Aká je realita v rozhodovaní súdov u kojacích matiek?

dagmarka26
9. aug 2014

Rozišla som sa s priateľom a momentálne prebieha súd, kde som požiadala o zverenie syna do mojej starostlivosti. Syn má 11mesiacov stále ho dojčím. Na začiatku som si prešla všetkým možným, čo sa týka kojenia, ale pokračovala som v dojčení naďalej. Na súde však sudkyňa povedala, že u takto starého dieťaťa sa nejedná o nutnú výživu, ale skôr o psychologický efekt. Čo nechápem, lebo dieťa minimálne do roka a pol má dostávať, či už UM alebo materské mlieko. Argument bol, že dostáva syn príkrmy, podotýkam, že sudkyňa nemá deti. Nevedela som ako na toto zareagovať. Môže svojvoľne rozhodovať niekto cudzí o nutnosti dojčenia? Pojednávanie je odročené na koniec augusta. Povedala však, že je rozhodnutá o tom, aký rozsudok vyriekne.

nintu
9. aug 2014

ahoj. ja som mala na sude pravnika co mi velmi pomohlo.som sama na materskej tak som si poziadala z centra pravnej pomoci a mala som ho zadarmo.tam poskytuju aj pomoc poradenstvo.urcite tam zajdi.rada odbornika ti urcite pomoze...a navstiv aj pediatra.mne pisal potvrdenie o zdrav.stave a odporucanie. dr. su za dojcenie co najdlhsie urcite ti tam napise ze by to malo nepriaznivy vplyv alebo co...
(inak mne bolo povedane ze ked zena dojci musi byt pri matke)
drzim palce

bahira1962012
9. aug 2014

nedaj sa,ked dojčíš 🙂 držím silno palce 🙂

havana_frost
9. aug 2014

@dagmarka26 Nejaká premotivovaná sudkyňa... vyťahuje len zákony a na blaho dieťaťa sa akosi zabudlo. A o čo ide? O zverenie do starostlivosti, alebo striedavka, alebo určenie stretávania? Ak ide o zverenie do tvojej výhradnej starostlivosti - tak tam je v podstate aj jedno či kojíš alebo nie, ak nie si nejaký asociál, tak dieťa zveria skôr matke, o to skôr ak je také malé. Ak ide o striedavku, tak tá sa do 3 rokov dieťaťa tiež neurčuje. Ak ide o stretávanie s otcom, tak tam už vidím nejaké tie možnosti, aby sa mohol stretávať aj s kojeným dieťaťom, za určitých podmienok pravdaže.

ellca123
10. aug 2014

fuuh drsne
drzim palce ,nech to dobre dopadne
inak smutne ze len co mate spolu miminko uz ste sa rozisli
vela stastia v zivote

sissy27
10. aug 2014

@dagmarka26 nepíšeš, aký problém riešiš s otcom malej, ale svojím spôsobom má sudkyňa pravdu - 11mesačné dieťa nie je odkázané len na materské mlieko čo sa stravy týka... takže bolo by fajn, ak by si napísala, čo sa snažíš na súde dosiahnuť... lebo ak ide len o to, že ex chce malú na viac ako dve hodiny a ty to odmietaš, "lebo dojčíš", tak má sudkyňa pravdu...

sissmiss
10. aug 2014

@dagmarka26 vies co odpovedam na mudro ze dojcenie v takom veku je uz len o psychike a uz nema s vyzivou nic spolocne? A coze psychika je menej dolezita?

