Čo potrebujem, keď chcem podať trestné oznámenie?

ari1
9. aug 2009

chcem podať trestné oznámenie na manžela. potrebujem k tomu dokazy alebo svedkov, či ako sa to robí?
už som to tu spomínala, že mi robí strašné problémy, začalo to pitím na antabus, potom žiadal výživné na manžela, potom začal behať za ženami, celkovo mu preskočilo. a udal ma polícii že mu nadávám a nedávam peniaze. neuspel v ničom, len ja zvažujem za jeho fyzické útoky a vyhrážanie sa mi že ma zabije, že ma sa ma potrebuje zbaviť a podobné psychopatické reči, udanie na polícii.
stačí, keď im poviem, že sa mi vyhráža smrťou?
neprispieva mi na domácnosť, aj ked príjem má, okrem toho mi prepil majetok, a ja som za neho ešte aj platila dlžoby.
inak, je, resp. bol liečený na psychiatrii, svojvolne nechal aj antabus, aj ostatné lieky a je bez nich. dal výpoveď v práci, dostal odstupné a teraz si užíva života...ale mne nedal nič, ani deťom, pritom dlhujeme na nájomnom a hrozí vysťahovanie.
ako to mám na polícii predniesť aby ma nevysmiali, lebo aj právnička ma dosť zdeptala s tým, že nič nevysúdim, nejaké odškodné za jeho pitie už vobec...
som dost bezradná a nechcem, aby ma ešte aj policajti vysmiali...

sofia5323
29. nov 2009

ahoj ari
vyzivne na deti mozes ziadat 2 roky spatne aj pocas manzelstva.....podaj cim skor ty o rozvod a tiez vyzivne mozes ziadat od statu/je to nahradne vyzivne ale su tam niake podmienky,poskytuju to na socialnom urade v kazdom meste.s muzmi je to obcas tazke, nikdy nevieme co ich napadne a co prave planuju urobit,ja som toho zazila dost v zivote mohla by som napisat knihu.....ale vsetko zle je na nieco dobre a naopak.som zvedava ako pokracujes dalej.

vefi89
30. nov 2009

Ari v kazdom pripade si najdi advokata a chod za nim. Porozpravaj vsetko, daj ziadost na rozvod.!!! A pokial mas kde, odstahuj sa s detmi, pokial nie, myslim, ze existuje aj take nieco, aby vystahovali jeho. Len neviem, ci to mozu aj policajti, alebo len sud. Vyzisti si to, pokial si nemozes dovolit pravnika, existuje aj bezplatna pravna pomoc, na UPSVR sa informuj, kde v mieste tvojho bydliska sa nachadza

milada47
30. dec 2009

dobrý deň, prosím vás, vedela by mi niektorá poradiť?
s manželom máme 20 mesačného syna. Je veľmi tvrdohlavý, plačlivý a občas sa pri výchove stane, že zvýšime na neho hlas, keď neposlúcha a po dobrom sa s ním nedá. Nikdy sme ho neudreli a vychovávame ho bez fyzických trestov. Bohužiaľ, žijeme v paneláku a vedľa nás žije suseda, ktorej veľmi vadí plač nášho syna, hlavne ak plače v noci. Preto nám napísala anonymný výhražný list, že nás udá sociálnym úradom, ak bude naďalej po nociach plakávať. Veľmi ma to trápi, pretože sme vzornými rodičmi a náš syn je náš život, veľmi vytúžené bábatko, po dvoch potratoch. Už dva dni kvôli tomu nejem, nespím, len sa trápim a potajomky roním slzy. Bojíme sa zvýšiť na syna hlas, že nás udá za týranie maloletého. Preto by som sa chcela brániť. Dá sa ten list kvalifikovať ako trestný čin vyhrážania sa a zastrašovania? Môžem kontaktovať políciu a podať na ňu trestné oznámenie? Totižto okrem toho listu nám aj trieskajú do steny, keď syn plače pri ukladaní do postielky a veľmi sa toho bojí. ☹

andzi
30. dec 2009

Milada, neviem, prečo by malo ísť o trestný čin. To, že jej vadí plač dieťaťa, je normálne a bohužiaľ je to realita slovenských panelákov. Ale to, že vám napísala anonymný list, že vás udá sociálnemu úradu, v tom žiadny problém nevidím. Pokiaľ v tom výslovne niekoho neuráža, nenadáva, je to v poriadku. Snažte sa s ňou nejako dohodnúť.

