Ako postupovať pri neplatení výživného?

daania
1. máj 2008

Prosím o radu, ako postupovať pri neplatení výživného? Treba ísť na políciu podať trestné oznámenie, zájsť za exekútorom, alebo rovno podať žalobu na súd za neplatenie výživného? Akú formu má mať tá žaloba? 🙂

ariane
15. jan 2010

ari1-podla zakona o rod.kazdy rodic bez ohladu na svoje schop.,maj pomery a moznosti je povinny plnit si vyz povinnost k dietatu a to v min rozsahu vo vyske 30% zo sumy ziv.minima.
sud pritom prihliada nielen na poteby opravneneho ale aj na odovodnene potreby povineho /rodica/ a to aj vtedy,ak sa sam vzda vyhodnej prace.zarobku alebo maj prospechu.
sud na navzh navrhovatela/v tvojom pripade teba/ bude riesit tvoje podanie o urcenie vyzivneho a jeho vysku.sud nemoze ulozit povinemu povinnos tsa sa zamestnat.

ari1
15. jan 2010

tak ja už potom neviem, čo robiť. čakám na rozvod, ale asi mi ani to moc nepomože.
dlhuje mne i synovi za jeho úvery, neplatí ani na deti aani domácnost, priživuje sa na nás, kradne nám jedlo i peniaze a ako to vyzerá, tak ešte si može asi aj žiadat výživné na manžela , kedže sa mu nechce pracovat...
nemám pravdu?

ariane
15. jan 2010

ari1-zalezi od jeho situacie-ale sud pri priznavani vyzivneho na rozv.manzela prihliada aj k dovodom,preco doslo k rozpadu manzelsva.teda ,ko a do akej miery je za to zodpovedny.a somozrejme aj na to,ci navrhovatel /v tvojom pripade tvoj ex-manzel/ na objektivny dovod,preco nie je schopny sam sa zivit.a somozrejme budu skumane aj jeho majetkove pomery.a aj tvoje.
nemyslim si ,ze podla toho,co si uvidla ako skutkovy stav,by bol na sude so svojim navrhom uspesny.

ari1
15. jan 2010

no, on kedže sa zaplietol s okultizmom a zrejme zabrdol do dianetiky, tak už ani nebude schopný normálne pracovat...a jeho majetkové pomery sú také, že nás zadlžil ešte ked pil a po liečení sa vrhol zase na tieto astrálne veci... no a to s napatím čakám na jeho dalšie prekvapenia v podobe rýchlych úverov aj teraz, lebo on fakt nemá ani korunu asi polroka, a žije si dost spokojne ako pozerám...
ešte takto.
syn vysokoškolák, 25 ročný, má ako podat žiadost na výživné a hlavne kedy to má podat? ešte pred rozvodom sa dá, či až po rozvode može?

ari1
16. jan 2010

ešte mám otázku k veku syna - teraz som sa dočítala, že povinnost rodiča platit výživné je do 25 rokov veku detata. to som nevedela. znamená to, že syn, ktorý mal 25 vlani v septembri a študuje 4.ročník vysokej školy , denné štúdium, nemá nárok na výživné od otca po rozvode, alebo aj teraz pred rozvodom?

ari1
22. jan 2010

prosím, neviete mi poradit, ako s tým 25 ročným synom, vysokoškolákom?
čakáme na rozvod, ale už teraz potrebujeme každú korunu. neviem, či si može syn požiadat ešte pred rozvodom na výživné od otca, alebo už na to nemá nárok, kedže má 25 rokov.
my sme sa totiž dohodli s manželom vlani ešte, že synovi v štúdiu pomožeme, a tak pokračuje v magisterskom. medzitým sa ale udiali tie nepríjemnosti a ja som zostala na všetko sama a platím tiež všetko sama, navyše živím ešte manžela. neviem, či má syn nárok na výživné od otca, alebo nemá,. potom by ale musel so školou skončit, čo by ma velmi mrzelo, ale neutiahnem to takto. takisto sociálne štipendium mu nevyjde, kvoli príjmu rodičov za minulý rok. takže neviem, čo s ním. čo zarobí na príležitostných brigádach mu ale nestačí ani na jedlo.