dagmarka26
autor
10. aug 2014

havana_frost
nejde o striedavku, ale o zverenie a určenie styku s otcom, áno súhlasí aj on so zverením, len si myslím, že kojenie je v súčasnej dobe skôr na príťaž, pretože som mala ten dojem, pretože sudkyňa sa na mňa pozerala ako na úzkostlivú matku-výraz použitý na súde,

marionmarion
10. aug 2014

@sissy27 dobre som sa zasmiala. neviem ako dlho si dojcila svoje dieta ty, ale dojcenie nesluzi iba na to aby dieta bolo najedene, poskytuje mu pocit bezpecia, istoty, co je aspon tak dolezite ako to ci je najedene. Citala som uz o pripade, ze po takomto nezmyselnom rozhodnuti sudu si otec svoje dieta zobral a ono prevrestalo dve hodiny v aute, lebo potrebovalo maminku a kojenie, lenze smola, nejaka blba sudkyna, ktora nema deti, sa rozhodla ze to uz nepotrebuje. dieta ktore ma 11 mesiacov nema sancu pochopit co sa deje, preco sa zrazu nemoze nakojit, ked ma tu potrebu a ma z toho riadnu traumu. Nemalo by zalezat v provom rade na pohode dietata? Neda sa snad upravit styk tak ze kym sa dieta koji, tak ho otec bude vidat v pritomnosti matky, popripade niekde v jej blizkosti? Da sa vsetko, len treba na to ochotu a hlavne treba mysliet na dieta a nie na to, co vyhovuje oteckovi!!!

sissy27
10. aug 2014

@marionmarion ešte raz a pomaly - nedočítali sme sa tu (aspoň ja nie, ale možno len zle vidím), aký je skutočný problém zakladateľky... pri tvojom výklade by to v praxi znamenalo asi toľko, že pokiaľ je dieťa dojčené, tak otec nemá právo ho vidieť viac, ako chvíľu medzi dvoma kojeniami, aj keby sa jednalo o trojročné dieťa...
netvrdím, že kojenie nie je dôležité v živote dieťaťa, ale netvárme sa, že je to absolútne nenahraditeľné a nedá sa bez toho prežiť... pretože presne tak isto má v živote každého dieťaťa miesto vzťah s otcom a ten sa tiež nebuduje až po skončení dojčenia, že? je to presne tak isto nenahraditeľná záležitosť ako dojčenie a nepopierateľne má vzťah s otcom dopad na celý život každého z nás... samozrejme, nevieme, ako je to v tomto konkrétnom prípade, či otecko má skutočný záujem alebo ide len o truc (rovnako ako nevieme nič o pohnútkach mamičky), len teda zachovajme si objektivitu a nebime sa do hrude, že sme niečo viac, lebo dojčíme, toť vsjo... je rozdiel medzi kojencom, ktorý je plne závislý na materskom mlieku (tam by bol samozrejme nezmysel nahrádzať materské mlieko umelým len kvôli styku s druhým rodičom) a medzi dieťaťom, ktoré už jedáva pevnú stravu a spotreba materského mlieka je na ústupe...

marionmarion
10. aug 2014

@sissy27 ja som ani slovom nepisala, ze nie je dolezite aby dieta malo kontakt s otcom, ani si to nemyslim...ale ak mi ide o blaho dietata, tak si dieta na dve hodinky zoberiem, potom ideme za maminkou sa nakojit a zas ideme na dalsie dve hodinky po svojom...ako ludia, ktorym zalezi na tom co potrebuje dieta. Ja sa tu nebijem do prs, ale myslim si ze sa vyjadrujes k niecomu v com sa nevyznas, lebo ak tu tvrdis ze 11 mesacne dieta nie je zavisle, tak si mimo...mozno nie je zavisle na mlieku ale na samotnom dojceni a blizkosti matky rozhodne ano, take su dojcene deti a na to treba brat ohlad, kazda z nas co dlho dojcime, tomu dokonale rozumieme. a myslim ze tomu rozumie aj zakladatelka, prave preto sem pridala tuto temu...

sissy27
10. aug 2014

@marionmarion ty si myslíš, že vieš, o čo zakladateľke ide... no ja si netrúfam ani len odhadnúť... nenapísala nič bližšie, len to, že sudkyňa nepovažuje v jej prípade dojčenie za až tak podstatné... ale možno len ja som blbá, že som nevyčítala medzi riadkami, aký styk s dieťaťom požaduje otec a ako je to v rozpore s kojením... preto sa na rozdiel od teba snažím zachovať trošku objektivity...a ťažko sa dá zakladateľke objektívne poradiť, keď nenapísala celý problém...
a u 11mesačného dieťaťa kojenie naozaj nie je jediný spôsob kŕmenia, nech mi nikto nehovorí, že dieťa v tomto veku je dojčené pravidelne každé dve hodiny a nedá sa inak...

