Dedenie deti z prvého manželstva

alicka850
15. dec 2015

Ahojte. Ako je to prosim s dedenim neplnoletych deti? Ked mam dceru z prveho manzelstva,syna s terasim priatelom a uvazujeme nad kupou nehnutelnosti. V pripade mojej smrti by moj podiel presiel vylucne na moje deti, tym padom vsak dcerin podiel na exmanzela,kedze by sa stal jej porucnikom. Ako sa to da osetrit pravne,aby sa tak nestalo? Da sa zavetom urcit napr.,ze hnutelne veci prejdu na dceru /napr.auto/a nahnutelne na syna? Bolo by to asi dost blbe,keby sa moj partner musel sudit o vlastnu nehnutelnost s mojim ex..Mate niekto podobnu situaciu? Dakujem

pribinak
15. dec 2015

urcite to pories s pravnikom, budes mat istotu

wieruska1
15. dec 2015

takze takto. Ak by si zomrela, polovica domu ide tvojmu mozovi a o druhu polovicu sa deli syn s dcerkou. Aj v pripade neplnoletosti by bola stvrtina dcerina ( svoju cast by samnozrejme mohla prepisat na svojho otca tvojho ex ale pred notarok. Kazdopadne by tvoj muz ma 3/4 ( svoju polku a synovu stvrtku) stale sa byvime o tvojeje casti to znamena ze tvoj muz by mal svoju polovicu, stvtinu od teba (to je ta polka tvojej polky) a o osminu od syna . Ex by si s tou mini castou po tebe mohol akurat tak piskat...... skor by som sa bala toho ze keby sa ti nieco stalo dcerka by mohla ostat "na ulici" lebo jeje podiel je mizivy

evittam
15. dec 2015

@alicka850 Presne ako napísala @wieruska1. No alebo potom presne ako píšeš - závet.

anatalia77
15. dec 2015

@wieruska1 aj mizivý podiel zakladá právo na možnost bývania. Proste sa nenechá vyplatit,a bude bývat.

guinevre
15. dec 2015

@wieruska1 Ale ona pise, ze su priatelia, nie manzelia. Tak je jej priatel by po nej nededil, nie?

evittam
15. dec 2015

@guinevre No veď áno, ale práve o to ide - bývalý manžel by bol poručníkom dcére, ktorá by dedila...A napríklad s priateľom si kúpia dom na hypotéku-splatia ho a prístup k dedičstvu bude mať exmanžel?! Toto sa dá naozaj ošetriť len závetom.... 😉

alicka850
autor
15. dec 2015

My ale nie sme manzelia,takze moj priatel by nededil.Nejde mi samozrejme o to,aby moja dcera nic nedostala,keby je plnoleta,vobec to neriesim.Ale ma iba 6 a jej porucnikom by sa stal moj ex. Aj keby mal iba 1/100 domu, zneprinemnoval by zivot mojmu synovi a priatelovi. Preto to chcem riesit. Zavetom sa to teda da osetrit?
Moj ex to poriesil tak,ze si zobral velku hypoteku a kupil dom,ktory vzapati prepisal na svoju terajsiu manzelku,takze on nic nevlastni. Lenze to ja nechcem, clovek nevie co sa vsetko v zivote stane a skoncit bez strechy nad hlavou by som nechcela.

anatalia77
15. dec 2015

@alicka850 jednoznacne asi závet.

wieruska1
15. dec 2015

zavet nic nevyriesi.
1. nemozes vydedit malolete dieta
2. v pripade smrti je porucnikom druhy rodic, ktory sa stava aj spravcom dedicstva ak sud nerozhodne inak

evittam
15. dec 2015

@wieruska1 Ale môžeš - je moja vec čo napíšem do závetu - ak celý svoj majetok odkážem napríklad charite, tak bude patriť charite a nikomu inému. 😉

wieruska1
15. dec 2015

@evittam nemozes vydedit malolete dieta . Zisti si to a potom mudruj 🙂
dospele deti sice mozes vydedit, ale mozu sa sudit a s najvacsou pravdepodobnostou ( ak ta nebili, nefetuju, neboli pozatvarany v base a podobne) sud s najvacsou pravdepodobnostou vyhraju

sue
15. dec 2015

@evittam to je možné v niektorých iných štátoch, v SR nie.

bosoriak
15. dec 2015

@wieruska1 Technicky ma pravdu, je jej vec, co napise do zavetu. Po pravnej stranke je potom ta cast zavetu neplatna, to je druha vec. 🙂

@alicka850 Tu je podobna odpoved, pise to pravnik, takze je to rozsiahle ako biblia, ale v principe ide o to, ze po tvojej smrti musi urcit porucnika sud. Jednak nie je iste, ze by tvoj ex automaticky poziadal o zverenie dietata do opatery. A ak by aj dieta dostal, pri kazdom pohybe s majetkom maloleteho by musel rozhodovat sud.
https://www.advokatnawebe.sk/riesene-otazky/108...

alicka850
autor
15. dec 2015

@bosoriak dakujem,ked decka zaspia postudujen to.
Viem si predstavit,ze moj ex by si aspon prisiel raz za mesiac do nasej obyvacky precitat noviny...

bosoriak
15. dec 2015

@alicka850 To prave podla prava nemoze, tie noviny si moze precitat tvoje dieta, on ho tam moze tak doviest. Za podmienky, ze bude mat dieta zverene do starostlivosti a ze bude stanoveny za porucnika majetku dietata. Nie je to take jednoduche, neboj.

sasa1310
16. dec 2015

@alicka850 tvoj partner nezdedí po tebe nič. Tvoj majetok si rozdelia tvoje deti presne na polovicu
@evittam závet môžeš napísať len v tom prípade ak máš párne dôvody na vydedenie detí. Ich nezáujem o rodiča a pod. čo v prípade detí je nemožné. A aj závet je právne napadnuteľný daným "vydedeným" dieťaťom