alexandra
22. jan 2010

ari kym sa pripravuje na povolanie, tak narok na vyzivne ma.

ari1
22. jan 2010

a nevadí to ani vtedy, ked na rok štúdium prerušil, teda ukončil školu ako bakalár a po roku nastúpil na mgr.štúdium? ja viem že sa pýtam ako hotentot na všetko možné, ale u nás doma vyčíňa sekta, tak sa mi nikto nečudujte🙂))

holm
11. feb 2010

Ahojte.
Prosim vas o radu.
Dieta z predosleho manzelstva dovrsilo prave 18 a podalo na sud o zvysenie vyzivneho od otca...nakolko doteraz mu prispieval len smiesnou, no pravidelnou sumou. Ja som nikdy neziadala o zvysenie vyzivneho od jeho 3,5 roka.
Moja chyba. V com je problem?
Prislo mi zo sudu,ze aj mna chcu vypocut a mam dokladovat prijmy a vydaje za poslednych 12 mesiacov.
Rada by som vedela,co vsetko musim vydokladovat a ci je treba tie doklady aj nejako notarsky overovat a ako to treba vydokladovat,ako spisat a este jedna vec-v aprili/2009 ma pocas RD prepustili zo zamestnania a dostala som odstupne-zapocitava sa aj to do prijmov?
A napokon-nakolko mam druhe dieta-1,5rocne a poberam nizsi rodicovsky prispevok a s jeho otcom sme zili v jednej domacnosti i minuly rok a tento rok sme sa zobrali,rada by som vedela,ci sa posudzuje aj partnerov prijem a ci to ma nejaky vplyv pri posudzovani na sude.

Prosim,ak viete poradte.

Dakujem

andzi
11. feb 2010

Doklady overovať netreba, stačia kópie. Treba zdokladovať všetky príjmy, riadne aj mimoriadne, teda aj odstupné zo zamestnania. No a samozrejme sa posudzuje aj príjem manžela povinného rodiča, pretože manželia spolu žijú a majú bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Ak môžem poradiť, hlavne nech plnoleté dieťa preukáže, že stále študuje na SŠ alebo VŠ a preukáže náklady na toto štúdium. Toto je veľmi dôležité.

holm
11. feb 2010

Dakujem andzi.

Este otazocka.
Potvrdenie zo skoly poslal priamo s navrhom. A ako ma preukazat naklady na studium-napr.blockami? Tie veru urcite nenajdeme. ☹
A este k manzelovi-on je otcom len druheho 1,5roc. dietata - ved on nema ziadnu vyzivovaciu povinnost voci 18 rocnemu.

andzi
11. feb 2010

bločky netreba, ale aspoň potvrdenie koľko stojí internát, učebnice, v priemere cca každý mesiac

tvoj terajší manžel síce nemá VP, ale ty áno a váš príjem je predsa spoločný!

holm
11. feb 2010

Dakujem este raz.

puma00007
4. jún 2010

prosím vás viete mi niekto poradiť? môj problém je takýto: Otec môjho dieťaťa mi už 11 mesiacov neplatí výživne. Bola podaná exekúcia aj žiadosť o nahradné výživné od štátu. Problém je v tom, že dnes mi došiel od neho šek na sumu 83 eur, avšak dlžna suma je omnoho vyššia! Ked pôjdem tieto peniaze vybrať, náhradné výživné bude pozastavené, kedže poslal aspon niečo, a on prestane opäť platiť a tento kolobeh sa bude opakovať. Preto otázka znie: ak tie peniaze nevyberiem, či štát na to nejako príde, nakoľko šek nebol poslaný doporučené. Ako postupovať???

