Ako vyrátať cenu doplatku za byt pri rozvode?

beany
26. feb 2008

Ahojte. Momentalne riesim vysporiadanie BSM a hladam niekoho, kto by mi poradil ako s bytom. Nechcem exmanzela o nic obrat, ale ani ja nechcem prist skratka, proste hladam nejake spravodlive riesenie. Mame dvojizbovy byt v BA, momentalne v hodnote mozno 3 mil. Sk. Aj to neviem, z coho mam vychadzat, ci z trhovej hodnoty, alebo mam davat robit odhad. Na byt sme brali hypoteku, ja 700 tis. na 30 rokov /cca 5 rokov platim po 3 tis. mesacne/, exmanzel 400 tis. na 15 rokov /cca 4 roky plati po 3,5 tis. mesacne/. Dohodli sme sa, ze v byte zostane byvat on, moj uver preberie na seba a mna vyplati. Netusim vsak, ako to vyratat, kolko penazi by mi vlastne mal dat. Viete mi prosim niekto poradit?

andrea1158
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sindus
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrea1158
3. mar 2008

bezpodielové spoluvlastníctvo znamená, že ani jeden manžel nemá podiel na byte vymedzený, práve preto sa volá bezpodielové. Podielové znamená že každý má 1/2 podiel.

sindus
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrea1158
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sniezik
5. mar 2008

viete mi poradiť som v rozvodovom konaní a chcem sa odstahovať preč s bytu aj s detmi a manžel sa mi vyhráža že si tam privedie podnájomníkov bez môjho súhlasu.Má na to právo,ked máme byt v osobnom vlastníctve?

andrea1158
6. mar 2008

záleží od toho, na základe akého titulu by tam podnájomníkov doviedol ale v zásade na to právo má,lebo byt je aj jeho. Sú však právne prostriedky ako sa proti tomu dá brániť.

gabika11
18. mar 2008

Zaujimalo by ma, ako je to s tym BSM. Na rozhodnuti povolenia uzivania stavby je uvedene len manzelove meno, rovnako to bolo aj na stavebnom povoleni. Jedny sa aj vtedy o BSM? Alebo je len on vylucny vlastnik nehnutelnosti? Dom sme stavali teraz pocas manzelstva. Dakujem za odpoved.

malalady
29. máj 2008

Vedeli by ste mi poradit?Moj priatel sa rozvádza s manželkov a spísali si dohodu,že si zmení trvalý pobyt a vzdá sa akýchkolvek nárokov na byt, odsťahuje sa, a nebude si žiadať od neho nárok na náhradné bývanie a toď je na jednom papiery.. a druhý papier je o tom, že on preberie za ňu všetky podlžnosti a nebude žiadať od nej spoluúčasť na nich. Sú tieto papiere overené notarom.. A chcem sa vás opýtať, či vlastne tieto papiere budú platne este aj pred rozvodom.. Lebo vlastne tam podpísala, že sa vystahuje do 9. júna a stále ho klame že už ide ide a nič.. Tak či tie papiere vlastne po tom 9tom može použit proti nej.. A mat ju už z krku ))) 😝 😝 😀

alexandra
30. máj 2008

malalady nie, nemoze, akekolvek vysporiadanie BSM je platne az po rozvode, i ked je spisane pred nim.

janka1874
5. jún 2008

gabika11 na takýchto rozhodnutiach je vždy len jedno meno ale keď bolo vydane počas manželstva a nie pred ním alebo potom tak sa aj na to vzťahuje BSM to sa vzťahuje na všetok majetok hnuteľný aj nehnuteľný. Čiže ak dom bol stavaný počas manželstva a pozemok bol tiež naodbudnutý počas manželstva tak na všetko máš aj ty nárok aj keď je to na jeho meno

