Ako postupovať pri zápise otca - cudzinca do rodného listu dieťaťa?

kiribaby
15. júl 2011

Ako postupovat pri zapise otca do RL dietata, ak je otec cudzinec neovladajuci slovencinu, a nie sme este manzelia? Treba k tomu nejake potvrdenie alebo vyhlasenie o otcovstve? Moze RL dietata vybavit na matrike aj stary rodic? dakujem za odpovede

warholette
15. júl 2011

@kiribaby mozes si uz vopred zaobstarat potvrdenie o otcovstve, no cudzincovi to musi vsetko prist prelozit sudny tlmocnik. pojde s vami na matriku, kde prelozi vsetky otazky a ukaze mu, kde to ma podpisat. nemozes to spravit ty, aj ked hovoris cudzim jazykom. s takymto potvrdenim by to potom mohol vybavit aj stary rodic.
ak potvrdenie nemas, pojdete vsetci spolu na matriku po narodeni dietata, ty, otec aj sudny tlmocnik a tam vsetko vybavite naraz.

dundy27
15. júl 2011

Nemusi to byt sudny tlmocnik, v nasom pripade to neziadali, musi len predlozit obciansky preukaz.
Odporucam pred porodom vybavit na matrike (budu radsej ak v mieste bydliska) vyhlasenie o otcovstve, odovzdava sa v porodnici pri prijme a tym padom bude jeho meno automaticky zapisane do RL. Vyzdvihnut RL na matrike v mieste narodenia dietata musi ist po porode otec a podpisuje tam este cosi. V pripade, ze by sa dalo predpokladat, ze v tom case nebude v SR a nebude to moct ist vybavit osobne, je potrebny este jeden papier podpisat u notara pred porodom. S tym skusenost nemam, ale pri vybavovani vyhl. o otcovstve nas na to matrikarka upozornila. V opacnom pripade by sa mohlo vraj stat, ze budete na RL cakat prilis dlho a ty ho potrebujes mat co najskor...

suzy123
24. aug 2011

staci sa aj dohodnut na matrike s matrikarkov cez sud to trva omnoho dlhsie a treba aj tlmocnika-notara na overenie.inak mam.aj ja otazku tykajucu sa otca dietata a mna.my sa chceme zobrat,sme spolu osem rokov mame male dieta.ale sem tam ma napadne aj otazka,ked sa malemu dostane jeho meno on bude zapisany v rodnom liste a j vydata ak by nastali nejake problemy,ako je to s cudzincami-ma narok brat si dieta domov do svojej krajiny?