Ako zrušiť otcovstvo?

mamina2828
4. nov 2009

Ahojte babenky.potrebujem poradit.da sa nejako zrusit otcovstvo?syn ma 2 roky,som slobodna,maleho mam vo svojej opatere,otec dietata plati vyzivne,ale zeby mal zaujem,to sa povedat neda.ma neobmedzene navstevy,ale ukaze sa raz za 2 mesiace.s priatelom sa chceme v aprili vziat,o maleho sa stara odmalicka,berie ho za svojho.nakolko sa budeme brat,chce dat svoje priezvisko aj mojmu synovi.maly ma priezvisko moje.ako toto na sude priebeha,aku ziadost pisat,a je to vobec mozne?dakujem

sisaha
17. feb 2012

@martina2001 vychadzam ale z toho, kedze boli robene DNA testy, ze matka ho chcela uviest ako otca a takisto chce, aby si plnil vyzivovaciu povinnost. Keby to tak nebolo, tak sa s nim o otcovstvo asi nesudi..

martina2001
17. feb 2012

@sisaha písala som ak matka súhlasi so zrušením otcovstva, ale nie je podmienka mať iného partnera

sisaha
17. feb 2012

@martina2001 ano, ja ti rozumiem, ja som zas preto pisala o inom partnerovi, ak by svoj postoj prehodnotila. Ale nie som si ista, ze ak raz bolo otcovstvo priznane, ze by ho sud napr. len na ziadost matky a suhlasom otca zrusil..

alexandra
17. feb 2012

@martina2001 mylis sa, @sisaha spravne povedala, ze ak je raz otcom aj podla RL, sud nerzusi otcovstvo len na zaklade rozhodnutia rodicov.
@slniecko1990 Ak je skutocne bio otcom dietata, otcovstvo "zrusit" len tak nemoze.

martina2001
17. feb 2012

@alexandra ni je to pravda, súd to urobiť môže, ale musia s tým súhlasiť obaja rodičia, väčšinou sa to robí ak ma rodič u ktorého je dieťa v opatere iného partnera a chce si ju adoptovať. Ale už som zažila aj matku ktorá trvala na zrušení otcovstva a bola sama a prešlo to, otec súhlasil

alexandra
17. feb 2012

@martina2001 V pripade, ze otec bol biologicky, tak sud zrusil otcovstvo len na zaklade suhlasu rodicov? Prepac, ale to naozaj neverim.
Samozrejme, ina je situacia ak je to len sucat adopcneho procesu 😉

slniecko1990
3. mar 2012

chcela by som este vediet . Podľa čoho súd urči výživné? aké sú tam percentá z platu? a jedna sa o čistý príjem?

baby2310
4. mar 2012

@slniecko1990 ahoj, inak nenapísala si, či je aj na rodnom liste, či to boli súdne DNA testy, alebo len také súkromné...pokiaľ je na rodnom liste a je 100% otec, už s tým ozaj veľa nespraví, jedine tá adopcia novým partnerom...ale ak je to len súkromný test a na rodnom liste nie je....možno by sa dalo s matkou dohodnúť, ak sa s nou dá, myslím, že aj do budúcnosti by to mohlo byť pre nu jednoduchšie, mohol by si hocikto jednoducho osvojiť to dieťa...čo sa týka výživného to je zložitá otázka....ako povedala jedna nemenovaná sudkyna u nás:"ja rozhodnem podľa toho, ako som sa vyspala!" :( a asi je to tak...oficiálne by to malo byť 30% z príjmu, samozrejme reálneho, to sú peniaze, z ktorých matka alebo otec žijú, takže pravdepodobne čístý príjem sa berie...ale takto sa to nie často rieši..ona si podá alebo už podala určitú sumu, ktorú uzná za vhodnú a na súde preukáže mesačné výdavky na dieťatko, sudca sa bude pýtať čo ho zaujíma...takisto sa potom pýta otca, aké sú jeho príjmy, výdavky, či má novú rodinu, prečo nechce platiť na dieťa....je to aj o tom, ako na sudcu zapôsobí človek, môj bývalý napríklad mal dostať menšie výživné, ale ked si otvoril ústa, sudkyňa mu naparila ešte vyššie, čo je pre mňa fajn 😠 ....v každom prípade, ak to ide cez súd, už sa výživnému asi nevyhne...potom je asi lepšie, skúsiť si nájsť cestu k dieťatku, ved ono za to nemôže, akú má matku a otca :(

katmi
15. mar 2012

@slniecko1990 vyzivne sa urcuje vo vseobecnosti podla vysky cisteho prijmu toho, kto ma mat vyzivovaciu povinnosti voci maloletym detom... vyska vyzivneho zalezi bud na dohode oboch rodicov, ak to nieje mozne,tak sud zvazuje viacej skutocnosti a okolnosti a urci vyzivne sam...

