Dá sa vybaviť zapretie otcovstva pred narodením?

nena62
5. jún 2011

Ahojte,chcem sa opýtať,či sa da dať vybaviť zapretie otcovstva ešte pred narodením babetka,som rozvedená mesiac a chcela by som,aby sa malá volala hned po naarodení po mojom priateľovi.Ďakujem

irriss
5. jún 2011

Domnivam se, ze tady hraje velkou roli "cas a rozum"
1. casove rozmezi, coz si myslim Ti moc nenahrava, protoze i nejaky cas po rozvode, dite nese jmeno po "exmanzelovi"..protoze se pocita s tim, ze je "automaticky jeho" (aspon tak to bylo driv)

2. pokud jste ale rozumni lide, a dokazete se vsichni 3 domluvit, najdete spolecnou rec i cestu(klicku) k tomu, aby se dite jmenovalo co mozna nejdrive po jeho biologickem otci. Pokud je rozum, jde vsechno... 🙂 (a pokud doslo ke zmene)

..tak ted uz jen presvedcit zak. organy a pevne verit v to, ze nenarazite na zadnou diru v Zakonu, protoze jich je bohuzel hodne a nejvic jich je absurdnich prave v techto (bolestech) "Zakonech"...ach ty pani zakonodarci 😠

Tak hodne stesti a napis, jak jste dopadli 😉

ela2710
5. jún 2011

@nena62 ahojky, kedze tvoje babo sa este nenarodilo, tak zatial nema svojho biologickeho otca zapisaneho v rodnom liste, tym padom netreba ani zapretie otcovstva, staci ak po narodeni babatka pojdete na matriku a das zapisat do rodneho listu tvojho noveho priatela, on ale musi ist s tebou, aby podpisal suhlas, nikto neoveruje ci je skutocnym otcom. Jedine ak by to prekazalo tvojmu byvalemu a chcel by byt zapisany v rodnom liste a platit vyzivne,vtedy by to mohol dat na sud, ze akoze je on otec a mohol by si vybojovat testy otcovstva, ale ak tvoj byvaly nema zaujem o male, a nebude robit problemy, tak nemusi nic zapierat, staci len ak do rodneho listu zapises tohto tvojho priatela. To ze je jeho otec zakon neuklada, tak to je tusim len ak sa dieta v manzelstve narodi, vtedy je automaticky zapisane ako dieta tvojho manzela, hoci nim byt nemusi, ale kedze uz nie ste zobratí, tak by nemal byt problem ale over si to u pravnika pre istotu 🙂

sue
5. jún 2011

@ela2710 dieťa je pokladané za dieťa exmanžela pokiaľ sa narodí do 270dní od rozvodu, t.j. @nena62 bude mať automaticky do rodného listu zapísaného exmanžela. K vystaveniu rodného listu treba doložiť aj rozsudok o rozvode a ďalej postupovať podľa toho, ako povedia na miestnom ÚPSVaR. Neviem či by išlo pred narodením dieťatka spísať súhlasné vyhlásenie rodičov, tak ako je to v prípade slobodných matiek... Možno by šlo dotiahnuť tam aj exmanžela a spísať to všetko...

sonica
5. jún 2011

presne ako pise sue, dieta je exmanzelovo, ten je i zatazeny vyzivnym na neho, najjednoduhsie je sa okamzite za priatela vydat 😉
inak myslim do pol roka po narodeni sa da testami DNA dokazovat ze dieta nie je exmanzela, ale presne podmienky neviem... ale to uz musi ist sudne, coz je zlozitejsia cesta...
proste najjednoduhsie vziat sa a dieta bude noveho manzela 😉
vela stastia

nikita308
5. jún 2011

ak s určitosťou vieš, že dieťa je priateľovo, tak sa zoberte ešte pred narodením bábätka a nemusíte potom chodiť po súdoch a vybavovať, dieťa bude automaticky mať v rodnom liste zapísané priateľa (potom už vlastne tvojho manžela)... 🙂

kamilka31
24. jan 2012

potrebovala by som poradit som este vydata ale tri roki nezijeme uz spolu jak mam vybavit do rodneho listu priezvisko mojho priatela kdyz je odcom bez mojho manzela poradte mi prosim ☹ ☹ ☹

jesika11
28. jan 2012

ahoj,ja som bola v podobnej situácii,takže ti presne viem povedať,ako to je.Ja som sa rozvadzala,ked som bola v 6.mesiaci,s exmanželom som už vyše roka nežila,aj si odpykával podmienku za vodičák,z čoho bolo jasné,že nemože byť otcom dieťaťa,ale to na Slovensku nikoho nezaujíma.V porodnici som malému nahlasila moje meno,ked už nemohol mať priatelové,ale ked som potom išla pre rodný list,aj tak tam bolo meno exmanžela ☹ No,ale k veci:1) najjednoduchšie by bolo nájsť svedkov,isť na matriku a zobrať sa a už by ste nemuseli vobec nič riešiť.2) ak porodiš do 9 mesiacov od rozvodu,v rod.liste bude meno tvojho ex,taký je zákon ☹ ,nedá sa spraviť žiadne prehlásenie,ani zapretie ešte pred narodením dieťaťa.Ja som skušala všetko.No a po narodení,chod na sociálny urad,zober si pravoplatny roszudok o rozvode,rod.list malej,obč.preukaz.Oni napíšu návrh,pošlu ho na sud a budeš čakať na termin pojednavania.DNA testy,robia až po roku dieťaťa,takže ak by tvoj ex nechcel zaprieť,budete musieť čakať.No a na záver,ked už budeš mať právoplat o zapretí,pojdete na matriku,tam tvoj priatel spravi priznanie otcovstva a vybavíte nový rodný list. 🙂 Dufam,že som aspon trošku pomohla.

bambi2
28. jan 2012

myslim, ze by si sa musela rychlo vydat aby dieta dostalo tvoje meno... 😉 aj aj som to tak urobila. keby som ostala rozvedena a iba by som s priatelom zila, dostala by mala priezvisko po ex aj ked neni od neho.. sproste zakony!!!!! 😒