Ako vymáhať výživné?

moje2deti
4. nov 2011

Žijem s partnerom v spoločnej domácnosti, vlastníkom je on. Máme neplnoleté dieta. Nie sme manželia. Teraz sa mám od neho odstahovat. Chcem sa spýtat, ako a kde podat žiadost o výživné, čo všetko k tomu treba, kolko sa čaká...
Je uvedený aj v rodnom liste ako otec.
Pracuje, ale na papieri ma napísanú minimálnu mzdu ☹
Berie sa do úvahy, aj čoho je vlastníkom - nehnutelnost, auto, motorka...?
Na čo mám ešte nárok? Prosím poradte bližšie a konkrétnejšie. Dakujem

adrika25
4. nov 2011

Ahoj, ja by som skúsila určite dohodu kde uvediete aké výživné bude platiť na dieťa + by som si stanovila termín kedy sa bude dieťa s otcom stretávať. Neviem do akej miery spolu dokážete komunikovať a dohodnúť sa. Dohodu by som si následne dala schváliť súdom ( dohoda pri maloletom dieťati musí byť schválená súdom inak nemá právne účinky) resp. nemôžeš v prípade, že ti výživné nebude platiť dať do exekučne vymáhať. Ak neviete medzi sebou komunikovať skúsila by som mediátora, ktorý si vypočuje každú stranu a najde najvhodnejšie riešenie. Súd by som volila až ako poslednú možnosť, ver, nie je to nič príjemného. Ale ak to chceš dať na súd tak návrhov na internete je kopec, treba dokladovať všetky výdavky na dieťa, strava, lekár, škôlka prip. škola atd. Neviem ako staré máš dieťa. Vecne príslušný súd je ten kde ma maloletý trvalý pobyt.

lenka311
4. nov 2011

@moje2deti Na súd si podávaš žiadosť v mieste Tvojho trvalého bydliska - na psríslušný okresný súd.
Ak má oficálne minimálnu mzdu, tak budeš sa musieť pokúsiť dokázať že nemá.
Na zdokladovanie koľko potrebuješ od neho alimentov sú najlepšie bločky za jeden mesiac, aby si predložila koľko mesačne minieš.
Čo sa týka Tvojich nárokov, nemáš už bohužiaľ okrem výživného nárok na nič, keďže ste neboli zosobášený.
Ak sa dá dohodnúť s Tvojím partnerom, môžte dohodu spísať aj u notára a obaja podpísať, nemusíte ísť pred súd, no ak by Ti neplatil, je ťažké potom dosiahnuť náhradné výživné.
Súdne pojednávanie je však masaker a ak by som to mala znova zopakovať, obrátim sa na právnika.

dajna11
8. nov 2011

ahojte,teraz neviem čo mám robiť.ako postupovať...moj ex mi dlží cca eu na výživnom....od júla mi platí namiesto 80eu iba 30,lebo že nemá prácu...mna to nezaujima,nech si požičia,aj ja som si musela ked som chcela dieťa obuť a obliecť....len neviem či sa dá nejako vymôcť to čo mi dlží...idu vianoce a mne by bodli penaze aj ked asi do vtedy určite neuvidím. 😠..ale tak predsa len sedieť a čakať kedy dostane rozum asi nieje moc mudre.

judy81
8. nov 2011

@dajna11 ahoj, mne dlzi ex tiez a podala som na neho tretsne oznamenie,ak ti plati len 30 a ma o tom doklad,tak si budu ziadat na policii, ale podat tretsne oznamenie mozes az vtedy,ak mas zo sudu rozhodnutie o vyzivnom.

dajna11
8. nov 2011

iba @judy81 ved zobrala by som kopiu rozhodnutia kolko mi má platiť.to je jasné...lebo on si samovolne platí miesto 80 iba 30....možem aj vtedy ísť na policiu?

judy81
8. nov 2011

jasne ze mozes.....aj mne dal par halierov na ruku, spisalo sa cestne vyhlasenie ze kolko mi dal a ostatne ma dlh. akurat som v sobotu bola na vypocuvani, a trestne oznamenie som dala 22.9.2011, uz sa to posunulo na prokaruturu a ze po mesiaci to pojde na sud ak dovtedy nezaplati svoj dlh

judy81
8. nov 2011

@dajna11 asne ze mozes.....aj mne dal par halierov na ruku, spisalo sa cestne vyhlasenie ze kolko mi dal a ostatne ma dlh. akurat som v sobotu bola na vypocuvani, a trestne oznamenie som dala 22.9.2011, uz sa to posunulo na prokaruturu a ze po mesiaci to pojde na sud ak dovtedy nezaplati svoj dlh

judy81
8. nov 2011

@dajna11 treba zobrat aj rodny list dietata kopiu aj aj doklady kolko a kedy platil,to si vsetko prefotia na policii a samozrejme predvolaju aj jeho

dajna11
8. nov 2011

@judy81 aj tie doklady& treba?to by som si musela vytlačiť výpisy z účtu a nemám tlačiareň....ved to by mal on dokázať kedy kolko uhradil ked ho predvolaju nie?