Dakujem pekne.

maca793
4. jún 2010

no rada by som ti poradila ale neviem ako
ja by som to už dávnejšie riešila podaním tretsného oznámenia za neplatenie výžívného

dajna11
5. jún 2010

zvyšnú dlžobu si možeš vyžiadať cez exekutora.......

oskar39223
23. júl 2011

Dobrý deň potreboval by som poradiť ohľadom mojej rodiny , moja mama vyhodila z domu brata i oca z dôvodu alkoholizmu a chce aj mňa z dôvodu že chce byt sama ja nepijem nakoľko som to videl u oboch som doslova alergicky nato od mami som každý deň terorizovaný slovami ako je: môj dom moje pravidla budeš robiť to čo ti poviem , daj mi kľúče a vypadni , neustále ma vyhadzuje z domu a ja sa stále musím uchýliť k svojej priateľke ktorá mi poskytuje strechu nad hlavou dovtedy dokým mi dôjdu všetky moje vreckové a som nútený sa prosíkať na vrátenie domou kde musím neustále počúvať jej pocity podľa ktorých sa musím riadiť a kde musím žít v neľudských podmienkach clo sa tiká kazdodnoveho hádania , nedá sa tu žiť som psychicky na tom veľmi zle , som študent a o rok by som chcel isť na vysokú školu preto sa chcem spýtať či je nejaký zákon nato aby ma aspoň trochu finančné podporila alebo aspoň to či môžem bývať tam kde som som teraz keď ma opäť vyhodí , môj otec pracuje a neplatí mi výživne už rok a pol predtým nepracoval a súdnou cestou znížil výživné na 30 eura preto sa tiež chcem opýtať ako mam postupovať ďalej , nakoľko peniaze na advokáta nemám chcel by som aby aspoň jeden z rodicou mi aspoň kúsok finančné podporil moju školu alebo aspoň aby som dokým neukončím štúdium mal strechu nad hlavou . možno by ste si mysleli že som presne ako ti dvaja čo ich vyhodila no opak je pravdou mam kopec ľudí ktorým som pomohol a ktorý vedia ako žijem a aký mam vzťah k alkoholu aby som mal nejaké peniažky som popri skole opravoval telefóny no mal som to akurát základ aby som nejako vyžil . prosím o radu ďakujem vopred.

PS : jedine čo chcem mat v živote je pokoj , chcem začať žít od začiatku kde sa sám prepracujem na pozíciu ktorú chcem v živote pracovať a to je projektant a v oblasti elektronického priemyslu no nato potrebujem ukončiť aspoň strednú školu a ak sa bude dať aj tu vysokú školu .

maminuska
26. júl 2011

@oskar39223 prečítaj si zákon o rodine, pokiaľ si študujuci do veku 25 rokov , rodičia sú povinní ťa živit a tvoja mama si myslím nie je oprávnená ťa vyhadzovať s domu.
Na tvojom mieste by som zašla na kuratelu ( sociálka ), povedala čo je vo veci a snažila sa to riešit prostredníctvom nich .

miruskapp
15. máj 2012

Dobry den.chcela by som sa opytat:moj ex manzel je nezamestnany ale viem,ze pracuje"nacierno".sud rozhodol ,ze mam platit na syna 50 eur ,kedze je nezamestnany...ako mozem dokazat ,ze pracuje a moze platit viac ?

titkovamiriam
15. máj 2012

@miruskapp ťažko moja ťažko 😠 ten kto ho zamestnava načierno to neprizná 😠-vlastná skusenosť

zabka88
23. máj 2012

@miruskapp skús navrhnúť vypočuť svedkov, radšej nejakého kolegu ako zamestnávateľa (nelegálne zamestnávanie je trestný čin).. snaď bude pred súdom vypovedať pravdu..

