Ako zrušiť otcovstvo?

mamina2828
4. nov 2009

Ahojte babenky.potrebujem poradit.da sa nejako zrusit otcovstvo?syn ma 2 roky,som slobodna,maleho mam vo svojej opatere,otec dietata plati vyzivne,ale zeby mal zaujem,to sa povedat neda.ma neobmedzene navstevy,ale ukaze sa raz za 2 mesiace.s priatelom sa chceme v aprili vziat,o maleho sa stara odmalicka,berie ho za svojho.nakolko sa budeme brat,chce dat svoje priezvisko aj mojmu synovi.maly ma priezvisko moje.ako toto na sude priebeha,aku ziadost pisat,a je to vobec mozne?dakujem

kaktusik007
4. nov 2009

no.... je moznost, ze sa otec dietata vzda a bude suhlasit s adopciou a tvoj priatel si ho adoptuje.... ina moznost nie je....
co sa tyka priezviska, tak tam myslim by stacil suhlas otca dietata s tymto priezviskom.... ale lepsie ti poradia na matrike...

zajacik...
4. nov 2009

mamina je mozne podat na sud navrh na zapretie otcovsta, v zakone o rodine si pozri ake su na to lehoty, lebo uz si to presne nepamatam, myslim ze do 3 rokov dietata... ale ak otec s tym nebude suhlasit a bude trvat na testoch, tak otcovstvo urcite nezrusia len preto ze sa o dieta nezaujima...

Druha moznost je ta, ako pisala kaktusik, ze by si ho tvoj buduci manzel adoptoval, teda osvojil, vtedy by bol z rodneho listu vymazany biologicky otec a ako novy otec by bol uvedeny tvoj buduci manzel... ale v konani na sude sa tiez budu pytat zrejme biologickeho otca, a neviem v pripade ze on nebude suhlasit, ci by aj vtedy sud rozhodol o osvojeni... Pri osvojeni dieta automaticky nadobuda priezvisko osvojitela.

Tretia moznost je, ze otcom by ostal biologicky otec a dietatu by ste len zmenili priezvisko na priezvisko manzela. To sa da, pokial mas suhlas biologickeho otca so zmenou priezviska (otcovstvo sa nemeni, len priezvisko!). Pokial by suhlas na zmenu priezviska nedal, je mozne ten suhlas nahradit rozsudkom sudu...

mamina2828
autor
4. nov 2009

Dakujem za radu.ale problem je v tom,ze nikdy nebude suhlasit.a ak ma moje priezvisko,vsak nieje jedno ci bude mat moje meno alebo priatelove?nema otcove priezvisko.takisto sa chcem opytat,ci je mozne vycestovat mimo sr?chceli by sme ist zit inde,ale otec dietata uz teraz robi cirkusy,ze mu nebude umoznene vidat syna.pritom za nim nechodi.

mamina2828
autor
4. nov 2009

Zajacik,ako sa da nahradit suhlas rozsudkom sudu?nerozumiem tomu.aj keby nesuhlasil?

zajacik...
4. nov 2009

Mamina pokial by islo len o zmenu priezviska a otec s tym nechce suhlasit, tak das navrh na sud, aby ti udelil namiesto otca dietata suhlas na podanie ziadosti o zmenu priezviska. Len to by si mala urobit az po sobasi, ked uz aj ty budes mat priezvisko manzela. Prebehne sudne konanie, pokial otec o dieta nejavi zaujem, tak sud by ti mal vyhoviet. Ked budes mat pravoplatny rozsudok, tak potom pojdes podat ziadost o zmenu priezviska dietata na obvodny urad prislusny podla vasho trvaleho pobytu, ktory dietatu povoli zmenu priezviska. Na zaklade rozhodnutia obvodneho uradu o povoleni zmeny priezviska sa to zapise do matriky a matrika vyda novy rodny list so zmenenym priezviskom dietata.
Teda v skratke aby si pochopila - o zmene priezviska rozhodnuje obvodny urad, ale k ziadosti musis pripojit okrem inych dokladov aj suhlas otca, alebo namiesto tohoto suhlasu rozsudok sudu, ktorym sa nahradza suhlas otca 🙂

Co sa tyka vycestovania mimo SR, v tom ti poradit neviem 😒

maros1510
10. jan 2010

Dobry den mam taky mensi problem.Chcem zrusit otcovstvo neviem aky je postup.Som uz 4 roky rozvedeny moja dcera v Januari mala 5 rokov sud mi urcil vyzivne ktore si plnim ale dceru som nevidel ani neviem kolko :od rozvodu: a co mam s toho ja asi take velke sprpacenim....... .Ona mi ju nedava stale hovori ze je chora a podobne veci .Uz ma to dalej takto nebavy aby niekto platil vyzivne a nic stoho nema aj ked ma zaujem o syna alebo dceru.Byvala ex pri rozvode na sude este ani nebola rozvedena a uy bola v 4 mesiaci tak to je teda uz dobra pecka.Budem rad keby mi niekto pomohol a ci uy ma nieekto s takimto pripadom skusenosti .Dakujem. prajem vam prijemny den. ☹

andzi
10. jan 2010

maros: otcovstvo sa "zrušiť" nedá! Jednoducho nedá. Dá sa len zaprieť, ale na to musia byť splnené špeciálne podmienky. Ty, podľa svojho tvrdenia si biologickým otcom aj otcom právnym ako manžel matky dieťaťa, ale nepáči sa ti, že sa nemôžeš s dieťaťom stýkať, ale výživné platiť musíš. Bohužiaľ, toto sa dá riešiť cestou zmeny súdneho rozhodnutia a následne jeho výkonom, ale zrušiť otcovstvo nemôžeš.

peter1412
23. feb 2010

Prajem pekny vecer.Mam taky isty problem ako maros1510,len s tym rozdielom ze byvala priatelka(nie manzelka) sa chce vzdat aj vyzivneho,aby mi nemusela davat dceru a ja som s tym nakoniec suhlasil.Je mozne vzdat sa navstev malej s tym,ze nebudem musiet platit vyzivne?Vsetko ale sudnou cestou.
Dakujem za odpoved.

andzi
24. feb 2010

peter, nie! Stýkať sa s dcérou nemusíš, to je tvoje právo, nie povinnosť ale výživné platiť musíš. Ak však skutočne platiť nebudeš a priateľka toto bude akceptovať, t.j. nikde neoznámi, že jej výživné neplatíš, tak je to OK.

kimka44
6. júl 2011

mozte mi poradit mam5 mesacneho syna otec mu nepodpisal ocovstvo ani sa o nho nezaujima a nevidel ho s priatelom by sme chceli abi si ho osvojil a dal mu jeho meno co k tomu potrebujeme a ci sa do ta jeho praveho otca zbavit naroku na maleho

kimka44
6. júl 2011

mozte mi poradit mam5 mesacneho syna otec mu nepodpisal ocovstvo ani sa o nho nezaujima a nevidel ho s priatelom by sme chceli abi si ho osvojil a dal mu jeho meno co k tomu potrebujeme a ci sa do ta jeho praveho otca zbavit naroku na maleho
😢

sisaha
6. júl 2011

@kimka44 ak nie je bio otec zapisany v RL dietata, tak priatel moze uznat syna za svojho... (aspon myslim).

kimka44
6. júl 2011

nieje v RL a nemoze byt s toho problem keby sa nahodou ozval jeho pravy otec

sisaha
6. júl 2011

@kimka44 to neviem, najlepsie by bolo keby bio otec sa otcovstva vzdal aj pred sudom a suhlasil s osvojenim. skus sa popytat na UPSVaR.

kimka44
7. júl 2011

@sisaha ja viem ja to skusim ale dakujem pekne

alexandra
7. júl 2011

@kimka44 V momente ako ma dieta v RL zapisaneho otca (Tvoj partner moze suhlasnym vyhlasenim Teba a jeho byt zapisany do RL Tvojho dietata na pockanie na matrike), jeho biologicky otec sa moze ozvat aj 5 krat 🙂

mamaaa
22. júl 2011

dobry den.potrebovala by som radu.mam 13 mesacneho chlapca s priatelom sme sa rozisli.neozyva sa nema zaujem a ja nechcem ziadne vyzivne ale chcem zrusit otcovstvo?da sa to?ak ano tak akym postupom,?syn ma jeho priezvisko a v rodnom liste je zapisany ako otec,ale trvale bydlisko ma tam kde ja.manzelia sme neboli.dakujem za odpoved

aleka
22. júl 2011

@mamaaa zrušiť otcovstvo sa nedá pre to že ste sa rozišli 😖 . ak je jeho otcom tak je jeho otcom. v tom prípade ak si si istá že dieťa má iného otca nie tohto ex priateľa ktorý je zapísaný v rodnom liste, tak podaj na príslušný súd Zapretie otcovstva, s tým že ak on si je vedomí že je otcom budú sa robiť testy dna, bude prebiehať konanie. prečo chceš zrušiť otcovstvo?