marionmarion
10. aug 2014

@sissy27 kojenie sa nerovna krmenie. Ale zjavne je to nad tvoje sily pochopit. To chape naozaj iba matka, co svoje dieta koji dlhodobo. takze strata casu s tebou o tom konverzovat. Pekny vecer.

tilda
10. aug 2014

Zvycajne sa upravi styk otca s tak malym dietatom v pritomnosti matky...who odporuca dojcit do 2 rokov...je fajn mat pravneho zastupcu

sissy27
10. aug 2014

@marionmarion pre mňa je strata času debatovať s niekým, kto sa ani nesnaží byť objektívny... ale ty samozrejme asi najlepšie vieš pozadie celého príbehu, prečo zakladateľka žiada čo žiada a prečo otecko nemá nárok, že? nevadí, že to tu nikde spomenuté nebolo, ty vieš najlepšie... super, takéto mám najradšej, vyjadriť sa objektívne keď nepoznáš ani len jednu celú stranu mince, nie ešte obe...

marionmarion
10. aug 2014

@sissy27 ale ved ja som ani slovom nespominala, ze poznam pozadie pribehu...ja viem, len tolko, ze keby som toto musela riesit v dobe ked malo moje dieta 11 mesiacov, tiez by som to brala ako problem, ze moje dojcene dieta ma byt s otcom bez dojcenia. Ak nie som objektivna ja, potom nie si ani ty, lebo obe sa na to pozerame z uplne ineho uhla a preto je to uplne zbytocne dalej rozoberat. Prajem pekny vecer

dagmarka26
autor
10. aug 2014

tilda chcela som styk za mojej prítomnosti, ale sudkyňa povedala, že to nie je nutné, lebo otecko má predsa právo vytvoriť si vzťah k dieťaťu, takže to zmietla zo stola, mne by nevadilo, keby bol so synom aj dlhšie. keby to bolo za mojej prítomnosti, už sa stalo, že mu prereval celé stretnutie a on mi ho nedoniesol, tak si viem predstaviť ako to bude vyzerať, sudkyňa dookola omieľala, že ho nemá prečo obmedziť na kontakte, veď on nie je feťák, alkoholik, ani súdne tretstaný

tilda
10. aug 2014

@dagmarka26 skus si vymoct aspon nejake preklenovacie obdobie v tv pritomnosti. A ked si maly zvykne,aj tebe bude lepsie,ked sa nebudes musiet spacirovat s exom ;)

sissmiss
10. aug 2014

@dagmarka26 a neda sa oteckovi vysvetlit ze je v zaujme dietata a aj v jeho, aby si prve stretnutia bola pri tom? Ak sa maly bude citit isto a nestrati v pritomnosti otca pocit bezpecia tak neskor dovoli aby otec vytvaral tu istotu a ty tam nebudes musiet byt. V tychto sporoch sa da aj odvolat alebo je rozhodnutie definitivne?

dagmarka26
autor
10. aug 2014

sissmiss @hej, dá sa odvolať na kraj, neviem ako si to predstavuje ex, lebo je to šialené, hlavne , keď nevie, čo syn chce, nie je na neho navyknutý

marionmarion
10. aug 2014

@dagmarka26 neda sa s nim o tom rozumne porozpravat?...proste ze tu nejde o vas dvoch, ale o dobro dietata, a ze to bude iba docasne, kym si nezvykne? Alebo najst nejaky kompromis?

niki101988
10. aug 2014

@dagmarka26 a prečo syn na otca nie je navyknutý? Ako často ho smel od rozchodu kočíkovať alebo byť s ním sám aspoň hodinu dve?

sissmiss
10. aug 2014

@dagmarka26 snazi sa ti robit na truc alebo myslis ze naozaj ide len o to aby bol s malym? Nie je v tom aj svokra ze ta hlavne chce vidiet vnuka? Ak sa da s nim co i len trosku komunikovat, skusaj to. Skus byt ty kludna a slusna, vecna, ustretova. Aby z toho maly vysiel s vyhodami. Skus mu normalne doslovne povedat /napisat, ze si rada a tesi ta ze sa chce venovat malemu, ze si vazis jeho postoj. A ze chces pomoct aby to maly znasal co najlepsie, priamo mu napis /povedz ze navrhujes pre lepsiu adaptaciu aby si bola pri prvych stretnutiach ty, aby si maly zvykol a ze postupne to uz nebude nutne. Drzim palce

niki101988
11. aug 2014

@marionmarion Zadávateľka témy len potrebuje pritakať na to, že cez dojčenie otec dieťa nedostane tak ako chce ale ako bude chcieť ona teda ja som sa od nej nedozvedela čo sa vzťahu otec- dieťa týka nič.
Teba som sa chcela len opýtať ak bude dojčiť do 6 rokov matka bude stále prítomná pri stretávaní sa?

marionmarion
11. aug 2014

@niki101988 to co potrebuje zadavatleka temy, vie len ona sama...a to co pises, su iba tvoje dohady, kym sa nevyjadri k tomu ona, nebudes vediet ani ty, ani ja. A k tom u dojceniu. 11 mesacne dieta je este male, aby pochopilo preco sa nemoze dojcit, ked potrebuje. Cim je vsak dieta starsie, tym je aj rozumnejsie a v pohode sa mu da vysvetlit, ze dojcit sa bude az ked sa vrati od tata. Rozmie tomu uz napr 18 mesacne dieta...o tom uz ani nehovorim ze frekvencia dojcenia tak ci tak vekom klesa, urcite to nie je kazde dve hodiny. Takze pritomnost matky bude potrebna max pol roka a potom uz dieta zvladne v pohode stretnutia aj bez nej. A ziadne dieta sa nedojci do 6 rokov, az na nejake vzacne vynimky...

niki101988
11. aug 2014

@marionmarion tie vzácne výnimky by som rozhodne nenazývala vzácnymi výnimkami
V tomto boji však držím palce otcovi

marionmarion
11. aug 2014

@niki101988 nepoznam vo svojom okoli ani jedno jedine dieta, ktore by sa dojcilo dlhsie ako 4roky. A ja v tomto boji drzim palce DIETATU. Pekny den

dagmarka26
autor
11. aug 2014

to ani nechcem, aby sa s ním nestretával bez mojej prítomnosti dlhodobo, skúšobne som mu ho dala na dve hodiny domov, neviem, či mi ale povie pravdu o tom, ako to prebiehalo, lebo minule to dopadlo zle. myslím, že dojčiť nie je zlé, je to fajn, a určite si neviem predstaviť dojčenie do šiestich rokov, ale zatiaľ takto fungujeme a malý prospieva, preto som si ho chcela udržať, teraz som ex dala opäť na dve hodiny, tak sa s ním skúsim porozprávať ako to prebiehalo, po tých stretnutiach, ktoré nedopadli dobre som mala od neho divoké telefonáty, nadával mi, teraz má právničku, tak je poučený ako sa má chovať, stretával sa sním na prechádzkach, len malý keď bol mrzutý alebo chcel spať, sa ťahal ku mne, viem, že ho to štve, ale ja chcem aby si malý zvykol a nebol problém, nie je to o ničom inom, zase keby som šla k nim, nemalo by to význam, jedine keby ma nevidel,

ivica2013
11. aug 2014

@dagmarka26 okrem toho asi vzťahy nie sú asi ideálne, tak ísť k nemu domov tiež nie je riešenie, čítala som zrovna o matke, ktorej/ 12mesačné dieťa /tiež nedali styk za jej prítomnosti, tak odvolávať sa asi nemá zmysel, skôr sa niekam posunúť, možno tým stretnutím resp.dávaním domov