Bezpodielové vlastníctvo manželov - vysporiadanie

ketrin12
9. dec 2013

Ahojte chcem sa opýtať či mi viete poradiť ako sa vypočíta výška sumy ktoru by mi mal manžel vyplatiť z bytu ktorý je viazaný na hypoteku po rozvode a pri vysp.BZM nedá sa s ním inak dohodnuť....poprosím ak sa dá presný postup ako by som to mala urobiť veľmi by mi pomohla aj právna rada dakujem................

luba28
10. dec 2013

zrejme si byt nechava manzel,takze aj hypoteku,....cize podla mna,....ohodnotit nehnutelnost-odpocitat hypoteku a zvysok rozdelit na polovicu,ale s tym,ze byt nesmie predat,dat to do zmluvy,2.moznost je byt predat,vyplatit hypoteku a zvysok na polovicu rozdelit,......

luba28
10. dec 2013

je tu jedna pravnicka nick ma bielavrana,skus jej napisat,je tu aj tema pomoc pravnicky,.....

kaktusik007
13. dec 2013

@luba28 preco dat do zmluvy ze byt nesmie predat??? akoze nechapem 😀 😀 😀
@ketrin12 ved ako sa pocita aj majetok celkovo v manzelstve -- vsetky aktiva sa zrataju, rovnako sa zrataju vsetky pasiva (teda zostatky uverov) no a rozdiel ide na poly.

okrem teda veci, ak pocas manzelstva sa na nakup spolocneho pouzili prostriedky patriace vylucne jednemu, tak to sa z hodnoty bsm odrata a napoly ide iba to, co do bsm patrilo......

cize byt na hypoteku --- vezme sa predajna cena bytu - napriklad 50tisic eur. potom sa vezme aktualny zostatok na hypotekarnom uvere, trebars 45 tisic eur.... no a hodnota bytu je teda 50 - 45, cize 5 tisic eur. a z tych 5tich tisic mas narok na polovicu.

ak ale tvoj manzel dostal napriklad (alebo aj ty) do daru hotovost 3 tisic eur, tak potom sa postupuje nasledovne:
byt 50 minus hypo 45 -- ostava 5 tisic, z tohto sa odratavaju vylucne prostriedky co su manzelove (teda dar od jeho rodicov tie 3 tisicky) a zvysok --- teda 2 tisicky, ide na polovicu. V tomto pripade teda manzel dostane tisicku ako polovicu bsm, a 3 tisicky ako jeho vylucne vlastnictvo - a ty dostanes 1 tisicku ako bsm ( cize opat sa delilo 5 tisic, akurat teda v inom pomere, lebo tam bol vylucny majetok jedneho z manzelov)

staci ako priklad????

inak, doporucujem sa ti s manzelom dohodnut, a polavit zo svojich narokov.... sudy su drahe.

alebo mas moznost nechat to tak ako to je, ex prispievat polovicu nakladov na hypoteku a po 3 rokoch od pravoplatnosti rozsudku o rozovode sa automaticky stane z bezpodieloveho vlastnictva spoluvlastnictvo podielove a obaja budete mat na byte 1/2.

luba28
13. dec 2013

@kaktusik007 no ja si myslim,ze ked hodnota bytu je teraz dajme tomu 50000,vsetko sa rozdeli ako pises,tak mozno o rok,dva nehnutelnosti porastu a on byt preda za 60000-70000 tak bude na tom ziskovy viac ako ked ju teraz vyplatii,ci?????...neviem,ja sa nehadam,len konstatujem,....

kaktusik007
13. dec 2013

@luba28 tak potom ak sa na to bude pozerat takto, tak nech neriesi majetok a nech ho maju stale na polovicu...

si to vezmi opacne - tebe by ostal byt, nehnutelnosti by vzrastli ceny, a ty by si nesmela ten byt predat... to akoze co??? vsak moze sa stat cokolvek, prides o pracu, stanes sa invalidnou a keby si hned nemala umysel na tom zarabat, proste hypo dalej neutiahnes.... tak jasne ze to predas... a hadam si nebudes pytat suhlas exmanzela 😀 😀 😀 😀

luba28
13. dec 2013

@kaktusik007 ved som napisala,ze sa nehadam,.... 🙂

kaktusik007
13. dec 2013

@luba28 ved jasne, ani ja... 🙂

ketrin12
autor
13. dec 2013

suhlasím dievčatá ale ja po rozvode nemám načo čakať lebo po rozvedení tam už nebude zahnutá dalšia nižšia splátka ktoru si on zmenší ked to bude platiť ta suma je len tá do rozvodu a všetko okolo toho celého čo spadá do bzmka.......

draik
14. dec 2013

Ak sú z úverovej zmluvy zaviazaní obaja manželia, obvykle je jeden dlžník a druhý spoludlžník, tak rozvodom sa ich postavenie voči banke nemení. Teda vzájomná dohoda manželov o tom, kto bude hypo platiť, nie je pre banku záväzná. Vyporiadanie BSM je preto vhodné riešiť spolu s bankou, či povolí vyviazanie jedného zo spoludlžníkov z úverovej zmluvy.

kaktusik007
16. dec 2013

@ketrin12 no pockaj, rozvodom platis aj ty nadalej uver na polovicu, je uplne jedno ci v tom byte byvas alebo nie...

teda mala by si mat povinnost to platit --- aj ked ano, vacsinou ten co sa odstahuje to neplati.... ale sudy beru ohlad na to, nemoze predsa jeden znizovat istinu uveru a druhemu tak de facto zvysovat majetok.... tak to nefunguje....

ketrin12
autor
16. dec 2013

ano ale ak su už manželia rozvedený a byt bude platiť len ten kto v nom ostáva jeho peniaze čo potom o toho vloží už nebudu spoločné takže ja možem požiadať aby som bola po rozvode vylučená a tejto uverovej zmluvy .....nech ma vyplatí a hotovo on s tým aj tak nebude suhlasiť neviem ešte ale nebudem predsa platiť jeho dlhy ked budeme rozvedený ak by to bolo už jeho a on by to neplatil.....kde by som potom došla!!!!!!!!

ketrin12
autor
16. dec 2013

@draik a ty robíš priamo v banke alebo máš ešte o tom presnejšie info?ak by si mi mohla nejako ešte s týmto pomôcť....

draik
18. dec 2013

@ketrin12
Venujem sa právu a som muž...
S úverovou zmluvou si súhlasila svojim podpisom. Zmena zmluvy je možná po súhlase zúčastnených strán, obvykle za poplatok. S vyviazaním jedného zo spoludlžníkov (postúpenie práv a povinností z úverovej zmluvy) banka bude súhlasiť len vtedy, ak bonita zostávajúceho dlžníka bude dostatočná alebo pristúpi iný spoludlžník/ručiteľ. Preto je potrebné celú situáciu riešiť s bankou.
Vy dvaja si môžte vyporiadať BSM a dohodnúť sa na tom, že úver bude splácať iba ex a že jemu pripadne byt a ty dostaneš odstupné. Ale táto dohoda je len medzi Vami a nemá vplyv na úverovú zmluvu. Čiže, ak by ex neplatil úver, banka môže požadovať splátky od Teba. Ty by si si ich následne mohla vymáhať od ex na základe zmluvy. Zároveň zrejme nezískaš vyšší úver, keďže v registri budeš figurovať ako dlžník/spoludlžník, čo znižuje tvoju bonitu.

ketrin12
autor
18. dec 2013

@draik chcem sa opýtať čo je bonita zostávajuceho dlžníka a chcem povedať že s mojím ex sa nedá dohodnuť nechce ma vyplatiť o to je to ťažšie ale ak by som ja stále figurovala ako spoludlžník na zmluve tým pádom nemusím suhlasiť aby bol byt prepísaný len na neho a teda bol len jeho ale stále patrí potom aj mne nie?a chcela by som vedieť ako presne sa vypočítava výška z ktorej by ma mal vyplatiť respektíve aká by mala byť tá vyška toho vyplatenia aký je postup.....moc dakujem za radu

michaela138
19. dec 2013

@ketrin12 draik má pravdu, akákoľvek by bola vaša vzájomná dohoda- tá nie je záväzná pre banku. Banka totiž nevymení dvoch dlžníkov za jedného- výnimočne by mohla nastať výmena dlžníka za dlžníka, ale to je všetko nutné riešiť s bankou.

Ak sa reálne nedohodnete, je nutné podať návrh na súd na vyporiadanie BSM, aby vám neprepadla 3 ročná lehota po právoplatnosti rozsudku po rozvode, po ktorej by majetok v BSM prešiel do podielového spoluvlastníctva (kde by sa už nedali aplikovať niektoré zásady pri vyporiadaní BSM)

draik
19. dec 2013

@ketrin12
Bonita = finančná situácia. Ak banka zhodnotí, že jeho príjem pri existujúcich záväzkoch a výdavkoch s rezervou postačí na splácanie úveru, tak bude s tvojim vyviazaním súhlasiť. Inak len vtedy, ak namiesto teba nastúpi iný spoludlžník alebo ručiteľ.
Nikde nie je napísané, že jeden z manželov musí vyplatiť druhého. Je to na dohode, rovnako aj suma, na ktorej sa obaja dohodnú. Ak sa nedohodnete, môže ktokoľvek z Vás dať návrh na súd, aby o vysporiadaní BSM rozhodol. Ak sa nedohodnete do 3 rokov ani nikto nepodá návrh na súd, bude platiť, že ste sa stali podielovými spoluvlastníkmi, každý rovným dielom.
V prvom rade by som si zistil, že banka bude súhlasiť s vyviazaním teba ako spoludlžníka. Bez dohody s ex to však nepôjde.

ketrin12
autor
22. dec 2013

s ex sa dohodnuť neda a ja hned po rozvode chcem podať navrh na vysporiadanie BZM....on skončil živnosťa povedal že neni evidovaný na urade prace chodí robiť na čierno kade tade do nemecka pritom platí ten uver lebo má tie peniaze aj všetko ostatné mobil internet plyn.....a machruje vraj mu to platia rodičia čo nieje pravda a neni prihlasený preto aby mu vyšlo čo najmenej platiť sudne po rozvode na malého ako to je teda takto ako sa toto da riešiť?ako mám postupovať teda?musí byť predsa nejaký spôsob ako môžem byť vyviazaná z tej uverovej zmluvy musí to nejako ísť.....je ešte možnosť že ak on nemá ten príjem že by som ja mohla požiadať o to aby ten byt teda predal vyplatil sa banke uver a zvyšok by sme si rozdelili aj ked by on nesuhlasil s predajom bytu?môže mu to banka prikázať?

draik
23. dec 2013

Postup vyviazania z úverovej zmluvy som už napísal.
Súd pri rozhodovaní o vyporiadaní BSM nemá právomoc rozhodnúť o predaji veci, ale len o tom, v akých podieloch bude vec rozdelená medzi bývalých manželov. Až následne by bolo možné žalobou žiadať o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.

bielavrana
2. jan 2014

ten z manželov, ktorý si necháva celý byt by mal podľa správnosti vyplatiť druhému manželovi približne 1/2 z hodnoty bytu ( táto suma sa hýbe hore, resp. dole podľa jeho vlastných investícii, ktoré do bytu vložil, resp. podľa iných okolností, ktoré pre zjednodušenie neuvádzam ).
byt 50.000,- Eur - t.j. manžel, na ktorého sa byt napíše vyplatí druhému manželovi 25.000,- Eur.

Kedže predmetom vysporiadania BSM sú nielen aktíva ( čiže byt ) ale aj pasíva, čiže úvery ( hypotéka ), delia sa i tieto dlhy na polovicu. Treba zistiť zostatkovú hodnotu úveru ku dňu právoplatnosti rozhodnutia o rozvode.
Povedzme, že táto zostatková hodnota je 10.000,- Eur.
Manžel, ktorý si necháva byt, zrejme na seba berie i úver ( nemusí ) - t.j. v banke bude vedený po vyporiadaní BSM ako jediný dlžník sumy 10.000,- Eur, teda druhý manžel by mu mal za "prebratie celého úveru" zaplatiť podľa správnosti 1/2, t.j- 5.000,- Eur.
( Pokiaľ po rozvode úver platil iba jeden z manželov, suma, ktorú sám zo svojho od rozvodu do vyporiadania BSM na splátky úveru platil sa započíta do jeho práva alebo povinnosti na úhradu 🙂 )

Teda :

Manžel, ktorému ostáva byt a úver :

Povinnosť zaplatiť z bytu 25.000,- Eur
Právo na úhradu z úveru 5.000,- Eur

Teda manželovi, ktorý nedostane byť ani nepreberá úver uhradí 20.000,- Eur.

eno49
2. jan 2014

Dobrý večer mala by som otázku na nick bielavran-čítala som tu že je právnička- priatel sa rozviedol a má problém s vysporiadaním BSM- je to byt -jeho ex manželke navrhol predaj bytu alebo vyplatenie z 1/2-bytu a ešte do tretice jej navrhol že jej zoženie menší byt finančne výhodnejší a navrhuje jej že on si vezme len doplatok po výmene- no ona s ničím nesúhlsí a odmieta akukolvek komunikáciu -možete poradit ako postupovat dalej?za odpoved vopred dakujeme

ketrin12
autor
3. jan 2014

@bielavrana veľmi pekne dakujem a nemohla by si mi poslať na seba kontakt?ešte mám zopár otázok.... do spravy diki

ketrin12
autor
14. jan 2014

@eno49 kiežby som ja mala takýto problém!!!!!!!!!s mojím ex sa neda na ničom dohodnuť ale že absolutne!!!!! 😠

eno49
14. jan 2014

@ketrin12 -hm čítala som že máš trable -no ale ani my sa veru nevieme hnúť z miesta-a to byt je čistý-bez založenia
a ona ani za nič nechce povoliť a vyvoláva že jej má nan ešte aj prispievať-ale predať ani za nič a vlasten ani dohodnuť-nič

bielavrana
24. jan 2014

@ketrin12 ahoj, kludne mi napis do spravy sem

bielavrana
24. jan 2014

@eno49 ahoj, pokial sa s nou neda nijak dohodnut, treba podat navrh na sud. max do 3 rokov od pravoplatnosti rozvodoveho rozsudku

indiankaindi
22. mar 2015

Ahojte, viem, že téma už nie je nejaký čas aktívna, ale potrebujem súrne radu. Aký je postup po nadobudnutí právoplatnosti rozsudku o BSM? Súd rozhodol, rozsudok už nadobudol právoplatnosť a teda do 30 dní má dôjsť k vyplateniu. Ale v rozsudku ani nikde nie je uvedené, kam treba peniaze poslať. Ako sa postupuje v tomto prípade? Keď chcem zaplatiť, ale neviem kam? Má právnik protistrany, teda strana, ktorá má peniaze dostať, poslať mne číslo účtu? Alebo si ho mám vyžiadať? Alebo ako sa postupuje? Ďakujem za každú radu

draik
23. mar 2015

Prinajhoršom je možné poslať peniaze poštovou poukážkou. Inak by som si vyžiadal čísto účtu.

indiankaindi
24. mar 2015

@draik Ďakujem, náš právnik tvrdil, že musíme čakať, kým oni niečo pošlú, ale dosť tam už tlačil čas. Ale už sme to vyriešili presne ako píšeš. 🙂

maryanjel
22. máj 2015

Dobry den. Prosim o radu. Riesim BSM s Exmanzelom.
Mam narok na byt, ktory sme kupili do OV za trvania manzelstva(uverom)?
Exmanzel chce podat na sud, BD, ze nepravom som sa stala aj ja spoluvlastnikom bytu 1/1, kedze som nebola clenom BD.
Ex.. Sa stal clenom bd. 1990, zosobasili sme sa 1996, odkupili do Ov 2005. Som zapisana aj na katastri ako spoluvlastnik 1/1. Ako sa mozem branit? Dakujem za kazdu odpoved.

mariannah81
12. júl 2015

@bielavrana Dobrý deň, zostatková hodnota hypo je zostatok istiny alebo celkovej ceny úveru? Teda aj s úrokmi? Ďakujem