katmi
15. mar 2012

a co sa tyka "zrusenia otcovstva".... je bud zmena priezviska maloletej osoby, kde otec ostava ten, ktory bol zapisany do rodneho listu pri narodeni, alebo potom je osvojenie si dietata, kde by mal byt suhlas otca s osvojenim, pripadne sa suhlas nevyzaduje, ak tomu brania vazne dovody. V pripade, ze osvojenie prebehne v poriadku, o osvojeni sud informuje matriku, cize osvojitel bude zapisany ako novy otec....

kikushka2386
2. aug 2012

ahojte.chcem sa opytat mam 8 rocnu dceru.biol.otec ju videl naposledy ked mala 2 roky.neplati na nu vyzivne.vobec sa nezaujima.da sa zrusit otcovstvo ak stym suhlasime obaja?pretoze ked bola malinka sam mi to navrhol.mam manzela ale nechcem ho nutit prisvojit si ju.

olllga7
26. okt 2012

ahojte. chcela som sa spytat ...mam taky problem moj priatel ma syna ktory ma sedem rokou ale je si isty ze nieje jeho ale bohuzial priznal ocovstvo a plati aj alimenty. nevie mi niekto poradit ako sa da zbavit ocovstva popripade ci sa da nejako overit DNA? dakujem 🙂

liz_lemon
26. okt 2012

@olllga7 a ako priznal otcovstvo? na matrike?

olllga7
7. nov 2012

ahoj ... normalne ked sa dieta narodilo tak priznal otcovstvo ale uz v tedy mal pochybnostii ale napriek tomu to spravil co do dnes lutuje nema ani kontakt s tym chlapcekom lebo on sa hned na to rozisiel s nou tak a do dnes musi platit alimenty ...

kawaa
27. nov 2012

@olllga7 Ahoj, v tvojom pripade bude treba, aby priatel zaprel otcovstvo. A to cim skorej nakolko zapreit odcovstvo mozno do 3 rokov. Ak by ste potrebovvali pravnika viem odporucit jednu velmi dobru advokatu.
Kontakt: 0915 731037

blondiee83
27. nov 2012

@olllga7 Zial, uz sa neda nic robit - otcovstvo priznal, ked sa dieta narodilo. Odvtedy ubehlo sedem rokov a v zakone je jasne napisane, ze otcovstvo mozno zapriet do troch rokov odo dna, ked sa o existencii dietata dozvedel, resp. do troch rokov odo dna urcenia otcovstva suhlasnym vyhlasenim rodicov.

dita2013
21. jan 2013

dobry den chcem sa spytat moj manzel zil s jednou zenou a ona porodila dieta ma pet rokov a manzel zistil,ze to dieta nieje jeho chce zrusit otcovstvo.Maly zije v usporiadanej rodine ona sa vydala pravdepodobne za otca maleho.Ten dotycny raz povedal ze aby sme ho neoznacovali za otca.A matka dietata sa priznala ,ze ona sama nevie kto je otcom fuj hamba takej zene ked nieco take povie.Ja si myslim ,ze kazde dieta ma narok vediet kto je jeho biologickym otcom a potom sud by mal presetrit ako to vlastne je ak testy DNA,ktore si muz dal robit ,ho uplne vylucuju ako otca ,cize ani v jednom bode sa ich vysledky nezhoduju

dita2013
21. jan 2013

a prosim vas som zena,ale kto mi povie,ako su muzi chraneni voci takym bestiam,ktore ich zneuziju a potom este odkopnu?Kde maju hladat pravdu,kto im pomoze?Ved to je hamba a ze v zaujme dietata sa vsetko riesi?To je vsetko pekne milujem deti aj toho maleho som milovala bol uzasny a mam tiez dve dospele dcery,aj tri vnucatka a chcem aby boli stastne.Ale treba mysliet aj na tych muzov ake to musi byt ked jedneho dna zisti ze dieta,ktore miloval a staral sa o neho napr.5 rokov nieje jeho.

jurko07
31. jan 2013

Ano presne tak zrušiť otcovstvo sa nedá - ak si nechcela udať otcovstvo mohla si to spraviť pri narodený dieťaťa. V tom prípade nepíšu otca ani do rodného listu.... on vtedy nemá ako otec žiadné práva,ale ani ty nemôžeš od neho žiadať nič. keby aj prišiel domáhal sa dieťťaťa a nebodaj by niako vyskakoval stačí ty volať policajtou. Inak on ak bude mať financie môže podať na sud o testy otcovstva o ocovstvo - Ale všetko si platý hradí on. To su však ťahanice -keby si nesuhlasila on si platí aj právnika. V takom prípade už ked uvedú ocovstvo otec na dieťa práva ma.

liliena
24. feb 2013

liliena
chcela by som sa opytat ci sa može vzdat otcovstva osvojeneho dietata ak je nezrušitelne osvojenie a ci potom musi platitotec na dieta.

odpovie mi niekto?

kimka44
26. feb 2013

tak to sa zrusit neda a platyt na dieta musi

didi44
26. feb 2013

...otcovstvo priznane v obdobi ked sa nejedna o manzelov ale ani to zo zakona aj keby manzelku prasilo tucet chlapov sa zrusit neda....a v pripade, ze testy dna dopadnu v prospech nebiologickeho otecka...nepoznam sud, ktory by zbavil niekoho platenia alimentov...to by sa naozaj musel priznat somar aj s testami otcovstva, aby ineho tejto povinnosti sud zbavil..

peto30
20. aug 2013

Ahojky.Chcel by som sa opýtat,mam taký problem,že byvala priatelka mi aš teraz napisala,že nemam jej platit výživne,že nechce odomna ani korunu,lebo mala nie je moja,že otcom je niekto iný.Malej bude na druhy mesiac 4roky .Bývalej som vravel nech ide zrušit otcovstvo,tak povedala,že sa to neda.Tak neviem čo mam robit,ako mam postupovat,či mam dat urobit aj krvne testy,aj ked mam dôkazy ,čo mi pisala všetko o malej a omna.Dakujem

drevina
17. sep 2013

ahojte maminy chcela by som sa spytat biologicky otec dietata nejavy zaujem o maleho uz od mojho tehotenstva ... pred casom som si nasla priatela a maleho si zobral on na svoje meno lenze sme sa pred nedavnom rozisli a chcela by som zrusit otcovstvo.. chcem sa spytat ako by sa to dalo ci mam podat navrh ja alebo on musi k sudu.. ci to treba na matrike riesit?? nesme zobraty .. Dakujem

antivirka
14. nov 2013

Ahojte, chcem sa opýtať, môj bývalý, nie manžel nejavý záujem o syna 12 rokov. Jeden rok mu platil výživné, odvtedy nič. Nedávno sa ozval, že mu chce darovať niečo na narodeniny. No ja som celá bez seba, nechcem, aby ho kontaktoval, jednoducho, ani ho nepozná ani nič. Ja som odvtedy vydatá, je nám spolu dobre. Nechcem, aby sa do nás montoval, keď to doteraz neurobil. Bojím sa o syna. Je možné ho zbaviť otcovsta?

kyjanicova
23. nov 2013

Dobry den,chcem sa opytat mam syna v januari bude mat rok,zijeme spolu v anglicku a biologicky otec maleho zije na Slovensku.Mam priatela a samozrejme aj snim tu zijem aj s mojim synom.Bio otec nema o dieta zaujem chce zrusit otcovstvo,neprispieva mi na dieta nejavi jednoducho zaujem.Chcem sa opytat ci sa da vymazat z rodneho listu a ci je mozne dat malemu moje priezvisko a uplne zrusit otcovstvo stym ze sa uvedie otec neznamy........Nemam stym skusenosti budem rada za kazdu odpoved dakujem velmi pekne:}piste mi please

nikuska0607
30. nov 2013

Ahojte....chcem sa spýtať, som už plnoletá a chcela by som aby otec zaprel otcovstvo ... on s tym suhlasi...chcela by som sa spýtať že kde a akú žiadosť mám podať...a či sa to vobec dá ...dakujem 🙂

sisticka15
19. jún 2014

dobrý deň, ja by som potrebovala vedieť, kde a ako mám podať návrh na výšku výživného, aby moj ex priateľ začal konečne platiť na malú a ešte určenie koľko a kedy sa može s ňou stretávať? už spolu nežijeme, rozišli sme sa, ale neboli sme zobratí. Otcovstvo to viem to sa zrušiť nedá iba zaprieť, priezvisko to viem že sa dá zrušiť ale musí s tým súhlasiť aj on a ešte jedno keď zruším priezvisko na moje, tak stále budem mať nárok na to, aby platil na malú výživné? A ešte jedna posledná otázka priezvisko možem dať aj terajšieho priateľa aj keď niesme zobratí?musel by si ju asi najprv osvojiť, že? aké sú tam podmienky toho, keby si ju chce osvojiť? ďakujem za radu 🙂

konicatko
30. jan 2015

Da ta zrušiť otcovstvo, ked v 9- tich rokoch otec zisti, ze dcéra nie je jeho? Dal si urobit dna a chce teraz zavrieť otcovstvo, resp. Zrušiť. Musim vrátiť aj spätne výživné?

lolo5
11. jún 2015

Zdravim,mam taky isty problem ako ostatny chlapy,,mam 5 ročneho syna a byvala mi brani styk ,,,len peniaze by furt pytala,,,maleho som nevidel vyše troch rokov