milada47
30. dec 2009

andzi, aj manžel hovorí, že napísať si môže čo chce pokiaľ sú tam neni nadávky či doslovné urážky. Ak to doteraz neurobila, tak to je z jej strany obyčajné zúfalstvo, keď už nevie ako ďalej. Vlastne sa nemám čoho báť, žiaden zákon neporušujeme a sme vzornými a milujúcimi rodičmi. Ja som sa len vyľakala pri predstave, že dojdú so sociálky a vezmu mi moje vytúžené, milované dieťa. V každom prípade ďakujem za názor.

bzuco
21. feb 2010

prosím o radu

v septembri dal môj manžel jednému "kamarátovi" namaľovať náš rodinný obraz - našu rodinu (mal to byť darček k mojim narodeninám)- dotyčný zobral zálohu 60 eur no obraz doteraz nemáme, pretože to čo nám už po 2 razy doniesol nemalo s našou podobou absolutne nič spoločné 😠 . žiadali sme ho teda o vrátenie celej sumy, kedže nedodržal termín a ani výsledok práce nebol ani na 2. pokus taký, aby sme s ním boli spokojní. no oháňa sa, že peniaze nemá, navrhli sme mu splátkový kalendár - vysmial sa nám do očí. chcem na neho podať trestné oznámenie, no neviem ako postupovať
daž niekomu len tak 60 eur a mať h...o 😠 , to len tak nenechám 😠 😠 😠

hga
21. feb 2010

trestne oznamenie nepomoze.

bzuco
21. feb 2010

a čo mám robiť????
som taká naštvaná, že by som ho rozniesla v zuboch 😠 😠 😠

hga
21. feb 2010

kvoli 60 eur? asi zabudnut na to. len sudny poplatok by bol 16 eur.

tin007
21. feb 2010

bzuco musim suhlasit s hga, to by bolo na obcianskopravny sud, takze by si musela zaplatit min. poplatok (tych 16 E) a potom by si na sude musela dokazat, ze nedodal dielo podla vopred dohodnutych parametrov. no a obraz nie je skrinka, ktora ma vysku, sirku, hlbku, material, kovanie a pod., je to subjektivne zobrazenie niecoho. on by asi tvrdil, ze obraz namaloval najlepsie ako vedel a vy by ste si neviem koho museli zohnat (zeby nejakeho znalca - maliara), ktory by dokazal, ze by to vedel aj lepsie (ako? dal by mu na sude malovat vas portret?). podla mna by ste to prehrali.

tin007
21. feb 2010

jo a na trestne je to prilis nizka suma, plus bezdovodne obohatenie nenastalo, kedze nieco namalovane doniesol, to by policajti neprijali, resp. ak by prijali, tak by zamietli

bzuco
21. feb 2010

hga
21. feb 2010

a spor moze trvat roky a kvoli 60eur dat sudny poplatok 16 eur a potom chodit na pojednavania vyjde drahsie ako pripadna vyhra.

tin007
21. feb 2010

Vsak mu skus pokazit reputaciu, ak maluje aj inym.... zle slovo sa siri rychlejsie ako pochvala.

bzuco
21. feb 2010

hga - ved to mi je jasné, že dalšie peniaze do toho nechcem dávať...ale 60 eur je pre nás dosť na to, aby som mu ich nechala

tin - no on mi na to povedal, že sa to páčilo všetkým, čo ukázal ...ale to mňa nezaujíma...možno nevideli realnu fotku....ja si na stenu nezavesím niečo kde sa ja a moje deti nepodobáme

hga
21. feb 2010

tak potom odstupit od zmluvy a ziadat vydanie bezdovodneho obohatenia. pripravte sa na niekolko-rocny spor na sude.

andzi
22. feb 2010

Toto je podľa mňa paradoxná situácia. Skutočne podľa mňa tie nervy, čas strávený cestovaním na súd, náklady, ušlá mzda, nervy, trápenie, rozmýšľanie myslím, že za 60 € nestoja. No a nakoniec to môže dopadnúť tak, že presúdiš viac ako vysúdiš.

bzuco
22. feb 2010

ved keby som vedela nejako inak ho pritlačiť 😖
ešte má 1 šancu nakresliť to tak, ako si to ja predstavujem a potom uvidím 😒
nemáte nejaké nápady? 😅

andzi
22. feb 2010

bzuco, a čo keď on to jednoducho tak nakresliť nevie????? 🙂

bzuco
22. feb 2010

no tak nech vráti peniaze
ja si nepodarok na stenu nedám, to ani náhodou 😠 a mať to za skriňou - no drahý lapač prachu za 60e

andzi
22. feb 2010

bzuco, no lenže on si myslí a tvrdí, že to nakreslil dobre. Kto preukáže, že dielo bolo vykonané riadne?

hga
22. feb 2010

bzuco, andzi pise spravne. najala si si isteho maliara a musela si vediet ake su jeho schopnosti.

je rozdiel ci dam 60eur za obraz od picassa a od nejakeho amatera. nemozes sa stazovat ze amater nemaluje ako picasso.

ina situacia by bola ak by obraz bol jednoznacne zle nakresleny, to je vsak takto na dialku tazko posudit.

treba si z toho zobrat poucenie do buducna a nedavat vysoku zalohu.

eli26
4. dec 2010

Ahojte. Potrebovala by som poradiť lebo mi to nedá všetko spať. Som rozvedená asi mesiac a chcela by som sa opýtať či môžem podať na bývaleho manžela trestné oznámenie za fizické napadanie počas manželstva. V tom čase som bola v 8 mesiaci tehotenstva a ohrozoval nie len mňa, ale aj naše dieťa. Myslím si, že to nemá v hlave v poriadku a bojím sa o naše dieťa, ktoré ma 3 týždeň v mesiaci na 2 hodiny. Keď som mu povedala, že ho opúšťam vyhodil ma z bytu aj s malým a vždy, keď došiel za ním tak mi nadával a všemožne sa mi vyhrážal. Otočil všetko proti mne a povedal, že mi nikto neuverí a zbavý ma spôsobilosti a vezme mi syna. Teraź vyrukoval so striedavou starostlivosťou. Viem, že sa bije o syna len pre to, aby ma trápil lebo vie, že tým mi môže najviac ublížiť. Pri našich stretnutiach len odvrkuje, nevie sa ani pozdrvýť a hľadá čo by si našiel. Prosím Vás neviete mi niekto v tomto poradiť čo by som mala robiť? Viem, že som to mala urobiť skôr už počas nášho manželstva, ale nechala sa som sa stále prehovoriť. Aj teraz sa bojím lebo je to notorický klamár a vie sa pred ľudmi pretvarovať. Do všetkého sa k tomu pletie aj jeho matka, ktorá mu vo všetkom verí, ohovára ma kade chodí a nepekne vynadala aj mne keď som odišla. Ďakujem za odpoveď.

andzi
4. dec 2010

@eli26 v zásade máš dve možnosti - jednak môžeš podať trestné oznámenie pre týranie blízkej a zverenej osoby ale ťažko povedať ako tretsné stíhanie dopadne v prípade, ak nemáš týranie preukázané napr. lekárskymi správami (modriny, odreniny a pod) v prípade fyzického násilia, prípadne lekárskymi správami od psychiatra v prípade psychického násilia alebo aj inými dôkazmi, napr. svedkami. Druhá možnosť je podať na súd návrh na zákaz styku otca s chlapcom z vyššie uvedených dôvodov. Samozrejme, jedna možnosť nevylučuje druhú. Držím palce v tejto neľahkej situácii.

eli26
6. dec 2010

@andzi ďakujem pekne za radu.

jarodrahon
24. dec 2010

ahojte, moja priatelka vcera v praci samovolne potratila. Jej sef ju napriek bolestiam a viditelnemu krvacaniu nechcel pustit domov. Stretli ste sa niekto s niecim takym? Chcem ho kazdopadne zalovat a mozno by ste mi niekto mohli pomoct...

cucuriedka
24. dec 2010

@jarodrahon ☹ tazko sa to cita, neviem ci ti dokazem dat uplnu odpoved, ale zacala by som tym akym sposobom nadriadeny branil odchodu tvojej priatelky domov? fyzicky? ci psychicky? boli tam aj svedkovia? podla tychto kriterii totiz bude policia urcovat postupy...

jarodrahon
24. dec 2010

fyzicky nie... Ide o to, ze je voci nej trochu zaujaty a aj napriek tomu, ze bola naozaj v bolestiach ju nechcel pustit, ze je mu luto, ale musi to vydrzat, kto bude robit miesto nej, atd..svedkovia tam neboli, robi v kancelarii sama este s kolegynou, ktora uz vtedy bola doma. Je to svinstvo! Bohuzial, ona mu nepovedala, ze je tehotna, bola v piatom tyzdni, este o tom nevedel nikto.

strawberry1
25. dec 2010

z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze dokazovanie je tazke, vsetko je na dlhe lakte a policia a urady nie vzdy chrania obete ako by mali. Mne nepomohli ani potvrdenia od viacerych lekarov, dokonca mi na chirurgickej pohotovosti dali taky formular kde lekari vypisovali ze ide o nasilie pachane na mne a ze som si zranenia nevymyslela...a nepomohlo mi to v podstate k nicomu. Po 2 rocnych natahovackach dostal 1000sk pokuty a tym to haslo a nasilie pacha dalej. Ale najlepsie je obratit sa na nejake krizove centrum proti domacemu nasiliu kde ti poradia aj po pravnej stranke...mne tam velmi pomohli. Inak bez svedkov sa nezaobides...ale ja som ich raz mala az 12, nahlasila na policii ich presne adresy, mena a ni len ich nevypoculi...radim fakt to centrum, oni sa takymi vecami zaoberaju kazdy den a vedia ako konat, mne velmi pomohli hlavne psychicky boli velmi zlati a utesovali ma ked som tam bola a plakala a velmi mi pomohlo sa tam vyrozpravat

sirdan
25. dec 2012

Dobrý deň, chcem sa spýtať, snáď mi niekto bude vedieť aspoň čiastočne poradiť. Moji rodičia bývajú v rodinnom dvojposchodovom dome v dedinke na východe. Otec si pristavil komplet druhé poschodie v dome svojho otca na jeho nátlak a citové vydieranie. V dolnom poschodí bývala otcova sestra spolu so starými rodičmi, tá sa neskôr vydala za človeka, ktorý sa dvakrát rozviedol a bol už v minulosti trestaný. Spočiatku bolo všetko v poriadku, no prešlo pár rokov a postupne sa začal hrať na pána domu. Nespočetné množstvo sporov kôli vymysleným blbostiam z jeho strany. Neraz prišiel podgurážený, čo sprevádzalo množstvo nadávok, vyhrážok a útokov na celú domácnosť, opakovane aj fyzicky zaútočil na svoju manželku. Starí rodičia umreli a ešte sa to zhoršilo. Z dôvodu nedostatku peňazí začal obviňovať otca že platí vodu aj elektrinu zčasti aj za nás, lebo máme zlé rozvody, všetko sme dali preveriť, a bolo to v poriadku, no jemu to nestačilo. Môj otec má slabé srdce, prekonal infarkt, napriek tomu že nikdy nepil ani nefajčil a stravuje sa veľmi zdravo. Aj otec aj mama ťažko pracujú aby sme sa uživili. Sú to veľmi dobrí ľudia a to nepíšem len preto aby som ich vyzdvihol a jeho znevážil. Skutočne sú to veľmi pokorné osoby. Nechcú nič, len pokojne žiť. Urážky a vulgárne nadávky sú v dome na dennom poriadku. Otcova sestra si nevie dať rady alebo nechce dať rady. Nie je schopná sa ho zbaviť z dôvodu mne doteraz nepochopeného. Jednoducho si zastáva človka ktorý ju napáda a uráža. Napadol už aj otca v podguráženom stave i za triezva. Nedávno už toto otec nezniesol a presťahovali sme sa o niekoľko domov nižšie do podnájmu k priateľom. Chodím prenášať veci a naposledy si zmyslel že dá na dvere gulu, neviem z akého dôvodu. Chce nám zabrániť prístup do domu, v ktorom mu nepatrí absolutne nič. Dom je teraz písany napol na otca a napol na jeho sestru. Vlastní štartovaciu pištoľ, ktorou ohrozuje okolie ba i vlastnú rodinu. Tieto veci sú však ťažko dokázateľné. Nechceme ozaj nič, iba pokojne žiť. Poraďte, čo robiť s takým človekom ? Veľmi pekne ďakujem za pomoc