slobodanko
18. sep 2011

Dobry den, chcela by som sa spytat..Za 3 mesiace budem maminou a otec dietata ma nechal hned ako sa to dozvedel..Nechcem od neho peniaze ani nic iba to aby nemal na malinkého narok.Ak ho nezapisem do rodneho listu znamena to ze na neho pravo nema alebo to treba osetrit aj sudne?Nechcem aby sa stala situacia ze za par rokov si spomenie a pride.Manzelia sme neboli . vo pred .Dakujem

henulienka
18. sep 2011

@slobodanko ak ho nezapíšeš do rodného listu ( a na to potrebuješ jeho uznanie otcovstva, čo ti zrejme aj tak nedá), tak to máš vyriešené. Nemá na neho žiadny právny nárok.

Ale to, že je jeho biologickým otcom zmeniť nemôžeš, preto si myslím, že ak by ho náhodou osvietilo, a chcel aby bol aj oficiálne jeho otcom, tak by to bolo veľmi komplikované, musel by o tom rozhodnúť súd, a myslím, že tam by už bolo potrebné urobiť aj DNA testy, a aj tak sa to dá spraviť len do určitého veku dieťaťa. Ale keďže sa k tomu stavia takto už teraz, keď dieťatko ani nie je na svete, tak je málo pravdepodobné, žeby sa jeho otcovské city prebudili... takýto ľudia totiž city nemajú.

sisaha
18. sep 2011

@slobodanko len chcem doplnit, ze ak si aj on po par rokoch zmysli, ze predsa je najlepsi otec pod slnkom a bude sa toho sudne domahat a sud nariadi DNA testy, tak pravo mat bude, aj ked mozno v minimalnej miere. Ty ale prides zatial o tie roky na vyzivnom...

blackrob
25. nov 2011

dobry den chcel bi som sa spitat ci je mozne zrusit odcovstvo? syna ktory neni moj ale ja som potpisal odcovsto lebo som si mislel ze otcom som ja ale ona mi to povedal asi tak pret 4 mesiacmy ze sin nie moj syn ma 2 roky ak bi som poprel idcovstvo bude to stacit abi ma zbavily vsetkich prav? jeho matka stim ties suhlasi a niesme ani zosobaseny a ties nezijeme v spolocnej domacnosty kam bi som sa mal obratit ?

blackrob
25. nov 2011

len chcem dodat ze momentalne zijem v anglicku a moja ex tu je ties ale nemam ziadni kontakt na bivalu a chcel bi som vediet ci sa do da zrusit aj ket ona nebude na sude ???

liz_lemon
25. nov 2011

@blackrob § 93 odsek 1 zákona o rodine: Muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, môže otcovstvo pred súdom zaprieť do troch rokov odo dňa jeho určenia, len ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa; táto lehota sa neskončí pred uplynutím troch rokov od narodenia dieťaťa.

frajo01
24. dec 2011

@mamina2828 ahoj ja mam ten isty problem ale je to opacne ja sa chcem vzdat odcovstva to trba dat asi ziadost na sud

slniecko1990
17. feb 2012

Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadom svojho manžela ktorý ma dieťa s inou. Je potvrdene DNA ze je to jeho syn. Je nie jaka možnosť že sa dá vzdať otcovstva keď o malého nemá vôbec záujem a vôbec ho nenavštevuje?Platíme po poistku a každý mesiac dávame 50€ podľa financií. Mohol by mi niekto poradiť ako je to stým zrušením ak je podľa DNA otcom? ďakujem veľmi pekne..

liz_lemon
17. feb 2012

@slniecko1990 ked je raz otcom, tak sa to neda zrusit, jedine, ze by si to dieta niekto osvojil, vtedy by ste nemuseli platit, inak musite platit

sisaha
17. feb 2012

@slniecko1990 nie, neda sa len tak vzdat otcovstva. Jedine ak si matka dietata najde ineho partnera a ten by prejavil zaujem o osvojenie dietata.

martina2001
17. feb 2012

@slniecko1990 s tým musí súhlasiť aj matka dieťaťa, tým že sa on vzdá otcovstva a ona súhlasí tak mu nevzniká žiadna výživovacia povinnosť

martina2001
17. feb 2012

@sisaha nemusí mať iného partnera