Budem splácať dlhy manžela?

11jannka11
8. nov 2013

Ahojte kocky mám otázku.Chcem sa spýtať či budem musieť platiť niektoré z manželových dlhov.Chlap sa stále zadlžuje vzal uverovú kartu z home credit potom aj so slovenskej sporitelne a teraz si vybavil uver v poštovej banke ja som si podala o rozvod.muž býva u svojej matky len sa bojím že kým nás nerozvedú či možu nahánať aj mna?Neviem kam dava peniaze ani ma to nezaujíma.Ja som na md a chcem si dať aj o výživné.Dakujem za odpovede.

tajomna21
8. nov 2013

@11jannka11 asi hej .... ako manzelia mate BSM a tak znasate spolocne aj dlhy .... co najskor podaj o rozvod, pripadne navrh na rozdelenie BSm pocas manzelstva pre jeho sposob zivota ....nemal by to byt problem

11jannka11
autor
8. nov 2013

@tajomna21 navrh idem podat ale my majetok spolocny nemame ja mam vsetko este pred manzelstvom kupovane.Ale na rodicovsky my siahnuť nemožu mam si to dať aj tak.Od všetkého mám papiere

sissy27
8. nov 2013

@11jannka11 podaj si o rozdelenie bsm, tak ako ti radí @tajomna21... do spoločného majetku nespadajú len majetky ako také, ale aj dlhy vyrobené počas manželstva....

luba28
28. nov 2013

Ahojte,...chcem sa opytat....po rozvode jea splacam pozicku a dost velku,no teraz mi volaju spolocnosti,ktore vymahaju dlhy,ze som ako spoludlznicka na pozickach eymanzela,ale ja o tychto pozickach neviem vobec,...otazka znie...ked poziadam sud o zrusenie BZM,je mozne,aby vsetky tieto pozicky pripadli exmanzelovi,kedze ja uz splacam a dost velku pozicku?????aby ma sud oslobodil??????dakujem

luba28
2. dec 2013

vysiel novy zakon,....ak niesi podpisana na uverovej zmluve,nezodpovedas za jeho dlhy aj ked su pocas manzelstva,.....

tajomna21
4. dec 2013

@luba28 vies dat na to nejaky odkaz/link .... lebo nic take som nezachytila

luba28
5. dec 2013

,je to nove,ja som sa informovala u pravnika,ze co mam robit,kedze mam takyto problem.on mi povedal,ze len minuly tyzden ho na jednom pojednavani na tuto skutocnost upozornila sudkyna,......

saurian
5. dec 2013

@luba28
nemozes byt spoludlznik ak o tom nevies. spoludlznik podpisuje zmluvy. tak si
1) podpisala zmluvu "nevedomky" - podstrcenu, alebo ze to je len nejaky papier a pod...
alebo
2) zmluvu nepodpisala, niekto zneuzil tvoje doklady a doslo teda k podvodu - ziadaj si zmluvy od tych vymahacov, nasledne mozes podat trestne oznamenie
alebo
3) bezna prax niektorych vymahacov je ze oslovia manzela/manzelku a povedia ze je spoludlznik aj ked na zmluve nefiguruje, takze takisto pytaj zmluvu. tu vymahaci casto vyuzivaju nevedomost ludi ktori s tym nemaju skusenost, ze to skusaju vymahat od ludi ktori sice platit z pravneho hladiska nemusia, ale o tom nevedia a boja sa ze pridu o svoj majetok

luba28
5. dec 2013

@saurian ano to tretie sa stalo teraz u mna,...a mam podozrenie,ze moj ex zneuzil moje doklady,....

saurian
5. dec 2013

@luba28
ahoj neviem ci som spravne pochopila ale ty si rozvedena. takze v tomto pripade uz zrusenie bsm nepripada do uvahy. neviem ako dlho ste rozvedeni, ci ste riesili vysporiadanie majetku po rozvode, ci toto mate dohodnute, uzavrete.
kazdopadne ci mate uzavrete ci nie, mozu sa teraz ukazat pozicky a dlhy, ktore vznikli pocas manzelstva a nevedela si o tom, takze neboli ani predmetom vysporiadania majetku.
v zasade o pozickach, dlhoch a uveroch o ktorych nevies - cize si ich nepodpisovala, je jedno ci vznikli po alebo pocas manzelstva. urcite ich neplat, nikomu nepodpisuj uznanie dlhu, neposielaj jedine euro.
je dost dolezite akej vymahacskej spolocnosti sa dlhy dostali - ci ide o "bezkrkych" alebo ci je to slusna vymahacska spolocnost postupujuca podla zakonov. tiez je dolezita skutocnost, v akom stadiu vymahania to je. ci je to len postupene a zatial vymahaju vyzvami, telefonatmi, ci uz bol vydany platobny rozkaz, ci to uz je u exekutora.
v kazdom pripade komunikuj so spolocnostami, vyziadaj si doklady na zaklade ktorych dlhy vznikli - zmluvy. ak tam vobec nie si neries, len napis vyjadrenie spolocnosti ze nie si dlznikom, ak je tam tvoje meno a podpis na zmluvach, dohodni si s nimi stretnutie, pripadne pisomne - treba im oznamit ze si nic take nepodpisovala a ze doslo k podvodu a mas v umysle podat trestne oznamenie. neviem ako je to s ex a ake mate vztahy - podla toho ho mozes kontaktovat a povedat ze podas trestne oznamenie a dat mu pripadnu lehotu na vyplatenie, ze ak vasu dohodu nedodrzi davas trestne oznamenie.
potom ho bohuzial budes musiet podat, musis mysliet v prvom rade na seba.
aspon tolko moj nazor, mozno ti pravnik poradi lepsie alebo konkretnejsie

luba28
5. dec 2013

@saurian ano som rozvedena,ale s ex nekomunikojem nakolko on usiel do Irska,...uz som sa radila s pravnikom a je to tak ako hovoris.cize som spokojna a uz neriesim,....pisala som na fb aj jeho matke,nech ho riesi,ale jej bolo,ze ma zablokovala,....zatial len telefonuju a hovoria,ze kedze som bola v tej dobe manzelka tak som automaticky aj spoludlznik,zlakla som sa a preto som hned volala jednemu pravnikovi a ten ma ubezpecil,ze je to tak ako aj ty pises,.....ty si pravnik,alebo ako toto vies????

kaktusik007
6. dec 2013

@luba28 ano, to je take to bububu.... de facto je v tom logika, ze vsetko je spolocne pocas manzelstva, ako aj dlhy, tak aj majetok... akurat pri tych dlhoch je to takto ako ti napisala
@saurian -- pri kazdej zmluve uvadzas rodinny stav... a ano, banky daju iba jednemu z manzelov uver - do nejakej sumy to myslim neriesia, avsak pri rozvode je to dlh iba a iba toho jedneho partnera -- preto kazdy uver nad istu sumu MUSIA podpisovat obaja manzelia..... ak tam tvoj podpis nie je, je to OK, z rodiny exa su to iba vyhrazky (ved komu by sa nehodilo spravit bububu a dostat polovicu uveru zaplatenu, ze ano) no a co sa tyka ak tam podpis tvoj je -- ak NIE JE tvoj - tak trestne oznamenie.... ale mne sa napriklad stalo, pri prvom manzelovi, ze tam bol dlh asi 100 tisic korun, o ktorom som NEVEDELA ze je -- proste fakt by som sa aj bila za to, ze to si vzal iba on sam..... ale - na zmluve BOL moj podpis - a bol urcite pravy... .Proste som zabudla, ze som mu to raz podpisala v banke...... Ale teda moj ex sa zachoval seriozne a ten uver si vzal iba na seba, pre neho 100 tisic korun nikdy neboli nejake peniaze..... - ti to pisem ze aj toto sa mohlo stat, ja fakt som uplne zabudla ze sme si ten uver brali......

bielavrana
9. dec 2013

ahoj 11jannka11 🙂 všetky dlhy, ktoré vzniknú počas manželstva môže exekútor uspokojiť v vášho spoločného majetku - BSM. Návrh na rozvod je jedna vec, zrušenie BSM vec druhá preto máš dve moznosti:
1.) Ihneď po právoplatnosti rozsudku o rozvode dať návrh na vyporiadanie BSM
2.) Nakoľko ide o výnimočnú situáciu požiadať na súde o zrušenie BSM ešte počas manželstva

marinko1988
18. dec 2013

@luba28 ahoj chchem sa ta opitat tak z ak som dobre pochopila ak aj sme manzelia a manzel veze pozicku na svoje meno bude ju po rozvode platit sam???????? 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

luba28
18. dec 2013

@marinko1988 ano,pokial tam niesi podpisana je to tak,....ale ked mate nejaky majetok/auto,byt,...../tak vtedy moze exekutor na toto siahnut,ale ked je to vylucne tvoje tak nie,cize vtedy sa oplati urobit BZM po rozvode,alebo pocas manzelstva,....ja som ziadny majetok nenadobudla s ex,takze nemusim robit BZM,....

drosera
27. dec 2013

Dobry den..vie mi niekto poradit? rozchadzam sa s otcom svojho maleho syna, je nezodpovedny a robi si dlhy...moze sa v buducnosti stat, ze bude nas syn musiet splacat jeho dlhy? alebo kto? dakujem.

draik
6. jan 2014

Po rozvode a vysporiadaní BSM nikto. Až dediči po ňom do výšky zdedeneho majetku.

januladca
7. jan 2014

Ahojte kočky ja vás chcem poprosiť tiež o radu vidím, že tu je velmi veľa super ľudí čo vedia poradiť. Mám tiež podobný problém manžel narobil a stále robí dlhy- automaty...Máme spoločný byt teda spoločný..no brali sme naň hypotéku...Neviem už čo si počať tak uvažujem tiež o podaní zrušenia BSm ak to tu správne čítam, len neviem presne ako to treba napísať a aký je postup...Najskôr chcem vyriešit toto hlavne kvôli tomu, aby nezačal robiť viac dlhov keby mu navrhnem rozvod....Tak som sa rozhodla to zatial riešiť takto viete mi prosím vás niekto poradiť tak presnejšie ako sa vlastne žiada zrušenie bsm a ako to ďalej prebieha? ďakujem velmi pekne...Máme dve deti a tie si nezaslúžia mať takýto život tie potrebujú hlavne zodpovedného človeka, ktorý z nich vychová dobrích ľudí...a ked to inak nepôjde, tak bohužiaľ...

tajomna21
7. jan 2014

@januladca mas viac moznosti, ale predpokladam, ze dohoda u Vas asi nebude na mieste, asi manzel dobrovolne nebude suhlasit a preto si myslim, ze lepsie bude podat na sud navrh na zrusenie BSM pocas manzelstva ... tu mas vzor
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace...

ten si uprav podla seba a podaj ho na sud, kde mate spolocne bydlisko ...

januladca
8. jan 2014

Ahoj ďakujem velmi pekne moc si mi pomohla a ako to prebieha ak by manžel súhlasil lebo mi tvrdí, že mi všetko podpíše čo lrn budem chcieť....Takže neviem,,,a ešte k tomu vzoru tam treba aj nejaké výsluchy ako mojich rodičov?atd sú potrebné lebo naši zatial nič nevedia, nechcem aby im to ublížilo teda zatial...a ten poplatok je 165 eur stále?ďakujem

tajomna21
8. jan 2014

@januladca poplatok je rovnaky myslim .... no sud vas "pozve" na pojednavanie ... cisto teoreticky ak tam manzel prehlasi, ze suhlasi s Tvojim navrhom, tak by nemalo byt potrebne svedectvo ...
co sa tyka tej dohody, to by mohla byt jedine dohoda o zuzeni, resp. rozsireni BSM (lebo ste este manzelia), co treba urobit formou notarskej zapisnice ... ale toto by sa tykalo len veci nadobudnutych od okamihu spisania tej zapisnice, nie veci uz v BSM

januladca
9. jan 2014

Ďakujem velmi pekne moc si mi pomohla, si zlatá...a náhodou mi nevieš povedať teda ak nám zrušia bsm treba dať vklad na kataster čo sa týka bytu určite, ale neviem či sa tam dáva tiež nejaká zmluva potom ked sa prevedie byt len na mňa teda dôjde k zmene vlastníka alebo nejaké vyjadrenie zo súdu?

tajomna21
10. jan 2014

@januladca na kataster musis dat jasne, aj so zmluvou/dohodou, ako si sa stala vlastnicka + aj rozhodnutie sudu o zruseni BSM ak sa nemylim .... rozsudok o rozvode sa dava urcite, pri vyporiadani BSM

januladca
10. jan 2014

Ďakujem ešte raz velmi si mi pomohla...si poklad!

januladca
16. jan 2014

tak najskôr začnem riešiť ten kataster manžel mi navrhol, že mi jeho polovicu bytu daruje...tak neviem vieš mi ešte poradiť akou formou alebo vzor darovacej zmluvy, alebo stačí len nejaká dohoda spísať a veriť notárom a to dať na kataster? a treba aj návrh na vklad a kolko kópíí sa tam dáva? a ešte neviem treba aj vyjadrenie banky keďže máme byt na hypotéku? Vybavím hlavne toto a potom sa hned dám do toho zrušenia bsm a tam tiež treba kolko kópíí? Ja viem vela otázok len už to chcem konečne začať a mam velkú hlavu lebo fakt neviem čo skôr...len už nech je to za mnou...ˇ

draik
16. jan 2014

@januladca
Ak je byt v BSM, tak nie je možné, aby jeden z manželov daroval svoju "časť" druhému z manželov, keď že ani jeden z manželov nevlastní svoj podiel, ale spoločne vlastnia celý byt v podieli 1/1.
Tým pádom sú ostatné otázky bezpredmetné.

januladca
16. jan 2014

A čo by som teda mala spraviť aby som zabranila tomu ze o byt vďaka manželovym dlhom prideme teda ak nebude splacat svoje požičky možu siahnuť na jeho vlastnictvo teda na jeho časť bytu.zrušenie bsm asi potrva tak ako sa mam zatial kryť skuste mi poradiť.

draik
17. jan 2014

@januladca Exekútor by siahol na celý byt, nikto z Vás dvoch nemá nejaký podiel.
Buď zrušiť BSM alebo vyplatiť dlhy.