Čo potrebujem, keď chcem podať trestné oznámenie?

ari1
9. aug 2009

chcem podať trestné oznámenie na manžela. potrebujem k tomu dokazy alebo svedkov, či ako sa to robí?
už som to tu spomínala, že mi robí strašné problémy, začalo to pitím na antabus, potom žiadal výživné na manžela, potom začal behať za ženami, celkovo mu preskočilo. a udal ma polícii že mu nadávám a nedávam peniaze. neuspel v ničom, len ja zvažujem za jeho fyzické útoky a vyhrážanie sa mi že ma zabije, že ma sa ma potrebuje zbaviť a podobné psychopatické reči, udanie na polícii.
stačí, keď im poviem, že sa mi vyhráža smrťou?
neprispieva mi na domácnosť, aj ked príjem má, okrem toho mi prepil majetok, a ja som za neho ešte aj platila dlžoby.
inak, je, resp. bol liečený na psychiatrii, svojvolne nechal aj antabus, aj ostatné lieky a je bez nich. dal výpoveď v práci, dostal odstupné a teraz si užíva života...ale mne nedal nič, ani deťom, pritom dlhujeme na nájomnom a hrozí vysťahovanie.
ako to mám na polícii predniesť aby ma nevysmiali, lebo aj právnička ma dosť zdeptala s tým, že nič nevysúdim, nejaké odškodné za jeho pitie už vobec...
som dost bezradná a nechcem, aby ma ešte aj policajti vysmiali...

amadora
9. aug 2009

No Ari, záleží od toho čo chceš dosiahnuť. Lebo udať ho za to že ťa týra a vyhráža sa smrťou nie je o nejakom odškodnom ale o väzení a ak raz do toho pôjdeš, čaká vás súd a nekonečné výsluchy, predvolávanie svedkov a manžela nakoniec basa. V dnešnej dobe berú udanie za týranie veľmi vážne a už ho nemôžeš stiahnuť ak ho raz podáš. Pred pár rokmi sme si tým prešli s mojou mamou a otčimom, takže viem o tom svoje...

ari
9. aug 2009

vobec neviem, čo s tým robiť, na neho nič neplatí, smeje sa mi do tváre a tvrdí, že ma dostane do blázinca...
potrebujem radu, kde a ako začať...
je to hodně o peniazoch, ale aj tie vyhrážky sú pre mňa silná káva...
čo sa stalo s tvojou mamou a otčimom? išiel do basy?

tin007
9. aug 2009

ari vyhrazky a slovne utoky sa dokazuju tazko (najma ak nemas svedkov - nezaujatych, t.j. nie blizka rodina, blizki priatelia), ak ta fyzicky napadol, treba ist k lekarovi a nechat si ublizenie zdokumentovat, to je potom argument, ktory je tazko vyvratit, plus by si mala v takom pripade volat policiu.
takze rada ako zacat: odkladaj, uchovavaj si vsetko, co by mohlo potvrdit to, ze ta napada (sms, listy, maili a pod.). taktiez, ak ta napadne, treba hned ist do nemocnice, aby to zdokumentovali (aj sa nechaj napr. kamoskou, niekym z rodiny odfotit) a potom podaj na neho na policii trestne oznamenie.

dahlia23
9. aug 2009

ari, na Slovensku je táto problematika ešte v plienkach a dlho bude. Je to beh na dlhú trať bez jasného konca. Prešla som si niečim podobným, ale bez detí. Ťažko sa mi odchádzalo, ale keď som skončila na urgnete na Kramároch, naši ma zbalili a zobrali domov. Viem, že sa to ľahko hovorí, ale oveľa ťažšie robí, ale tu väčšinou pomôže iba sa zbaliť a odísť. A potom riešiť majetok a rozvod a pod. Záleží čo z toho chceš "vytĺcť" alebo či chceš pokoj pre seba a svoje deti. Mne veľmi pomohla aj knižka Krehká sila od Zory Bútorovej a potom ešte nejaké združenie zaoberajúce sa násilím páchaným na ženách, ale na názov si teraz nespomeniem, chvalabohu, je to za mnou a snažím sa na to nemyslieť.
Veľa sily!

amadora
9. aug 2009

Ari áno, otčim skončil vo väzení. Ale tú cestu k tomu nikomu neželám. Na všetkých tých výsluchoch a pojednávaniach a konfrontáciách sme sa cítili ako zločinci my s mamkou. Do poslednej chvíle som neverila že ten súd vyhráme. Tí svedkovia ktorí aj boli nechceli svedčiť a miešať sa do toho 😠 Ale mamina mala aj lekárske správy a on sa nakoniec aj priznal, takže to nám pomohlo. Ak sa dá, radšej odísť čím ďalej... ak nemáte detičky tým lepšie!

ari
10. aug 2009

ach jaj...ja deti mám, dvaja sú síce už dospelý, ale jeden z nich vysokoškolák, tretí ide na strednú školu. je to o prepitom majetku, byte, ale už je neskoro plakať. ako mi právnička povedala som sa rozviest prv, nie teraz nariekať...mezitým som včera zistila, že on mal dokonca ešte vačší príjem ako ja, ale ho zatajil, a odo mna pýtal výživné na manžela. za to som bola prejednávaná na priestupkoch, lebo ma udal na polícii, že mu odmietam dávat peniaze...
zrejme začnem u jeho klamstva a to, že podviedol aj právnika, aj za nepravdivé udanie na polícii, a že zatajil príjmy...
nechcem ani tak vytlkať nič, chcem mať pokoj, len som dost rozhodená z jeho strašnej premeny na arogantného chladnokrvného surovca...snažím sa to pochopiť, ale nejde to...
včera mi syn povedal, že za moje peniaze ich otec vydržuje baby a oni nemajú na školy...
no nezabijte takého otca...
je mi do plaču.

amadora
10. aug 2009

Ari miesto právničky by som sa poradila v centre pre týrané osoby, tam sa v tom vyznajú lepšie a je to aj bezplatne. Skús sa tam informovať čo by ti poradili 😉

ari
11. aug 2009

nedá sa použiť v tomto prípade bezdovodné obohatenie manžela na úkor rodiny?
napr. ked syn zobral hypotéku na náš byt a splatili sa dlhy, čo manžel pitím nasekal, pričom ja som nevidela z toho ani halier, ale ked prišlo na platenie splátek, zase som len ja so synom platila, lebo manžel nemal, resp. preflákal nezodpovedne výplatu...

amadora
11. aug 2009

Ari v tomto ti ťažko poradím, vravím, obráť sa na to centru, dohodni si stretnutie a tam sa s nimi porozprávaj o všetkom. Mojej mamine tak poradili a boli veľmi milí 🙂

ari
11. aug 2009

prosím poradte, je to sice mimo témy, ale neviem co s tým,. manžel prišiel pre syna, aby s ním išiel k advokátovi, a aby pred advokátom vypovedal, je to spávne? može si to dovoliť? Syn má terz 16 rokov. Používal ho vždy ako zbran proti mne, ale toto sa mi zdá už silná káva.
Može si to dovoliť?

katrin21
11. aug 2009

a co ma proti tebe vypovedat? podla mna 16 rocne dieta uz aj samo sa rozhodne kde chce byt, teda myslim, komu zverene do vychovy.. ale neviem, o co ide tvojmu mnazelovi.... o peniaze, alebo o syna??
a syn je proti tebe? 😲

ari
11. aug 2009

nie, tu sa jedná o to, že manžel si najal právnika, vo veci výživného na manžela, ale už som to tu písala, preskočilo mu a tahá zo mna peniaze, aj ked ja celú domácnost a všetko aj jeho dlhy platím sama. on chcel vysúdit peniaze na manžela, ešte to na súd nedali, len ma natahaje po právnikoch a polícii. právnik si teda syna zavolal, aby prišiel k nemu do kancelárie a chce sa ho pýtat na niečo.teda ako to on vníma a pod. ale aj tak by z neho vytiahli len to, čo potrebuju proti mne. ja s tým nesúhlasím, može si to právnik dovolit? volat maloletého do kancelárie? mne sa to nezdá...

bzucinka2
11. aug 2009

ari, dievca, mas to tazke, ale podla mna mas predsa dokazy o tom, ze ty platis jeho dlhy, kedze ako on tvrdi nema peniaze, ale urcite je to na dlhe lakte ☹ a pravnik aj ked si ho zavola, myslim, ze nemusi pred nim vypovedat nic a ani volat ho asi nemoze, to moze az sud, nie pravnik ☹ a dostal riadne predvolanie, alebo co?

amadora
11. aug 2009

Ari no myslím že právnik si ho môže dať zavolať, pokiaľ syn príde aspoň s jedným rodičom a to žiaľ príde, s tvojím mužom. Ale čo mu syn povie je na ňom, aj to či tam vôbec pôjde, nie?

ari
11. aug 2009

syn odmietol íst tam, je strašne ubolený, nechce ztratit ani jedného, je v puberte, strašné výjkyvy nálad, a toto mu urobí otec, no som zhnusená a zvažujem, že teda to oznámim ešte aj policajtom, že zneužíva dieta proti mne, ja fakt neviem, čo robit, len plačem a hrútim sa...

ari
11. aug 2009

nedostal predvolanie, iba mu otec oznámil, že by mal príst k jeho advokátovi, že ho volá, a syn teraz utiekol z domu, že nás nechce vidiet ani jedného...
advokátovi som povedala, že by bolo lepšie cez sociálny úrad hovorit so synom, ked už to tak ženú a on sa mi vysmial...

amadora
11. aug 2009

Ari konaj čím skôr! Na čo čakáš, kým muž vytiahne proti tebe všetky tromfy? Ja viem že je to ťažké ale potom bude neskoro plakať, vzchop sa, keď už pre nič iné tak práve kvôli synovi!

amadora
11. aug 2009

Neviem odkiaľ si, ale vyber si z tohoto zoznamu centrum ktoré ti je najbližšie k miestu bydliska a zavolaj tam a prípadne si dohodni stretnutie

http://www.nanicmama.sk/poradne-pre-tyrane-zeny...

bzucinka2
12. aug 2009

ari, tak ked nema ani predvolanie, tak nikam ist nemusi, ty hlavne zacni konat a co najskor niekam odid aj s detmi, 16-rocnemu sa uz predsa da vselico vysvetlit a vela aj vidi, tak asi vystihni tu spravnu chvilku a porozpravaj sa so synom, lebo v takomto rozpolozeni sa moze dostat do velmi zlej partie ☹

martina21
27. sep 2009

Ahojte, chcem sa opytat ako mam postupovat ked chcem na byvaleho podat trestne oznamenie?mam ist na policu alebo je lepsie ak ho podam rovno na prokuraturu?dakujem

monkasponka
30. sep 2009

Martina: No podľa toho v akej veci je to trestné oznámenie. Myslím si že skor na policiu a keď máš na to financie a nervy tak aj na prokuratúru.

leusina
2. okt 2009

Ahojte kocky.surne potrebujem radu.otec dietata ma neustale prenasleduje,spehuje,na policii mi oznamili,ze je to len priestupok,ktory sa riesi pokutou 7euro.ani ho neupozornili,nakolko ma fyzicky nenapadol.vo dne v noci vyvolava po celej rodine,stoji pri nasom dome aj cely den,alebo posle svojich znamych,aby na mna dohliadali.pritom uz 2 roky zijem s inym muzom.policia to neriesi.poradte mi prosim co mam robit.dakujem za kazdu radu.😢

lucia2244
7. okt 2009

ahojte baby,
mam taky problem,s priatelom som sa rozisla pred rokom,ale on sa mi stale vyhrazal,ze ak s nim nebudem nadalej v posteli,tak nech sa ja aj moja rodina tesime,co nastane...tak som sa bala a par krat som s nim isla,ale uz ma to zacalo stvat a tak som si nasla ineho,on mi predtym povedal,ze mozem mat ineho,ale musim mat aj jeho...teraz povedal,ze zabije aj mna aj toho chalana,preto som to rychlo ukoncila...teraz o mne vyhlasuje,ze som k....a a stale sa mi vyhraza,navadza ma na samovrazdu a stale mi hovori,ze ma milujem...strasne sa bojim...co mam robit...???...som z toho na nervy...vola mi aj v noci...telefon si nemozem vypnut,lebo sa mi vyhraza,ze povie mojej rodine,ze som k...a a ony by ma branili a ja sa bojim,ze im daco spravi...stale mi hovori,ze som to posrala,ze on pre nas chystal novu buducost a ja som ho podjebala,ale mna sa nespytal,ci xcem aj ja...stale aj napriek mojim zakazom riesil moje vlastne problemy a teraz si na mna narokuje...

leusina
8. okt 2009

Ahoj.lucka ja mam pod.pripad.s byvalym mam syna.neustale ma spehuje,prenasleduje a vyhra9a sa a vyvolava v noci.dala som nanho trert.oznamenie s tym ze mu dali pokutu 7 euro.dokopy 4krat to slo dokola.teraz mame sud za vyzivne,navstevy a aj za toto obtazovanie.sud si vyziadal aj zapis z policie.takze teraz cakam.skus to.

