Ako prebieha vypočúvanie detí u kolízneho pracovníka?

anavi85
21. jún 2019

Dobrý deň,

prosím ako prebieha výsluch, alebo vypočutie dieťaťa kolíznou ( prípadne kurátorkou). Rozviedla som sa pred cca 6 rokmi, kde sme sa dohodli na stretávaní po dohode so mnou. Prvý rok som synov ešte ako tak nútila, ale ani to veľmi nefungovalo. Nakoniec mi starší syn povedal, že už nikdy nechcú k otcovi ísť. Vždy si našli výhovorky a postupne to ostalo len na stretnutí pri prinesení darčekov počas Vianoc, narodenín a menín. teraz po 4 rokov čo u ex deti vôbec neboli a zistil, že som vydatá a deti volajú môjho manžela tatino, tak ma dal na súd a žiada, aby k nemu deti chodili aspoň na jeden víkend v mesiaci, dva dni po Vianociach, dva dni pred Veľkou nocou a na celý týždeň v júli. Deti ho nepovažujú za otca, nechcú k nemu chodiť. Osobne si myslím, že je to len z trucu. No partnerka ex mi povedala, že už od tohto roka chce byť otcom ( po 4 rokoch si spomenul, že má synov), hoci tento rok bol za deťmi len raz aj to na meniny mladšieho syna ( na druhého meniny už neprišiel) a to bolo vo februári, od vtedy nič. Prosím ako prebieha také vypočutie detí u kolíznej a môže nariadiť, že budú musieť deti k ex chodiť? Starší syn má ešte aj poruchy učenia a treba sa s ním učiť, no a tiež je veľmi citlivý. Ďakujem za každú odpoveď

bluka2
21. jún 2019

Radšej nech poradí niekto, kto má praktickú skúsenosť, ale ak je raz otcom v RL, tak ma svoje práva a pokiaľ tam nie sú dôvody, ako že násilie, závislosti, ... Tak mu tú šancu dajú aj keď sa neskoro spamätá, že je teda otcom. Chápem, že je to fest nepríjemné, ale na druhej strane víkend do mesiaca a čo žiada je taký minimálny styk, neviem si predstaviť, že by mu to neumožnili. Poraď sa určite s právnikom, možno to vysluchanie deti ani nestojí za to....

mogaa
21. jún 2019

@anavi85 otec má na deti rovnaké práva ako matka....nestačí tvrdenie, že ho nepovažujú za otca....za záujem sa považuje už len to že platí výživné a s deťmi sa stretne len pár krát do roka....pokiaľ nie je násilník, tak zrušenie styku s deťmi neprejde. Prepáč, ale jeden víkend v mesiaci deti absolútne neovplyvní - už vôbec nie čo sa týka učenia🙂

svettii
21. jún 2019

Myslím, že to záleží aj od veku detí, kedy sa akože súdu zdá, že už by to mohli vedieť posúdiť či im je s otcom dobre alebo nie

ukulela
21. jún 2019

zeny, jedna vec sú otcovské práva. druhá vec - ja si neviem predstaviť, ako nútim deti, aby po rokoch "dobrovoľne" šli na víkend ku otcovi, hoci tam ísť nechcú. trocha veľká požiadavka na to, že ku nemu roky nechodili. keby to otec myslel úprimne a mal by kus rozumu (nie len súkno pred očami), tak sa skúsi s matkou dohodnúť, že sa bude s deckami postupne stretávať napr raz - dva krát do týždňa popoludní. a keď si ku sebe nájdu cestu, skúsia víkend.
naozaj si myslím, že ak deti ku otcovi nechcú, môžu z vynucovania styku mať traumu. môžu to vnímať, že ich tam mama posiela nasilu, alebo podobne, ak sú už stzarší, pred puberetou, tak to bude ešte väčšie rošambo - aj u otca môžu robiť veľké problémy.

bluka2
21. jún 2019

@ukulela myslim, že z prvého textu nie je zrejmé, či sa s ňou najprv skúsil dohodnúť alebo to rovno šupol na súd

muz123456
21. jún 2019

Kolizna opatrovnicka si sadne s detmi a spyta sa ich par zakladnych otazok (sposobom primeranym veku) na vztah k tatinovi, k mamine, ako by si oni predstavovali kontakt s rodicmi, co robia u tatina, u maminy, ako sa o nich staraju a pod. Na mieste pozru zakladne veci - ci rodic ma/vie dietatu poskytnut priestor na spanie, ucenie a pod. Akokolvek je ti to proti strsti, zaujem druheho rodica treba podporit. Treba to nechat na nom a na detoch, ci a ako budu vediet svoj vztah posunut. Poziadavky byvaleho partnera su minimalne - 1 vikend za mesiac alebo 1 tyzden cez prazdniny, to je naozaj malo. Skus aj ty na deti pozitivne vplyvat aby to skusili, aj ked to mozno nebude jednoduche. Daj tomu sancu.

