Dieťa zverené do vlastnej starostlivosti

domimom
26. máj 2020

Ahojte chcem dat návrh o zverenie môjho syna do mojej opatery, s jeho otcom sme sa rozišli hneď po pôrode, kvôli veľkým nezhodám, teraz má maly 3 mesiace. Priznané mame aj otcovstvo. Viete mi niekto povedať ako takýto súd alebo celkovo takýto úkon prebieha? Výživné atd ? Ďakujem

tilko
26. máj 2020

A neviete sa dohodnúť mimosúdne?...teda pochopila som správne, že nie ste manželia?...či nekomunikujete?...aký postoj má otec dieťaťa k danej veci?

domimom
autor
26. máj 2020

@tilko nevieme, chcela som aby aspoň dáke peniaze na neho dával tak odmietol...niesme manželia áno, komunikujeme ale o malého nejaký záujem neprejavuje nechce za ním chodiť, kocikovanie ho nebaví 🤦🏻‍♀️😀

draik
26. máj 2020

Len súdnou cestou. Aj prípadná dohoda podlieha jeho schváleniu.

tilko
26. máj 2020

Takže máš viac možností.
1. Spísať rodičovskú dohodu, to znamená, že aké výživné otec bude mesačne platiť na dieťa, prípadne tam môže byť uvedené, že zaplatí napríklad 50% nečakaných výdavkov, taktiež sa tam píše kedy (ktoré dni a v akom čase a kde si dieťa prevezme/vráti matke) sa bude otec s dieťaťom stretávať.
Rodičovská dohoda bez schválenia súdom je len pre rodičov, v prípade nedodržiavania s ňou rodičia na súde nepochodia. Odporúča sa pri rodičoch čo sa vedia dohodnúť.
2. Podať návrh na súd ohľadom výživného.

V každom prípade ja osobne by som vyhľadala právnika, ktorý má v danej veci skúsenosti. To, že otec momentálne nejaví záujem neznamená, že o rok, dva, či viac sa to nezmení. Platiť výživné je jeho povinnosť. Stretávať sa s dieťaťom právo.

mogaa
26. máj 2020

@domimom ak budeš žiadať výživné automaticky sa bude riešiť aj sty otca s dieťaťom......takže dieťa síce budeš mať zverené do osobnej starostlivosti ale otecko si môže zmyslieť po 2-3rokovhc že sa chce s dieťaťom sretávať a budeš mu to musieť umožňovať.....čiže vždy ked bude mať určený styk s dieťaťom musíš dieťa nachystať a čakť či otecko príde alebo nie a až potom si robiť vlastný program...otec prísť nemusí ale má na to právo a ty mu ho musíš vtedy odovzdať...neskôr sa samozrejme riešia nielen víkendy ale aj sviatky a prázdniny.....

domimom
autor
26. máj 2020

@mogaa a keď je takýto maly a kojím ho tak sa styk atd ako rieši?

mogaa
26. máj 2020

@domimom pokiaľ je taký malý a kojíš ho, tak zväčša mu určia styk v tvojej prítomnosti , čiže každý druhý týždeň cez víkend možno na 2-3hodiny, ono záleží od sudcu....ale keď bude väčší otec môže požiadať o zmenu ....

domimom
autor
26. máj 2020

@mogaa ďakujem krásne za infošky ❤️

simuskaaa123
26. máj 2020

Tiež by som riešila zverenie do svojej starostlivosti. Nájdi si na nete vzor, napíš návrh, stručne popis vás vzťah, prečo ste sa rozišli, spíš si výdavky na dieťa, popis svoje a ex príjmy a na záver napíš, čo žiadas. 1. Zverenie dieťaťa do tvojej starostlivosti. Po 2. Výšku výživného (pýtaj viac lebo dajú menej ako pýtaš). Po 3. Kedy je otec oprávnený s týkať sa s dieťaťom (môžeš mať dní aj hodíny ide o parný a neparny týždeň). Priloz kópiu rodného listu, popísané výdavky na dieťa (idete na polovicu s tým co popises). Vytlač si to tuším 3 alebo 4x a odnes na podateľňu. Po čase to dôjde tvojmu ex aby sa vyjdrail ma na to 10 dní. Bacha môj sa vyjadril 2 dni pred súdom a dosť šťavnato ma popísal, divím sa ze mi malú nezobrali. Keď to dôjde jemu pošlú to aj na socialku. Dôjdu k tebe pokukať ako žijete, či má dieťa postieľku, veci v skrini a spisete papiere. To je akoby právnik dieťaťa. A potom pojednávanie