ari
19. okt 2009

ahojte, prosím poraďte mi v tomto.....
už sme boli na prvom pojednávaní vo veci rozvodu, dalšie je o mesiac...
medzi tým ma manžel udal druhýkrát spolu s kolegyňou za obťažovanie...ja chcem po nej aby zrušila všetky poistky a zmluvy, ktoré uzatvorila na moje deti s mojím manželom bez mojho vedomia a ona je velmi nahnevaná, lebo príde o provízie a zrejme bude musiet už vyplatené vrátiť...preto sa na mna vrhli aj s mojím mužom a chcú ma zdeptat a preto ma a aj vláčia po policajtoch...prvýkrát ma manžel udal už v júni, tiež na radu tejto jeho kolegyne....ja som im písala zo zahraničia maily a smsky a nahnevaná som im vykričala aj to, že nám ta ženská rozbila rodinu a proste bola som zúrivá...no a manžel mi hovorí, že ma budú dalej udávať, až kým im dvom nedám pokoj a že po treťom udaní na polícii je to už na súd...
myslíte, že sa kvoli obťažovaniu smskami a mailami dá dostat do registra trestov?
lebo potom by som nemohla robiť v zahraničí a mala by som po chlebe...ale deti so mnou...

ari
10. nov 2009

mali sme dalšie rozvodové konanie včera. manžel nám na chodbe oznámil, že žiadost stahuje. sudca mu vyhovel, pričom som ja nemala ani možnost sa k tomu vyjadrit. počula som, že sa dá podat žiadost na nadviazanie a pokračovanie v rozvodovom konaní. bez tohop, aby som musel apodávat žiadost ja sama. ako mám postupovat, poradí mi niekto?
a dá sa rozviest aj bez toho, že sa toho manžel nezúčastní? lebo pochybujem, že sa dostaví na dalšie pojednávanie.

andzi
11. nov 2009

ari, práveže žiadny návrh na pokračovanie nemôžeš podať. V prípade späťvzatia návrhu na rozvod navrhovateľom, súhlas odporcu nie je potrebný, preto súd automaticky konanie zastaví, bez toho, aby sa teba pýtal, či s tým súhlasíš.

ari
11. nov 2009

vdaka. to znamená, že musím žiadost podat sama...a rozvedie sudca manželstvo aj bez toho, aby tam manžel prišiel? lebo on zase začal na inú notu...zrušil aj živnost, zaeviduje sa zrejme na úrade práce, už som našla papiere, a bude po mne chciet, aby som mu prispievala na výživu...nič mi neplatí, ani na domácnost, ani na deti, využíva všetko zdarma. ja platím všetko sama a už to nezvládam. čo musím uviest do žiadosti také, aby nás rýchlo rozviedli? je alkoholik, je flákač, príživník...neviem, či ho možem nahlásit na polícii za neplnenie si vyživovacej povinnosti aj voči detom a neplatenie na domácnost. dá sa to? počas manželstva?

andzi
12. nov 2009

ari - trochu veľa otázok...ak tvoj manžel nepríde na pojednávanie, tak sa to odročí a súd ho predvolá opätovne. Ak nepríde ani potom a jeho neúčasť bude neospravedlnená, súd mu uloží poriadkovú pokutu a môže ho dať predviesť. Len výnimočne môže súd manželstvo rozviesť aj bez účasti druhého manžela, lebo súd musí zistiť príčiny rozvodu a to nezistí bez toho, aby účastníkov vypočul osobne. Ak druhý manžel býva ďaleko, môže ho vypočuť aj dožiadaný súd, príp. dožiadaný súd v cudzine. Čo sa týka platenia na domácnosť, manželia majú počas manželstva vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ale pokiaľ je tvoj manžel, ako tvrdíš, povaľač a príživník, už dávno si mala podať návrh na zrušenie BSM a návrh na určenie výživného na deti.

ari1
autor
12. nov 2009

ja som čakala že sa to vyrieši pri tomto druhom pojednávaní v pondelok. no a to čo predviedol muž na chodbe bola sranda, ktorá zaskočila aj jeho advokáta. muž oznámil že žiadost stahuje...lebo ved ako by sa potom živil? ja som potrebovala rýchlo vybavit synovi sociálne štipendium ako rozvedená, detstké prídavky a proste všetko tak, aby som mala deti zaopatrené. no a teraz musím podat na rozvod ja sama, od neho sa penazí nedočkám , takže som dost zúfalá. a ktovie ako sa to všetko zase povlečie...to výživné na deti možem podat teda aj počas trvania manželstva?