hengl
2. dec 2009

ahojte mozte niekto poradit. Uz 3 rok sa taha na sude bsm. Za slobodna som mal 5 rokov 1,5 izb. byt v osobnom vlastnictve . Neskor som sa ozenil a byvali sme 3 roky v tomto byte potom som ho predal a nasledne sme kupili 4 izb. uz v spolocnom vlastnictve. Na kupu tohto bytu sme pouzili peniaze z predchadzajuceho bytu a este sme zobrali uver 300 000. od rozvodu splacam uver len vylucne ja sam. Sudny znalec uz bol aj ohodnotit tento byt ale neviem ako este dlho sa bude tahat vyporiadanie bsm . Nemate niekto s tym neake skusenosti ? vopred dakujem

andzi
3. dec 2009

Ten nový byt je v BSM a budeš musieť exmanželke vyplatiť polovicu jeho trhovej hodnoty. Keby si však mal dobrého právnika, tak by sa to dalo urobiť tak, aby si jej nemusel vyplatiť polovicu, ale menej. Tak držím palce a želám veľa šťastia. BSM na súde trvajú bežne 3-5 rokov, aj viac, podľa toho, ako sa účastníci "majú radi".

zkzkzk4
12. jan 2010

dúfam že nepisem celkom do zlej temy a najde sa niekto kto ma trosku posunie dalej vo vedomostiach...mam jeden problem, rozviedla som sa, zostali mi 2 deti, odstahovala som sa z bytu do prenajateho. Byt kde sme s ex a detmi byvali bol este pred svadbou prepisany z jeho uz nezijuceho otca na neho. Byvala s nami cele dlhe roky aj jeho matka 😒 Pravnicka mi povedala ze BSM v nasom pripade nema zmysel riesit, kedze byt je vlastne len jeho...lenze nema ex nejaku povinnost pomoct mi s nahradnym byvanim? 14 rokov sme boli manzelmi, ja nemam na nic pravo? Bude to ale asi tazke lebo dotycny nema chut ani platit vyzivne stanovene sudom... ☹ Dakujem za cas a nazor 🙂

kaktusik007
14. jan 2010


ved ty si si nahradne byvanie nasla samotna... a ano, bsm nema vyznam riesit - leda teda hnutelne veci, aj ked... kd si sa odstahovala, tak vlastne je to tak ze hnutelne veci ste sa akoby dohodli - a to, co si mu v byte nechala (pracka, chlanicka,sedacka...) si dovolila aby vlastnil on.... teda... mas na to este nejaky cas proti tomu podat namietku, asi tri roky na sude myslim..... ak ti to stoji za tie nervy...
co sa tyka bytu, tak presne ako pises, nemas nan pravo.... vlastni ho iba a iba on

rewma
14. jan 2010

Haloo je tu teraz niekto?

rewma
14. jan 2010

Ahoj .
Ja a priateľka by sme potrebovali poradiť ohľadne BSM resp. o 3-i byt v hodnote cca 50 000€/1 500 000 sk. Priateľka je rozvedená, syna zverili do starostlivosti jej ex... byt opustila viacmenej dobrovolne nasilu... takže ešte raz ... byt o ktory sa jedná uživa priatelkin ex manžel aj so synmi a chceli by sme vedieť čo všetko potrebuje na to aby mohla začať "bojovať" o svoju polovicu zo sumy bytu .. ak by ste niekto mali nejaké vzory tlačív ktoré potrebuje na súd o byt ... a aj ked nemame na pravnika aj s tym potrebujeme poradit

enilora
14. jan 2010

Rewma
v prvom rade som skoro spadla na zadok a nedá my aby som nereagovala...to že dieťa dostal do starostlivosti jej ex je pre mňa zarážajúce...nechcem nikoho uraziť ale musela tvoja priatelka ako matka zlyhať velmi-velmi keď dieťa dostal otec...nikoho nesúdim je to len moj názor
Takmer vždy podla mojich info zostane byt tomu komu aj dieťa teda v tvojom prípade je to jej ex.Pokial viem polovicu bytu by jej mal vyplatiť.Ak peniaze nemá tak by mal súd určiť mesačné splátky a tak by sa mal byt postupne vyplatiť.Mali už súd ohladom majetkového vysporiadania??

rewma
14. jan 2010

enilora si tu?