ave17
21. jún 2019

Nechápem, prečo si to nechala zájsť takto ďaleko, tebe z napísaného textu vlastne vyhovovalo, ze sa s nimi ani nestýka, našla si im nového tatina a tohto by si najradšej vyskrtla, hlavne, že posiela výživné. Veľmi, veľmi zlý prístup, pokiaľ k nim nie je agresivny, alebo im inak neublizuje, malo aj tebe záležať na tom, aby mali normálny vzťah so svojím otcom, nie, nejakým náhradníkom, a teraz na to doplatia deti, lebo budú sa musieť stykat s pre nich cudzím chlapom, lebo vy dvaja ste to posrali na plnej čiare, obaja

anavi85
autor
21. jún 2019

bluka2 ja sama som mu navrhovala stretávanie aspoň po pár minútach. Len ma vždy vysmial. A hneď podal návrh na súd po tom čo zistil, že deti volajú môjho manžela tatino.

anavi85
autor
21. jún 2019

@ave17 mýlite sa. Keďže nejaví záujem, tak som mu navrhla či sa nevzdá otcovstva, že nebude musieť zbytočne platiť. Aj to zvažoval, ale nakoniec sa k tomu nevyjadril, len to zahovoril

bluka2
21. jún 2019

@anavi85 chápem, asi mu to udrelo na ego alebo mu to až vtedy trklo. Tým si asi nechával otvorené vrátka. Tie práva stále má. Asi sa budeš musieť s ním dohodnúť, respektíve normalne vysvetli tej koliznej / na súde situáciu a že tebe ide o to, aby to išlo radšej po troške zo začiatku, keďže sa nepoznajú

peter2404
24. jún 2019

socialka nema pravo nic nariadovat, nariaduje sud, kolizna opatrovnicka zastupuje deti v konani pred sudom. pokial nemate styk sudom upraveny, ked mate iba dohodou, otec nema do vynesenia dalsieho rozsudku moznost ta donutit, aby si mu dala deti..
co sa tyka jeho podania na sud - ak si dal navrh, tak pravdepodobne zaujem starat, resp. stretavat sa ma. pokial mu deti do vynesenia rozsudku nedas, bude mat o argument viac, preco ma sud vyhoviet jeho navrhu..
zaujimalo by ma, odkial deti vzali, ze tvoj manzel je ich otec. pravdepodobne nie od seba. predpokladam ze si ich uviedla do omylu sama. on totiz nie je ich otec. budu mat v tom teraz poriadny gulas, za ktory sama nesies svoj diel zodpovednosti..
pises ze syn ma poruchy ucenia - chces tym povedat, ze za tie poruchy moze jeho otec ? alebo ze by to mal byt dovod, preco nema mat so svojim otcom plnohodnotny vztah ?

anavi85
autor
25. jún 2019

@peter2404 deti začali samí od seba volať môjho manžela tatino. Vedia kto je ich otec, ale volajú ho krstným menom. Tak ho volajú veľmi dlho, ešte kým som bola sama ho už tak začali samí volať. Ex žiaľ bol za deťmi tento rok len raz. Nik mu nič nezakazuje. Skôr je to jeho zranené ego. Zistil, že som sa vydala a deti ho nemusia, ani nemuseli už v tej dobe keď som naozaj bola sama. Len ja a moji synovia. A čo sa týka porúch učenia, tak je to väčšinou dedičné. Smutné je to, že sa s nimi nikdy neučil, len vynadal. Uvidíme čo bude, lebo ja sama som mu niekoľkokrát dávala viacej návrhou od jeho snaženia sa o deti až po vzdania sa synov, keďže nejaví záujem. Ako som písala, tento rok bol za nimi raz a aj to je už viac ako štyri mesiace.

via88
25. jún 2019

Sud prihliada na nazor dietata, dokonca dost, to ale vsetko zavisi od konkretneho pripadu, sudcu...prakticke skusenosti mozu byt velmi rozdielne, ale skor vnimam ze je pravidlom, ze sa na nazor dietata prihliada v znacnej miere. To ze tie vztahy by mali byt dobre s oboma rodicmi, to je uz vecou zlyhania ich, jednejo z nich, ci soc. Pracovnikov... ale nutenim na silu sa riesit nezvykne. To je moja skusenost.

monic14
19. jan 2020

@via88 pracuješ na súde,že píšeš"mám tým skúsenosti"? Ďakujem,za odpoveď.