judy81
8. nov 2011

@dajna11 hej hej, ale aj ja som musela doniest doklady o tom kedy co platil....ale v banke ti vydaju vypis z uctu

monika15
8. nov 2011

@moje2deti
no radsej daj tomu pokoj a skus to inak riesit, pretoze ak vybujuje striedavu vychovu tak je to na p....

dajna11
8. nov 2011

@judy81 no to je zložité...mám poštovu banku,tá zasa nieje hocikde....a na pošte mi to nedaju..no nič..neviem čo,myslela som že stačí RL,rozsudok a basta...niekto ešte písal že aj potvrdenie o návšteve skoly.....dieťaťa

judy81
8. nov 2011

hej aj to...ja som musela potvrdenie so skolky, ale podla mna staci ak zoberie od vydokladovat co a kedy platil

judy81
8. nov 2011

@dajna11 hej aj to...ja som musela potvrdenie so skolky, ale podla mna staci ak zoberie od vydokladovat co a kedy platil

dajna11
8. nov 2011

@judy81 tak neviem,chcela som ísť vo štvrtok ale ak mám tie doklady čo a kedy platil zobrať,tak to neviem kedy sa k tomu dostanem

judy81
8. nov 2011

@dajna11 tak chod bez toho dokladu a potom dodatocne zoberies, aj ja som zobrala dodatocne aj potvrdenie do skolky, a aj doklad o plateni

irriss
8. nov 2011

@moje2deti
ja jsem spatny radce:
na vyzivne cekam uz 21 let...
😠

zienkadomaca123
10. nov 2011

Dobry den,chcem vas poprosit o radu ohladom vyzivneho.som sama matka s dietatom( 4-rocnym) a takto pred 2 rokmi v 11/2009 som mala sud s ex -priatelom-neboli sme zosobaseni.vtedy m,u sud urcil vyzivne 135 e plus doplatit za dobu,co dovtedy neplatil po 35 e k riadnemu vyzivnemu,cize spolu mi mal platit 170 e mesacne nejakych 18 mesiacov,potom uz vlastne iba tych 135 e.malo to zacat plynut od 12/2009.vtedy mi aj naozaj poslal 170 e. aj v 1/2010 tiez 170 e.ale potom v 2/2010 stratil pracu,tak mi poslal iba 30e.nasledne mesiac na to 135 e,v aprili taktiez 135 e a v maji takisto len 135 e.potom od 6/2010 a z po sucasnost mi posielal 170 e pravidelne.ale problem je v tom,ze ked sme mali sud,bol to slobodny chlap.teraz je uz zenaty a ma dalsie dieta-polrocne.je zivnostnik,plat ma okolo 1000 e urcite,ale teda ma uz svoju novu rodinu.teraz mi telefonoval a povedal,ze uz od tohto mesiaca dostanem len tych 135 e,bez toho doplatku.co by na mesiace sedelo,posla mi vlastne 19x po 170 e,takze dlzobu doplatil,ale medzitym vlastne tie mesiace 2-5/2010 tam mi posielal len tak,ako som vam napisala.takze moja otazka znie,ci sa mozem este obratit na exekutora s tym,ze este mi musi dalej platit viac,aby mi doplatil to,co platil menej ten min.rok.alebo ked odvtedy dopteraz pravidelne platil,tak uz je to pre sud nerelevantne,nakolko ked som vtedy nepodala zalobu,tak teraz uz to nema vyznam? kedze odvtedy riadne platil 170 e?mam to nechat tak,alebo tlo mozem este teraz vymahat aj napriek pravidlenym splatkam odvtedy?a este ma zaujima,ci by si mohol poziadat teraz o znizenie,aj ked prijem ma skoro rovnaky ako vtedy,ale teda je zenaty a ma dalsie dieta a zenu na rodicovskej dovolenke?mohli by mu to znizit?lebo viem,ze majuu aj hypoteku aj dost splatok a tak nejako,co on zarobi,ide vsetko na splatky skoro a ziju len z jej rodicovskej davky?dakujem krasne za odpovede,velmi mi to pomoze.pekny den,Jana