kviettocek2
20. jún 2012

@jaduska tak to neni pravda v dnesnej dobe ze to vsetko budu vymahat od neho poznam s vkastnej skusenosti

jaduska
20. jún 2012

@kviettocek2 ja som svoj príspevok písala pred 4 rokmi a vtedy platil taký zákon, že vyplatené náhradné výživné štát vymáha od otca aj s 20%-ným úrokom....

sulamith
25. júl 2012

Ahojte, môj ex neplatí na deti vlastne odkedy nás súd rozviedol. Riešila som to cez políciu a exekútora. štát mi platí náhradné výživné. Môžem súd požiadať o zvýšenie výživného, keď sa moje výdavky zvýšili? Myslím, tým nástup do školy...atď. S tým, že ja ani netuším aký príjem má ex. Nestretávame sa, nezaujíma sa o deti, proste nič ...

erika160669822
25. júl 2012

@sulamith Aj ked poberas nahradne vyzivne si mozes poziadat o zvysenie vyzivneho.

sulamith
25. júl 2012

erika160669822 ďakujem za odpoveď 🙂 Koľko by bolo rozumné žiadať na 4-škôlka a 6 ročné dieťa, ktoré nastupuje do školy?

sulamith
25. júl 2012
daania
autor
31. aug 2012

Máte niektorá s týmto skúsenosť?
Môj ex mi je dlžný na výživnom cca 4500€. Odsúdili ho na 1.5 roka s odkladom na 30 mesiacov. Potom ( po jeho odsúdení) som začala poberať náhradné výživné. Teraz po roku poberania náhr. výživného, mi poslal ex 100€. Bola som na sociálke zaniesť šek o zaplatení. Pani mi povedala, že ich budem musieť "dať" im - splatiť to čo mi oni za cca 1 rok platili za ex. Keď im to všetko splatím z toho čo mi bude posielať, tak až potom mi budú peniaze ostávať, a teda tým bude splácať ex dlh ( 4500€). Zdá sa mi to nespravodlivé, že najprv musím splatiť štátu (nech im to on platí priamo ), a až potom prídem na rad ja.Máte niektorá s tým skúsenosť?
Už som sa na MK na to pýtala, ale odpoveď som nedostala. Možno mi poradíte tu.

ivet37
12. sep 2012

@jedinacik este studujes bolo by to lahsie -ist na matriku overit pravoplatnost 2 krat dat to exekutorovy a ten to da na sud a tatkovy pojdu po plate samozrejme ze na matrike platis u exekutora max 15 eur ak najprv podas trestne oznamenie v ten den pojdes k exekutorovy

ivo123
3. nov 2012

ja mam iny problem ale podobny , tento rok som si nechal zverit sudom od mojej byvalej priatelky mojho syna , ja som jej vzdy platil min vyzivne 100e ktore mi nariadil sud a vacsinou este aj o dost viac lebo nerobila a nemali z coho zit a zarabala si len brigadami , mam ho od februara a pokial nerobila som jej povedal ze mi nemusi davat peniaze , sud zme mali v aprili kedy mi ho oficialne zverili , teraz zacala asi 3 mesiace do zadu robit v rakusku kde ako mi sama povedala zarobi viac nez dost , ale na syna nedala ani korunu za ten cas , teda pokial neratam ze mu az raz kupila neake veci na oblecenie v hodnote 40e , nastal cas ked isiel do skoly a ja som musel dat nemale peniaze na to aby mohol mat to co potrebuje a vtedy som si povedal ze ked robi nech uz teda prispeje a ona ze mi neda ani korunu tak sa to takto tahalo asi 2 mesiace a uz som to nevydrzal a bol som v stredu na nu podat trestne oznamenie za neplatenie vyzivneho na policii , aj ked mi sice dala 80e ale to na veci nic nemeni ze ked uz roby takk nech prispieva aj ona , takze vydite ze nie len chlapi su taky , a moja otazka pre vas je , ako to bude pokracovat teraz .
dakujem