Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dieťa do vlastnej starostlivosti a žiadosť o výživné.

Starám sa o dieťaRodinaVýživné
greta1978
4. mar 2020

Prajem pekný večer. Mám zopár otázok v čom som neznalá. Otec môjho dvojročného dieťa sa o malú vôbec nezaujíma. Naposledy ju videl pred rokom a pol. Do minulého mesiaca na ňu posielal 150 € čo sme boli len ústne dohodnutý a keď zistil,že mi majú pridať, tak začal platiť 50€. Dlhodobo je nezamestnaný, ale pracuje na čierno už dva roky v jednej firme. Takže mu neviem nič dokázať.Návštevy som mu nikdy nezakázala, len vždy nemal čas, lebo chodil za ženami. Zo začiatku som ho prosila, aby chodil, lebo ho mala nebude poznať, ale potom som to vzdala. Teraz to chcem dať všetko súdnou cestou. Ide mi hlavne o to, aby mi zverili malú do výlučnej starostlivosti. Nie že si on zmyslí a bude žiadať striedavku. To dieťa ho vôbec nepozna a srdce by mi roztrhlo,keby musela niečo donútene a s plačom. Je lipnuta len na mňa, pre ňu je to cudzí muž. A čo sa týka výživného, tak môj príjem je dostatočný,aby sme vyžili, ale myslím,že je aj jeho povinnosť prispievať. Ďakujem za každú radu a skúsenosť.

korra
4. mar 2020

@greta1978 nemyslim, ze by to uhral na striedavku ked je nezamestnany a take jednoduche to nieje. Co sa tyka vyzivneho, prispievat musi, je rodic, otcovstvo "odsuhlasil", cize je na RL, s vyskou vyzivneho to bude tazsie, jedine, ze by bol vyplacany na ucet, ze by mu bolo mozne dokazat vyssi prijem. Predpokladam, ze tych 150e ti posielal na ucet a uz aj vtedy bol nezamestnany, tak by som to asi odkomunikovala cez pravnika, ze predtym mal, teraz nema, pritom oficialne sa status nezmenil atd...

pribinak
4. mar 2020

Striedavá starostlivosť sa odporúča od cca 3 rokov. Dá sa aj skôr, ale vtedajsi je to dohoda rodičov, dieťa má väzby na oboch rodičov, obaja rodičia dôkazu zabezpečiť riadnu starostlivosť.
Nie vtedy ak jeden z rodičov dieťa nevidel 100 rokov

Ty si daj do návrhu tých 150e tak ako ti platil. Správ si tabuľku nákladov na dieťa, daj tam všetko od mlieka, plienok, oblečenia, obuvi, liekov, potraviny, ak má diétu tak to rozpis, ak má napr alergiu tak tiež

Ďalšia vec, koľko platíš za bývanie + napr dochádzanie k lekárovi, ....

To že robí na čierno je síce blbe, ale nie tragické. On musí z niečoho existovať, to sudca neuverí, že žije zo vzduchu, najmä napr ak si niečo spláca, jazdi na aute, ....koniec koncov vieš kde pracuje. Sudca môže vychádzať aj z toho aké má vzdelanie a možnosti sa reálne zamestnať.
Ak máš výpisy z úctu, kde posielal prachy, či seky, tak super.

mogaa
4. mar 2020

@greta1978 pokiaľ prispieva, tak mu nemôžeš zakázať styk s dcérou aj keď bude zverená do tvojej starostlivosti.....čiže ak požiadaš o výživné počítaj s tým že sa bude riešiť aj styk otca s dcérou....otec má rovnaké páva ako matka, nielen povinnosť platiť výživné....takže ak mu určia styk s dcérkou každý druhý víkend, musíš mu ju dať.....naopak on aj ked pol roka neprejaví záujem a príde pre nu víkend ktorý má určený - opäť mu ju musíš dať.....

mogaa
4. mar 2020

@greta1978 práva

mogaa
4. mar 2020

@greta1978 striedavku mu nepovolia ak je nezamestaný tak vôbec, ale neskôr to nie je vylúčené pokiaľ samozrejme bude javiť o dieťa záujem, platiť výživné a preukáže vhodné podmienky....ale do tých 3rokov sa dieťa necháva matke, ale otec môže o striedavku zažiadať kedykoľvek neskôr, hlavne ak preukáže že matka dieťaťa mu neumožňuje styk s dieťaťom

nagi
4. mar 2020

@greta1978 super... Chces aby prispival ale jeho dite mu nedas.... Dej si facku!!! Chces vyzivne? Ok tak chtej to je vporadku ale v ten moment ma otec prava ktere doufejme vyuzije. Otec ma naprosto stejna prava ako matka

jajko22
4. mar 2020

@nagi nauc sa citat s porozumením, dost Ti to nejde.