kitti0503
16. jan 2010

ahojte viete mi niekto poradiť,či si možem pýtať od bývalej svokry nájomné ,pretože máme spoločny dom s bývalým manželom a svokra sa tam nasťahovala bez mojho súhlasu,ale ešte majetkoprávne sa nekonalo.Dom máme na hypotéku ale požičku na dom som brala ja.Možem si pýtať nájomné od nej????

hga
17. jan 2010

nemozes.

kitti0503
17. jan 2010

ale viacerý mi už hovorili že možem a už aj advokátka mi hovorila že možem pretože bývalá svokra sa tam nasťahovala a nemá ani trvalý pobyt pretože potrebuje moj súhlas abez mojho povolenia sa tam nasťahovala a ona používa aj moj podiel no nie??

hga
17. jan 2010

ak mate dom s manzelom v BSM tak kazdy je vlastnikom 100% domu.

na zaklade coho chces od nej ziadat najomne ak tam je s jeho suhlasom?

kitti0503
17. jan 2010

no počkaj asi sa nechápeme.Ona tam neni so súhlasom manžella,kedže na mestskom úrade žiadajú len odo mna súhlas a nie od neho,aby mala trvalý pobyt a ja si myslím že obaja máme do toho právo.Ona tam samozrejme šla lebo to je jej syn,lenže trvalý pobyt nebude mať.Ja mám u seba list vlastníctva,pretože banka žiada všetko odo mna a nie od neho.On je len spoludlžník.ked náhodou nevie platiť viac ako pol roka ja možem povedať banke že ja dom nepotrebujem nech ho zoberú a basta .A manžel može ísť pod most spolu s mamou.Takže vacsie slovo mám ja.Tak vezmime že to nie je jeho matka ale volakto iný tak aj ja mám do toho slovo že koho tam pustí a kolko si pýtame no nie??

janka1874
17. jan 2010

rewma
ak byt nadobudli spoločne počas manželstva a nie ako nejaké dedičstvo alebo dar tak má právo žiadať polovicu sumy tam sa neberie ohľad na to či je niekomu zverené dieťa do opatery (no čo narobíme naše zákony sú už raz také)

kitti0503 nie som síce právnik ale môj názor je že s tým musíš minimálne súhlasiť a to nájomné no k tomu sa neviem vyjadriť

kitti0503
18. jan 2010

Akurát som počula na Jojke že to je obohacenie majetku to znamená že ona používa aj moj majetok alebo nie????Ked tam neni ona je tam niekto iný tak to tam bude len zadarmo bývať?????Však každý si pýta nájomné.

hga
18. jan 2010

kto je napisany ako vlastnik toho bytu?

ak ste tam 1/1 s manzelom tak nemas narok na najomne. basta.

kitti0503
18. jan 2010

Ja som vlastníčka on je len spoludlžník ale už advokátka tvrdila že mám na to právo a basta 🙂

janka1874
19. jan 2010

akitti 0503 ak si ty vlastíčkou tak na to právo máš len musíš podpísať s ňou aj zmluvu o prenájme na základe čoho ti bude platiť (dobre urobiť s nejakým pránikom lebo tieto zmluvy nie sú sranda) a potom z toho musím odvádzať aj dane ako daň zo zisku tak si to tiež zisti lebo ak sa naťahujete o majetok alebo sú to ľudia na ktorých si treba dávať pozor ta ťa ešte môžu aj udať za obohacovanie

kitti0503
19. jan 2010

Ahoj Janka práve tu je ten prblém že ona nechce o tom ani počuť nedá sa s nnimi normálne perozprávať lebo ona teraz lahko skáče pretože je tam s mojím bývalým manželom a neviem spraviť ani zmluvu.Však ešte ma aj vymkli z domu no horko ťažko som dostala klúče.A podla mna ma nemožu udať o obohacovanie kedže oni tam bývajú a ešte sú aj zaostalý,to znamená,že ked banka mna bude upozornovať lahko možem povedať že ja dom nepotrebujem nech sa páči možete zobrať dom!!!teraz to chcem skúsiť tak že ju podám na súd a ked bude musieť hradiť tak ešte bude musieť vyplatiť aj to s čím je zaostalá.Advokátka mi hovorila že by mi ešte ona musela platiť nájomné!!!Tak to skúsim.A vdaka!