Ako vyrátať cenu doplatku za byt pri rozvode?

beany
26. feb 2008

Ahojte. Momentalne riesim vysporiadanie BSM a hladam niekoho, kto by mi poradil ako s bytom. Nechcem exmanzela o nic obrat, ale ani ja nechcem prist skratka, proste hladam nejake spravodlive riesenie. Mame dvojizbovy byt v BA, momentalne v hodnote mozno 3 mil. Sk. Aj to neviem, z coho mam vychadzat, ci z trhovej hodnoty, alebo mam davat robit odhad. Na byt sme brali hypoteku, ja 700 tis. na 30 rokov /cca 5 rokov platim po 3 tis. mesacne/, exmanzel 400 tis. na 15 rokov /cca 4 roky plati po 3,5 tis. mesacne/. Dohodli sme sa, ze v byte zostane byvat on, moj uver preberie na seba a mna vyplati. Netusim vsak, ako to vyratat, kolko penazi by mi vlastne mal dat. Viete mi prosim niekto poradit?

kristina25
19. jan 2010

chcem sa opytat ohladom rozdelenia majetku
S manzelom nas rozviedli v novembri 2009. Nemame ziadne hnutelne alebo nehnutelne majetky ani majetok vacsej hodnoty. Jedna sa o veci, ktore sme kupili pocas manyelstva - nabztok, spotrebice. Manzel si chce zobrat veci, ktore kupil za svoje peniaze, ale podla zakona ide vsetko na polovicu co sa nodobudne pocas manzelstva. Chcem, aby mi podpisal papier, dohodu ake veci si vezme, aby potom nehovoril, ze ja som mu nic nedala, ale on to podpisat nechce, ze to na sud.
teraz moja otazocka. Ked to na sud, moze sud urcit, aby som mu splacala peniaze, za tie veci? myslim si, ze on chce dosiahnut to, ze veci mi necha a sud mu moze urcit, aby som mu splacala tu hodnotu.

kitti0503
19. jan 2010

kristina25
Ty možeš kludne napísať na papier úplne všetko čo ste si kúpili počas manželstva a čo si zobrala ty a ten papier mu daj podpísať.Ak to chcete dať na súd musíte tam mať podpisy obidvaja a daj to na súd tak potom ty.Hned tam kde to podáš a nebude mať tvoj ex tam podpis hned sa ťa budú pýtať kde je vášho bývalého podpis.Takže nech neskáče musí to všelijako podpísať aby vedel súd že s čím sa má zaoberať.To ale nefunguje tak že len tak pekne pojde na súd a hned to začnú rozoberať!!!To mu pekne povedz!A ked to nechce ani tak podpísať tak sa opýtaj či tam možeš napísať to že odmieta podpis.

kristina25
19. jan 2010

kitii
ja s tym nehcem ist na sud, kvoli niejakej telke, chladnicke.... Ja chcem, aby som mu napisala, ze co si vezme na papier a on to podpise a to je vse. Niejaka dohoda medzi nami. Ale on to nechce podpisat. On sa mi vzhraza sudom. Chcela som iba vediet, ze ked by to dal na sud, ci mi moze sud nariadit, aby som si tie veci nechala a platila mu peniaze?
Dakujem

hga
19. jan 2010

kitti0503

vymen advokatku lebo urcite ti nemusi platit najomne pokial nemate uzatvorenu najomnu zmluvu. mala by ti platit nieco ine, no ako sa to vola necham na pravne expertky ktore sa tu pohybuju ako pirane vo vode, tie ti to uz poradia.

kitti0503
19. jan 2010

kristina25

ked ste rozdelený presne na polovicu čiže myslým finančne tak ty neplatíš nič.

janka1874
20. jan 2010

kitti0503 v tvojom prípade by som to radšej riešila formou súdu a normálnym vysporiadaním BSM lebo s tvojim ex sa takto budeš naťahovať do nekonečna a tak budeš vedieť riešiť aj ten nájom ak to budeš mať na papiery aspoň ja by som to tak riešila a tam aspoň tak viem že ak na súde sudca rozhodne že nemáš z čoho ho vyplatiť tak Vám vie určit že mu to budeš splácať

kitti0503
21. jan 2010

No počkaj Janka1874 ja by som mu prečo mala platiť ked v dome býva on a ja som sa odstahovala od neho až 25km to znamená že on je v dome .Ja dom nechcem len ma musí vyplatiť čo sme spolu hradili cez 4 roky to znamená že mne chodí z toho polovica to už viem na 100%.dalej ešte on musí odo mna zobrať z požičky lebo ja platím viac ako on .skoro všetky požičky som brala ja to znamená že nestojíme na polovicu.A v dome som nechala ešte zopár vecí,lebo ešte nemáme majetkoprávne,ale ja to chcem všelijako dať na súd lebo majetkoprávne sa musí rozdeliť.takže ja mu neplatím nič ani ho vyplatiť nemusím lebo v dome zostal on.na majetkoprávnom rozdelia aj všetky požičky čo nadobudli počas manželstva.A kedže je tam bývalá svokra bez mojho súhlasu používa aj moj podiel tak podla mna by mala platiť,ale to samozrejme zvlášť treba dať na súd čo aj dám.!

hga
22. jan 2010

kitti0503:

na tvojom mieste by som si dal pozor. ak das byvalu svokru na sud moze sa ti to vypomstit (ak sa rozhodne robit ti dalej problemy).

nezabudaj ze za spolocne dlhy zodpovedate SPOLOCNE A NEROZDIELNE. ak on prestane platit budes musiet cvakat splatky ty.

kitti0503
23. jan 2010

hga

Ak on prestane platiť ty myslíš na to že hypotéku budem musieť dalej splácať???no a prečo by som mala splácať,ked ja pekne poviem banke že dom možu zobrať lebo ja ho nepotrebujem.DOM NECHCEM!!!!ja chcema aby ma len vyplatil a hotovo.Potom sa dá napísať taký papier že on ma vyplatil a on bude nadalej splácať hypotéku-ak bude!!!a to overíme s notárom!
dalej čo sa týka bývalej svokry ja sa od nej nebojím pretože ona ešte spravila také že si vzala požičku na moje meno to znamená že ju pekne možem podať na políciu,lebo to je trestný čin,čiže páchatel.takže skor ona by si mala dávať pozor!!a to ešte nie je nič čo ona ale narobila!!!!Ja sa od nich nebojím,lebo viem čo spravili oni! A ja dom ani za svet splácať nebudem!

janka1874
24. jan 2010

kitti0503 sorry to mi nejako ušlo že ty si mu všetko nechala som myslela že ty si chceš dom nechať a na´dalej platiť hypo a zbaviť sa ich ale už som v obraze no v každom prípade by som to riešila formou súdu a zisti ti v banke ako sa to dá lebo napr. stavebná sporiteľna by ti nič také neuznala oni len zúdne vysporiadanie BSM kde manžel na seba prevezme splácanie uznávajú (viem to preto že som tiež rozvedná a s týmto mám dodnes opletačky)

kitti0503
25. jan 2010

janka1874

vdaka za radu no v každom prípade to budem robiť cez súd,ale ešte mám na to 2 roky.Chcem trošku počkať kým vysporiadam okolo toho všetko.Najprv chcem vysporiadať peknú byvalú svokričku a potom idem dalej.Aspon mám slovo v dome. 🙂 a este samozrejme musím sa pripraviť finančne na majetkoprávne.A v banke som už bola dá sa spraviť papier že on bude dalej splácať hypo,ale meno moje tam bude aj tak až dovtedy kým banku nesplatí.to znamená že 16 rokov. 😒 ale nezájem ja sa od toho nebojím.

hga
25. jan 2010

kitti,

keby som bol na jeho mieste, prestal by som pracovat a nechal by som to dojst az k tvojej exekucii. potom by sme videli kto by sa nebal.

kitti0503
26. jan 2010

hga

lenže od domu všetky papiere sú u mna čiže ja ich pekne pošlem na moju bývalú adresu a hotovo lebo veci mám ešťe tam!!!!!majetkoprávné nemáme vysporiadané takže tolko.odo mna nezoberú nič a dom ja nechcem takže možu aj to zobrať.A prestať platiť nebude lebo dom nikde nedostanú.Takže tolko!!!

zuzi1978
17. feb 2010

Ahojte, prosim o pomoc. Za slobodna som po rodicoch ziskala druzstevny byt, ktory som splatila tiez za slobodna. Do osobneho vlastnictva sa odkupoval az po rozvode. S manzelom sme teda zaplatili nejakych 800,-sk za prepis. Teraz som v rozvodovom konani za psychicke a fyzicke tyranie. Moj manzel ma asi 2 roky tyra. Mame 4 rocneho synceka. Ako dopadnem s bytom? Nema niekto takuto skusenost? Poradte mi prosim. Rozvod je uz 4.3.2010.

andzi
17. feb 2010

Zuzi, keďže už nejde o nájom družstevného bytu, ale vlastnícke právo, byt spadá do masy BSM a budete sa musieť s manželom dohodnúť, kto zostane jeho vlastníkom a na výške sumy, ktorá sa vyplatí druhému manželovi. Predpokladám, že manžel so sumou 800 SK súhlasiť nebude, takže vašu BSM bude asi vyporiadavať súd. V takom prípade je potrebné zdokladovať, že si bola výlučnou najomníčkou DB ešte pred uzavretím manželstva a že v manželstve sa odkupoval síce do BSM ale len za nízku zostatkovú hodnotu, čo by mal súd zohľadniť pri vyporiadaní, pretože tvoj manžel sa o nadobudnutie vlastníckeho práva k tomuto bytu nepričinil.

zuzi1978
18. feb 2010

Ahoj andzi, dakujem za to, ze si mi odpisal. So sumou 800,- suhlasit nebude vobec, on je schopny alebo skor jeho rodicia su schopny kvoli 5,-sk si dat vyvrtat dieru do kolena. Myslis, ze budem potrebovat pravnika, alebo by som to dokazala vyriesit aj sama na sude? Papiere z bytu mam aj doklad, ze este za slobodne meno som dostala byt do uzivania. Na pravnika vobec nemam peniaze ani na vyplatenie manzela. Co poradis?

tin007
18. feb 2010

zuzi pises, ze byt sa do osobneho vlastnictva odkupoval az po rozvode. kto je na lv uvedeny teda ako vlastnik? ste tam obaja 1/1 alebo si tam iba ty sama 1/1?

zuzi1978
18. feb 2010

ahoj tin, obaja mame list vlastnictva. Ma zjavne rovnake prava ako ja, ale za byt nedal viac ako sumu, ktoru sme platili pri prepise, teda 800,-sk. Moji rodicia zaplatili pred rokmi 22 000,- v r.1977 za to ze dostali byt, otec bol clenom bytoveho druzstva. Po jeho smrti ziskala mamina aj jeho polovicu, pretoze my so sestrou sme sa najskor zriekli dedicstva v prospech maminy. Mama otcovu aj svoju ciastku prepisala na mna. Anuita bytu, ktora sa splacala mesacne v najme bola splatena v roku 2001, ja som sa vydavala v roku 2002.

tin007
18. feb 2010

zuzi v takom pripade odporucam pravnika

hga
18. feb 2010

"my so sestrou sme sa najskor zriekli dedicstva v prospech maminy"

takto zacina kazdy problem s majetkom....

andzi
19. feb 2010

hga, presne tak, dávam ti za pravdu...ľudia porobia hlúposti, neporadia sa s právnikom a potom plačú nad horúcim mliekom.

zuzi, napísala som ti odpoveď sem, tak mi nemusíš znovu tú istú otázku posielať aj do IP. Ak nemáš na právnika, tak potom nie je čo riešiť. Môže to dopadnúť akokoľvek. Je to tvoj majetok a tvoje peniaze. Neviem, čo iné by som ti v tejto situácii mala poradiť. Byt si mala odkúpiť od BD ešte pred manželstvom, teraz už darmo budeš nariekať.

andzi
19. feb 2010

pardón, chcela som napísať,...plačú nad rozliatym mliekom 🙂

zuzi1978
19. feb 2010

Dakujem, ja viem ze uz je neskoro plakat. Spravila som hlupost, ze som dovolila, aby mal rovnake prava ako ja. Doplatila som na svoju naivitu, lebo som dala na jeho slova, ze ak by sa medzi nami cokolvek stalo, neberie si ma kvoli bytu a on mi to dokaze. Ale teraz ked prislo na lamanie chleba, je odrazu ten najhladnejsi. Je mu jedno, ze ja s malym ostaneme na ulici. Hlavne, ze sa nabali. Dakujem za zaujem. ☹

eli26
26. nov 2010

Ahojte. Chcela by som sa opýtať , či má zmysel žiadať vyplatenie peňažnej čiastky z bytu, ktorý manžel ešte pred rozvodom prepísal na svoju matku, aby sa nemusel deliť. Byt sa vlastne prepísal na neho počas manželstva..
Ďakujem pekne za odpoveď 🙂

daniela1974
26. nov 2010

@eli26 Koho bol ten byt predtym, nez ho prepisal na svoju matku? Kto bol napisany ako vlastnik na LV? Kedy ten byt ziskal alebo kedy ste ho ziskali?

eli26
26. nov 2010

@daniela1974 Byt bol predtým napísany asi na jeho mamu. Vlasne ona sa aj pričinila vo velkej miere o náš rozvod :(.
Velmi ma do toho nezasvetili kedy bol ten prepis.Nedá sa to niekde zistiť, ak to neviem presne? Niesom si už istá či to bolo pred manželstvom alebo až tesne po svadbe, ale prepis bytu znova na jeho matku bol asi v novembri 2009. Neviem ani, či má zmysel sa do niečoho takého púšťať lebo sa mi kade čím vyhráža. Je tu aj auto a iné spoločné veci, o ktoré som sa s ním nechcela naťahovať, len aby som mala pokoj a nechala som to tak. Ľudia v mojom okolí mi radia, že by som to nemala nechať tak lebo keby to bolo na ňom a tie veci by som mala ja, tak by si ich žiadal.
Ďakujem pekne za odpoveď 🙂

daniela1974
26. nov 2010

@eli26 napisem Ti zajtra do IP

eli26
28. nov 2010

@daniela1974 Budem,
Budem , Ti vďačná za odpoveď. : )

daniela1974
28. nov 2010

@eli26 ok, poobede popisem do IP.

daniela1974
28. nov 2010

@eli26 a pokoj duse ziadne sudne prietahy nenahradia. Tvoji priatelia su sice hrdinovia, ze Ti to radia ale boh vie ako by sa zachovali, keby sa to stalo im.