Dá sa vybaviť pojednávanie na inom súde ako tam, kde máme trvalý pobyt?

kamajka
21. jún 2015

Ahojte, na začiatok želám všetkým krásnu nedeľu🙂.
Mám známu, ktorá potrebuje doriešiť zverenie malej do svojej starostlivosti, samozrejme s tým spojenú aj úpravu práv a povinností k maloletej. Obáva sa ale zaujatosti sudcov na našom okresnom súde, otec dieťatka má momentálne priateľku (kvoli nej sa rozišli), a tá je dcérou vysoko postaveného sudcu práve na tomto súde. Bývalý sa jej vyhráža, že vďaka tejto skutočnosti bude platiť minimálne výživné a že styk mu tiež neurčia pravidelný, nakoľko robí 300km ďaleko a na zmeny. Zarobí okolo 700 eur. Známa by sa teda chcela vyhnúť pojednávaniu na tomto súde, je pochopiteľné, myslím, že má strach. Pre malú chodí jej ex sporadicky, jeden deň jej napíše na fb že na druhý deň príde po ňu, niekedy ani vôbec nepríde, iba to zas cez fb odriekne. Ona by sa aj chcela dohodnúť, boli dohodnutí aj na výživnom, on na malú platí, ale nie tak ako sa dohodli, niekedy pošle viac, niekedy menej, ale dohodnutú čiastku jej dal iba prvý mesiac, a to už sú vyše roka od seba. Poraďte ako by mala ppstupovať, a či sa dáteda vybaviť pojednávanie na inom súde. Ďakujeme🙂

pribinak
21. jún 2015

Nie, ale ak ma taketo obavy, tak nech si pohlada pravnika. Da sa namietat proti zaujatosti sudcu a este aj odvolat sa na krajsky sud

kamajka
autor
21. jún 2015

@pribinak aj ja som si myslela, takze ako to spravit? podat normalne na sud navrh a cakat co bude? a potom sa odvolat pripadne ak rozhodnu nejako nespravodlivo?

pribinak
21. jún 2015

Najat si pravnika, spisat nvrh na sud a cakat ako to dopadne

Alebo ist na kuratelu, oni spisu matke navrh, s tym, ze povie ake ma obavy a uvidi ako dopadne pojednavanie

Skor som za prvu moznost

gabrielita1610
21. jún 2015

@kamajka Podla mna nema vela matiek na to ,aby platili pravnika ,ale dokonala spolupraca moze byt skuratelou aspon mne moc pomohli ,aj ja som mala tie iste obavy zasa u nas koli malemu okresu a sudca bol z rovnakej dediny ako ex svokrovci ,dokonca sudca bol spoluziak svokry zo ZS ,ale ani jeho zakony nepustia a vzdy sa da odvolat ,alebo naozaj vopred podat navrh na moznu zaujatost sudcu ,na kuratele to treba vsetko povedat a oni pomozu ako dalej

draik
21. jún 2015

Výlučnú príslušnosť má súd, kde má dieťa bydlisko. Ak by boli dôvody, môže namietať zaujatosť konkrétneho sudcu.

kamajka
autor
21. jún 2015

@draik a ma namietat dopredu? Ci az potom ked to prebehne? Dakujem

draik
21. jún 2015

@kamajka
Postup námietok upravuje zákon. Priamo v konaní, keď sa dozvedela, že by mohol byť sudca zaujatý. Je potrebné zdôvodniť.

lyzzy
22. jún 2015

@kamajka... Kamoska môže podať na súd námietku miestnej neprislusnosti ale iba v prípade že sa trvalý pobyt jej a maloletej nachádza v inej príslušnosti súdu.Uvediem príklad: návrh bol podaný na súde v Bratislave,kde majú účastníci trvalý pobyt ale ona a mala bývajú v Trnave u jej rodičov....Tak to je obvyklý pobyt,zdržuje sa tam,mala tam má poprípade škôlku a tak...Tak vtedy môže namietať miestnu.neprislusnost......a zaujatost sudcu môže namietať iba po prvom pojednávaní.....skorej nie