partnera, tak ak bude chcieť dieťa si osvojiť napríklad bude treba súhlas otca, čo zdá sa, keď už teraz robí bu-bu-bu nebude zrovna ľahké získať, len aby urobil zle. keďže sa rodičovstvo prehlasuje spoločne čestným vyhlásením a on ho nedá, nemáš ho ako ani zapísať. bez jeho súhlasu ho nezapíšu (jedine, že by ste boli manželia, vtedy to netreba). pokiaľ by boli vyhliadky na to, že sa bude starať, platiť normálne výživné a nebude robiť v živote problémy, tak budiž. ale nevyzerá to tak. všetko má svoje pozitíva aj negatíva. v konečnom dôsledku, ty ho poznáš, vieš čo by si mohla od neho čakať. ale poznám zopár báb, ktoré by teraz boli veľmi rady, keby ten ich nebol zapísaný v RL, také problémy im robí.

jvasenka
22. feb 2021

@zuzka251 ak ste rozideni nedavala by som priezvisko po nom ani keby co..vec 1 uz ho potom zmenis na svoje iba sudnou cestou, vec 2 si predstav ze bude volat dr, budes sa musiet predstavovat jeho priezviskom aby si predisla nedorozumeniam a rychlejsie identifikovali dieta a neviem ako to je napr pri cestovani atd ak by ste mali rozne priezviska ci ti treba RL alebo ako a po 3 ak chce aby malo dieta po nom mohol si ta vziat napr

evica01
22. feb 2021

@zuzka251 ja si myslim, ze tento chlap ma z vas dvoch viac rozumu. Preco si spekulovala s priezviskom?
Mali ste sa zobrat a bol by pokoj. On vyzera ako dobry clovek. Manipulator si ty a nie on.
Si si myslela, ze s nim vypecies ale vypiekol on s tebou.
Ej zeny zeny, dovtedy sa chodi s poharom po vodu...

simoncik
22. feb 2021

@zuzka251 ked chcel, aby malo dieta jeho priezvisko, mal si ta vziat. Co uz, aspon sa ukazal co je vlastne zac. Tiez mam dieta za slobodna. Nedavala som meno otca. Zvladla som to, ale s pomocou rodicov. Ale to bolo davno. Dnes je doba ina. Zalezalo by na tom do akej mieri by sa mi zhnusil. Ci by som mala zaujem o jeho pomoc a ci by som ho vobec chcela nadalej vydavat ako otca dietata. Je to na tebe. Vyhrazok by som sa nebala. Jefno co by ma fakt zlostiko by bolo, ze kym ja sa staram, chovam a snazim sa zabezpecit nu vsetko, on by mal nadalej kludny a spokojny zivot.

lamar11
22. feb 2021

@zuzka251 Daj jej svoje priezvisko, a na toho china sa vyhasli,to co na byt ze sa S tebou rozdiel za toto? A co ak prídu vážnejšie problémy,tiež si zvolí útek? Moja ma priezvisko po otcovi,a je to problém,v škole v škôlke pri cestovaní atď. Časom aj dcére vadilo ze prečo sa volá inak ako ja. Ak nie ste z obratu ma maťtvoje priezvisko,dobre si sa rozhodla.

pbra40
22. feb 2021

Je to stara tema. Kazfopadne by ma zaujimalo, ako to dopadlo