Ďalšia zmena priezviska dieťaťa

bosorka32
28. jún 2014

Ahojte. Chystam sa vydat za noveho partnera. Moj syn z prveho manzelstva ma momentalne moje priezvisko za slobodna, lebo som dostala na zmenu priezviska suhlas od ex manzela. Ked sa teraz vydam, mozem dat synovi nove priezvisko bez suhlasu jeho biologickeho otca, kedze uz raz suhlas na zmenu dal? Dakujem

vefi89
28. jún 2014

@bosorka32 malo by to byť tak, že ak tvoj syn bude niesť priezvisko tvojho partnera, tak prídeš o výživné. pokiaľ je ex v rodnom liste ako otec, musí súhlasiť so zmenou

bosorka32
autor
28. jún 2014

@vefi89 A ak by nesuhlasil, musim to dat na sud? Nebude pre mna polahcujuca okolnost, ze uz raz suhlasil so zmenou a teraz chce len robit prieky? Ak by som mala prist o vyzivne, vobec mi to nevadi, lebo to je zanedbatelna ciastka, bez ktorej prezijem. To by sa vlastne bio otec akoze vzdal syna a partner by ho osvojil? Nie celkom tomu rozumiem... vdaka

vefi89
28. jún 2014

@bosorka32 ja osobne si myslím, že zmena priezviska dieťaťa na priezvisko tvojho nového manžela je možná len v prípade osvojenia si dieťaťa... možno sa mýlim, trebalo by pozrieť paragraf. ale to chce súd, pretože to by znamenalo, že tvoj ex by sa musel dieťaťa vzdať 😕

kikushka2386
28. jún 2014

@vefi89 ja si myslim ze da sa zmenit priezvisko aj ked sa vyda ale iba zo suhlasom bio otca.alebo terajsi by si ho privlastnil.
@bosorka32 tiez premyslam ze by si osvojil manzel moju prvu dceru.ta jeho almuzna ma nevivedie z biedy i tak sa nezaujima a sam to navrhol ex.

vefi89
28. jún 2014

@kikushka2386 možno áno, ja sa len domnievam, netvrdím, že je to tak 🙂

kikushka2386
28. jún 2014

@vefi89 ja tiez 🙂 iba tolko co som sa ja docitala 🙂

sue
28. jún 2014

@bosorka32 akurát sme to riešili 🙂 pokiaľ máš uvedeného bio otca v rodnom liste, po sobáši pôjdete obaja - ty s občianskym preukazom, sobášnym listom a rodným listom malého a bio otec dieťaťa na Okresný úrad v mieste trvalého bydliska, zaplatiíte 32 € a spíše sa zápis o zmene priezviska maloletého dieťaťa - úrad má potom 30 dní na vystavenie rodného listu nového a 15 dní je priestor na odvolanie sa jednej alebo druhej strany... potom je to už právoplatné.

Ak biootec nechce ísť s tebou na okresný úrad, môže sa to vyriešiť jeho vyjadrením pred Notárom a ty to tam len doručíš...

Ak nesúhlasí biootec dieťaťa, musíš to dať na súd...

sparocka
29. jún 2014

@bosorka32 to co ti tu pisu,ze prides o vyzivne je blbost. za prve ak je biolog.otec zapisany v rodnom liste,tak potrebujes jeho pisomny suhlas overeny notarom,ze suhlasi so zmenou priezviska. po druhe tvoj buduci partner si dieta osvojit nemoze,ked ma biolog.otca zapisaneho v rodnom liste. so ziadostou pojdes na obvodny urad a tam ho zanesies aj s tym potvrdenim,ze suhlasi so zmenou. a pockas,kym ti pride papier domu a s tym papierom pobehas po zdravotke nahlasit zmenu,u lekara atd. ale vyzivne ti bude nadalej posielat. sama som tym presla pred 2 rokmi. drzim palce

bosorka32
autor
29. jún 2014

@sparocka Dakujem. Ako sa ti podarilo ziskat od exa suhlas? Dal ti ho bez problemov?

luba28
29. jún 2014

@bosorka32 na zmenu priezviska suhlas nepotrebujes,staci,ze poziadas sud ,ak bio otec nebude suhlasit dobrovolne....o vyzivne neprides,....ak by si chcela osvojenie tak tam uz suhlas potrebujes a o vyzivne prides,....

tilda
1. júl 2014

@luba28 prosim ta, ak ma dcera moje priezvisko za slobodna a otec je normalne zapisany v RL, mozem teraz po vydaji ziadat sud o zmenu jej priezviska na manzelovo? ex urcite nebude suhlasit so zmenou jej priezviska, uz len z principu... ake mam sance? dakujem 🙂

luba28
2. júl 2014

@tilda ano,mozes poziadat,...a ex sa zaujima o dceru?? sanca je vzdy,len sa pustit do toho,... 🙂

tilda
2. júl 2014

@luba28 zaujima, o to intenivnejsie ze som sa vydala... nechce sa mi zbytocne do nejakeho sudneho sporu, nevies aku mam sancu? 🙂 aj ked mi pride, ze je normalne aby sa volala tak ako ja, ved nikdy nemala jeho meno - s cim suhlasil

luba28
2. júl 2014

@tilda toto ti nepoviem,...platit za sud nebudes a za navrh nic nedas,...je to len jedno pojednavanie,nijake tahanice,...len dlhsie trva kym pojednavanie bude ,...cca4-5 mesiacov

tilda
2. júl 2014

@luba28 dakujem ti! 🙂

janinkaz
6. júl 2014

Ahojte.ja som slobodna mamimicka.moja dcera ma priezvisko po mne a v rodnom liste je zapisany biologicky otec.idem sa ale vydavat a chceme aby moja dcera mala take iste priezvisko ako my.musim mat suhlas od jej bio otca aj ked ho vobec nepozna a vlastne ani on ju v zivote sa nestretli a ani mi na nu neplati???dakujem.