Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Celý proces rozvodu

12. júl 2021

Vedel by mi niekto zhrnúť celý proces rozvodu? Chcem podať návrh na rozvod manželstva. Máme 1 dieťa. Aký je postup? Je to takto, ako uvažujem a čítam na nete?
Podám spoločne:
1. "Návrh na nariadenie neodkladného opatrenia vo veciach starostlivosti o maloletého" - kde uvediem, aby bol zverený do starostlivosti mne po dobu do rohodnutia sudu vo veci rozvodu. 2. Plus požiadam v tom návrhu aj o výživné na dieťa a na manželku (je tu nejaké obmedzenie , kedy nie je možne podať aj výživné na manželku?) alebo je to zvlášť iný návrh?
3. Spoločne s tým podám "Návrh na rozvod manželstva". Ak sa podarí, spíšeme aj "Rodičovskú dohodu" s manželom, kde bude navrhovaný styk dieťaťa s otcom a výška výživného po rozvode (so súhlasom manžela). Tú mi podpíše alebo ako to je?Manžel sa vyjadril, že so všetkým súhlasí.
Ak by som to dala právnikovi, koľko to môže takto všetko stáť? Bez zastupovania na súde alebo aj so zastupovaním. Ide o prešovský kraj.
Ďakujem

dadis
12. júl 2021

Ak ste s manzelom dohodnuti, staci podanie o rozvod, ako prilohu pridat podpisanu rodicovsku dohodu..neodkladne nie je potrebne podavat

draik
12. júl 2021

1. Musel by byť extra vážny dôvod
2. Ak z objektívnych dôvodov nemôžete pracovať. Je to príspevok, nie výživné
3.Ak je spísaná dohoda ohľadom dieťaťa, tá sa prikladá k návrhu na rozvod.

tosomja
12. júl 2021

Ak manžel so všetkým súhlasí, stačí spísať návrh na rozvod, priložiť dohodu. Právnik v takej situácii len zbytočne zarobí 🙈 za spísanie návrhu (čo vieš napísať aj sama) vezme minimálne 200€ a to bez zastupovania na súde.
Aj tak mu musíš všetko diktovať 😉
Plus nezabudni zdokladovať príjmy a výdavky

autor
12. júl 2021

Dakujem vam. Cize len spíšem Návrh na rozvod a pridám podpísanú dohodu a podám na Okresnom súde v podateľni? V koľkých vyhotoveniach? Aj kópiu sobášneho listu a rodného listu? V Dohode bude špecifikované, kedy bude dieta pri otcovi a aj výška vyzivného?

22abigail22
12. júl 2021

Treba Vám 3 kópie.
Áno, treba doložiť sobášny list a rodný list dieťaťa.
Ak ste sa ako rodičia dohodli na výške výživného a stretávanie, pokojne to tam uveďte.

dadis
12. júl 2021

Ja som este okrem spomínaných dokladov dokladala aj spisane vydavky na deti v xls a potvrdenie o mojich prijmoch za posledny rok

tosomja
12. júl 2021

Ja som dávala v 5 kopiach. Mne, exovi, súdu, pre dieťa, koliznu. Tak mi kázali na súde. Ale vraj stačí aj 3x.
Do návrhu napíš, odkedy sa poznáte, kedy ste začali spolu bývať, kedy začali problémy (rozpísať aké problémy) či ste sa pokúšali problémy riešiť ... Či sa rovnako podielate na výchove dieťaťa, aký má odporca vzťah k maloletým deťom, atď atď ...
Nakoniec sa píše niečo v takom znení
"Nakoľko je naše manželstvo trvalo rozvratene navrhujem aby súd vydal toto rozhodnutie
Súd manželstvo (tvoje meno, jeho meno) rozvádza. Maloleté deti (mena) určuje do osobnej starostlivosti matky (tvoje meno) a zaväzuje otca (jeho meno) maloletych platiť výživné (suma) vždy do 15. dňa v mesiaci k rukám matky.
Súd určuje , že otec je oprávnený stýkať sa s maloletými v týchto dňoch :......(určiť presne napríklad každý nepatrný víkend od piatka od 15hod do nedele do 15hod a nepatrný týždeň v stredu od 15hod do 18hod), cez letné prázdniny (napríklad od 1.7. od 15hod - 15.7. do 15hod a od 1.8.od 15 hod do 15.8.do 15 hod) , jarné prázdniny, Vianoce...atď...všetko dní, časy ...
Majetok maloletých budú spravovať obaja rodičia a zastupovať v právnych veciach tiež obaja rodičia. To nám odporúčala sudkyňa, aby sme sa nevlacili po súdoch za každý podpis.
Je to súdom závažné ale samozrejme ak sa viete dohodnúť tak môžete aj mimo týchto súdom určených dní, ale je lepšie to mať na papieri.

autor
12. júl 2021

@tosomja ten záver ale píše súd, nie? Ja mozem len napisat: Nakoľko je naše manželstvo trvalo rozvratene navrhujem aby súd toto manzelstvo rozviedol a dieta zveril do starostlivosti matky s tym, že otec dietata bude prispievat xy eur k xx.dnu v mesiaci na moj ucet.

autor
12. júl 2021

a ako je to do rozvodu, ak mame spolu uver? Neviem, ci mi dobrovolne bude posielat polovicu na splatku

tosomja
12. júl 2021

Nie, píše sa to tak ako ja. Ale vlastne, môžeš svojimi slovami. Oni to zrhnu aj tak.
Byt ste kupovali počas manželstva?
To sa rieši po rozvode v ďalšom konaní. Vysporiadanie BSM. A tam už asi lepšie s právnikom, alebo sa spýtaj tu v právnej poradni.

biba987654321
17. sep 2021

@dadis Zdravim prosím vás doklady na výdavky na dieťa to ste poslali bločky alebo ako sa to posiela a za aké obdobie a potvrdenie o vašich príjmoch keď ste si v práci pýtali tak ste aj povedali na čo to potrebujete ?a keď sa to dáva tak spätne za rok od dátumu kedy o to žiadate ? ďakujem

dadis
17. sep 2021

@biba987654321 blocky som mala odlozene a aj odkldam, ale nedokladala som ich, nikto ich zatial neziadal. Mam ich pre istotu odlozene. Ale do tabulky som si spisala cca mesacne vydavky na deti. Byvanie (naklady/3), jedlo (platim kartou, tak som spriemerovala vydavky na stravu/3, kozmetika, lekaren, oblecenie, obuv, skolske pomocky, skolske poplatky, obedy, zubár, kruzky, električenku, vylety +kultura. Sudca povedal, ze naklady su primerane, neprehanala som a teda ani neziadal dokazy.

dadis
17. sep 2021

@biba987654321 a v praci som isla na mzdove a povedala som, ze potrebujem potvrdenie k rozvodu a oni uz vedeli o ake potvrdenie ide...

biba987654321
17. sep 2021

@dadis ďakujem

orchidulka
22. sep 2021

@biba987654321 aj mne prišlo, mam spísať mesačne náklady a aj zdokladovat