greta1978
autor
5. mar 2020

@pribinak Ďakujem za reakciu. Bývame v RD tak ako kedy. Leto Elektr. Voda 120€ a zima plus kúrenie. Cca 300€. A áno. Má tri autá a tiež dom. Verím,že to nejako prešetria. Teda snáď. Mne ide hlavne o to, že nechcem,aby mi odtrhli malú a ak súd rozhodne víkendy, tak ona bude v strese, lebo ho nepozná. Keď bude väčšia, nepoviem. Budem sa jej to snažiť vysvetliť. Ale ešte je maličká a nechápala by to. Koľko krát som ho prosila aby za ňou chodil,aby ho poznala. Nie som zatrpknuta matka, ide mi hlavne o tu malú. A on je mega sedlák 🤦🏻‍♀️

greta1978
autor
5. mar 2020

@korra Ďakujem za reakciu 😊 Áno. Nezamestnaný je už dva roky a pracuje v kuriérskej službe u kamaráta. Dostáva peniaze na ruku. Takže neviem to dokázať. A čo posielal donedávna 150€, tak to bolo na účet. Ale asi máš pravdu. Snáď to všetko dobre dopadne. Hlavne nech mala netrpí. Ako som písala. Snažím sa ju zabezpečiť aj po finančnej stránke, aby mala všetko potrebné. Je to moje jediné dieťa a ako každá matka, dám pre ňu aj posledné. Len keby to aj tak otcovia brali. U nás sme veľmi málo chránené zákonmi. Ešte raz ďakujem 🙏

greta1978
autor
5. mar 2020

@mogaa ďakujem za reakciu. Ja som mu nikdy nezakázala styk s malou. On sa rozhodol nenavštevovať ju. A je mi jasne,že k tomu príde,že si ju bude hrávať každý druhý víkend. Ja nemám problém sa dohodnúť aj častejšie. Ale to čo je za blbosť, keď to dieťa tú osobu ani nepozná, neprejavuje o ňu záujem a po roku len tak príde a zoberie si ju? Ide mi len o jej dobro. To ako keby som ju vysunula von za bránu a choď si s kým chceš. Však jej ostanú následky na psychike. Potom sa nečudujem,že každé dieťa potrebuje psychológia. Za mojich čias to nebolo. To v akom state žijem. Toto by som určite len tak nenechala. A ani to nedopustim. Ako som pisala. Nemám problém s tým, ak by si ju brával aj častejšie. Aj ja som už niekedy unavená,keďže aj pracujem a som na ňu úplne sama, ale aby som dieťaťu takto ublížila, že si ju zoberie pre ňu cudzí muž. Tak to nie.

greta1978
autor
5. mar 2020

@nagi v prvom rade ďakujem aj tebe za inteligentnú odpoveď. Stačí si najskôr prečítať a potom reagovať. Ale každý reagujeme nad svoje možnosti a hlavne schopnosti. Pekný večer 😉

greta1978
autor
5. mar 2020

@jajko22 Ďakujem 😊 Každý reaguje podľa svojej inteligencie 😊 Vôbec sa nad tým nepozastavujem.

juliet86
5. mar 2020

ak od neho zacnes chciet peniaze tqk on zacne chcoet cas s malou aby sa ti pomstil. aj ked ju budr nechavat u starych rodicov. ak nemate upravene prava sudne a nemas ju zverenu sudom on ma plne oravk zobrat si ju presne tak ako ty... ja byt tebou vykaslem sa na jeho 50-150euro... ak viete prezit bez nich... tak si nechaj upravit styk a nevyzaduj vyzivne a mas pokoj... porad sa normalme s pravnikom

petronelka47
5. mar 2020

@juliet86 tak toto ma zaujíma že kašli na 150€ a maš pokoj

mogaa
5. mar 2020

@greta1978 bohužiaľ je to tak.....ak má určený styk s dieťaťom, môže ho využiť ale nie je to jeho povinnosť....takže ak sa pár mesiacov neozve a potom si ju bude chcieť brávať si povinná mu styk s dieťaťom umožniť....páčiť s ti to nemusí, ale je to tak, spýtaj sa právnika

Tu začni písať odpoveď...

Odošli

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre