Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Ako sa vyporiada majetok po rozvode, keď máme spoločnú iba hypotéku?

fashiondl
14. apr 2016

Ahojte, veľa tu čítam, no nikde som sa nedopracovala k podobnému problému. S mm sme boli manželia 5 rokov. Máme 2 deti, ktoré sú pridelené mne.
Začnem takto:
Ex manžel má brata. Zdedil dom po rodičoch a brata mal vyplatiť z domu - 250000,-/ešte korún/. 3 roky muž platil, potom sme sa zobrali a platili sme zvyšné 2 roky spolu /platili sme mesačne/. Dom je teda vo výlučnom vlastníctve môjho ex, ja tam nemám nič.
Ex takisto menil okná ešte ked sme neboli manželia, zobral si na to pôžičku, ktorú 3 roky platil sám a zvyšné 3 roky sme ju splácali dvaja už ako manželia.

Ked sme to splatili, zobrali sme si z banky úver na 27000 eur na prerábku domu, samozrejme založili sme jeho dom. Ja som pri pôžičke ako spoludlžník a spoludisponent. Prerábali sme fasádu, časť domu, kúpili sme novú kuch. linku, chladničku, sporák, novú obývačku, spálňu, kúpili sme auto.....atd.

Chcela by som poradiť ako bude súd v takomto prípade postupovať pri vyporiadaní BSM a vlastne načo mám nárok. Advokátke som povedala, že od ex. nechcem ani cent, ale ona ma presvedčila, že nech nebudem hlúpa naivka, čo nie som, ale po tom všetkom chcem mať od neho pokoj, tak ma presvedčila, že ked to nechcem urobiť kvôli sebe, tak aspoň kvôli deťom, že aspoň budem mať na liečenie pre nich atd...

A v podstate mala pravdu, pretože celé tie roky, tam muž nepohol ani palcom, všetko som robila ja, starala sa o dom, veľkú záhradu, a odborné práce prišiel robiť môj otec, alebo mužovi kamaráti - ale tí viac chlastali ako robili s exom na čele a potom aj tá robota vyzerala.

Ak môžte poradte mi, právnička mi povedala, že by bolo dobré vedieť zostatok na úvere a samozrejme aj čo najviac bločkov priniesť, lenže niektoré mám, no ex mi dalšie nedá a niektoré samozrejme nie sú, kedže v obchode vám dajú aj bez DPH, čiže tam bloček nedostanete.

PS: ja idem cez centrum právnej pomoci, a muž bude potom ževraj platiť 1% z hodnoty ak sa to dostane na súd a ak sa dohodneme mimosúdne tak tam sa neplatí nič.

Dakujem za akúkoľvek pomoc

monicm
14. apr 2016

Môj brat mal podobný "problém". Dom bol písaný na neho, keď si vzal svoju priateľku, vzali si hypo na prerábku. Keď sa rozviedli, ona na dom nárok nemala, ale vyplatil ju z hypo, ktorú ona vlastne do domu vrazila, nakoľko si nebrala žiadny hmotný majetok. Ale toto všetko už asi vieš, takže netuším, na čo konkr. sa pýtaš.

draik
14. apr 2016

Je to pomerne jednoduché, máte nárok na polovicu splátok úverov a dlhov, ktoré boli za manželstva použité na výlučný majetok exmanžela (vyplatenie brata exmanžela, pôžička na okná, úver na prerábku domu).
Samotný rozvod nemení nič na Vašom postavení ako spoludlžníka z úveru voči banke. Bez jej súhlasu nebudete zo zmluvy vyňatá. Minimálne si ošetrite v rámci vyporiadania, že tento úver sa zaväzuje v plnej miere splácať exmanžel a zároveň by bolo vhoné podniknúť kroky, aby ste mohli byť zi zmluvy vyňatá.

mika1203
29. apr 2016

môžem sa spýtať aj ja, mám opačný problém: počas manželstva som dostala darom stary dom od mamy. zobrali sme s ex hypo dorobili pristavbu a po 5 rokoch sa rozviedli. spolu sme platili hypo od 1/2010 do 8/2014. novu pristavbu kataster nechcel dat na oboch kedze dom bol na mna, ex napisal cestne vyhlasenie ze je investor a cely dom zostal na mna. teraz sa vyhraza ze to da na sud, ma pravnicku a vraj dostane odo mna 25000€. stary dom mal hodnotu 28000€, hypo bola 41000€ a teraz 1/2016 mi odhadca odhadol cely dom aj s prístavbou a pozemkom na 52000€. od rozvodu 9/2014 platim hypo sama. co mam robit? na pravnika nemam peniaze...mam tri deti, robim pomaly za min. mzdu plus hypo

draik
29. apr 2016

@mika1203
Má nárok na polovicu splátok hypo, ktoré boli uhradené za manželstva.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli